Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Işlemci Nedir?

oguzhan3598
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar ben donanım konusunda her şeyi öğrenmek isityorum biliyorum bu iş uzun sürecek ama buna değer:D
ilk olarak işlemci hakkında bilgi istiyorum işlemci nedir?ne işe yara hangisi iyidir jangisi kötüdür vs herşey yani arkadaşlar

not:sayın moderatör konuyu yanlış yere açmışsam özür dilerim konunun yeri yanlış ise doğru yere taşınmasını rica ederim saygılar...

Cpu ( Central Process Unit ) merkezi işlem birimidir bilgisayarın yönetimini yapar ( beynidir) işlemleri gerekli yerlere aktaran yapıdır. Merkezi Sinir Sistemine benzer. İşlemcinin temel yapıları komut çözücü, kaydedici, veriyolu olarak 3 ayrılır. komut çözücü yapılacak işlerin uygulanmasını başlatır. Kaydedici verileri kullanılmak üzere bekletir veriyolu ise işlemcinin taşımacısıdır sinir gibidir. Şu anda x32 ve x 64 olarak ikiye ayrılır daha önceki yıllarda bu miktar 8 bite kadar düşmekteydi kısaca işlemci bilgisayarın beyni ve birkaç araç yardımıyla şu an klawyede yazı yazmayı yöneten elemandır. Mikroişlemcinin de bu dizide önemli bir yeri bulunur görevleri yerine getirmek için bizim emrimizle programlanır veya kendini kurtarabilir örneğin: sistemi kendi onarma gibi kısaca işlemci budur saygılar...

[CODE]
http://www.bilgisayarbilisim.net/donanim-genel-f43/30-dakikada-kendi-pc-ni-topla-nette-ilk-t71666.html
http://hotfile.com/dl/82163403/bb4ebc0/03-2010-Kendi-PC-ni-topla.pdf.html
http://www.bilgisayarbilisim.net/bilgisayar-kitapligi-egitim-setleri-f147/chip-kitap-arsiv-2010-t61651.html
[/CODE]

Edited by kalelibilişim

"İşlemci nedir, Ram nedir" bu gibi konuları wikipedia, vs. gibi sitelerde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz ayrıca bunlara tek tek konu açarak diğer kullanıcıların verdiği bilgilerle sadece o konu hakkında "fikir" sahiibi olursunuz, donanım öğrenmiş olmazsınız. çünkü donanım okuyarak değil tecrübe ederek öğrenilir. 2000 senesinden 2004 senesine kadar firmalardan bağımız olarak teknik servislik yaptım kendimi donanım biliyor zannediyordum ta ki işyeri açana kadar. o zaman gördüm ki ettiğim tecrübeler donanıma tam olarak hakim olmamı sağlamıştı. yazılım hadi bir nebze okuyarak bir yere kadar öğrenilebilir ama donanım çok büyük bir bilgisayar dalıdır ve okuyarak sadece isimlerini ve neye yaradıklarını öğrenebilirsiniz. Okuyarak Ram'in ne işe yaradığını öğrendiniz diyelim, rami elinize alınca artık tanıyacaksınız tamam e peki ram çeşitleri, frekansları, gecikme süreleri ne olacak, hangi özellikteki anakarta hangi ramin takılacağını nerden bileceksiniz? donanım öğrenme konusunda ciddiyseniz girin bir teknik servise cuzi para verselerde çalışın. bu işi başka türlü öğrenemezsiniz.

Yuh yani sadece CPU için en az 12 sayfa yazı yazmam gerekir buda KintaRo ve TugruL başta olmak üzere tüm Mod'ların bana uyarı vermesi demektir :D Sadece soket tiplerini ve bu soket tipleri arasındaki farklar bile uzun uzadıya anlatılabilecek konulardır. Aynı soket tipine sahip olmasına rağmen çok farklılıklar gösteren işlemcileri saymıyorum bile !

Ayrıca detaylı anlatım yerine KintaRo'nun dediği gibi mümkün ise bir teknik servis yada bilgisayar işi ile uğraşan bir dükkanda çalışman daha mantıklı olacaktır. Ha anlat ben senin yazdıklarını okurum der isen, elimden geldiğince anlayabileceğin şekilde uzun uzadıya anlatırım boş vaktimde.

Haydi kolay gele !