Jump to content

Windows Xp Kurtarma Konsolu 2.0 [güncellendi]

Share

Recommended Posts

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=59596[/CODE]

Arkadaşlar yukarıdaki konuda geçen konuşmalar beni bunu yapmaya yöneltti ve sonunda hem arkadaşın hemde kendi isteklerimi yerine getirebilecek bir Kurtarma Konsolu oluşturabildim.Bu Konsol Windows'un kendi konsolu ama

üzerinde bazı değişikliklere gitmem gerekti.Çünkü Windows'un konsolunda İşletim sisteminin yüklenme seçeneği gibi gereksiz seçenekler vardı.Bunları kaldırdım ve bu şekle getirdim:

2dgjqtl.jpg

Sürümde Windows XP Professional Service Pack 3 Dosyaları Kullanıldı.Vereceğim linkteki Kurtarma Konsolu Sata/Raid Sürücüleri içerdiğinden ekstra disketle sürücü tanıtmanıza gerek kalmayacak.

Link:

[CODE]http://www.mediafire.com/?eca9n1rf67o6oh6
http://www.4shared.com/dir/29010028/5646913f/Kurtarma_Konsolu.html[/CODE]

Peki bunu multiboot menüme nasıl eklicem derseniz.Rardan çıkan cmdco.sif dosyasını ve cmdc klasörünü ezboot yanına cmdc.bin dosyasını ezboot içine atıyorsunuz ve EasyBoot programından run cmdc.bin komutunu veriyorsunuz hepsi bu kadar.

Grub4Dos veya Aero Studiodan iso olarak çalıştıracaklar için

Link:

[CODE]http://www.mediafire.com/?eca9n1rf67o6oh6[/CODE]

Changelog:

[CODE]Setupldr.bin deki Windows Kur ve Smss.exe deki Enter=Devam bölümleri değiştirilmiştir.
Ramdisk üzerinden yüklenmesi sağlanmıştır
Böylece çalışmanızda i386 dizinli bir xp olsa bile çalışacak biçime getirilmiştir.[/CODE]

Edited by blackman12

1-Farklı XP'ler tek CD'de

2-Aynı sistem klasörü katılımlı ve katılımsız şekilde yapılması (çift winnt.sif)

3-Aynı sistem az yer kaplayarak driverlı ve driversiz yapılması

4-Farklı XPler için Farklı oem klasörleri

bunlara çalıştığında umarım sonuca ulaşırsın.Barış seven kardeşim de cevabını sanırım dört gözle bekliyor.tam onun istediği şey çünkü bu.

hayır isoyu tek başına denediğimde çalışıyor sorun dediğim gibi orada galiba.Bcdw komutu ile xp/2000 tabanlı kurulumların ve LiveCD'lerin çalışmadığını duymuştum.[EasyBoot'un forumlarında]Ondan mıdır?

• 3 ay sonra...

sanırım Satalı ve ram üzerinden açıldığı için deyim yerindeyse ışık hızında açılıyor.Teşekkürler.

Tek başına kullanacaklar varsa (ki hiç sanmıyorum) ben de iso haline getirdim.

http://rapidshare.com/files/151650294/CMD_CONSOLE.iso.html[/CODE]

Vereceğim linkteki Kurtarma Konsolu Sata/Raid Sürücüleri içerdiğinden ekstra disketle sürücü tanıtmanıza gerek kalmayacak.[/CODE]

Yazdığım gibi sata sürücüler entegre edilmiş...Aslında unutmuştum ama ilk projedekini kullandığım için gerek kalmadı :dribble: ISO olarak kullanmak isteyenler bcdw /ezboot/cmd_console.iso şeklinde çalıştırcaklarını biliyorlardır heralde :pc:

ben sana dedim ya öyle çalışmıyor diye :D EasyBoot forumlarında da söylendi,nt/2k/XP tabanlı cdler çlaışmıyor maalesef.

Ama tek iso halinde yazdırmak isteyen olur (mu acaba :S) diye verdim.N'olur nolmaz elimizde bulunsun :p

http://www.ezbsystems.com/cgi-bin/ikonboard.cgi?act=Print;f=1;t=423[/CODE]

2) Use 'bcdw /ezboot/xxx.iso' to load it

Note1: Only DOS/Int13 based systems may be loaded by BCDW, [b]not work with ISO images of Windows NT/2000/XP/2003[/b], Windows PE or Linux Live CDs.

• 2 ay sonra...

Katılımsız xp cdsine, Windows Xp Kurtarma Konsolunu, EasyBoot programını kullanmadan, n lite ile, I386 klasörünün yanına yada içine entegre edebilir miyiz?

Ayrıca bu kurtarma konsolunun Sata/Raid Sürücüleri entegre edilmemiş hali mevcut mu?

Çok şey istediğimin farkındayım :pardon: ancak yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Özellikle morning kardeşime.

• 3 ay sonra...

üstad sana bişi sorucam... bu mavi ekranın gelmesini istemiyorum diyelim.yani multiboot oluşturduğumda kurtarma konsolunu seçersem bu mavi ekranın otomatik atlanmasını, otomatik olarak türkçe q klavye seçilmesini sağlayan ve direkt kurtarma konsolunu karşımıza getiren sif tarzı bi dosya hazırlamamız mümkün mü acaba.... bana anlamsız geliyor açıkçası bu ekran...yok yani zaten kurtarma konsolunu seçmişiz bu can sıkıcı onaylamalar neden olsun ki...

peki o zaman nlite in yeni sürümlerinde onarım hatırlatması var.bu nasıl oluyor morning? acaba nlite başka dosyalar üzerinde mi düzenleme yapıyor?? ben işin doğrusu kurtarma konsolunu indirdim gizli klasör yapmış c: de microsoft :) buldum onu ama isoya çeviremedim :) açılış sektörü hangi dosya bilmiyorum. zaten ne çektiysem bu açılış dosyasını bulmakta çektim öğrenemedim bi türlü :)

Onarım hatırlatması zaten sif dosyasıyla yapılıyor.Winnt.sif e unattended modeun providea getirilmesiyle oluyor.Nliteın yaptığı birşey yok yani.Burada ise winnt.sif ten bağımsız olarak kullanıyoruz kurtarma konsolunu...Dediğin şey mümkün ama uğraştırır.Onun dışında multiboot araştırmalarımda bir program görmüştüm direk cmd ekranını getiren başka bir program orjinal kurtarma konsolu değildi ama aynı komutları kullanıyorduk onu bulabilirsen olur...

• 1 ay sonra...

Evet smss ve setupldr ile reklamların kaybolması gerek. (Başka bir soruna vs yol açar mı bilmiyorum ama zannetmiyorum denemek gerek)

Ben de sormak isterim bu çalışmayı olası multiboot çalışmalarımda reklamları kaldırarak kullanabilir miyim Blackman12?

(Tabii sunumda + CD içerisinde blackman12 yapımı old. belirtirim her halukarda)