Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

arkadaşlar bende bu sistemi kullanarak birşeyle yapmaya çalışıyorum ama takıldığım nokta xp kurulum ekranında biçimlendirme aşamasında tam hdd seçeceğim ama hdd görünmüyor onun yerine bellek görünüyor. halbuki hdd sağlam iso sağlam mecctaki sistemi kurdum usb den iso ya ama başka bir yöntemle kurmuştum.

sistemi yedeğinbi aldım ghost ile usb den acronis deseniz görünüyor ama 1 tek xp kurarken hdd di görmüyor :(

arkadaşlar bende bu sistemi kullanarak birşeyle yapmaya çalışıyorum ama takıldığım nokta xp kurulum ekranında biçimlendirme aşamasında tam hdd seçeceğim ama hdd görünmüyor onun yerine bellek görünüyor. halbuki hdd sağlam iso sağlam mecctaki sistemi kurdum usb den iso ya ama başka bir yöntemle kurmuştum.

sistemi yedeğinbi aldım ghost ile usb den acronis deseniz görünüyor ama 1 tek xp kurarken hdd di görmüyor :(

kullandığınız sistemde sata sürücüleri ekli olmayabilir bios ayarlarında ahcı/ide ayarı varsa ide olarak deneyiniz

xp live için nt5 uygulama direk iso üzerinden çalıştırmayı dene

live xp lerde nt5 paketi gerek yok köylü abinin live isletim sistemi ve ayrica kodu bulunmaktadir 

http://www.tnctr.com/topic/208991-windows-xp-live-cd-dvd-usb-den-calythyr/konu link 

indirme link 

https://www.dropbox.com/s/rsrrfsd0vljovi1/KXPE.ISO 

ayrica kodlar 

title KXPE Kurulumu
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/KXPE.ISO
set BOOTFILE=/KXPE/SETUPLDR.BIN
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading KXPE
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

kendi kullandigim kod ise 

# =========================================================================
title Windows Xp Pe Kurulumu
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/KXPE.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
# =========================================================================
 ben bunu kullaniyorum usbmenu /klasörünün icersinde/ ımages klasörü / iso

Ben hala nedense format sırasına kadar görünen diski biçimlendirme esnasında göremiyorum. 1 tek usb bellek görünüyor fakat normal cd den filan kurulum yapabiliyorum işletim sistemi kurulu makinada zaten.

Acaba neyi yanlış yada eksik yapıyor olabilirim. 2-3 kez farklı cd ise ile de denedim.

Ben hala nedense format sırasına kadar görünen diski biçimlendirme esnasında göremiyorum. 1 tek usb bellek görünüyor fakat normal cd den filan kurulum yapabiliyorum işletim sistemi kurulu makinada zaten.

Acaba neyi yanlış yada eksik yapıyor olabilirim. 2-3 kez farklı cd ise ile de denedim.

sata sürücülerini ekle iso'ya inan ki düzelecektir.

Nasıl yani, iso'yu nereye koyacağım(içeriği mi koyacağım)?

içeriğini değil direk iso dosyasını koyacaksın kodlar zaten verilmiş

Antivirüsü ekleyemedim, birisi yardım eder mi?

antivirüs dediğiniz nedir bi sürü rescue cd mevcut hangisini ekleyeceksiniz

içeriğini değil direk iso dosyasını koyacaksın kodlar zaten verilmiş

antivirüs dediğiniz nedir bi sürü rescue cd mevcut hangisini ekleyeceksiniz

Denediklerim:

1-Kaspersky

2-Eset

3-Avira

4-SystemRescueCD

5-GData

...Ve hiçbiri çalışmadı.

Denediklerim:

1-Kaspersky

2-Eset

3-Avira

4-SystemRescueCD

5-GData

...Ve hiçbiri çalışmadı.

1- http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-99#entry1381153

2-

title Eset SYSRESCUE 1.0.9.0 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/eset.iso 
map /antivir/eset.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
3-
title AVG Rescue 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avg.iso 
map /antivir/avg.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
5-
title G DATA BootMedium 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/GDATA.iso 
map /antivir/GDATA.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
4- denemediğim bi sistem
Edited by oguzhan43
  • Like 1

sata sürücülerini ekle iso'ya inan ki düzelecektir.

Hocam kurulum yapmaya çalıştığım iso sata sürücülü zaten o isoyla cd den kurulum yapabiliyorum zaten sorunsuz. USB den multiboot yapınca göremedi.
Peki iso ya nasıl eklerim tekrar sata sürücülerini varmı inceleyebileciğim bir link.

Hocam kurulum yapmaya çalıştığım iso sata sürücülü zaten o isoyla cd den kurulum yapabiliyorum zaten sorunsuz. USB den multiboot yapınca göremedi.
Peki iso ya nasıl eklerim tekrar sata sürücülerini varmı inceleyebileciğim bir link.

Forumda var bu konu da resimler silinmiş. Bunu izle kardeş. http://www.ogren.tv/dersler/windows-xp-sata-sp3/windows-xp-sata-sp3.html

Edited by STAN

Forumda sata sürücüleri eklenmiş xp çalışmaları var. Öncelikle onlarla deneme yapın. Eğer yine aynı sorunu yaşarsanız pek yapabileceğiniz birşey yok. Ben bu çalışmayla yıllardır yüzlerce bilgisayara kurulum yaptım. Ama bazı bilgisayarlarda blue_life ustanın nt5 çalışmasıyla format atılamıyor. Daha önce kendisine sormuştum ama yeterli vakit ayıramaddığı için tam olarak bakamamıştı. Bence sorun BOOT.GZ dosyasına kullandığımız iso nun içindeki tüm sata sürücülerinin atılamamasından kaynaklanıyor. Yani aynı iso dosyasıyla cd den sorunsuz kurulum yapılırken flashdiskten yapılamıyor.

Multibbot yüklü flash belleği usb  3.0 dan takınca  çalışmıyor.dediğin gibi oluyor.

1- http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-99#entry1381153

2-

title Eset SYSRESCUE 1.0.9.0 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/eset.iso 
map /antivir/eset.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
3-
title AVG Rescue 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avg.iso 
map /antivir/avg.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
5-
title G DATA BootMedium 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/GDATA.iso 
map /antivir/GDATA.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
4- denemediğim bi sistem

Kaspersky denedim, aşağıdaki hatayı aldım:

http://i.hizliresim.com/VAPpDj.jpg

Ancak Eset sorunsuz çalıştı, çok teşekkür ediyorum.

Eski kasa usb 2.0 var ama tek açıklama dediğiniz gibi boot.gz den kaynaklı sanırım. Çünkü cd ile kurulum yaptığım iso dosyası ile deniyorum usb bellek ile ozaman görmüyor. Aynı USB bellek ile stone xp diye bir çalışma var http://www.tnctr.com/topic/257004-stonexp-final-2014-usb-ve-cdden-kurulum-yeni/şu linkteki bunu olduğu gibi belleğe yükledim kurulum yaptı ama xp de bir sıkıntılar var daha sade temiz xp kurayım dedim.