Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

Bir çoğumuz elimizin altında herangi bir soruna karşı kurtarma araçları bulundur.

Bu kurtarma araçları içersinde live sistemler gerçekten bizlere çok kolaylık sağlamaktadır.

Tabi bir çok livesistem bizim isteklerimizi tam anlamıyla karşılamayabiliyor.

Veyahut zaman ile içindeki programlar güncelliğini kayıp ediyor.

Bu yüzden, dışardan kolay bir şekilde program eklenebilen ve üzerinden bir çok programı sorunsuz çalıştıra bileceğimiz bir livexp çalışması yapmaya karar verdim.

Tabi çok uzun bir süre önce karar verdim ama çalışmalarım çok yavaş ilerledi ve ilerliyor. :(

LiveXP projesinde emeği geçenler ile www.boot-land.net forumlarından dostum Lancelot'a bana yaptığı katkılarından dolayı teşekkür ederim.

==============================================================

BlueXPE nedir ve ne işime yarar?

Sisteminiz arızalandığında sisteminizi yeniden hayata döndürebilirsiniz.

Sisteminiz zarar gördüğünde sizin için önemli dosyalarınızı usb diskinize alabilir veyahut cd/dvd ye yazdırabilrisiniz.

Önemli bir dosyanız kaza eseri veya bilinmeyen bir nedenden silindiğinde ekleyeceğiniz veri kurtarma programlarıyla dosyanızı kurtara bilirsiniz. (Bu konuda R-Studio programını tavsiye ederim)

Bir bölümünüz zarar gördüğünde içerisine ekleyeceğiniz programlar ile bölümünüzü onarabilirsiniz. (Silinen bölümler için Active@ Partition Recovery gayet başarılı)

Silinmeyen dosyaları içerisinde bulunan Unlocker ile silebilirsiniz.

Cd/Dvd niz yoksa veyahut sorunluysa Usb veyahut harddiskinizden çalıştırıp sisteminize format atarak windows kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Ekleyeceğiniz programlar ile virüs taraması yapıp, sisteminizi virüslerden temizleyebilirsiniz.

Şifreli windowsların şifrelerini kırabilir veyahut içerisindeki yazılımlar ile windows ve yüklü programların lisans bilgilerini alabilirsiniz.

BlueXPE Network ile internette gezebilir, ekleyeceğiniz programlar ile msn ve iq gibi haberleşme programlarını çalıştırabilirsiniz.

BlueXPE Network ve BlueXPE MultiMedia ile müzik dinleyebilirsiniz.(Ses sürücünüzü eklemeniz gerekli!)

BlueXPE Multimedia ile müzik çalıp film izleyip, oyunlar oynayabilirsiniz. Tabi ufak çaplı oyunları hepsinde oynayabilirsiniz.

Kısaca ekleyeceğiniz programların işlevlerine göre okadar çok işlem yapabirsinizki, hepsini yazacak olsam sayfalarca yazmam gerekir.

Bu arada thinstall ile hazırlanmış veyahut bir çok portable programı üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bazı portable programlara http://portableapps.com/apps sitesinden ulaşabilrisiniz.

BlueXPE Light v1.8

Harddiskten yaklaşık 20-40 saniye içinde açılmaktadır. Benim sistemimde 25 saniye süyor.

CD/DVD sürücüsünden 60 veya 90 saniye içinde açılmaktadır. Benim sistemimde 65 saniye sürüyor.

Flash diksten denemedim. :)

Kısaca açılma sürüsi çalıştığı ortamın (CD/USB/HDD) okuma hızına ve sisteminizin özelliklerine bağlıdır.

Çalışması için en az 176 MB ram gereksinimi vardır. 256 MB veyahut daha yüksek ram tavsiye edilir.

BluXPE Light yaklaşık 65 MB yer kaplamaktadır. MultiBoot Menüsü ve dışardan eklenen bir kaç program ile boyut Yaklaşık 90 MB civarlarındadır.

Neyse şimdilik bir kaç ekran görüntüsü verelim.

Boot Nenüsü

Boot Menüsünde BlueXPE Light - Ghost - Acronis Disk Director - Plop Boot Manager çalışmaktadır.

Diğer bileşenler için gerekli dosyaları ekleyip iso oluşturduğunuzda çalışacaktır.

Gerekli kısa açıklamayı indirdiğiniz paketteki, BeniOku.txt dosyasına ekledim.

Bu arada bootmenüsünü değiştirdim. Beğenmez ve sorun yaşarsanız eski klasik boot menüsünü kullanabilirsiniz.

Sadece *.lst dosyasında ufak bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

kaixic.png

Masaüstü

Masaüstü resminizi değiştirmek için gerekli açıklamayı ikinci mesaja ekleyeceğim.

2010-01-06_110625.png

Başlat Menüsü

İçerikte fazla program yok ama konunun ikinci bölümünde program paylaşımları yapacağım ve nasıl program ekleyebileceğinizi anlatmaya özen göstereceğim.

Yani ihtiyacınız olan programları siz kolaylıkla ekleyebileceksiniz.

2010-01-06_105900.png

Benim bilgisayarımdan bir görünüm

Kısaca normal bir xp gibi kullanabilirsiniz.

2010-01-06_105831.png

Farklı yerlerden bir kaç resim.

2010-01-06_105314.png

2010-01-06_110524.png

Sağ tuş pencerelerinden görünümler. (7zip olduğu için winrar programına gerek yok! Isterseniz ekleyebilirsiniz.)

Tabi değişik dosya uzantılarında farklı eklentiler vardır..

2010-01-06_110009.png2010-01-06_110035.png

Neyse birazda siz inceleyin... :clapping:

BlueXPE Light v1.8

http://www.4shared.com/file/Y_WPORQ4/BlueXPE_Light_v18.html[/CODE]

[b][color=#0000ff]BlueXPE Light[/color] [color=#ff0000]v1.9[/color][/b]
[code]http://www.4shared.com/file/Y_WPORQ4/BlueXPE_Light_v19.html

(lütfen olumlu olumsuz yorumlarınızı düşüncelerinizi bildiriniz)

Iso dosyasının hash derğerleri;

MD5: 663584A6BCC2698C0295C6EF7B1EDEAD

SHA-1: FF6B373FAA03ECA39D33D362B15F586F99B1592B

Ilgili tüm çalışmalar ulaşmak için...

http://www.4shared.com/dir/17551162/107cfbba/BlueXPE.html[/CODE]

[b]Özelikleri [/b]

Sistem yaklaşık 65 MB büyüklüğündedir. MultiBoot bileşenleri ve dışardan eklenen programlar ile boyut yaklaşık 90 MB civarlarındadır.

Ramden çalıştırmak için sisteminizde en az 176 MB ram olması gerekiyor. Lakin 256 veya daha yüzsek ram tavsiye edilir.

Kaynak olarak XP PRO SP3 Türkçe kullanılmıştır. (Yani arayüz ve klevye Türkçe'dir)

Türkçe Q - Tükrçe F - Ingilizce US klevye desteği bulunmaktadır.

Güncel DriverPacks Mass Storage Sürücü Paketi (9.01) entegre edilmiştir.

Usb flash disk usb fare, usb klevye gibi bir çok aygıt desteği eklenmiştir. (PNP aygıt Desteği)

Eğer ilgili bir sürücünüz tanınmaz ise Başlat -> Programlar -> BlueXPE Sistem -> Sürücü Yükledeki kısayolları kullanabilirsiniz.

Thinstall desteği eklenmiştir.

Kısmen windows installer desteği eklenmiştir.

Bir çok portable programı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. http://portableapps.com/apps

Network desteği yok!

Arayüz olarak Windows Explorer kullanılmıştır. Yani açıldıktan sonra normal bir xp kullanır gibi kullanabilirisiniz.

Ayrıca disk yönetimi, aygıt yöneticisi, sürücü birleştirme, notepad, paint, hesap makinesi, windows resim görüntüleyici gibi bazı windows bileşenleri bulunmaktadır.

Erişebilirlik seçenekleri eklenmiştir. Büyüteç, ekran klevyesi vs.

Istediğimiz programı dışardan ekleyebilmek ve sisteme müdehale edebilmek için arka kapılar bırakılmıştır.

Bilgisayarınızdaki yüklü sistemin registry bilgilerine doğrudan müdehale edebilirsiniz.

Herangi bir programı bilgisayarınızdaki yüklü diğer sistemlerin registry bilgileriyle çalıştırabilirsiniz.

Bunun için programa sağ tıklatıp RunScanner ile Çalıştır demeniz yeterli. Mesela uninstaller, keyfinder tarzı programlar ile test yapabilirsiniz.

Windows klevye kısayollarının çoğunluğuyla birlikte çeşitli klevye kısayollları kullanabilirsiniz.

Çtrl + Alt + End = Görev yöneticisini açar

Çtrl + Alt + Insert = Görev yöneticisini açar

Şift + Çtrl + T = Görev yöneticisini açar

Çtrl + Alt + R = Çalıştır penceresini açar

Şift + Çtrl + R = Çalıştır penceresini açar

Şift + Çtrl + L = Ekran çözünürlülüğünü en düşük ayarlara alır.

Şift + Çtrl + B = Ekran çözünürlülüğünü en yüksek ayarlara alır. (Maksimum 1280 X 1024) SanalPClerde rahat çalışmak için (800X600) olarak ayarladım.

Şift + Çtrl + Up Arrow = Ekran çözünürlülüğünü bir üst kademeye çıkartır. (Maksimum 1280 X 1024)

Şift + Çtrl + Down Arrow = Ekran çözünürlülüğünü bir alt kademeye indirir.

Şift + Çtrl + Right Arrow = Ekranın renk derinliğini bir üst kademeyi çıkartır (Maksimum 64 bit)

Şift + Çtrl + Left Arrow = Ekranın renk derinliğini bir alt kademeyi indirir. (Minimum heralde 8 bitti)

Sağ tuşlara kullanışlı bir çok kısayol yerleştirilmiştir.

16 bit desteği eklenmiştir.

[b]Entegre Edilmiş Programlar[/b]

Windows XP ile gelen programlar bazı programlar

Erd Commander 2005

İçerisindeki seçenekler ile açılmayan windowsunuzu hayata döndürebilirsiniz. İçerisinde bir çok araç bulunmaktadır.

Bu arada Erd Computer Management içirisindeki Disk Yönetimi Pe ortamında windowsunkinden daha başarılı!

Imdisk = Sanal Sürücü programı. (CD/Disket imajlarını sanal sürücüye takabilir, raminizde kullanabileceğiniz sanal bir sürücü oluşturabilirsiniz)

Iso dosyanıza sağ tıklatıp sanal sürücüye gönderebilirsiniz. Tabi çıkarmak için bilgisayarımdaki sürücüye sağ tıklatıp ilgili seçeneğe basmanız lazım.

7zip = Herkesin tanıdığı çok güzel bir arşiv yöneticisi

GImageX = wim ile sıkıştırdığınız içerikleri bir klasöre bağlayıp kullanabilir yerden tasağruf edebilrisiniz. Gimagex için *.wim dosyalarına kısayol eklenmiştir

Unlocker = Silinmeyen dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz.

FreeFsCapture = Ekran resimleri alabileceğiniz güzel bir program.

Multires = Saatin yanındaki iconu ile ekran çözünürlülüğünü görüntü özelliklerine girmeden değiştirebilirsiniz.

NtfsLink

ServicesPe = Servislere müdehale edebilrisiniz. Sağ tık RunScanner ile çalıştır diyerek ana sisteminizdeki servislere müdehale edebilirsiniz.

Smart Driver Backup = Sisteminizdeki sürücülerin bekabını alabilirsiniz.

HashTab = Dosya özellikler penceresinde dosyanızın hash bilgilerini görüntüler.

Run Scanner = İstediğiniz programı bilgisayarınızdaki diğer sistemlerin registry bilgileri ile başlatabilirsiniz. Programın üzerinde sağ tıklatıp RunScanner ile Çalıştır demeniz yeterli.

WinNtSetup = Modifiyeli modifiyesiz Windows kurulumu yapabilirsiniz. Yani usb veya harddiskinizden çalıştırarak CD/DVD niz olmasa bile format atarak windows kurulumu yapabilirsinzi. (X64 desteğide mevcuttur)

Everything = Bilgisayarınızda dosya veya klasör aramak için çok güzel bir program..

Q-Dir = Windows explorer alt yapısını kullanan gelişmiş bir dosya yöneticisi. Explorer bir nedenden ötürü başlamaz ise, kullanılmak üzere eklenmiştir.

MoundStorePe = Harddiskimizdeki gizli bölümleri görmemizi sağlayan güzel bir araç.

BootSect Gui = Seçili bölüme Vista (bootmgr) - XP (ntldr) mbr bilgisi yazdırmak için kullanılan güzel bir araç.

BootIce v0.7.1 = Seçili disk veya bölüme mbr yazdırabileceğiniz gelişmiş bir araç.

WinHexe=Çok başarılı bir hex editor..

[b]Dışardan Iso Dosyasına Eklenmiş Programlar[/b]

ImgBurn = CD/DVD hazırlayabileceğiniz kullanışlı bir program.

HDTune = Harddiskinizi test edebileceğiniz güzel bir program.

HddScan = Harddiskinizi test edebileceğiniz güzel bir program. (Favorim)

Image Explorer = Bölümlerinizdeki dosyalarınızı yönetebileceğiniz bir program.

HddHacker = Diskleriniz için kullanışlı bir mbr programı.

MbrWiz = Diskleriniz için çeşitli işlem yapabileceğiniz bir mbr programı

MbrFix = Disklerinizdeki mbr bilgisini onarabileceğiniz bir program.

HiJackThis = Bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları temizleyebileceğiniz güzel bir program. (Kısayoluna sağ tıklatıp RunScanner ile çalıştırmalısınız)

CPU-Z = Sistem bileşenleri hakkında bilgi veren güzel bir araç. (işlemci,anakart,ram,grafik vs)

Hardware Monitor = Sisteminizdeki aygıtların sıcaklıklarını takip edebileceğiniz güzel bir program.

Process Explorer = Gelişmiş bir görev yöneticisi.

Serviwin = Bilgisayarınızdaki servisleri yönetebileceğiniz bir program.

RegScanner = Registryde hızlı arama işlemleri için ideal bir program.

Ghost Explorer=BlueXPe üzeründen ghost imajlarını açabilirsiniz.

Ghost32=BlueXPE üzerinden imaj alıp, geri yükleyebilirsiniz. (İlgili sürücünün kullanılmadığından emin olun.Bunun için bilgisayarıma girip ilgili diske tıklatıp unlocker ile bakabilirsiniz)

NTPWedit = Windows Şifre Çözücü

Password Renew for Nt's = Windows Şifre Çözücü

WindowsGate = Windows Şifre Çözücü

MJB Keyfinder v2.0.1 = Windowstaki şifreleri gösteren bir program.

Winkeyfinder 1.73 RC2 = Windowstaki şifreleri gösteren bir program.

Joshua's Key Reader=Windows şifresini gösteririr ve değiştirmenize olanak sağlar.

Ndq's Key Finder=Windows şifresini gösterir.

Şimdilik fazla program yok ama dışardan istediğimiz bir programı rahatlıkla ekleyebiliyoruz.

Konunun ikinci bölümünde anlatmaya çalışacağım... Zaten bir çok işlemi çok basitleştirdim..

Bir kaç oyuda var. :)

DXBall2,DodGer,Skull-Man,Memory Blocks,Gecko Shuffle,Yatc,Yapboz,Pişti,Spider,Sudoku,Satranç

[b]==============================================================

BlueXPE Network v1.0

==============================================================[/b]

Harddiskten yaklaşık 25-50 saniye içinde açılmaktadır. Benim sistemimde 30 saniye süyor.

CD/DVD sürücüsünden 70 veya 100 saniye içinde açılmaktadır. Benim sistemimde 70 saniye civarlarında açılıyor..

Flash diksten denemedim. sad.gif

Kısaca açılma sürüsi çalıştığı ortamın (CD/USB/HDD) okuma hızına ve sisteminizin özelliklerine bağlıdır.

Çalışması için en az 200 MB ram gereksinimi vardır. En az 256 MB ram tavsiye edilir. Tabi daha yüksek ram daha iyi sonuç verecektir.

BluXPE Network yaklaşık 85 MB yer kaplamaktadır. MultiBoot Menüsü, dışardan eklenen programlar ve sürücüler ile boyut Yaklaşık 150 MB civarlarına çıkmaktadır.

Neyse şimdilik bir kaç ekran görüntüsü verelim.

Boot Nenüsü

Boot Menüsünde BlueXPE Light - Ghost - Acronis Disk Director - Plop Boot Manager çalışmaktadır.

Diğer bileşenler için gerekli dosyaları ekleyip iso oluşturduğunuzda çalışacaktır.

Gerekli kısa açıklamayı indirdiğiniz paketteki, BeniOku.txt dosyasına ekledim.

Bu arada bootmenüsünü değiştirdim. Beğenmez ve sorun yaşarsanız eski klasik boot menüsünü kullanabilirsiniz.

Sadece *.lst dosyasında ufak bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

r25bux.png

Rastgele bir resim...

ndo77t.png

[b][color=#0000ff]BlueXPE Network[/color] [color=#ff0000]v1.0[/color][/b]

[CODE]http://www.4shared.com/file/1E7bECNd/BlueXPE_Network_v10.html[/CODE]

MD5: 153A3313386D490A51F40F93319F26A2

SHA-1: 76E374503FD1E96149DC11B2A65E2D28A1C7FF47

[b]Özelikleri[/b]

Ara sıra yeni özellikler eklediğim için hepsi aklımda deyil. Aklımda olanları kısaca;

BlueXPE Light sürümündeki tüm özellikleri ve programları barındırır.

Network , Ses, Grafik desteği eklenmiştir. Ses ve grafik (ekran) kartınızdan faydalanmak için sürücüsünü yüklemelisiniz.

Otomatik ve manuel sürücü yükleme yöntemi eklenmiştir.

Ben DriverPack LAN 10.04.1 paketini başlangıçta otomtik yüklemek üzere ayarladım.

Istenilen sürücü, çok kolay bir şekilde otomatik yüklenmesi için ayarlanabilir. (ZZZ_Drivers klasöründeki BeniOku.txt dosyasını okuyunuz)

İkinci mesajda üzerinde duracağım.

Neyse şimdi içerikteki programları kısaca yazalım.

Dediğim gibi BlueXPE Light içindeki tüm programları barındırır.

Opera 8.54 TR = Internet için bir eski ve başarılı bir tarayıcı!

PeNetwork=Ağ ayarlarınızı yapmak için gerekli program

Denetim masası için Bölge ve Dil Seçenekleri=Çeşitli ayarları yapmak için. Misal farlı bir klevye eklemek için.

Driver ImportPE= Manuel sürücü yüklemek için. Disklerinizin birinde XP var ise direk windowsu gösterip sürücüleri BlueXPE ye yükletebilirisniz.

Tabi normal inf dosyanızı veyahut *.rar, *.zip, *.7z gibi sürücü paketini gösteripte sürünüzü yükleyebilirsiniz.

Dışardan eklenmiş programlar.

Mozilla Firefox 3.6.3= Eklediğim Opera bazı sitelerde sorun yaşatınca (misal hotmail) eklemeye karar verdim. İlk açılması sisteminize göre biraz uzun sürebilir.

Nedeni ise başlangıçta kullanıcı ayalarının oluşturulması diyebilrim.

Winamp v2.91 = Inanın şuna kendi bilgisayarımda da bu sürümü kullanıyorum. Gerçekten hafif. Fazla gösterişe gerek yok!

TeamViewer v5.0.8232 = Gerçekten çok kulanışlı bir uzak masaüstü programı. BlueXPE her açıldığında id (kimlik) değişir.

Yasaklı sitelere girmek için dsn değiştirme eklentileri

Uzak masaüstü bağlantısı

Ultr@ VNC Viewer

VNC Viewer

Neyse birazda siz inceleyin...

Deneyen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

[b]Sonraki versiyonlar için yorumlarınız önemlidir....[/b]

[b]==============================================================

BlueXPE MultiMedia v0.0

==============================================================[/b]

Vakti gelince....

[b]MultiBoot Menümüze Nasıl Ekleyebiliriz.[/b]

Indirdiğiniz dosya zaten açık bir pakettir. İlgili cmd dosyasına tıklatarak iso dosyanız oluşmaktadır.

Kısaca kendi boot menünüze eklemek için ISO_ROOT klasöründeki BXPE klasörünü iso dosyanızın rootunda olacak şekilde ayarlayınız.

[b]EasyBoot[/b]

BXPE klasörünü rootta olacak şekilde yani disk1 klasörüne koyunuz.

Kullanacağınız komut ise;

[CODE]bcdw /BXPE/BXPE.BIN[/CODE]

[b]AeroStuido[/b]

BXPE klasörünü rootta olacak.

Kullanacağınız komut ise;

[CODE]grub4dos ls /BXPE/BLUE_XPE.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUE_XPE.BIN; chainloader /BXPE/BLUE_XPE.BIN || chainloader ()
boot[/CODE]

[b]CD/DVD USB veya Harddiskinizde Grub4Dos ile Kullanmak[/b]

Bunun ile ilgili daha önce bir anlatım yapmıştım. O konuyu ziyaret edip gerekli adımları uygulayınız.

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=[/CODE]

Daha sonra BXPE klasörünü rootta olacak şekilde ayarlayıp aşağıdaki komutları kullanınız.

Bu arada BXPE klasörü sürücülerinizin herangi birinin rootunda olabilir. Misal D:\

[CODE]title BlueXPE Network v1.[0]\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
# www.4shared.com/dir/17551162/107cfbba/BlueXPE.html
ls /BXPE/BLUE_XPE.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUE_XPE.BIN
ls /BXPE/BLUE_XPE.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUE_XPE.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUE_XPE.BIN || chainloader ()[/CODE]

Deneyen arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim.

Devam edecek....

[b]Uygun bir vakitte düzenlenecek....[/b]

Sağlıcakla kalın... BlueLife

Edited by CaVeLL
Bluexpe 1.9 Sürüm Linki Eklendi..

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

BlueXPE için Indirilebilir Programlar

1 - İlgili programı indirelim ve arşivden çıkartalım.

2 - Indirdiğiniz programı ISO_ROOT\BXPE\!PROGRAMS klasörüne çıkartarak hemen kullanmaya başlayabilirisniz.

Lakin ben programın daha az yer kaplaması için ISO_ROOT\BXPE\PROGRAMS.WIM içine eklemenizi tavsiye ederim.

Bu arada ISO_ROOT\BXPE\!PROGRAMS ve ISO_ROOT\BXPE\PROGRAMS.WIM içinden istemediğiniz programı veyahut sürücüyü silebilirsiniz.

PROGRAMS.WIM dosyasına müdehale etmek

1 - PROGRAMS.WIM dosyasını 7zip ile masaüstüne çıkartınız.

2 - Çıkan 1 klasörünü isteğinize göre değiştiriniz.

3 - 1\ProgramWim.cmd dosyasına tıklatarak yeni PROGRAMS.WIM dosyasının oluşmasını bekleyiniz.

4 - Yeni oluşan PROGRAMS.WIM dosyasını ISO_ROOT\BXPE klasöründeki eski dosya ile yer değiştirip iso oluşturunuz...

BLUE_XPE.WIM dosyasına müdehale etmek (Sisteme)

1 - BLUE_XPE.WIM dosyasını 7zip ile masaüstüne çıkartınız.

2 - Çıkan 1 klasörünü sisteme zarar vermeden yapmak istediğiniz değişiklikleri yapınız.

3 - Ops... cmd dosyasını koymayı unutmuşum iyimi :) Neyse 1\ klasöründe yeni bir metin dosyası oluşturup içerisine;

I386\System32\BlueXPE.exe /Create_BlueXPE_WIM[/CODE]

yazıp, uzantısı .cmd olacak şekilde kayıt ediniz.

Sonrada çalıştırınız.

4 - Yeni oluşan BLUE_XPE.WIM dosyasını ISO_ROOT\BXPE klasöründeki eski dosya ile yer değiştirip iso oluşturunuz...

[b]Masaüstü Resmini Değiştirmek[/b]

1 - Yukarıdaki BLUE_XPE.WIM adımını uygulayarak 1\I386\BlueXPE.bmp resim dosyasını kendi resim dosyanız ile değiştiriniz.

Tabi ismi BlueXPE.bmp olcak.

Tabi yukarıdaki anlatımda olduğu gibi BLUE_XPE.WIM dosyasını yeniden oluşturacaksın....

[b]Network/Ses/Grafik Sürücünü Eklemek[/b]

BlueXPE Light için burda yazanları yapmanıza gerekyok. Yapsanızda çalışacağı şüpheli!

1 - PROGRAMS.WIM dosyasını 7zip ile masaüstüne çıkartınız.

2 - İlgili sürücünüzün dosyalarının bulunduğu (*.inf,*.sys) klasörü, 1\ZZZ_Drivers klasörüne atınız. Misal Driver Pack sürücüleri. (İlgili sürücünüze ulaşmak için smart driver backup programınıda kullanabilirsiniz)

3 - BLUE_XPE.WIM içinden BlueXPE.exe dosyasını da 1\ZZZ_Drivers klasörüne atınız.

4 - Createhwids.cmd dosyasını çalıştırıp işlemin bitmesini bekleyiniz.

5 - İşlem bitinc BlueXPE.exe programını kesinlikle siliniz. (BlueXPE.exe sistemden çalışıp sürücü yükleme işlemlerini yönettiği için orda olması soruna neden olabilir)

6 - 1\ProgramWim.cmd dosyasına tıklatarak yeni PROGRAMS.WIM dosyasının oluşmasını bekleyiniz.

7 - Yeni oluşan PROGRAMS.WIM dosyasını ISO_ROOT\BXPE klasöründeki eski dosya ile yer değiştirip iso oluşturunuz...

Açıkcası ben sadece kendi ses ve ekran kartı sürücümü kesinlikle kullanacağım sürüme ekleyeceğim.

Bu arada sürücüler başlangıçta yüklendiği için, sistemin açılması biraz geçikebilir. Isterseniz 1\ZZZ_Drivers\BlueXPE.ini yi açıp KOMUT satırı altındaki değerleri silersiniz.

Sürücülere gereksinim duyduğunuzda start menüde oluşan kısayalu kullanabilirsiniz. Tabi bu kısayolda 1\ZZZ_Drivers\BlueXPE.ini vasıtasıyla oluşturuluyor...

[b]MultiBoot Menusüne müdehale etmek[/b]

Gerekli açıklamyı indirdiğiniz pakette bulunan BeniOku.txt dosyasına yazdım.

Ordan okuyabilirisniz...

Bu arada eski kullandığım GFX menüsünü değiştirdim. Eğer beğenmez ve sorun yaşarsanız eksi GFX menüsünü kullanabilirisniz.

Bunun için kısaca;

1 - ISO_ROOT\GRUBMENU klasöründeki GRUBMENU.LST dosyasını notepad ile açınız.

2 - [color=#0000FF]#gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_TIGER.GFX[/color] satırındaki [color=#0000FF]# [/color] işaretini siliniz.

3 - [color=#0000FF]gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_SPRING.GFX[/color] satırnı ise siliniz veyahut daha sonra kullanmak için başına [color=#0000FF]# [/color] işareti koyunuz.

4 - Tabiki yaptığınız değişikliği kayıt ediniz. :(

Edited by blue_life

Çok güzel bir çalışma olmuş.Emeğin için teşekkür ederim.Program paketi ayrı ve veya dahil olanını ve hatta network desteklisini görmek isterim. 512 mb ram sınır sayılacak kadar yaygın artık,bence daha esnek çalışabilirsin.Kolay gelsin.

Bu konun benim Çok işime yarayacak blue_life Hemen downloada başladım seni Sorunlar ve istekler ile bilgilendireceğim sağolasın suanlık eksik bir çalışma ama dahada iyi olabilir <_<

ewet inceledim sanalda Gayet güzel ama netword desteği şart :) Opera messenger da Koy :)

hee bide tek dosya yöneticisi ar sayısını coğalt abi senin Image Explorer falanda olsun

norton ve acronis olsun bunları istiyorum işte ne olsun :) ama güzel çalışma sapolsaın gercekdende

Edited by HaYTo

Yorumlar için teşekürler arkadaşlar.

@F_s_M

Başlangıç olarak ilk sade sürüm üzerindeki testler bitince, program paketi hazırlamayı düşünüyorum...

Bu yüzden indirip test etme imkanı bulan arkdaşaların, olumlu olumsuz yorumları çok önemli!

Program paketinden sonra da Network desktekli sürüm üzerinde çalışacağım....

Kısaca yavaş yavaş bu çalışma sonlanacak.

Burda aslen beni zorlayan test süreci ve ücretli programlar.

Mümkün olduğu kadar lisanslı program paylaşımı yapmak istemediğimden, dışardan nasıl program ekleyebileceğimiz hakkında ayrıntılı bilgi vermeye özen göstereceğim.

@HaYTo

Test sonuçlarını sabırsızlıkla bekleyeceğim...

Dostum Üzülerek Söylüyorum ama denediğim 2 Sistemdede Flash bellekden Çalışmadı Çalışmadı ;)

Amd ve İntel Sistemmlerde nededim İstersen Özelliklerinide Yazarım 2gb Büyük ram dd2 sistemlerde aynı sorunu aldım

Mavi ekranda maus imleci geliyor ve öylece kalıyor pc donması filan mevcut değil maus haraket ediyor ama herhangibirşey gelmiyor ekrana mavi ekranda bekliyor. 7Dk. bekledim sonra reset attım Çözünürlüğünüde değiştirdim ctrl+shift+l yaparak ama sonuç aynı :yahoo:

VMware Workstation herhangi bir hata vermemekde yazdığım yöntemler 2.pc de de denendi.

kullandığım flashbellek

Device Type: Standard USB device - USB2.0 High-Speed

Chip Vendor: skymedi(??)

Chip Part-Number: SK6281/SK6211

Product Vendor: Kingston(???)

Product Model: Yığın Depolama Aygıtı

Ekran sürücüsü ile alakalı olabilir... Yardımların ile ins. üstesinden geleceğiz... ;)

Edit: Bu gün kafam çok dağınık. Olurya bazen... :yahoo:

Ekran sürücüsü olsaydı tabi pc mavi ekran hatası verirdi. Başlangıçtaki RunonceEx teki bir bileşen takılı kalıyor olabilir.

Yarın uygun bir zamanda inceleme yapıp, @HaYTo'nun yardımana baş vuracağım. Çünkü bende herangi bir sorun çıkmıyor...

Edit: Az önce msn den bir arkadaşıma da test ettirdim.

Yaklaşık 1 dakikada açılmış. (HP Pavilion tx2500)

Benim sistemimde 20 saniyede açılıyor. (Sistem amd, 3 GB ram)

Ve herangi bir sronu çıkmamış...

Artık yarın çözeriz ins...

Edited by blue_life

@HaYTo

Söylediklerimi yaparak bir deneme daha yapabilirmisin?

1-BLUEXPE.ISO dosyasını 7zip ile çıkart. Çıkarttığın içerikteki I386 klasöründe bulunan BLUEXPE.IS_ dosyasını da 7zip ile çıkart. BLUEXPE.ISO dosyasını elde etmiş olmalsın.

2-Elde ettiğin BlueXPE.ISO dosyasının adındaki küçük harfleri büyük yap. (BLUEXPE.ISO)

3-Aşağıdaki linkte bulunan dosyayı indirip rar arşivinden çıkart.

Please register to see this content.

4-Sonra daha önce elde ettiğin BLUEXPE.ISO dosyasını UltraIso gibi bir program ile açıp BlueXPE.exe dosyasını I386\System32 klasöründeki eski dosya ile değiştirip kayıt et.

Harddiskinde Grub4dos ile kulanmak için aşağıdaki Grub4dos komutunu kullan.

title /BLUEXPE.ISO
map --mem /BLUEXPE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)/I386/SETUPLDR.BIN[/CODE]

Sonra BLUEXPE.ISO dosyasını uygun yere kopyala tabi.

Eklediğin dosya sayesinde başlangıçta nerde takıldığını anlayabilirz. Çünkü adımlarda sana mesaj verecek.

Katkıların için tekrardan teşekkürler....

Edited by blue_life

• 1 ay sonra...

BlueXPE Light 1.4 Sürümüne güncellenmiştir...

Eski sürümlere nazaran çok fazla değişiklik olduğunu söylemek istiyorum..

Mesela Wimboot yöntemine geçiş yapıldı. Bu sayede ram kullanımı düştü. Tabi buna paralel olrak dosya boyutu biraz arttı.

Sistemin açılmasını yavaşlatan bir çok program başlangıçtan temizlendi veya optemize edildi.

Değişik programlar eklendi.

vs vs....

hocam cd den başlayan içinde virüsprogramı olan 1 taneden başka görmedim araştırdığım zaman bide kaspersky

emergency diye bişey var oda sata ları görmüyo virüs programı ekleyebilirmisin (database si güncel olmaz

ilerleyen zamanlarda hep aynı kalır diyiceksin gibi geliyo) ricam bu senden

@iremo80

Deneyerek yorum yaptığın için teşekkür ederim.

@neskali

Virüs programı eklemek o kadar zor deyil aslında. İşte sorun olan güncellem işlemi.

Şuan üzerinde vakit buldukça ve ara ara çalışıyorum..

Hiren Boot CD klasörünü yani HBCD\WinTools klasörün iso dosyasına eklersen, içerisinde portable virüs programları bulunmakta.

Hiren.jpg

Bu programları burdaki MiniXP üzerinden rahatlıkla çalıştırabilirsin.

Tabi uygun hazırlanmış portable olan diğer virüs programlarınıda çalıştırabilirsin...

Şimdilik küçük bir çalışma. Ama zaman ile daha kapsamlı bir çalışma olacağını ümit ediyorum....

Edited by blue_life

süper bir sistem teşekkür ederim. fakat ben aero studio ile multi boot yapacaktım iso yu çıkardım fakat boot edemedim.sadece BlueXPE yi almak istedim olmadı.bu haliyle koyarsam multi boota sırıtır.nasıl yapabilirim?

@shmd

Öncelikle ilgili sistemi test ettiğin için teşekkürler...

Direk AeroStuido ile iso oluşturup ardından ekrana gelen Qemu ile test yapıyorsan; Qemuda belirtilmiş ram miktarı çok az olduğundan dos ekranına düşersin. Testlerinde Tools klasröndeki IsoTest programından fayadalanabilirsin. Ram miktarını 256 yapmayı unutma. Lakin Qemu çok başarılı deyil. Wmware veya Virtual Box gibi programları kullanmanı tavsiye ederim.

AeroStudioda verdiğim komutlarda bir sorun yok.. Şimdi tekrar denedim.

Yani indirdiğin iso içindeki BLUEXPE klasörünü çıkart.

Sonra bu BlueXPE klasörü AeroStudio ile oluşturacağın isonun rootunda olmasına dikkat et.

Daha sonra AeroStudio da aşğıdaki komutu kullan.

grub4dos map /BLUEXPE/BLUEXPE.ISO (0xff); map --hook; chainloader (0xff)/I386/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

veyahut;

[CODE]grub4dos map /BLUEXPE/BLUEXPE.ISO (0xff); map --hook; chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Not; Yukarıdaki komutların işe yaraması için AeroStudionun üzerine güncelleme paketini kurmalısın!

Kolay gelsin...

Bu arada ara sıra üzerinde çalışıyorum. İşte en son tema konusuna bakıyordum... Yakın zamanda yeniden upload yapabilirim....

Test_1.png

Edited by blue_life

@blue_life

ben yanlış papıyormuşum yardımın için çok sağol.

göreslliği düzenlersen süper olur gerçekten.masaüstü resminide değiştirebilirsin :)

aynı siteyede upload edersen süper olur;)

Edited by shmd

@iremo80

BlueXPE Light içinde ağ bağlantıları olmayacak.

BlueXPE Light üzerindeki çalışmalarım bittikten sonra BlueXPE Network sürümü çıkacaktır.

İçerisinde ağa bağlanıp internete çıkış yapmak için gerekli araçlar bulunacak.

@shmd

Vakit buldukça tamamlayıp upload edeceğim. Masaüstü resmini manuel değitirebilirsin bu arada. Fazla büyük ve gözebatan resim koymak istemedim. :)

@ero35

Şimdilik tam net yanıt vermek istemiyorum. Ama duruma göre eklenebilir...

Bu arada BlueXPE Light 1.5 Beta çıkmıştır... Başlıca değişiklik yapılan kısımlar;

Tema desteği eklendi.

Erişebilirlik seçenekleri eklendi.

Başlangıçta bazı optimizasyonlar yapıldı.

vs vs... Tabi fazla test etme imkanım olmadığı için birinci mesaja eklemiyorum...

Indirip test etme imkanı olan arkadaşlar, olumlu olumusuz deneme sonuçlarını yazarsanız sevinirim..

Dosya boyutu yaklaşık 80 MB. Minimum gerekli ram miktarı 176 MB. 256 MB veya daha yüksek ram tavsiye edilir.

http://www.4shared.com/file/117255496/47cde2aa/BlueXPE_Light_v16.html[/CODE]

MD5: 91759F4046D562438334947B979473F0

SHA-1: 151A053930C47514283D32D5FE88F1372CDFAA0B

Ekran görüntüleri;

2009-12-31_235257.png

2009-12-31_235652.png

Bu arada portable programlar için sistemdeki ram miktarı çok önemlidir.

Edited by blue_life

@shmd

Yorumun için teşekkürler. MultiBoot Menün gerçekten güzel olmuş. (Butonlardaki yazılar, renk değişikliği ile biraz daha okunaklı olabilir. )

BluXPE Light'a gelirsek daha öncede yazdığım gibi fazla deneme fırsatım olmadı.

Yani gerçek bilgisayarlarda test etmek lazım. Ben basit testlerimi benim bilgisayrımda ve çeşitli sanal bilgisayalarda yapıyorum.

Bu yüzden gerçek pclerde sorun çıkarıyormu diye bol bol test etmek lazım.

Diğer taraftan ara ara halen üzerinde çalışıyorum. İşte en son çok faydalı olduğu için ERD Commmander 2005 ekledim. Bir ara ufak tefek testler yapıp, upload edeceğim.

2010-01-06_134319.png

Edited by blue_life

aslında ben görünüme önem verdim biraz dikkat edince hemen okunuyo.

bencede birazdaha gerekli program ulpload edbilirsiniz.mesla gimp gerçekten çok güzel olur.

hocam bu gimaxi ben çalıştıramadım bir türlü wim dosyasını gösteriyorum mount et diyorum hata veriyor.ben xp dede denedim olmadı.sanal pc ye win7 ultimate kurdum çalıştırdım tekrar hata verdi nedendir acaba bi bilginiz varmı bu konu hakkında.geçenlerde bi konu açmıştım cvplanmadan çöp kutusuna atmışlar.bilginiz varsa lütfen paylaşırmısınız.

Edited by shmd

@shmd

Evet, haklısın yazılar okunuyor. Yazı rengi çok soluk olduğu için biraz canlanması için renk değişikliği önerisinde bulunmuştum. O kadarda önemli deyil! :)

BlueXP konusunda gelirsek, şuan ana sistem ve ana içerik ile ufak tefek çalışmalar yaptığım içn, program konusuyla fazla ilgilenemiyorum.

Gimp programı gerçekten çok güzel. da portable olarak mevcut. Indirip direk BlueXPE de kullanabilirsin.

Bir süre sonra uygun bir şekilde düzenleyip paylaşacağım.

Gimax konusunda ise; ben katılımsız konuları ile fazla uğraşmadığım için detaylı bilgim yok. Zaten normal windowsta kullanmadım. :)

Büyük ihtimal tüm özelliklerini kullanman için WAIK kurman gerekiyor.

Please register to see this content.

Yardım dosyasında gerekli bilgi ve linkler mevcut! Tabi Waik çok büyük bir dosya. Sistemine göre uygun paketi indirmeyi unutma.

Kolay gelsin....

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...