Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Itunesle Restore Etme,account Alma,jailbreak&unloc

9nh5k5

Recommended Posts

Evet arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi iphone günümüzün en pahalı oyuncaklarından biri ve bu pahalı oyuncağı kullanırken bazı önemli konuları bilmekte fayda var..

Ben önce iTunes üzerinden restore konusunu ardından ücretsiz accoun - hesap - alma ve son olarak Jailbeak & Unlock yöntemini adım adım resimlerle anlatmaya çalışacağım, neyse bukadar gevezelik yeter, artık başlayalım.....

3 Çeşit Restore vardır

1 - Normal Restore

2 - Recovery Modda Restore (elmada kalma,logoda kalma olayı)

3 - DFU Modda Restore

1- NORMAL RESTORE

telefon itunese baglanir. itunes iphone u gordukten sonra soldaki

iphone simgesinin uzerine sag taklanip backup denilir.

80665452.jpg

back up islemi bir sure devam edecektir. zaten itunesin en ustunde backing up yazar ve

bunu gosteren bir bar dolar.

backup islemi bitince restoreye tiklayin

(reStorenin yerini bulamazsaniz iphone simgesine tiklayin sonra ustten

summarye tiklayin. )

-eger firmware dosyasini (ipsw uzantili)

internetten indirmisseniz bilgisayarimizdaki shift tusuna basili tutun

ve restoreye tiklayin acilan pencereden indirdiginiz ipsw uzantili

dosyayi secin

fwseme.jpg

fwsemedensonra.jpg

size restore etmek istermisiniz diye soracak restoreye tıklayın

islem 10-15 dakika surecek.bu sirada waiting for iphone yazısı belirince iphonemuzda elma

isaretinin altinda yukleme cubugu dolmaya baslayacak.

72158655.jpg

13239753.jpg

bu cubuk dolmaya yakin itunes 10 dan geri saymaya baslayacak.

siz bu sayma isleminin bitmesini beklemeden ok e tiklayin.iphone ekranında sim kilitli pin kilidi olmayan bir sim kart takın diyecek. tiklayamasanizda sorun

yok pin kodunuzu girdikten bir süre sonra iphone active yazacak.

--------(telefonu yurtdışından alanların telefonları simkilitli olduğu için bu aşamada itunes hata verecek.itunesi kapatıp blackra1n uygulamasını çalıştırıp blacks0w yüklemeleri gerekir.daha sonra tekrar itunese bağlayıp aşağıdaki işlemleri yapabilirler)

kilithatas.jpg

karsiniza 2 secenek cikacak.

97897064.jpg

- restore from backup:yedeklerinizden yukleme yapar.

rehber,resimler,mesajlar vs silinmeden tekrar yuklenir. (zaten bu

secenek isaretlidir)

bu seçenekten sonra restoring iphone from backup yazacak.işlem bitince itunes yine 10 dan geri sayacak.siz hemen ok e tıklayın

88071747.jpg

67379762.jpg

itunes artık bütün uygulama,rehber,sms,fotoğraf vs ne yüklüyse aynen kuracak.

89513695.jpg

-set up new phone:yedek olmadan yeniden sifirdan yukleme yapar.

herseyiniz silinir. temiz restore isteyenler icindir (ben gibi) bu

genelde telefonda hata varsa yazilimsal mi degil mi onu ogrenmek icin

yapir. cunku yedekten yuklerseniz hata devam eder.

bu seçenekten sonra karsimiza rehberinizi,takvim,notlar

vs nereden yukleyecegimizi soran bir ekran gelir. (ben genelde ne

isaretliyse o sekilde gecerim) en alttada uygulamalari yukle secenegi

vardir(sync application) bunu secerseniz itunesinizde bulunan butun

uygulamalari yuklemeye calisir. eger crackli uygulama varsa onlari da

yuklemez (cunku jailbreak yapmadiniz daha). ben bu secenegi

isaretlemeden gecerim hep.

53655192.jpg

done diyoruz. simdi artik neler yuklemek

istiyoruz onlari secmeye geldi. mesela application sekmesine

gelelim

13132258.jpg

Önce sync applicationi işaretleyelim. eğer bunu yapmayıp sync dersek hepsini yukler.

istediklerimizi seçip apply dersek sadece sectiklerimizi yukler.

86116871.jpg

music sekmesine gelelim.

iphone baglayip itunes tanidiktan sonra sag

ustteki music sekmesine tikladigimizda karşımıza şu görüntü çıkacak

97114243.jpg

Buradan selected playlist,artist, and genresi işaretliyoruz MP3 adli listenin olustugunu

goreceksiniz.bu listeyi secip sync yapabilirsiniz artik. bazen sync

esnasinda sarkilarla ilgili hatalar verir bu o sarkilarin iphone uygun

hae getirilemedigini gosterir. ok diyip gecin

27415038.jpg

2 - RECOVERY MODDA RESTORE (Elmada Kalma,Logoda Kalma Olayı)

bu genellikle telefon kilitlenip kaldiginda (elmada kalma,logoda kalma olayi)

kullanilir. custom firmware atarken yada firmware dosyanizi

internetten indirmisseniz yani itunesin icinde yoksa yuklemek icin

kullanilir.

telefonumuz itunese bagli iken power ve home tuslarina birlikte

basiyoruz ( elmada kalmissa da bunu yapiyoruz) telefonumuz kapaniyor

ve tekrar aciliyor elma isaretini gorunce power tusunu birakiyoruz.

telefonumuz recovery moda giriyor.(kablo ve itunes işareti çıkar) itunes restore etmelisiniz diyecek

sizde ok diyip bilgisayarimizdaki shift tusuna basili tutun ve

restoreye tiklayin acilan pencereden indirdiginiz ipsw uzantili

dosyayi secin.

fwseme.jpg

fwsemedensonra.jpg

size restore etmek istermisiniz diye soracak restoreye tıklayın, islem 10-15 dakika surecek.bu sirada waiting for iphone yazısı belirince iphonemuzda elma

isaretinin altinda yukleme cubugu dolmaya baslayacak.

72158655.jpg

13239753.jpg

bu cubuk dolmaya yakin itunes 10 dan geri saymaya baslayacak.

siz bu sayma isleminin bitmesini beklemeden ok e tiklayin.iphone ekranında sim kilitli pin kilidi olmayan bir sim kart takın diyecek. tiklayamasanizda sorun

yok pin kodunuzu girdikten bir süre sonra iphone active yazacak.

--------(telefonu yurtdışından alanların telefonları simkilitli olduğu için bu aşamada itunes hata verecek.itunesi kapatıp blackra1n uygulamasını çalıştırıp blacks0w yüklemeleri gerekir.daha sonra tekrar itunese bağlayıp aşağıdaki işlemleri yapabilirler)

kilithatas.jpg

karsiniza 2 secenek cikacak.

97897064.jpg

- restore from backup:yedeklerinizden yukleme yapar.

rehber,resimler,mesajlar vs silinmeden tekrar yuklenir. (zaten bu

secenek isaretlidir)

bu seçenekten sonra restoring iphone from backup yazacak.işlem bitince itunes yine 10 dan geri sayacak.siz hemen ok e tıklayın

88071747.jpg

67379762.jpg

itunes artık bütün uygulama,rehber,sms,fotoğraf vs ne yüklüyse aynen kuracak.

89513695.jpg

3 - DFU MODDA RESTORE

daha cok tertemiz bir restore isteyenler ve versiyon dusurmek

isteyenler kullanir.

telefon pcye bagli ve itunes aciiken power ve home tusuna birlikte

basiyoruz telefon kapanip ekran kararinca 5 e kadar sayip power tusunu

birakin. ekran siyah olacak ve itunes telefonu taniyacaktir. sizden

restore etmenizi isteyecek. sizde ok diyip bilgisayarimizdaki shift

tusuna basili tutun ve restoreye tiklayin acilan pencereden

indirdiginiz ipsw uzantili dosyayi secin.

fwseme.jpg

fwsemedensonra.jpg

size restore etmek istermisiniz diye soracak restoreye tıklayın ve geri kalan üsttekilerle aynı...

iTUNES ACOUNTU ALMA

Aşağıdaki adımlara geçmeden evvel eğer "Sign In" durumundaysak "Store -> Sign Out" seçeneğini kullanarak "Sign Out" yapmamız gerekiyor. Eğer ilk defa Apple ID oluşturuyor veya kullanıyorsanız "Sign Out" yapmanıza gerek olmayacaktır.

1) Öncelikle iTunes Store'dan Apple ID almak istediğimiz ülkenin store'unu seçiyoruz. Aşağıdaki adımlar Türkiye Store'una göre anlatılmıştır. Fakat son aşamaya kadar zaten tüm adımlar her ülke için aynı sadece adres bilgilerinin girildiği adımlar biraz farklı.

Ülke seçtikten sonra sağ alt menüde bulunan "En Çok İndirilen Ücretsiz Uygulamalar" (Top Free Apps) listesinden her hangi bir uygulamaya tıklıyoruz. Bu nokta önemli çünkü kesinlikle ücretsiz (Free) bir uygulama seçmemiz gerekiyor.

1numara.jpg

2) Seçtiğimiz ücretsiz uygulamanın detay ekranındaki "GET APP" düğmesine tıklıyoruz.

2numaracopy.jpg

3) "GET APP" düğmesine tıkladığımızda o an "Signed In" bir Apple ID'imiz olmadığı için karşımıza aşağıdaki gibi bir login ekranı gelecek:

Bu ekrandaki "Create New Account" seçeneğine tıklıyoruz.

3numara.jpg

4) Bu sefer karşımız çıkan "iTunes Store'a hoş geldiniz" ekranını, Continue seçeneğine tıklayarak geçiyoruz.

5) Kullanım Koşullarının yer aldığı ekranda da "iTunes Şartlarını ve Koşullarını okudum ve onları kabul ediyorum" seçeneğini işaretleyip Continue seçeneğine tıklıyoruz.

4numara.jpg

6) Bu ekranda ise Apple ID olarak kullanacağımız mail adresimizi ve şifremizi seçmemiz gerekiyor. Ayrıca Apple ID şifremizi unuttuğumuz durumda bize sorulacak güvenlik sorusunu/cevabını ve doğum tarihimizi de bu ekranda giriyoruz.

5numarao.jpg

Bilgilerimizi girdikten sonra "Continue" düğmesine tıklıyoruz.

7) İşte bu son ekranda da "Turkey Store için Apple ID Oluşturma" yazısında anlattığımız yöntemle çıkmayan "None" seçeneği karşımıza çıkıyor.

6numaracopyc.jpg

Bu seçeneği işaretledikten sonra adres bilgilerimizi girerek sağ alt köşedeki "Done" seçeneğine tıklayarak Apple ID'imizi oluşturuyoruz.

ÖNEMLİ:Kullanıcı adınızın aktif olabilmesi için, mailinize aktivasyon maili yolluyorlar, aktif etmeniz gerek.

Bu yöntemle alınmış Apple ID ile ücretli uygulama indiremiyeceğinizi tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu yöntemin diğerinden en büyük farkı, işleme ücretsiz bir uygulamayı indirmeye çalışarak başlamamız.

JAİLBREAK VE UNLOCK

iPhone 3GS (updated Bootrom) kullananlar, BlackRa1n sadece tethered jailbreak yapmaktadır. Bunun anlamı JailBreak işlemi sırasında pilinizin bitmemesi gerekmektedir. Eğer piliniz bu işlem sırasında biterse iPhone’unuzu tekrar bilgisayara bağlamanız gerekir ve BlackRa1n’i tekrar çalıştırmanız gerekir.

Adım 1

Firefox’u, Google Chrome’u ya da Internet Explorer’ı açarak şu adrese gidiniz:

Please register to see this content.
Sayfanın alt kısmındaki Windows logosuna tıklayınız.

21623-500.jpg

Adım 2

Çıkan pencereyi masaüstüne indiriniz.

20335.png

20330.png

Adım 3

Sonra masaüstüne indirdiğiniz programa “blackra1n” iki kere tıklayınız.

20327.png

Adım 4

iPhone’unuzun veya iPod’unuzun bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra make it ra1n butonuna

21604.png

tıklayınız

Adım 5

iPhonunuz recovery moduna geçecektir.

21605.png

Recovery modundan sonra iPhone’nuzun ekranında GeoHot’un resmini göreceksiniz.

20340.jpg

blackra1n çalışmaya başlayacak ve cihazınız tekrardan açılacak.

21606.png

Şu şekilde bir popup mesajı bilgisayarınızın ekranında belirecek. Bu mesajda blackra1n’in ücretsiz bir yazılım olduğu ve eğer isterseniz GeoHot’a geohotForumda msn, mail, adres, gerek isim vs. bilgilerinizi paylamaynz.com adresinden bağış yapabileceğiniz hakındadır.

21607-500.png

Adım 6

Cihazını tekrar açıldığında jailbreak işlemi bitmiş olacak ve springboard’unuzda blackra1n ikonu göreceksiniz. iPhone’unuzun internete bağlı olduğundan emin olun ve blackra1n ikonuna basınız.

21608.png

Buradan hangi yükleme programını yükleyecekseniz seçin ve yükleyin (Cydia veya Rock). Eğer cihazınıza UNLOCK işlemi yapmak istiyorsanız sn0w butonuna basınız. Daha sonra sağ üsteki Install butonuna basınız.

21609.png21610.png

BlackRa1n unlock programını indirmeye ve kurmaya başlacayaktır.

21611.png21617.png

Kurulum işlemi bittikten sonra ekranda Post Install log for sn0w die bir log yazısı çıkacaktır. CommCenter tekrar başlayacaktır ve cihazınızı kapatıp açmanıza gerek yoktur. Eğer kullandığınız hattın 3G desteği yoksa 3G özelliğini kapatınız. Close butonuna basınız.

21618.png21619.png

Adım 7

Herşey tamamlandığında iPhone ekranınızda hangi yükleme programını ( Cydia veya Rock) seçtiyseniz onu görceksiniz

21621.png

Adım 8

Cydia veya Rock programlarının çalıştığına emin olduktan sonra isterseniz Uninstall blackra1n butonundan BlackRa1n’i kaldırabilirsiniz

21612.png21613.png

Diğer paylaşımlarım devam edecektir....

verdiğin bilgiler için teşekkürler. bi şey sorucam. Adım 6 da ''iPhone’unuzun internete bağlı olduğundan emin olun ve blackra1n ikonuna basınız.'' demişsin. bu internet bağlantısı iphone bağladığımız pc'deki internet bağlantısı oluyor.

verdiğin bilgiler için teşekkürler. bi şey sorucam. Adım 6 da ''iPhone’unuzun internete bağlı olduğundan emin olun ve blackra1n ikonuna basınız.'' demişsin. bu internet bağlantısı iphone bağladığımız pc'deki internet bağlantısı oluyor.

iphone wireless bağlantısı , yani modem kablosuz özellikli olmalı...

• 8 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...