Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. ×

Bim'de Çalışmak

daywalker_1538
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bugün bim'de iş görüşmesine gittim böyle rezillik görmedim ya lisans mezunuyum askerliğimi tamamladım ingilizcem var bilgisayar bilgim allaha şükür bana önerdikleri NORMAL PERSONEL OLARAK İŞE BAŞLA MAĞAZA SORUMLUSUNUN GÖZÜNE GİRERSEN SENİ YÜKSELTEBİLİR MAAŞIN 950 TL HAFTADA 6 GÜN SABAH 9.30 AKŞAM 7 ÇALIŞMA SAATLERİ.ya şuan şoktayım arkadaş madem öyle lise mezunu hatta liseyi okumamış bir kardeşim bile girip bunları yapabilir farkı ne?anormallik bendemi yoksa bim'de mi karar veremedim.amacım lise mezunu olanları aşağılamak değil kesinlikle yanlış anlamayın kibirden nefret eden bir insanımdır ama bu kadarda pişkinlik olmaz yaa.Bim'de çalışan ya da çalışmış arkadaşlar veya bim'le ilgili bilgisi olan varmı biraz bilgi verebilirmi normalde şartlarmı böyle yoksa anormallik banamı denk gelmiş durumda?

Bunun Bim'le alakası yok, tamamiyle arz talep meselesi. BİM e başvuran 10 kişiden 5i Lisans mezunuysa , bir patronda lise mezunlarından ziyade lisans mezunlarını alır, örnegin ben, tecrübesiz bir tekniker ve ingilizce bilgim orta düzeydeyken, şimdi şirketim özellikle en az 5yıllık tecrübeye sahip mühendis, ingilizce seviyesi iyi olan aranıyor, arz talep meselesi tamamiyle takılacak bişey yok. Normal şeyler bunlar. Bu sizinle alakalı degil sistemsel sıkıntı mevcut herzaman heryerde karşılaştıgımız şeylerdir.

Türkiyeye hoş geldin :)
Biz ayak takımı (Başımızdakilerin deyimi ile) haline şükredip azla yetinen, eti ayda bir gören, dost yoğurt alcam diye 20 dk BİM markete yürüyenler olarak Türkiye'den ne bekliyoruzki.

[quote name='Fox' date='09 August 2012 - 13:20 ' timestamp='1344518438' post='1229166']
[color="#8B0000"][b]aslında maaşi kötü değilmiş , şaka değil artık insanlar bu şartlarda mecburen çalışıyor ..[/b][/color]
[/quote]

Bizler böyle düşündükçe herşey daha güzel olacak işte 950 çok bence 750 neyine yetmiyor haline şükret,
Ekmek yemede pasta ye yani.

[quote name='muan' date='09 August 2012 - 13:29 ' timestamp='1344518952' post='1229169']
Bizler böyle düşündükçe herşey daha güzel olacak işte 950 çok bence 750 neyine yetmiyor haline şükret,
Ekmek yemede pasta ye yani.
[/quote]

[color="#8B0000"][b]ciddiyim maaşı iyiymiş çoğu yerde insanlar asgari ücret ile çalışıyor , sandığın gibide düşünmüyorum , özel sektör şuan çıldırmış halde devlet kontrolu yok çalıştığın saati kontrol eden yok .. vs vs sonuç bende çalışmıyorum çalışmam ..[/b][/color]

[quote name='Fox' date='09 August 2012 - 13:38 ' timestamp='1344519500' post='1229171']
[color="#8B0000"][b]ciddiyim maaşı iyiymiş çoğu yerde insanlar asgari ücret ile çalışıyor , sandığın gibide düşünmüyorum , özel sektör şuan çıldırmış halde devlet kontrolu yok çalıştığın saati kontrol eden yok .. vs vs sonuç bende çalışmıyorum çalışmam ..[/b][/color]
[/quote]

Bu dediklerine ben de katılıyorum. Çoğu markette saat 10 a kadar çalıştırıyorlar. Hem de asgari ücretle.

normal işçilikte ücretler böyle üç aşağı beş yukarı ama para kazanılacak işler var
doğalgazcı su tesisat elektrik tesisat gibi işler yaparsan iyi para kazanırsın
bunlardan birtanesini bir daireye yaparsan ortalama 1000tl alırsın ayda 5 daire yapsan 5000tl
adalet bumu gelde 950 tl ye bimde kimde çalış devlet memurlarının en az maaşı 2000 2500tl arası
şimdilerde gerçekten özel sektörde maaşlar çok düşük en az 1500tl olması lazım maaşların
birine bir ay çalış adama 20000tl kazandır osana versin 950 tl adalete bak

Bu tür mağazaların hepsi aynı sistemle çalışır çok nadir yönetici ihtiyaçlarınıda kendi bünyelerinden kaydırma yoluyla yaparlar

Öte yandan okumak ve bunun karşılığını istemiş olmak bir hak olsada !

Herkesin dilediği gibi okuma eşitliğine sahip olmadığı bi düzende gayet normal bence bu hayal kırıklıkları

Gelir adaletsizliği hat safhada bence ama elden gelen anca bonuzssuz koçun boynuzludan alacağı var ya sabır demekten ibaret özetle

çok yakın bir akrabam da çalışmıştı orada.gerçekten çok çalıştırıyorlar ve o 950 tl çok gibi görünse de aslında değil çünkü yemek vermiyorlar.75 tl yemek para sı da onun içinde.o 75 tl kesinlikle yetmez yemek için ve mağazanın temizliğine kadar sen yapıyorsun.her iş sende.kendi dükkanın gibi yani.seni kasiyer olarak aldı diyelim,yok öyle kasada durmak.reyona da bakacaksın,temizliğini de yapacaksın.bim'den çok daha iyi şartlarda marketler var.oralar başvurmanı öneririm.

bimin cok calıstırdırdıgını bnde iyi biliyorum. şok marketler de calısan bi tanıdıgım (daha once bimde de calısmıs)demesine göre bimde kademe yükselmen zormus uzun zaman alıyormus. ama sokda mesela 1 ayda senin calısmana gore yukseltme yapıyormus. ama bu devirde ekmek aslanın agzında degl midesinde vala smdi bn bulsam ben bile calısırım o işde

Bizim burada 2 tane bim var ve çalışan sayısı 3 geçmez yada ben daha fazla çalışanını bir arada görmedim ve işler de yolunda az maaş vermeleri ilginç geliyor bana.
Ürünler ucuz olsa da bazen daha pahalısından güzel ürünleri var çoğu zaman tercih ediyorum mesela pripella :)

ben 2 gün süreyle migrosta çalıştım. temel olarak oradaki sıfatım part time reyon görevlisiydi. yani reyonda durup o reyonu düzenlemek eksik tamamlamak, 4 saat sonra bırakmaktı ama gel gelelim ki iş öyle olmadı hem depoda hem çay ocağında hem temizlikte aklınıza neresi geliyorsa her yerde iş yaptım ve 4 değil 14 saatti. maaşta 60tl yol parası, 40 tl alışveriş çeki, 300tl de nakit. neymiş efendim işte ilk iki ay süreyle staj oluyormuş mağaza müdürü ne zaman uygun görürse o zaman staj bitiyormuş. ki orda 5 aydır staj yapan vardı :D düşünün artık. dinlenme süresi 2 kere yarımşar saatten yemek arasıyla bitiyor. 13 saat kesintisiz ayaktaydım ve her yere koşuyordum. sonuç : 2 gün sonra istifa dilekçemi verdim. benden bir gün sonra da benimle birlikte giren kız vermiş istifasını mağaza yine bomboş.

Her yer aynı. Çağdaş falan sanki çok normal :) bu sektörde çalışmış biri olarak çoğu firmayı biliyorum şartlarını vs.
BİM de 3 kişi çalışıyor ama saçma bir reyon dizilim sistemi yok. Ben X mağazasında çalışırken kadro 10 kişi.. Orta reyon 2 kişi.. 12 palet malı ~6-7 saate açıyorduk..
Neden zaman alıor ? Dizilim olduğu için aldığımız maaş ise asgari.. Bahsettiğim X mağasında usta maaşı 900TL idi :)

Bence iyi maaş vermiş bu sektörde :) kolilerin ağzını kes kes koy en azından 9-21 max mesai.. ;)
:D 14 saat mesaide kaldığımı biliyorum

Edited by by_bozkurt

[quote name='ahmetbayram5' date='09 August 2012 - 21:02 ' timestamp='1344538938' post='1229253']
çok yakın bir akrabam da çalışmıştı orada.gerçekten çok çalıştırıyorlar ve o 950 tl çok gibi görünse de aslında değil çünkü yemek vermiyorlar.75 tl yemek para sı da onun içinde.o 75 tl kesinlikle yetmez yemek için ve mağazanın temizliğine kadar sen yapıyorsun.her iş sende.kendi dükkanın gibi yani.seni kasiyer olarak aldı diyelim,yok öyle kasada durmak.reyona da bakacaksın,temizliğini de yapacaksın.bim'den çok daha iyi şartlarda marketler var.oralar başvurmanı öneririm.
[/quote]

İyi hoşta diğer mağazalarda da öylee :) Yemeğe para vermiyorsun ama gelen yemek yenecek seviyede değil..
Her sabah mağaza paspasla vs. ne bilim çalışmayan bilemez ama çok çalışma görmemişsiniz diyeyim artık.
Bahsetmek istediğim o işlerin hepsini yapıp max 750tl alan insanlar var. Dışardan basit :)

ALINTIDIR

bim a.s işe alım surecınde once part tıme alır yada duruma gore full time eleman alır part elemanlar aylık 650 tl full tıme 900 tl maas almaktadır resmı olarak calısma saatlerı 5 saat part full tıme 7.5 saattir ama gayrı resmı full time saatı gunde 9.5-13 saat arasına deişir .hafta sonları tatil yapamaazsınız hafta içi tatil yaparsınız pazar aile kahvaltılarnı unuttun . istedıklerı zaman arayıp ızınde bıle dahi olsanız magaza gelmek zorundasınızz

burda lise mezunu unıversıte mezunu deişmıyorlar bımde bımde bellı bır kademe atlamanız ıcın baya bır dirsek curutmenız lazım resmı olarak dınleme vardır 1.5 saat ama hıc goremezsınızz yemek yeme saatlerı 3 dk gecmez bıde cırosuz bır yere dusersnızz aksama kadar temızlık yaparsnızz her gun yapmak baya bır ınsanı bezdırıyor

varsa elınizde alternatif iş gorusmlerı onlara bakın derım ..

ALINTIDIR