Jump to content

40 Küsür Sağ Tık Eklentisi + Uninstall Arayüzü

mustafa_x
 Share

Recommended Posts

(Konu güncellenirken ilk ve ikinci sürümle ilgili bölümler ve linkler silindi. Yalnız ikinci sürüme ait resimlerin linkleri duruyor, dört paragraf altta. Zaten arayüz pek değişmedi.)

@Blackman12'nin açtığı Sağkulakçık Eklentileri 1.4.1 konusu hoşuma gitti, uygulamayı indirip bi' deneyeyim dedim. Önce çoğu eklentiyi kurdum inceleme amaçlı olarak, sonra da eklentilerden gerek duymadıklarımı kaldırayım dedim. Ama kaldırması kurulumu kadar kolay olmadı.

[(Eklentileri hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum buradan da. Galiba @blackman12 ve @doruk101'in ortak çalışmasıymış.

Sonradan bi' tavsiye sonucu M. H. Orhan'ın 150 in 1 paketinden falan da alıntı yaptım. Yalnız bazı eklentileri almadım, listeye http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/Sag_Tik_Liste.txt adresinden ulaşabilirsiniz. (Tabii site o an sorun çıkarmazsa. Son bir iki yıldır genelde erişilemiyor bu siteye, önceden sorun yoktu.)]

Sonuçta bu eklentiler üzerinde çalışarak kendi kurulum dosyamı hazırladım:

(Bu resimler sürüm 2.1'e ait, sürüm 3.0'a ait resim aşağıda. Ayrıca yine funpic.org'da sorun çıkması sonucu görünmeyebilir bunlar.)

http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/SagTik1.jpg
(Bu görüntü, eklentilerin varsayılan olarak seçili haliydi ve uygulama çalıştırıldığında böyle açılıyor.)

http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/SagTik2.jpg

Bu kez yeni ve biraz tuhaf bi' yöntem kullandım. Adını da VBScript .NET uygulaması koydum. İndireceğiniz vbs dosyası sadece bir script dosyası değil, aynı zamanda kodlu binary data içeriyor. (Zaten boyutunun asıl sebebi de bu.)

Bu yeni yöntemi aslında çok önceden düşünmüştüm ama .NET derleyicisinden haberim olmadığı için yapamamıştım. Windows 8'de sistem kurulumu yeni bittiğinde .NET Framework 2.0 (etkin) gelmiyor, bu yüzden bu uygulama da (diğer çalışmalarım gibi, hatta tüm .NET 2.0 uygulamaları gibi) çalışmıyordu. Dolayısıyla Windows 8 için böyle bi' dosya biçimi hazırlamak durumunda kaldım.

Merak eden olursa diye, VBScript .NET uygulaması ile ilgili ek bilgi:

Sistem şöyle çalışıyor: İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda ilk olarak VBScript kodları ile sistemde önce .NET 2.0, sonra (bulunamadıysa) .NET 4.0 kurulumu aranıyor; ikisi de bulunamazsa script uygun bi' hata iletisi görüntüleyip sonlanıyor. Bulunursa aynı dosyadaki ''' (yan yana üç tek tırnak işareti, ilki dolayısıyla VBScript derleyicisi bu satırları yorum olarak görüp yok sayıyor) ile başlayan satırlar yine script içindeki kodlar ile ''' kısımları atlanarak kopyalanıyor, geçici dizininizde (herhangi bir dosya gezgini penceresinde adres çubuğuna %temp% ya da %tmp% yazıp enter'ladığınızda açılan klasör) bir .cs dosyası oluşturuluyor, bu dosya .NET Framework içindeki csc.exe (C# komut satırı derleyicisi) dosyası ile derlenerek arayüz uygulaması oluşturuluyor.

Bu uygulamada yönetici izni sağlamak ve ek kaynak (kurulumda kullanılan binary, dolayısıyla metin olarak eklenemeyen dosyalar) gömmek için ek bir iki işlem var, normalde bu işlemler sonrası arayüz (derlenmiş, exe uzantılı .NET uygulaması) açılıyor ve işlem bitiyor.

Kurulumda kullanılan binary dosyaları SFX arşiv yapıp oluşan dosyayı (arşivi) vbs dosyasına base64 kodlamasıyla gömdüm. (İşyerimden istedikleri bi' uygulamada bu kodlama gerekti, öğrenmişken bunda da kullandım.) (Dosyanın boyut olarak yaklaşık %91'ini bu veri bloğu kaplıyor.) Bu içeriği (script içi koda oranla yaklaşık 200 kat daha hızlı bi' şekilde, ortalama 0,5 saniye gibi bir sürede) tekrar dosyaya çevirmek için yine bu dosyaya Base64toFile adlı bi' C# uygulamasının (kendi yazımım ve son derece küçük boyutlu bir uygulama) kaynak kodlarını da ekledim, arayüz uygulaması gibi bu da açılışta csc.exe ile derleniyor ve bir defaya mahsus kullanılıyor.
VBS dosyasını yönetici olarak çalıştırma seçeneğimiz olmadığı için uygulamanın varsayılan olarak yönetici yetkisi istemesi gerekti. Bunun için uygulamaya bi' .manifest dosyası eklenmesi gerekiyordu, Windows 8'de .NET 4.0 için VBS'in açılışında manifest aracının çalışmadığını görüp başka bir çözüm buldum: Arayüz uygulamasını, önceden manifest'i eklenmiş, yetki isteme özelliği olan başka bir uygulama ile açtırıyorum, yetki devrediliyor. Yetkili açma uygulamasını da kendim yazıp Windows 7'de yetki manifest'ini ekledim ve 4,5 KB gibi çok küçük bi' boyutu olduğundan kaynak koduyla falan uğraşmadan VBS'e (bu kez doğrudan script'le açtırabileyim diye hex kodlamasıyla, base64'ün decode işlemi biraz karışık) ekle(yebil)dim.

Bu işlem için kullanılan tüm dosyalar %temp% klasörünüze çıkartılıyor. İsimleri de gayet açık zaten: "Sağ Tık Eklentileri" klasörü, Base64toFile.cs ve .exe, Sağ Tık Eklentileri.cs ve .exe, Sağ Tık Eklentileri.ini, STE_Dosyalar.exe (kurulum dosyalarını içeren SFX arşiv, dosyalarını kendisi "Sağ Tık Eklentileri" klasörüne çıkartıyor) ve YoneticiOlarakAc.exe. [bu son dosyanın .cs uzantılı kaynak kodu dosyası yok, çünkü boyutu çok küçük olduğu için ve zaten Windows 8'de normalde .manifest eklemek de sorun yerine bizzat kendisinı (.NET 2.0 .NET 4.0 farklı derlemelerini) ekledim, boyuttan tasarruf diğerlerinin önce VBS açılışında.cs'leri oluşturulup sonra ilk bulunan Framework derleyicisi ile o an derlenerek exe'leri oluşturuluyor.]

Bu dosya biçimi ile oluşan arayüz dosyası bildiğimiz .NET uygulaması (sürümün 2.0 veya 4.0 olması farketmiyor) :

SagTik%20son.png

Uygulamanın (paketin) özellikleri:

Uygulamada 14'ü DLL tabanlı olmak üzere toplam 48 eklenti, ek olarak ikisi Windows 7 için olan dört araç ve birkaç kayıt defteri güçlendirmesi var. Eklentilerin tümünü kurmanız bir sorun oluşturmaz, yalnız DLL tabanlı "Gizli Dosyaları Göster - Gizle" ve "Uzantıları Göster - Gizle" eklentileri Windows 7 ve 8'de masaüstünde tıklandığında iki kez menü açılması gibi bir sorun çıkarabilir, sanırım bu DLL'ler bu sistemlerle tam uyumlu değil. Arayüzdeki öğe açıklamalarında da "NOT:..." diye belirttim zaten bunu.

Sistemle (tamamen) uyumsuz öğeler açılışta devredışı bırakılıyor. (Kurulum, sistemle birlikte gelen ve/veya uyumsuz eklentilerin kurulmasını (seçilmesini) engelleyerek sisteme boşuna dosya ve kayıt defteri girişi eklenmesini önlüyor.)

Eklentilerin tümü "Seçili Eklentileri Kaldır" butonu ile kaldırılabiliyor. (Araçlar ve kayıt defteri güçlendirmelerini kaldırma seçeneği ekle(ye)medim.)

Uygulama açılıştan (saniye olarak) belirli bir süre otomatik olarak kuruluma başlayabiliyor. Bu özellik varsayılanda etkin (30 saniye sonra kuruluma başlayacak şekilde) geliyor. Kurulumu iptal etmek için açıklama görüntüleme alanına tıklayın.

Kurulu öğeler mor (aslında bu renk), kurulacak (işaretli) öğeler turuncu, diğerleri açık mavi renkte (tam olarak bu renk) gösteriliyor. (Kurulu öğeleri tespit etme özelliği bu sürümde eklendi ve bi' hayli uğraştırdı.) Kurulum sırasında zaten kurulu olan işaretli öğeler atlanıyor, benzer şekilde kaldırmada da zaten kurulu olmayan işaretli öğeler atlanıyor.

Kurulum bittiğinde bi' ileti kutusu ile sonuç bildiriliyor (Eklenti 2: Kuruldu<Alt satır>Eklenti 3: Atlandı... gibi).

Katılımsız kurulumda kullanmak isterseniz dosyayı wscript.exe "Sağ Tık Eklentileri v3.0.vbs" /s
komutuyla
(dosya adını değiştirebilirsiniz tabii, parametredeki "s" küçük, 7Zip'ten habersiz bi' şekilde WinRAR'la katılımsız kurulum hazırladığım zamanlardan kalma alışkanlıkla /s yaptım parametreyi) çalıştırabilirsiniz. Bu durumda zamanlayıcı etkinse bekleme sonrası, değilse doğrudan kurulum yapılacak ("Seçili Eklenti ve Diğer Öğeleri Kur" tuşuna tıklanması beklenmeyecek) ve kurulum sonunda sonuç görüntüleme iletisi gösterilmeden uygulama kapanacaktır. (Katılımsız kurulumda da pencere gizlenmeyecektir, zamanlayıcı etkinken elle iptal edilebilsin diye böyle yaptım. Zamanlayıcıyı da bu yüzden kaldırmadım zaten, başlangıçta katılımsız modda kuruluma otomatik başlama seçeneği için eklemiştim, sonradan yapı değişince gerek kalmamıştı.)

Her bir öğe için özenle açıklama yazdım. (Gerçi Türkçesi biraz bozuk açıklamaların ama neyse, ~60 tane metni tekrar yazmaya üşendim.) Fare imlecini öğe adı üzerine getirdiğinizde o öğeye ait açıklama görüntüleniyor.

[Kurulum dosyaları [eklenti dosyaları, SFX (dosyalarını kendisi çıkaran exe) RAR arşiv (7Zip ile ne yaptıysam olmadı) içeriği], arayüz uygulaması açıldıktan sonra geçici dizininize (SFX RAR içinde yazılı bu) "Sağ Tık Eklentileri" adlı bir klasöre çıkartılıyor, gerekirse oradan kopyalayabilirsiniz. Hatta kurulum dosyaları klasörüne kolay erişim için arayüze tuş da ekledim (ilk sürümden beri var).]

Açılışta (ve tabii katılımsız kurulumda da) hangi öğelerin seçili geleceği dosyanın başındaki liste ile ayarlanabiliyor. (''Geri Sayım Başlangıcı = 30 yazan satır ve sonrası.) Geri Sayım Başlangıcı değerini 0 yaparsanız zamanlayıcı iptal olacaktır. (Bu durumda katılımsız mod hariç kurulum için "Seçili Eklenti ve Diğer Öğeleri Kur" tuşuna tıklanması beklenecektir.) Seçimlerde kontrol isimleri kullanılıyor (= 1 olanlar işaretli geliyor), her birinin ait olduğu öğe aşağı yukarı belli zaten:

'';İşaretli (seçili) gelmesini istediklerinizin numaralarını 1 yapın.
''chkDLLYukari = 0
''chkDLLUzanti = 0
''chkDLLHash = 1
''chkDLLGizli = 0
''chkDLLKopyala = 0
''chkDLLNitelik = 1
''chkDLLCmdAc = 1
''chkDLLThumbs = 0
''chkDLLUzDgstr = 0
''chkDLLBosKSil = 0
''chkDLLFiltre = 0
''chkFolderIco = 0
''chkDLLKisisel = 0
''chkDLLPicPrev = 0
''chkRegKaydet = 1
''chkRegBlgsyrm = 1
''chkRegCmdAc = 0
''chkRegKlasore = 0
''chkRegNotepad = 1
''chkRegKlsrYn = 0
''chkRegYeniBat = 0
''chkRegEAlinti = 0
''chkRegSahiplik = 0
''chkRegBlgDMD = 0
''chkRegBlgUyku = 0
''chkRegBlgKynk = 0
...

NOT: Dosya bir metin belgesi için oldukça büyük olduğundan normal Windows Not Defteri ile açmanız sorun olabilir. Dosyayı düzenlemek isterseniz Notepad2 gibi başka bir editör programı kullanın.

Ayrıca isteyen bu uygulama içindeki C# kaynak kodlarını da bu şekilde alabilir. Gerçi kurulum, kontrol ve kaldırma methodları içindeki if blokları biraz okunaksız ama neyse. (Satır sayısı çok artmasın diye if bloklarındaki "{" ve "}" satırlarındaki satır sonu karakterlerini sildim.)

İndirme linki:

(Funpic.org'dan genelde "Restricted stuff" hatası geldiği için dosyayı kendi bilgisayarımdan yayına açtım, funpic.org'a göndermedim dosyayı. Diğer dosya paylaşım sitelerine de pek güvenemiyorum.)

Not 1: DLL tabanlı eklentiler 64 bit sistemlerde büyük ihtimalle çalışmayacaktır.

Not 2: XThumbs (Simge Görünümünde Resim Önizleme) eklentisi, kaldırma işlemi sırasında nedense açık klasör pencerelerini kapatıyor. (Zaten o yüzden XThumbs'ın varsayılan olarak seçili olmamasını istedim.) Ayrıca uygulamanın şu anki halinde varsayılan olarak seçili gelen tüm uygulamaları kaldırmak istediğinizde de nedense açık klasör pencereleri kapanıyor, söyleyeyim.

Not 3: Kaldırma sırasında Windows Dosya Gezgini tarafından kullanılmakta olan dosyalar System32'de kalabiliyor, bu dosyaları da kaldırmak isterseniz bilgisayarı yeniden başlatıp kaldırma işlemini tekrar yapmanız yeterli. (Kaldırma sırasında dosyaları kullanılan eklentiler kaldırma sonrası da gösterilen ileti kutusu ile belirtiliyor zaten.) Gerçi ne boyut olarak, ne de sayı olarak sisteme zararı, hatta etkisi olmaz kalan dosyaların.

Not 4: WinXP kullanıyorsanız (kurulmamışsa) önce .NET Framework (2.0 veya 4.0) kurun.

Antivirüs Uyarısı: (Geçici dizininize çıkarılacak olan SFX RAR) dosya içinde \SubMenuPack\Extras\HiddenFileToggle 1.3.exe konumundaki dosyayı sezgisel tarama kullanan antivirüsler, görevi (gizli dosyaları göster/gizle) dolayısıyla virüs zannedip dosyayı engelleyebilir. (NOD32 v4'te yaşadım bunu.) Dosyayı indirirken değilse de kurarken antivirüsünüzü duraklatmanız gerekebilir. İstek olursa ve SubMenuPack bi' sorun çıkarmazsa bu dosyayı silebilirim de.

Edit: Uygulamanın Kullanıcı Hesap Denetimi'ne takılmamasını sağlayan ek, Windows 8 için güncellendi.

Edited by mustafa_x

teşekkürler eline emeğine sağlık parmakların dert görmesin alternatif linkte benden olsun.

teşekkür ederim benim şöyle bir sorunum var sağ tuş eklentisi resimleri ön izleme seçeneğinden iki tane var biri picture meneger a açılıyor diğer resimleri ön izleme ise windows resim ve faks görüntüleyicisi ile açılıyor.Birinden birini iptal etmek istiorum ama bu programda işe yaramadı ne yapmalıyım

Emeklerine sağlık, ben ayrı ayrı arşivlemiştim ancak bu şekilde harika olmuş

-------------------------------------------------------

Kopyalama sepetinin ingilizce olan kısımlarını Tr Çevirdim, onu da dahil ederek yeniden yaparsan daha güzel olabilir,

bu isimle kullanımı daha anlaşılır ve kullanışlı olur diye düşündüm ve bu arada harika bir özellik

diğerlerini de inceleyip buradan sana takdim etmeye çalışacağım

71544n7.jpg

Ayrıca buradakileri de inceleyip içeriği genişletirsen ilk indirenlerden olurum:D

Please register to see this content.

Edited by secondert

Kopyalama sepetinin ingilizce olan kısımlarını Tr Çevirdim, onu da dahil ederek yeniden yaparsan daha güzel olabilir,

bu isimle kullanımı daha anlaşılır ve kullanışlı olur diye düşündüm ve bu arada harika bir özellik

71544n7.jpg

Ayrıca buradakileri de inceleyip içeriği genişletirsen ilk indirenlerden olurum:D

@secondert, tavsiyen üzerine linkini verdiğin paketi inceledim. Ama çok az bi kısmını ekledim uygulamama. Çünkü;

Gizli Dosya Göster Gizle eklentisi zaten var.

Komut Penceresi eklentisi zaten var.

Nitelikler eklentisi zaten var. (Öznitelik Değiştirici)

Resim Boyutlandır özelliği QuickEdit içerisinde var.

Tümünü Seç modülüne gerek görmedim. Ctrl+A daha kolay bence.

Uzantı Göster Gizle eklentisi zaten var.

Bilgisayarım Sağ tuş Kayıt Defteri eklentisi zaten var. ("Bilgisayarım sağ tık eklentileri" içinde.)

Bilgisayarım Sağ tuş menüsünden Ara özelliğini kaldır eklentisi zaten var. ("Bilgisayarım sağ tık eklentileri" içinde.)

Bilgisayarım Sağ Tuş Menüsüne Aygıt Yöneticisi ekle eklentisi zaten var. ("Bilgisayarım sağ tık eklentileri" içinde.)

Bilgisayarım Sağ tuş menüsüne Denetim masası ekle eklentisi zaten var. ("Bilgisayarım sağ tık eklentileri" içinde.)

Bilgisayarım Sağ Tuş Menüsüne Program Ekle-Kaldır Ekle eklentisi zaten var. ("Bilgisayarım sağ tık eklentileri" içinde.)

Geri Dönüşüm Kutusu Ad Değişikliği İzni, sağ tık eklentisi kategorisine uygun değil bence, o yüzden almadım.

Sağ Tuşa Klasöre Kopyala eklentisi zaten var. ("Klasöre Taşı - Klasöre Kopyala" içinde.)

Sağ Tuşa Klasöre Taşı eklentisi zaten var. ("Klasöre Taşı - Klasöre Kopyala" içinde.)

Resim Önizleme Vista'da 16x16 boyutta çalışmadı. XThumbs (Simge Durumunda Resim Önizleme) var bu pakette ve çalışıyo ama o da çok kasıyo görevi dolayısıyla. O yüzden almadım Resim Önizleme'yi.

Bilgisayarım'a Sağ Tık olayında çok fazla seçeneğe gerek görmedim. Uygulamamdaki liste uzayınca kötü görünüyo da...

nVidia Control Panel sağ tık eklentisi kaldırmayı da eklemedim, çünkü geri yükleme bilgileri yok elimde. (Uninstall için gerekli.) Hem herkes nVidia kart kullanmaz di mi... (Reg. dosyasında adı geçen anahtarın içeriğini de verirsen ekleyebilirim.)

Dosya Konumuna Git eklentisini Vista'da zaten var diye (artık XP'yle uğraşmıyorum) almamıştım. Bu kez ekledim XP'ciler için.

Paketin şu anki halini upload edip yayınladım. Uzantı Değiştir eklentisi için sağol...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daha göndermeden Edit :rolleyes: :

Geri Dönüşüm Kutusu Ad Değişikliği İzni, sağ tık eklentisi kategorisine uygun değil bence, o yüzden almadım.

Bunun için kategori açmıştım en son, eklemek yeni aklıma geldi. 4 saat boyunca VB6 ekranında checkbox sırası düzenleyince kafa dağıldı da...

Şu nVidia anahtarının içeriğini ver de öyle güncelliim bari... Uygulamamın şu anki hâlini yayınladıktan sonra aklıma geldi bu.

Gönderdikten sonra Edit: İmla hatası (ahahtar yazmışım). Galiba biraz dinlenmem gerek...

Edited by mustafa_x

kardeş bana resime sağ tıkladığın zaman upload edebileceğim bir eklenti lazım varmı acaba :)

Alıntı yaptığım uygulamada vardı. Direkt indirme linki:

(Adı ImagesHackert, 415 KB.)

Kendi uygulamama eklemediydim yer sıkıntım olduğu için (son Vista SP1 CD'mde 1,2 MB yerim kalmıştı, onda kullanıcaktım), istersen şimdi uygulamama ekleyeyim. (Direkt ekleme için vaktim kalmıyo artık. O yüzden soriim dedim.)

Not: Bu uygulama resmi upload ettikten sonra linki panoya kopyalayıp kapanıyo. Yanında gelen Options.ini dosyasında AutoClose değerini 0 yaptım, sonuç aynı. Linki, bi metne Yapıştır diyerek alman gerekiyo.

71544n7.jpg

İngilizce olanı kurmuşum. Piky Basket olarak. Türkçe kurmak için kaldırdım. System32 deki KopyalamaSepeti.dll dosyasını silemiyorum değiştiremiyorum.

İngilizce olanı kurmuşum. Piky Basket olarak. Türkçe kurmak için kaldırdım. System32 deki KopyalamaSepeti.dll dosyasını silemiyorum değiştiremiyorum.

Bilgisayarı yeniden başlat ve hemen (Kopyalama Sepeti'ni kullanmadan) dosyayı sil. Bi kez kullandın mı explorer.exe kilitliyo çünkü dosyayı bi dahaki yeniden başlatmaya kadar.

Yine de silemezsen Unlocker programını kullan. Bu pakette var zaten. Programı kurup (sağ tık menüsüne ekliyo kendini, zaten o yüzden ekledim) System32'deki KopyalamaSepeti.dll dosyasına sağ tıkla, menüde Unlocker'ı tıkla. Açılan pencerede sol altta Sil'i seçip sağ altta Bütün Kilitleri Aç'a tıkla. (Kesin çözümü bu.) Bu seçeneklerin olduğu pencere gelmezse direkt silinebilirdir zaten. Yalnız önce önceki Kopyalama Sepeti eklentisini kaldırmanı öneririm yine bu paketteki arayüzden.

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar, ikinci sürümde Bilgisayarım'a sağ tık -> Aygıt Yöneticisi öğesinde bi hata olduğunu farkettim. Paketi ve aynı zamanda komple konuyu güncelledim. Ayrıntılı bilgiyi ilk iletide bulabilirsiniz.

Parametreyle Çalıştır eklentisini güncelledim ve paketi yeniden upload ettim. Linki de yenisiyle değiştirdim. Hayırlı, uğurlu olsun...:rofl:

(Güncelleme sebebini de konunun sonuna ekledim.)

Arkadaşlar hep sağklik eklentilerindeki programları istiyorsunuz bende veriyorum.Ama sağklik eklentilerinin soruna yol açtığını söylüuyorsunuz gördüğünüz gibi gerekli olanı kullanınca soruna yol açmıyor.Nefsinize sahip olarka kullanın şu programı :) Buyur monitörü kapat:

• Like 1

Arkadaşlar ben "Uzantıyı Değiştir" ve "Resim Upload Et" eklentilerini arıyorum yardım edersiniz sevinirim...
Türkçe kopyalama sepetini tekrar upload edecek arkadaş varmı

Arkadaşlar, bu eklentiler zaten bu pakette vardı:

(Kopyalama Sepeti Türkçe.)

adsz2qt5js6.png

Sadece eklenti dosyalarını isterseniz kurulum dosyaları klasörü için direkt ulaşım butonu da eklemiştim. (En üstteki tuş.) Neyse...

Bu arada... @Blackman12, konuyla ilgilendiğin için teşekkürler.

kardeş programı indirirken nod32 virüs uyarısı vererek dosyanın inmesini engelledi ne var bunda.

Dosyayı verdiğim linkten indirip (belki siteden virüs kapmıştır diye, ki hiç sanmıyodum zaten ama yine indirip bakiim dedim) NOD32 v3.0.672 ile tarattım. (Virüs imza veritabanını da yarım saat önce güncellemiştim.) Bende virüs filan bulmadı NOD32.

Sende muhtemelen cmdow.exe'de uyarı vermiştir komut istemi penceresi gizleyici olduğu için. Duyarlılık düzeyini biraz fazla yükseltmişsin galiba NOD32'nin.

Ben 28 Aralık'tan beri kullanıyorum, bi zararı da olmadı zaten eklenti paketinin.

İstersen bi ekran alıntısı ekle. Ama cmdow.exe'yi virüs zannettiyse boşver, dediğim gibi, bi zararı yok o dosyanın.

Ya biraz sağına soluna baksan çatlar mısın? "çamur at izi kalsın" edasındaki davranışlarınıza devam etmeyin lütfen.2 mesaj üstte ne yazıyor bak cmdow.exe dosyası virüs olarak algılanabilir yaptığı görev neticesinde.Ama kesinlikle değildir.Bunu okuyamacak kadar okuma-yazma blmiyorsan teknoloji forumunda ne işin var...

acaba projenin taslağını alabilirmiyim veya kullandığın kodları?

Uygulamanın içinde kaynak kodu dosyaları var zaten.

Dosyalara erişmek için iki yol var: Dosyaya sağ tık -> WinRAR ile aç yoluyla (sağ tık -> 7Zip -> Arşivi Aç da olur), ya da uygulama açıkken uygulama ekranındaki Kurulum Dosyaları Klasörünü Aç tuşuna tıklayarak. Yalnız ikinci seçenekte uygulamayı kapattığın anda dosyalar da silinecektir, o yüzden WinRAR'la aç istersen.

Dosya (Sag Tik Eklentileri.exe) içinde Setup.exe Kaynak Kodları adlı bi klasör var. Açılış ekranının kaynak kodları o klasörde.

Yalnız kodları kullanabilmek için Visual Basic 6 derleyicisi gerekiyo. (VB6'da yazmıştım uygulamayı, o yüzden.) Bunu, hatta Toplu Kurulum Paketi'ni yazarken kullandığım Visual Basic 6 kurulum dosyası linki:

(Dosya adı Visual Basic 6.0.exe, boyutu 7,92 MB.)

Kurulum için çift tıklaman yeterli. Katılımsız kurulum zaten. Bu arada; kurulumu (antivirüs yavaşlatmazsa) 20-30 sn., kaldırması da 2 sn. filan sürüyo.

Kodları anlaman için Visual Basic bilgisine gerek de yok zaten, bol bol Shell (Çalıştır), ExecCmd (Çalıştır ve kapanmasını ekle) ve FileCopy kullandım. Kurulumu yapan kısım da buralar zaten.

Edit: Linkler güncellendi. (Site paylaşıma kapatmış dosyaları, açtığımda farklı linkler verdi.)

Edited by mustafa_x