Jump to content

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@AL[e]N

Erd Commanderi kullanmadığımdan net bir yanıtım yok. Ama tabiki büyük ihtimal erd commandere sata sürücüsü entegre ediliyordur. (txtsetup.sif dosyasını editleyip, ilgili sürücüleri ilgili konuma koymak gibi)

Tabi burdaki çalışmada güncel sata sürücüleri ekli olduğunda çok nadir sata sorunu çıkar diye düşünüyorum.

Zaten BlueXPE içinde erd commander programları mevcuttu!

Çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim

indirdim iso dosyasını sanalda machine de denedim sorunsuz bir şekilde açıldı

Yanlız sabit diskimin C ve D bölümlerini hiçbir programla göremedim (Disk yönetiminde bile görünmüyorlar)

Bilgisayarın çöktüğünü varsayalım C deki bazı dosyalarımızı D ye Kopyalamak için kullancağımız bir program varmı içinde

Yoksa ekleyebilirsen çok iyi olur

EDIT : BlueLıfe nin belirttiği gibi sanal da denediğim Sabit diskimi görmemişti.

Flash Bellek ile Gerçek Bilgisayarda denedim. Sabit Diskimi Gördü sorun yok.

Edited by kamuran731

@kamuran731

Wmwaredeki disklerde BlueXPE ile ilgili LSI sorunu vardı. Bu yüzden bazı wmwaredeki disk bölümleri görünmüyor. (Bu sorun çözüldü, lakin BlueXPE çalışmalarını bir sürüleğine ertelediğim için yeni sürümü yayınlamadım)

Diğer taraftan normal pclerde herangi bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Zaten güncel Driver Pack Mass Storage paketi eklenmişti. Olurda böyle bir sorunla kaşılaşırsan (biostan Sata (ahci) modunu IDE yaparsan diskler görünür...

Senın Liveyi sonunda çalıştırdım :))) harbıdende cok ama cok guzel sistem harbıden 10 numara ama network yok ya ozaman ayar oldum buna network eklemem lazım nerden başlayacam

? nerden başlamalıyım+

Edited by HaYTo

@HaYTo

Öncelikle sendeki sorun neymiş? Baya merak etmiştim ve halen ediyorum... Ufak bir açıklama yaparsan sevinirim.

Bu sistemi bir çok bilgisayarda denememe rağmen önemli bir sorun yaşamadım. (Rame yüklenme süresi hariç)

Network desteğini daha sonra ekleyeceğim. Senin yapman baya bi zor olabilir. Çekirdek yapı olarak tabiki BlueXPE Light'i kullanacağım.

Hedefim minimum 256 mb rame sahip bilgisayarda sorunsuz çalıştırmak! Tabi diğer yöntemle 128 mb ram ile çalıştırmak. (Biraz zorluyorum galiba.)

Şuan notlar alıyorum. Yani bu sürümde de düzeltilmesi gereken çok yer var. Onları bir ara halledip Network desteğini ekleyeceğim...

Soruma cevap vermeyei unutma! Kolay gelsin...

@HaYTo

Öncelikle sendeki sorun neymiş? Baya merak etmiştim ve halen ediyorum... Ufak bir açıklama yaparsan sevinirim.

Bu sistemi bir çok bilgisayarda denememe rağmen önemli bir sorun yaşamadım. (Rame yüklenme süresi hariç)

Network desteğini daha sonra ekleyeceğim. Senin yapman baya bi zor olabilir. Çekirdek yapı olarak tabiki BlueXPE Light'i kullanacağım.

Hedefim minimum 256 mb rame sahip bilgisayarda sorunsuz çalıştırmak! Tabi diğer yöntemle 128 mb ram ile çalıştırmak. (Biraz zorluyorum galiba.)

Şuan notlar alıyorum. Yani bu sürümde de düzeltilmesi gereken çok yer var. Onları bir ara halledip Network desteğini ekleyeceğim...

Soruma cevap vermeyei unutma! Kolay gelsin...

münkünse boyutuna önem verme, 150mb falan olsun direk iso dosyası ve mümkünse içerisine daha çok program koy ama direk wim'in içine entegre et çünkü sıkıştırınca boyut küçülüyo. oem ler gibi dışına program koyma şu au3 dosyasımıydı neydi, beni baya uğraştırdı. kod yazamak zoruma gidiyor. anlamıyorum uğraşıyorum sonunda da deliye dönüyorum. bunlar tavsiyem aklıma geldikçe yazarım çünkü senin sistemi değiştirip kendi çalışmalarımda kullanıyorum (boyutunu küçültüyorum) ve işime çok yarıyor. ayrıca teşekkür ederim bu çalışman için

@muharremerd

Mümkün olduğunca ücretli program paylaşmamaya çalıştığımdan, ve iso dosyasının boyutunun fazla artmaması için boyutu ufak tutuyorum.

Wim konusunu aslında çoktan yapmıştım. Şuanda programlar için ayrı bir wim dosyası var. (Programlar.wim)

Tabi dışardanda program desteği de devam edecek.

Bu arada, şuanki indirilebilir versiyonda au3 dosyasını kurcalamana gerek yok. ilgili txt dosyasıyla basit bir şekilde işlem yaptırabiliyorsun.

Wallaha erhan yeni sistemimde çalışmamıştı ama bu sistemimde çalıştı sorunu bende bilmiyorum p6n sli delux msi bi anakartıydı cokda güzel randıman alıyordum 9600x2 sli yapıyordum o sistemde açmamıştı hatırlarsan senle bayagı ugraasmıstık sonunda pes etmıştık ama ben o anakartım bozulunca suan kullandıgım p6n sli msi kartımda denedim sli yapmıyorum vga 9500 sistemim düşşe geçti bu sistemde sorunsuz çalıştı

herhangi bir sorunyok yeni versiyonunu sabırsızlıkla beklıyorumelınde demo vs. varsa yolla bana yapacagımız birşey varsada soyle

senın yenı sıstemde network kesınlıkle olmalı kardesım sen lisanslı free yazılımlardan oluşturacagın live cd bende editliyerek full şekilde istersen suna bilirim sonuçda kendime yapacam izin verirsen sunarızda ;)

@HaYTo

Bilgilendirdiğin için teşekkürler. Bir ihtimal SLI den dolayı sorun yaşamış olabilirsin. Tam emin deyilim doğrusu.

Yeni sürüme arasıra bakıyorum. Aklıma yeni bir şey gelirse yapılacaklar listesine ekliyorum.

Bu arada isteyen istediği gibi düzenleyip paylaşabilir. (Paylaşırken çekirdek yapının kime ait olduğunu belirterek tabi!)

Bu konuda herangi bir itirazım tabiki olmaz.

Şuan notlar aldığım için light sürümündeki hataları, veyahut olmasını istediğiniz sistem ile ilgili özellikleri yazarsanız sevinirim.

Yakın bir zamanda (uygun vakit bulabilrisem) yeni versiyonu test amaçlı yayınllamaya çalışırım....

Görüşürüz...

@muharremerd

Mümkün olduğunca ücretli program paylaşmamaya çalıştığımdan, ve iso dosyasının boyutunun fazla artmaması için boyutu ufak tutuyorum.

Wim konusunu aslında çoktan yapmıştım. Şuanda programlar için ayrı bir wim dosyası var. (Programlar.wim)

Tabi dışardanda program desteği de devam edecek.

Bu arada, şuanki indirilebilir versiyonda au3 dosyasını kurcalamana gerek yok. ilgili txt dosyasıyla basit bir şekilde işlem yaptırabiliyorsun.

bende light var, şuanki derken hangi sürümden bahsediyon?

ücretli programa gerek yok zaten, bir sürü portable program var, şuan forumda 1001 portable çalışması var bence bakmalısın, boyutu biraz büyük (7gb) ama yeteri kadar program vardır içinde :)

öncekinde ghost yoktu mesela onu koyabilirsin, ben disk imajından yükleme yapınca sorun yapabiliyor bazen onun için direk minixp den çalıştırıyorum. bir şey daha içine dxball gibi küçük bir kaç oyun atarsan iyi olur, ben ghost ile imaj alırken oynuyorum malum 30-40 dakika sürüyo bazen imaj almak

sharecash.org/download.php?file=496850[/CODE]

biraz dosya eklenmiş hali, isteyen deneyebilir

Edited by muharremerd

@muharremerd

Şuanki dememdeki kastım, en son elimdeki kullanılabilir sürümdü. BlueXPE Light 1.7

Yani bu sürümü upload etmedim. Işe bu günlerde yeniden gözden geçirip 1.7 olarak paylaşacağım.

Tavsiyelerin için teşekkürler....

bende light var, şuanki derken hangi sürümden bahsediyon?

ücretli programa gerek yok zaten, bir sürü portable program var, şuan forumda 1001 portable çalışması var bence bakmalısın, boyutu biraz büyük (7gb) ama yeteri kadar program vardır içinde :)

öncekinde ghost yoktu mesela onu koyabilirsin, ben disk imajından yükleme yapınca sorun yapabiliyor bazen onun için direk minixp den çalıştırıyorum. bir şey daha içine dxball gibi küçük bir kaç oyun atarsan iyi olur, ben ghost ile imaj alırken oynuyorum malum 30-40 dakika sürüyo bazen imaj almak

ftp://upload02.sharehoster.de/BLUEXPE.ISO[/CODE]

biraz dosya eklenmiş hali, isteyen deneyebilir

Linke baqarmısın ınmıyorda _?

ve blue bu cd ve dvd araçları yazan klasorun yeri nerede ?

Edited by HaYTo

@muharremerd

Şuanki dememdeki kastım, en son elimdeki kullanılabilir sürümdü. BlueXPE Light 1.7

Yani bu sürümü upload etmedim. Işe bu günlerde yeniden gözden geçirip 1.7 olarak paylaşacağım.

Tavsiyelerin için teşekkürler....

1.7 sürümünde ;

Boot menusune

1. Ntldr Hata çözümünüde eklermisin?

Please register to see this content.
(http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=125944&hl=live xp)

çok lazım oluyor bu ntldr hatası çözümü...

Birde senin boot menüye başka live xp cdlerin iso sunu ekleyerek kullanabilirmiyiz? birde Xp cdsinin iso sunu buraya ekleyebilirmiyiz? Boot menu yü sonradan ekelem yapabileceğimiz gibi hazırlaya bilirsen sevinirim(anlatımlı olursa daha iyi olur).

U3 belleğimi boot edilebilir şekilde yaptım.İstiyorumki bir boot menu çıksın karşıma(senin çalışmanda olduğu gibi) istediğim şeyleri bu menuden halledebileyim... Xp yüklemek için windows7 yüklemek için, avira rescue cd yüklemek için, Acronis True İmage boot cd için ayrı ayrı u3 bellek taşımayayım:)

Böyle birşey yapabilirsen yada nasıl yapabileceğim yönünde bilgi verebilirsen sevinirim...

Teşekkürler şimdiden. 1.7 versiyonunu sabırısızlıkla bekliyorum.(sanırım bu versiyonun network destekli olucaktır...)

özürdilerim, aceleci davranmışım biraz :) Boot menu hazırlama ile ilgili yazılarında varmış bu forumda. Biraz araştırma yapınca gördüm.Kusura bakma... Biraz araştırıp birazda deneyerek olayı çözmeye çalışacağım.Takıldığım yerde yardımına baçvururuz artık... :)

eklediğim yazılımlar

mrv403.jpg

Varsayılan temayı değiştirecem zaten olan temalardan biri ile (LE5 black) nasıl beceririm kısa yoldan ? benim bi yontem geldı aklıma ama denemedım

iso dosyasının suanki bouyutu 380mb

BLUEXPE.WIM e edit çekipde yazılımları ona atsam dahamı ufak yer kaplar iso

BLUEXPE.WIM ye eklediklerim ram' a mı yuklenır ve açılış suresine etki edermi ?

ben /BLUEXPE/Programlar dizinine ekledim yazılımları

fark ne olur BLUEXPE.WIM eklemekle ?

ve dostum kafanı ağırtıyorum kusura baqma :(

ben winiso prg.. yukledım lisans sorunu cıkartıyo BlueXPE.TXT aşağıda verdiğim kodu girdim sorun nerde acaba

Regedit.exe|/S Winisoreg.reg
Winiso.exe|Desktop\Winiso
Winiso.exe|Start Menu\Programlar\CD & DVD Araçları\Winiso[/CODE]

ve

15rihc4.jpg

buda şuana kadarki yapmış olduğum çalışmamın videosu dostum bi izle istersen kısa zaten 2dk lık

Please register to see this content.

Edited by HaYTo

@HaYTo

Öncelikle yeni sürümde bazı özellikler değişeceği için biraz belemeni tavsiye ederim.

Dışardan program ekleme desteğini wim içine alıyorum. Dışardan çalışan BlueXPE.au3 & BlueXPE.txt özellikleri de haliyle wim içinde olacak. (Tabi yeni çalışmada bazı kısımları değişecek)

Toplam iki tane wim dosyası olacak. Birincisi içerisinde sistemin olduğu BlueXPE.wim, diğeri Programs.wim.

Isminden anladığın üzere dışardan eklenebilen programlar Programs.wim içinde olacaklar. Gimagex ile hızlı bir şekilde düzenleme yapılabilir.

BlueXPE.wim ne kadar küçük olursa sistem o kadar hızlı açılır. Çünkü bu dosya rame yükleniyor. Programs.wim ise sistem açıldığında mount edilip ayarları uygulanacak.

Traydaki etkin olmayanları gizlemek için ilgili regedit kaydı;

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer]
"EnableAutoTray"=dword:00000001[/CODE]

Lakin bu ayarın aktif olması için explorerin yeniden başlaması lazım. Eğer çok önemliyse yeni sürüm çıkmadan ilgili ayarıda eklerim.

Tema konusuna gelirsek, not aldım. Bunun içinde ufak bir şey au3 çalışması yaparım ve paylaşırım.

Winiso tam olarak nedir? Iso düzenleme programı mı?

BlueXPE de bir çok dll dosyası olmadığından bazı programlar hatalar verebilir. (Ilgili dll veyahu gerekli dosyaları tespit edip program klasörüne, işe yaramaz ise sistem klasörüne atmak sorunu çözebilir.

Lakin önce çalıştırmak istediğin programın düzgün çalışıp çalışmadığını sanalpc yazılımlarından kontrol etmen sana zamandan tasağruf sağlar...

Fazla uzattım heralde... :)

ben uzatmışım heralde

dostum zaten suan butun yazılımlar çalışmakda sorun yok ...!

sadece regdit dosyası gırmem lısans acısından sormustum neden sorun oluyor dıye

herneyse suanlık bu edıt benı keser yeter ozaman sana kolay gelsın hoşca kal

iso dosyasının suanki bouyutu 380mb

BLUEXPE.WIM e edit çekipde yazılımları ona atsam dahamı ufak yer kaplar iso

BLUEXPE.WIM ye eklediklerim ram' a mı yuklenır ve açılış suresine etki edermi ?

ben /BLUEXPE/Programlar dizinine ekledim yazılımları

fark ne olur BLUEXPE.WIM eklemekle ?

ve dostum kafanı ağırtıyorum kusura baqma :(

ben programları direk wim içine entegre ettim, tabi buda açılışı biraz geciktiriyo. programlar sıkıştırıldığı için daha az yer kaplar ama dosyalar .wimden çıkarıldığı için daha geç açılır sistem.

nasıl yapılır:

1. iso açılır, içindeki iso çıkarılır.

2. çıkarılan iso açılır içindeki .wim dosyası çıkarılır.

3. çıkarılan .wim dosyası gimagex ile isteğe bağlı olarak ya apply seçeneğiyle tümüyle çıkarılır ya da mount ederek bir klasöre bağlanır.

4. klasörün içine istediğimiz programlar ve dosyalar atılır (konulacak dosyaların kısayollarını atmayı unutmayalım).

5. işimiz bitince .wim dosyası ya capture seçeneğiyle tümüyle sıkıştırılır ya da unmount edilerek .wim dosyası oluşturulur.

6. içinde .wim dosyası olan iso kalıbı açılır, yaptığımız .wim uzantılı dosyayla değiştirilip kaydedilir.

7. isomuz artık direk çalışma için hazır. bu isoyu herhangi bir programla multibootta yada direk çalıştırmak için kullanabiliriz.

not: ilk çıkardığımız isoya ihtiyacımız yok, onu silebilirsiniz. son yaptığımız isoyu ilk isoya yani kurulum için kullanılan isoya atmaya gerek yoktur.

hadi kolay gele.

@blue_life v1.7 ne zaman geliyo, ucundan azcık tıklatsan.

edit@ ama ben networklusunuda istiyorum bu hafta

Edited by muharremerd

Önemli bir aksilik çıkmaz ise bu hafta!

Yetiştirebilirsem ayrıca ilk beta BlueXPE Network çalışmasıda gelebilir...

Bu cümlelerinizden şunumu anlamalıyız :

1-) Bu hafta çıkaca olan Yeni sürüm 1.7, ama Networksüz.!

2-) 1.7 'nin ardından (1.7 den haricen) ilk Networklü Sürüm gelebilir!

1.7 güzel haber, içinde Network olmaması kötü haber, ama Beta nın haberi yine güzel haber :)

1.7 yide, Netwoklüsünüde bekliyoruz. Lakin sizden ricam + tavsiyem, acele etmeyiniz. 2-3 gün geç olsun temiz olsun ;):)

@CaVeLL

BlueXPE Light içinde asla network olmayacak. Nedeni ise network desteği eklendiğinde, haliyle iso boyutu baya bir artacağı için bu sürümü ufak tutmak istiyorum.

Network bir sonraki sürümde olacak.

İşte BlueXPE Light versiyonunda enson Bölgesel ve Dil seçeneklerine bakıyordum. Amacım tüm diller için klevye desteği eklemekti.

Şuan onu hallettim. Yavaş yavaş gelişiyor... Darısı Network sürümüne :)

sshot-1.png

@x_files_x

Ben bootmenüsünde Grub4dos kullanıyorum. Zaten bu çalışmada boot menüsünün bir önemi yok.

Boot menüsünü siz kendiniz AeroStudio, EasyBoot gibi bir programla tasarlayabilirsiniz...

=================================================================

BlueXPE Light v1.7

1zz6gch.png

http://www.4shared.com/file/117255496/47cde2aa/BlueXPE_Light_v17.html[/CODE]

Geçen hafta gribe yakalandım ama buna rağmen geçen hafta için BlueXPE Light sürümünü güncelledim.

Bu arada malesef grib nedeniyle network sürümüne bakamadım. Umarım yakın bir zamanda bakabilirim.

Şuan gribi atlattım ama öksürük ve halsizliğin etkisi sürüyor.

Ana konuyu daha sonra düzenelerim. Şimdi yeni versiyon hakkında aklıma gelen değişiklikleri kısaca yazmak istiyorum.

Programlar BXPE\Programs.wim içine alındı. Bu sayede fazla yer kaplamıyorlar. Ayrıca BXPE\!PROGRAMS klasörünüde kullanabilirsiniz.

Ayrıca BLUEXPE.TXT -> BLUEXPE.INI oldu. Gereki açıklama ilgili yerdeki BENIOKU.TXT dosyasında yazıyor.

Örneklere bakıp çok basit bir şekilde kendi programlarınızı ekleyebilirsiniz.

Bölgesel ayarlar ve klevye desteği eklendi. Denetim masasından ihtiyaç duyduğunuz klevye desteğini ekleyebilirsiniz.

Traydaki icon ile birlikte, klevye değiştirmek için Şift + Alt kısayolunu kullanabilirsiniz.

Dosya sağ tuş menüsüne hex editor eklendi (HxD).

Sürücü sağ tuşa Bypass file security checks eklendi. Test ettim ve gerçekten başarılı.

BlueXPE.au3 desteği silindi.

Başlangıç optimizasyonu yapıldı ve açılış hızlandırıldı.

Wim dosyasının sağ tuş menüsüne Gimagex eklendi. Hızlı kullanım için...

Isodon boot etme yönteminden vazgeçildi! (Boot işleminin biraz uzamasına neden oluyordu.)

Bazı programlar güncellendi ve bir kaç program daha eklendi. Misal Ghost Explorer ve Ghost32.

Başlangıçtan monutstorpe kaldırıldı. Ihtiyaç olduğunda çalıştıırlabilir.

Tabi gizli sürüler yinede başlangıçta mount ediliyor...

Tabi bir çok ufak tefek ayarlar yapıldı!

Neyse deneyen arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...