Jump to content

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

[quote name='gollden' date='06 July 2012 - 13:05 ' timestamp='1341572733' post='1219151']
Yardımların için teşekkür ederim.Bios ayarları ile ilgili çalışmayı hemen yapıyorum...
[/quote]
bios ayarlarında sata-ide dönüşümü yapınca dediğin gibi tüm harddisk partitionları görüntülendi.tekrar teşekkürler..

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@baris_42

Bir şeylerle uğraştıkça zamanla o konularda bilgi birikimi olmakta... Haliyle pc konularında en büyük bilgi kaynağı hepimizin bildiği gibi internettir. Yani tek bilgi kaynağım internet! Kısaca; araştırma + uğraş + zamanla, benim yaptığım çalışmalardan çok daha başarılarını yapabilirsiniz. :)

@gollden

Sorununu çözmene sevimdim...
[hr]
Çalışmalarınızda başarılar dilerim arkadaşlar, kolay gelsin...

• 5 hafta sonra ...

blue_life hocam bluexpe network v1.0 sürümü güncellemeyi düşünüyormusunuz ben kendim bu sürümü düzenleyip programlar ekledim sıkıntı yok ama

1. açılıştaki temayı değiştirmek istiyorum
2. masaüstü iconlarının yerlerini değiştirdiğimde bunları nasıl kayderim
3. bluexpe kapalı iken bluexpe.wim içerisindeki regedit ayarlarını nasıl değiştirebilirim

ayrıca sisteme driver ekleyip burada paylaşmayı düşünüyorum çalışmalarınıza ve ilginize teşekkür ederim

@mk_29

Ilgili çalışmalar çok eski. Network sürümü hazırlayalı belki iki yılı geçmiştir. Aslında yeni versiyon çalışmaları yapmak istiyorum ama çok zaman alıcı bir çalışma. Şu sıralar malesef bu konuyla ilgilenemem.

Tema için sistemin olduğu wim dosyasını açıp (heralde nasıl yapılacağını konuda bir yerde anlatmıştırım), ilgili mevcut tema yerine kendi temanı ekleyebilirsin. Gerçi registryde bazı yerleride değiştirmek gerekiyordu.

Registryi düzenlemek için, wim dosyasınıdaki dosyalara ulaştıktan sonra I386\System32\config klasöründeki hive dosyalarını registrye başlayabilirsin.
Kısaca regedit.exe yi aç. Sonra HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına tıklat. Yukarıdkai dosya menüsünden Load Hive seçenğiyle dosyanı seç. Benim sistemi şuan Ingilizce ve Türkçe karşılıklarını hatırlamıyorum :( File -> Load Hive sonra hive dosyasını seçip, isim belirliyordun...

Kolay gelsin...

[quote name='blue_life' date='06 August 2012 - 22:18 ' timestamp='1344284281' post='1228250']
@mk_29

Ilgili çalışmalar çok eski. Network sürümü hazırlayalı belki iki yılı geçmiştir. Aslında yeni versiyon çalışmaları yapmak istiyorum ama çok zaman alıcı bir çalışma. Şu sıralar malesef bu konuyla ilgilenemem.

Tema için sistemin olduğu wim dosyasını açıp (heralde nasıl yapılacağını konuda bir yerde anlatmıştırım), ilgili mevcut tema yerine kendi temanı ekleyebilirsin. Gerçi registryde bazı yerleride değiştirmek gerekiyordu.

Registryi düzenlemek için, wim dosyasınıdaki dosyalara ulaştıktan sonra I386\System32\config klasöründeki hive dosyalarını registrye başlayabilirsin.
Kısaca regedit.exe yi aç. Sonra HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına tıklat. Yukarıdkai dosya menüsünden Load Hive seçenğiyle dosyanı seç. Benim sistemi şuan Ingilizce ve Türkçe karşılıklarını hatırlamıyorum :( File -> Load Hive sonra hive dosyasını seçip, isim belirliyordun...

Kolay gelsin...
[/quote]
load hive --> yığını yükle :)

bluelife bu xpe çalışmalarına wireless ağ desteği eklenebiliyor mu? sistemi hazırlarken bakmışmıydın acaba?

• 1 ay sonra...

[color=#b22222]Blue_Life[/color] usta kendi yapacağım mültiboot sistemde kullanmak isitoyrum bluexpe 1.9 u fakat power iso programıyla iso ya çevirsemde çalışmıyo sadece bluexpe 1.9 iso olarak nasıl yapabilirim. saygılar ...

@neskali

Pakette iso oluşturmak için cmd dosyası olacaktı. Içeriği unuttum bakim... Evet, BlueXPE_MakeISO.CMD dosyası ile iso oluşturup kullanabilirsin.
Eğer direk sistemin açılmasını istersen, aşağıdaki klasörleri silebilirsin.
ISO_ROOT\IMAGES
ISO_ROOT\GRUBMENU\GFXMENU

Daha sonra GRUBMENU.LST dosaysını notepad ile açıp, içindeki tüm yazıları silerek aşağıdakini yapıştırırsın.

[b]ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()[/b]

[quote name='blue_life' timestamp='1347430907' post='1239837']
@neskali

Pakette iso oluşturmak için cmd dosyası olacaktı. Içeriği unuttum bakim... Evet, BlueXPE_MakeISO.CMD dosyası ile iso oluşturup kullanabilirsin.
Eğer direk sistemin açılmasını istersen, aşağıdaki klasörleri silebilirsin.
ISO_ROOT\IMAGES
ISO_ROOT\GRUBMENU\GFXMENU

Daha sonra GRUBMENU.LST dosaysını notepad ile açıp, içindeki tüm yazıları silerek aşağıdakini yapıştırırsın.

[b]ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()[/b]
[/quote]

Usta dediklerinizi yaptım fakat yine bu klasörün içindeki

[img]http://g1209.hizliresim.com/11/d/cyhk7.jpg[/img]
BXPE içindeki dosyalardan aşağıdakilerin Poweriso ile isosunu oluşturuyorum fakat yine olmadı..

[img]http://b1209.hizliresim.com/11/d/cyhmd.jpg[/img]

Bide cmd ile denedim 45 dk dır beklememe rağmen içinde bişey yok sadece BXPE var..

[img]http://b1209.hizliresim.com/11/d/cyhrr.jpg[/img]

Bu ekranda sürekli kalıyor... Hiçbişey olmuyor ...
Dediğim gibi kendime bi mutltibott yapıcam fakat iso olması gerekiyo eklediklerimin bi türlü beceremedim bundan daha iyide live çalışan bu kadar zengin olan bi xpe görmedim bunu kullanmak istiyorum çok yararı oluyo bana serviste fakat bi türlü beceremedim :(

@neskali

Böyle bir sorun çıkmaması gerekiyordu. Powerisoyu çok uzun zaman önce kullanmıştım ve iso dosyalarındaki önyükleme bilgisini bazen bozuyordu. UltraIso bu konularda bence daha sağlıklı.

Edit:Sorun kaspersky antivirüs yazılımının engelleme yapmasından kaynaklanıyormuş. Bu tip sorunlar yaşarsanız, antivirüs yazılımınızı bir süre kapatın...

Edited by blue_life

BXPE klasöründeki dosyaları ultraiso programıyla kaydettim ancak oluşan iso dosyasını kullanamadım
bununla birlikte [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]BlueXPE_MakeISO.CMD dosyası ile iso oluşturunca kullanabildim[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif](tabi böyle olunca multiboot bir menü içinde, kendi multiboot bir menüsüne sahip bir iso oluyor) [/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]sadece !PROGRAMS dosyasındaki birkaç programı yüklemedi sanırım ama bu dosyadaki programları da BLUE_XPE.WIM dosyasının içindeki programlar klasörüne aktararak onları da kullanabileceğimi tahmin ediyorum [/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]BlueXPE benim gibi acemi biri için bile sadece anlatılanları deneyerek düzenlenip kullanabilen bir çalışma, [/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]şahsen [/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]kendi [/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]driverlarımı ve programlarımı ekleyip masaüstü arkaplanı değiştirdim, [/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]en önemlisi ise network desteğini kullanabiliyor olmak [/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Blue Life üstada çok teşşekülerimi sunarım [/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]''BLUE_XPE.WIM dosyasının içindeki programlar klasörüne aktararak onları da kullanabileceğimi tahmin ediyorum'' [/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]bu ifademi düzeltmek istiyorum bu dosyanın içine program eklediğimde driverlar ve bazı programlar yüklenmemişti [/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]ancak PROGRAM.WIM dosyasının içine ekleyince sorun düzelmişti[/font][/color]

• 2 hafta sonra ...

Blue kardeşim sayende USB_HDD mi hallettin. Artık yer sıkıntım olomadığına göre
BlueXPE_Light_v1.9 ve BlueXPE_Network_v1.0 ekleyim dedim. Sorunsuz çalışıyorlar...

Her iki sistemide ayrı klasörlerden çalıştırıyorum..

Yalnız bu sürüm (BlueXPE_Network_v1.0) internete bağlanmak için

ama bende ağ bağlantılarımda ethernet kartım gorunmuyor. Nete çıkamıyorum yani.

Ne gibi bir işlem yapmalıyım...

Teşekkür ederim...

@senuyurken

Ilgili çalışmalar çok uzun süre önce yapıldığından, senin eternet kartının sürücüsü yüklenmemiş. Kısaca sürücünü sistem açılırken yükletebilirsin. Belki yeni sürücüleri nasıl ekleyebileceğinizi anlatmıştırım. Ama inan şuan proje ile ilgili fazla bir şey hatırlamıyorum :(

Ayrıca ilgili network kartının xp ye ait sürücülerini, usb sürücünde bir yere kopyalayıp, BlueXPE Network içinde olan Dipe ile (program ismini eksik vermiş olabilirim) de yükleyebilirsin.

[quote name='blue_life' timestamp='1348987130' post='1244494']
@senuyurken

Ilgili çalışmalar çok uzun süre önce yapıldığından, senin eternet kartının sürücüsü yüklenmemiş. Kısaca sürücünü sistem açılırken yükletebilirsin. Belki yeni sürücüleri nasıl ekleyebileceğinizi anlatmıştırım. Ama inan şuan proje ile ilgili fazla bir şey hatırlamıyorum [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/sad.png[/img]

Ayrıca ilgili network kartının xp ye ait sürücülerini, usb sürücünde bir yere kopyalayıp, BlueXPE Network içinde olan Dipe ile (program ismini eksik vermiş olabilirim) de yükleyebilirsin.
[/quote]

Teşekkür Ederim .. Çok Saol.. İnşallah en yakın zamanda yeni sürümü yayınlarsın..

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...