Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

vz96bt.png

Çevremdeki tanıdıklarımın ricalarını kıramayıp, ara sıra sistem kurulumu yapıyorum.

Tabi windowsu, sürücülerini, programramlarını kurup ayarlarını yapmak baya vakit alıyor.

Bir süre sonra sistem arızalanınca, tekrar aynı pc ile ilgilenip, vakit harcamak gerçekten canımı sıkıyor... :)

Bu yüzden kurduğum sistemlerin, ghost ile her zaman yedeğini alırım...

Ama sistem arızalandığında bu yedeği geri yüklemek, bu konularda deneyimli olmayanlar için gerçekten çok zor sayılır.

İşte bu tip sorunlara karşı bu gün sizlere ghost ile, nasıl otomatik geri yükleme yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Yani ilgili bilgisayrı ayarlayıp otomatik ghost hazırlığınızı yaptıktan sonra, bilgisayardan hiç anlamayan bir kişi bile ghost alınmış yedeği geri yükleyebilir.

Hazırlık işlemi biraz gelişmiş kullanıcılara hitap ettiği için, acemi arkadaşlar sistemlerine zarar verebilir.

Konuyla ilgili fazla bilgisi olmayan arkadaşlar, alıştırmalarını sanalpc üzerinde yapsınlar...

Önce gerekli dosyalar ile anlatım videosunu indiriyoruz...

:download1:

http://www.dropbox.com/sh/eybwnv1zsppwvjf/PajIZm-fiH

Videoda detaylı olarak anlatmaya çalıştım... Videoyu izleyiniz...

Notlar:Ben bekap almadan önce her zaman geçici dosyaları silerim. Temp klasörü, pagefile.sys, hiberfile.sys gibi..

Ayrıca Desktop, Belgelerim ve Favorites, Mozillanın ilgili klasörlerini ayrı bir sürücüme konunmlandırırım.

Yani geri yüklemeden sonra bu klasörlerde olan dosyalar zarar görmez...

Edit:

CD/DVD için Otomatik Ghost

Yukarıdaki linkten ilgili dosyaya ulaşabilirsiniz...

USB için Otomatik Ghost

Ghost 11.. Komutları

Password:BlueLife

Dosyalar dropbox serverine taşınmıştır...

Edited by blue_life

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ayrıca Desktop, Belgelerim ve Favorites, Mozillanın ilgili klasörlerini ayrı bir sürücüme konunmlandırırım.

Yani geri yüklemeden sonra bu klasörlerde olan dosyalar zarar görmez...

Biraz daha detayli bilgi verebilir misiniz ?

Saygilarimla,

CCoder.

@gurkaan

4Shared serverlarında sorun var.. Bir süre sonra büyük ihtimal düzelecektir. Düzelmez ise fakrlı bir yere upload ederim...

@CCoder

XP için anlatırsam,

%systemdrive%\Documents and Settings\Kullancı adımın altındaki Desktop klasörüne sağ tıklatıp kes diyorum..

Sonra gidip farklı bir sürücüdeki konuma yapıştırıyorum...

Genelde;

D:\Profil\Desktop

Bilgisayarı yeniden başlatınca düzgün çalışıyor.

Masaüstündeki Belgelerime sağ tıklatıp konumunu değiştirebiliyoruz.

Fovorites içinde regedit kısayolu vardı... Aklımda deyil..

Mozilla içinde junction kullanıyorum...

Uygun olduğum bir zamanda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışırım... :rolleyes2:

Desktop u kesip yapıştırmak çözüm değil kanımca... yeni oluşturulan dosya ve klasörler documents and settigs içindeki desktop a kaydoluyor yinede...

Yani Belgelerim deki gibi dizini değiştirmek mümkün değil.

@gurkaan

4Shared serverlarında sorun var.. Bir süre sonra büyük ihtimal düzelecektir. Düzelmez ise fakrlı bir yere upload ederim...

@CCoder

XP için anlatırsam,

%systemdrive%\Documents and Settings\Kullancı adımın altındaki Desktop klasörüne sağ tıklatıp kes diyorum..

Genelde;

Mozilla içinde junction kullanıyorum...

Uygun olduğum bir zamanda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışırım... ^_^

Edited by ozmox

Kullanıcı dizinlerini aşağıdaki regedit anahtarı altından değiştirebilirsinz, Belgelerim ,sık kullanılanlar, masasütü gibi..

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders[/CODE]

Yani orada Common Desktop ayarının karşısına D:\Desktop yazarsanız masaüstünüzdeki tüm içerik oraya kopyalanır, yani orayı kullanırsınız, aynı şey belgelerim ve sık kullanılanlar içinde geçerli, kullandığınız klasörleride gizli yaparsanız iyi olur tabi..

@ozmox

Yanlış bilgi vermedim. XP kurduğumda, sürücülerini vs ayarlarken, Desktop klasörünüde bu şekilde taşıdıktan sonra, reset atıyorum. Herangi bir sorun çıkmıyor...

Tabi ilk taşıma anında destop üzerinde sağ tıklatıp yeniel demeden destoptaki yeni nesneler görünmez...

@elmor

Bilgi için teşekkürler.. O gün biraz meşgul olduğumdan ilgili registry anahtarına bakmadım...

Tabi istersek registydeki ufak ayar veyahut ayarlar ile tüm kullanıcı dosyalarımızı farklı konumada taşıyabiliriz.. Ama gereksiz...

Edited by blue_life

@gurkaan

@CCoder

XP için anlatırsam,

Genelde;

@all

tweak iu otomatik olarak yapıyor sistem klasörlerinin yerini değiştirme işlemini :)

ufacık bir program, tavsiye ederim.

@ozanaus

Sözünü ettiğin laptoplarda, ghost ile karşılaştığın sorun nedir?

Programmı çalışmıyor?

Ghost disklerini mi görmüyor?

Biraz daha ayrıntı lütfen...

Şuana kadar Ghost çalışmayan pcye rastlamadım....

@sirenk

Ne demek istediğini tam anlamadım... Windows boot menüsüne mi otomatik ghostu eklemek istiyorsun?

Eğer öyleyse tabiki eklenir, ama windows boot dosyalarına haliyle bağımlı olur. (Yani windows boot dosyalarında bir sorun olduğunda grudos menüsüne ulaşamazsın..)

Burdaki yöntemde herangi bir bağımlılık yok!

Edited by blue_life

hıren bot cdsıyle ghost alırım genlde

bende pek sorun yasamam

ama sanırım satlarda sorun oluyor

sımdıye kadar sorun ntfs ıdı

ama sımdı satadana kaynaklı sorun yasııyorum

cdyı takıyorum ghost secenegıne geldıgımde error dıyor

@sirenk

Ne demek istediğini tam anlamadım... Windows boot menüsüne mi otomatik ghostu eklemek istiyorsun?

Eğer öyleyse tabiki eklenir, ama windows boot dosyalarına haliyle bağımlı olur. (Yani windows boot dosyalarında bir sorun olduğunda grudos menüsüne ulaşamazsın..)

Burdaki yöntemde herangi bir bağımlılık yok!

@blue_life

aynen söylediğin gibi windows sistem dosyalarıyla oynayarak direkt windows boot menüsüne ekleyebilirmiyim diye sormuştum ghost'u ama seninde dediğin gibi bağımlı olmaması daha iyi :))

O yüzden Grub4Dos kullanalım hem de hiren gibi bir sürü ek seçeneğimiz olur...

ikinci bir soru olarak AUTOG11 içindeki autoexec.bat'taki ghost un parametrelirine, ghost'un hiç bir soru sormaması ve direkt yedeği yüklemesi için komutun sonuna ;

-QUIET -RB -SURE kullansak olur mu ?

-sure ve -rb birlikte gider mi ? -sure sanki sisteme restart atmaya izin vermiyordu...

Edited by sirenk

@ozanaus

Sata diske sahip pclerde ghost sron çıkarmaz... Defalarca sata diske sahip pclerde kullandım.

Hatta şuanki bilgisayarımda bile sata diskler mevcut. Hiç bir sorun yaşamıyorum...

Kullanmakta olduğun Hiren BootCD versiyonu nedir?

Bazı bilgisayarlarda bazı Hiren versiyonları sorun çıkartıyordu...

Benim kullanmakta olduğum ghost versiyonu aşağıdaki linkte bulunan isoda mevcut! (Ghost 11.5)

http://www.4shared.com/file/117255496/47cde2aa/BlueXPE.html[/CODE]

Sata disklerde değilde e-sata disklerde açılmama sorunu çıkabilir... bizzat yeni nesil bir hp pavillionda başıma geldi. aslında sebep ghost ya da diğer programlar değil sorun e-satanın driverı... çünkü wista ve 7 harici hiç bir cd & dvd yi boot ettiremedim...

bu ghost cok farklı

harıka olmus

anlatım da super

eline emegıne saglık kardesım

tam aradıgım bıseydı

yalnız bı sorum olacak

sen sistemı c surucusune degılde d ye yuklemıssın sanırım

o yuzden becapı aldıktan sonra Autoexec de degısıklık yapma ıhtıyacı duyuyorsun

ben c nın becabını aldıgım ıcın sanırım boyle bır ayara gıtmeme gerek yok..

tekrar tşkler

Videoda belitilen tüm uygulamaları tam olarak yaptım ama aşağıdaki iki hatadan dolayı bir türlü sonuca ulaşamadım.Uzun süreden beri bilmek istediğim bir konu idi.Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Birinci resimde en üsteki "Disk" olan bölümü "refresh" yaptıktan sonra seçtim.Seçtikten sonra bu hatayı verdi

92914394.jpg

Bu hatadan sonra iknici resimdeki seçenekleri videoda anlatıldığı gibi yaptım ama yine hata verdi.Bilgisayarı yeniden başlattığımda hiçbir değişiklik olnadı.

48130213.jpg

Edited by mstfbilgen

Videoda belitilen tüm uygulamaları tam olarak yaptım ama aşağıdaki iki hatadan dolayı bir türlü sonuca ulaşamadım.Uzun süreden beri bilmek istediğim bir konu idi.Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Birinci resimde en üsteki "Disk" olan bölümü "refresh" yaptıktan sonra seçtim.Seçtikten sonra bu hatayı verdi

92914394.jpg

Bu hatadan sonra iknici resimdeki seçenekleri videoda anlatıldığı gibi yaptım ama yine hata verdi.Bilgisayarı yeniden başlattığımda hiçbir değişiklik olnadı.

16524272.jpg

ben 2.kısımda refresh yaptıgımda bu hatayı alıyorum

bundan dolayı f11 gelmıyor galıba

@ozanaus & @mstfbilgen

Kullanmakta olduğunuz ilgili diskteki mbr veyahut partition yapısındaki bir sorun nedeniyle, grub4dos mbr bilgisini yazdırmıyorsunuz. (Bad sectorler bile bu hataya neden olabilir)

Önerilerime geçmeden önce bu bilgisayarda ilgili disk üzerinde kullanmakta olduğunuz işletm sistemi nedir?

Ayrıca @ozanaus C:\ sürücüsünün bekabını C:\ sürücüsüne alamayacağın için ikinci bir bölüm şart!

Cevaplarınıza göre sizi alternatif çözümler sunabilirim....