Jump to content

Nlite Addonları Nasıl Yapılır

sk8er_boi
 Share

Recommended Posts

• Administrator

nLite Addon Nasıl Yapılır?

Öncelikle nLite Addon nedir?

nLite addonları projenize eklenmeye hazır katılımsız kurulumlardır. Hiçbir çaba sarfetmeden nLite?nin yama entegre sayfasından hazırladığınız programları ekleyenilir ve Windows kurulurken kurulmalarını sağlayabilirsiniz.

İhtiyacımız olanlar:

nLite Addon maker : http://virtualltek.mgbr.net/download/nlaom-setup.exe

USSF: http://rapidshare.com/files/93169189/USSF.exe

Örnek amaçlı Msn Live Messengeri hazırlayalım.

Addon maker'i açalım. Yükleme dosyalanızın bulunduğu klasöre gelin. Ve onaylayın.

1za2.jpg

Seçenekler resimdeki gibi uygundur. Kurulum dosyası kuracağınız programın ana kurulum dosyası olacaktır.

2ty9.jpg

Ardından kurulum programımızın sessiz kurulma parametresini bulmaya geldi.

Bunun için USSF.exe'yi kullanacağız. Sessiz kurulum parametresini bulmak için üstteki küçük ok işareti > ne basıp ana kurulum dosyamız olan msn.msi yi seçiyoruz.

3.jpg

Resimde görüldüğü gibi ana kurulum parametremiz Usage alanında yazan

msiexec.exe /i "msn.msi" /qb miş. Bu parametreyi Addon maker programındaki katılımsız program parametresi alanına yazıyoruz.

DİKKAT! 

USSF.exe programı tüm programlar için katılımsız kurulum parametrelerini vermeyebilir. Kendiniz google'den bulma durumunda kalabilirsiniz. Veya zaten daha önceden hazırlamış olduğunuz katılımsız exe'yi kullanabilir ve parametre alanına sadece çalıştırılacak olan exe ismini yazarsınız.[/CODE]

Sağdaki alanları da programa göre dolduruyoruz.

4.jpg

Dosyayı oluştur butonuna bastığımızda sonuç dosyamızı nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. Dosyayı kaydedin ve sıkıştırma işlemi başlasın.

5.jpg

İşte bitti!

Oluşan CAB dosyasını direkt olarak nLite ile yamalar menüsünden entegre edebiliriz. Hayırlı uğurlu olsun. Çalışmalarınızı bekliyorum.

Örnek Windows Live Messenger CAB dosyası:

[CODE]http://rapidshare.de/files/36255112/windowslive.cab[/CODE]

• Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Administrator
files.7z bulunamadı diye hata alıyorum acaba nedir?

Hazırladığın katılımsız exeler üzerine mi yapıyorsun yoksa o exenin kaynak dosyalarından doğru mu yapıyorsun

?

güzel bir paylaşım peki bunu vista inspirat gibi paketlere uygulayabilirmiyiz bu şkeilde entegre olduğunda xp yi kurduğumuzda vista görünümündemi olur

Eğer sessiz kurulumu yapılabiliyorsa neden olmasın.

Güzel anlatmışsın ama bence anlatımda bilgi eksikllikleri var yani anlatım tam olarak yapılmamış

Yükleme klasörümüzün adı wml ve klasörün içinde bu "msn.msi" nerden geldi elmizde sadece Mseenger için "Install_Messenger.exe" miz var diyelimki winrar ile bir klasöre çıkarttık içinden çıkan diğer dosyalar bir işe yaramıyormu + direk exe olan bir kurulumdan nasıl addon çıkartırız birde serialı olan kurulumları da addon yapabiliyormuyuz teşekkürler

• Administrator
Güzel anlatmışsın ama bence anlatımda bilgi eksikllikleri var yani anlatım tam olarak yapılmamış

Yükleme klasörümüzün adı wml ve klasörün içinde bu "msn.msi" nerden geldi elmizde sadece Mseenger için "Install_Messenger.exe" miz var diyelimki winrar ile bir klasöre çıkarttık içinden çıkan diğer dosyalar bir işe yaramıyormu + direk exe olan bir kurulumdan nasıl addon çıkartırız birde serialı olan kurulumları da addon yapabiliyormuyuz teşekkürler

Sıfırdan bir katılımsız kurulum anlatımı değil zaten. MSN'in kurulumunu anlatmak da değildi amacım. Sadece kurulumlarınızı nlite addon'u yapmayı anlattım. Başlamak için biraz temelinizin olması gerek.

Sıfırdan bir katılımsız kurulum anlatımı değil zaten. MSN'in kurulumunu anlatmak da değildi amacım. Sadece kurulumlarınızı nlite addon'u yapmayı anlattım. Başlamak için biraz temelinizin olması gerek.

nLite Addon Nasıl Yapılır? başlığı atmışsınız ama bende buna istinaden sordum addon nasıl yapılır ? çünkü bende bazı denemeler yapıyorum tam anlamı ile bu addon olayını çözmek istiyorum mümkünse geniş bir anlatım yaparmısın ? yada resimli anlatımının üzerinde oynama yaparak anlatımı genişletirmisin ?

• Administrator
İlk msj ımda sormuşdum zaten bu arada katılımsız kurulum ile addon arasındaki fark nedir ? anlamış değilim sonuçda katılımsız kurulum elde edince onun adına addon demiyormusunuz ? yani sonradan eklenebilir eklenti

Addon dediğimiz şey nLite addon'u yani Nlite ile ekleniyor cdye. Yani kolay bi metod gibi. Katılımsızları eklemek için başka yollar var. Addonlar hazır oluyor.

Addonları Nlite ile ekleyebiliyoruz yani nasıl Xp ile birlikte güncellemeler . sürücüler kuruluyor addonlar da aynı şekilde seçme şansımız olmaksızın kuruluyor.

Katılımsız Kurulum ise bence daha önemli bir boyut; Çünkü kullandığınız yönteme(WPI) göre bu programların kurulup kurulmamasını seçebiliyoruz. Ayrıca katılımsız kurulum programları kurmak için Xp kurmaya ihtiyacımız yok yani xp kurulu bir bilgisayara tek tıklama ile kurabiliyoruz.

Hani bilgi paylaştıkça çoğalır derler yaa İşte son 1 yıldır özellikle sk8er_boi gibi arkadaşlar sayesinde katılımsız kurulum işi çok kolay hale geldi. Eğer zamanım olursa söz vermemekle birlikte ayrıntılı bir rehber hazırlamayı düşünüyorum.

Addon dediğimiz şey nLite addon'u yani Nlite ile ekleniyor cdye. Yani kolay bi metod gibi. Katılımsızları eklemek için başka yollar var. Addonlar hazır oluyor.

Hocam aynı şeyden bahsediyoruz yanlızca ben bunu dile getiremiyorum.

Şöyle açıklıyayım Elimde kendi hazırlamış olduğum Katılımsız full güncellemeleri yapılmış bir adet cd oluşturdum buna atıyorum acdsee koyacam gene atıyorum acrobat reader ekliyecem kurulunca bunlarda kurululmasını istiyorum şimdi ben bu acrobat readerı nasıl addon yaparım onu öğrenmek istiyorum yani katılımsız olan CD me bunları nasıl ekleyeceğim onu öğrenmek istiyorum.

Not: Güncelleme pakedi MrNxDmX' e aittir yazı okunurken yanlış anlaşılmasın diye ekliyeyim istedim.

Edited by Bibidibabidibu

Arkadaşım Katılımsız Kurulum Hazırlayabiliyor musunuz? Öncelikle bunu belirtin mesela Acrobat Reader'i tek tıklama ile kurulacak hale getirrebilir misiniz. Cevabınız evet ise addon olayı çok kolay Mesela Katılımsız bir A Programı oluşturdunuz yani A 'ya çift tıklayınca Program Kendiliğinden Kuruluyor (Bu Başlıkta Pek Çok Örnek Mevcut) Bu A dosyasını sk8er_boi'nin anlattığı gibi A 'nın bulunduğu klasörü ve A dosyasını seçin A zaten katılımsız olduğu için parametreye gerek yok sadece A.exe yazın anlatıldığı gibi işlemi tamamlayın. Eğer siz MrNxDmX 'in anlattığı yöntemi kullanacaksanız sanırım oluşan A.cab dosyasının adını A.Addon.cab şeklinde değiştirin . İşlem bu kadar.

merhabalar ben USSF.exe yi çalıştırdım ama sanırım msi uzantılı olması gerekiyor eklenecek programın exe dosyasını gösterdiğinde ussege kısmı N/A oluyo çok basit soru sorayım nlite add on maker ile elimdeki setub dosyasını addon yapabilirmiyim yada addon yapabilmem için neye ihtiyacım var

• Administrator
merhabalar ben USSF.exe yi çalıştırdım ama sanırım msi uzantılı olması gerekiyor eklenecek programın exe dosyasını gösterdiğinde ussege kısmı N/A oluyo çok basit soru sorayım nlite add on maker ile elimdeki setub dosyasını addon yapabilirmiyim yada addon yapabilmem için neye ihtiyacım var

Msi dosyalarının varsayılan sessiz kurulum parametresi /qn dir.

Yukarıdaki anlatıumı kullanarak sessiz kurulum yapabildiğiniz tüm setupları addon yapabilirsiniz.

Msi dosyalarının varsayılan sessiz kurulum parametresi /qn dir.

Yukarıdaki anlatıumı kullanarak sessiz kurulum yapabildiğiniz tüm setupları addon yapabilirsiniz.

sessiz kurulum derken neyi kastediyosun acaba çokmu cahilim kızdırıyosams eni kusura bakma kardeş ve bu sessiz kurulu dosyalarını nasıl bulcaz

• Administrator

Sessiz ve katılımsız aynı şeyler. Ve kullanıcıya girdi yaptırmadan kurulan programlardır.

Addon ise bu sessiz kurulumların xp projesine rvmintegrator veya nlite gibi programlarda aynı windows yamaları gibi eklenmesini sağlayan şekilleridir.

• Administrator
Aynı Uyarıyı Ben de Aldım :blink:

files.7z uyarısını alıyorsanız kurulum dosyalarınızın bulunduğu klasöri direk c içinde içinde boşluk, türkçe karakter vs olmayan basit isimli bir klasöre koyunuz. Dosya isimleri de aynen basit olsun. Az önce başıma geldi ve bu şekilde çözdüm.

• 1 ay sonra...