Jump to content

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

kopyala yapıştır yaptığın dizini yanlış yere yapıştırmışsındır... hard disk in aktif bölümüne yapıştırmalısın bu C: olmayabilir...

f11 secenegı gelmıyor, videodakılerı harfıyen uyguluyorum

ama pcyı yeniden baslattıgımda f11 cıkmıyor???

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@muratım

Burdaki konu; ghost veya acronis gibi bir yedekleme programı kullanamayan şahısları hedef almaktadır.

Yani gerekli işlemleri, deneyimli bir kişi yapacak.

Sen Acronis Kullanabildiğine göre kendin için, burdaki yöntemi yapmana gerek yok.

@mstfbilgen

Az önce ghostu açıp baktım.

Lakin ghostun cd/dvd sürücüsündeki dosyaları görebilmesi için gerekli driverlerin başlangıçta yüklenmesi gerekiyormuş. :(

Hiren BootCD kullanmaya devam et. Tabi söylediğin yapılabilir tabi..

Uygun bir vakitte, tekrar gözden geçireceğim...

Bendede hata verdi

adsz2g1.png

-

adszft.png

Soeun nedir bende açılışa eklemek istiyorum windows boot ekranını bulaştırmadan eklemeden F11e basın diyen yere ye nasıl eklerim

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Açılışta çıkan yazıyı nasıl türkçe yaparız yapabilirsen bana birde onu gönderirmisin lütfen :)

Edited by gslikahraman

@gslikahraman

Bu konu önceki mesajlarda mevcut. Kurarsın kurmasına da, kurulum sonrası önemli sorunlar yaşayabilirsin... Windows Boot Menüsüne eklemeni tavsiye ederim.

Nasıl yapılacağını zaten yazmıştım..

Başlangıçta gelen Ingilizce mesajı Türkçe'ye çevirebilirsin. Lakin bu o kadar kolay deyil.

1-Upx ile sıkıştırılmış olan grubinst.exe dosyasını açacaksın.

2-Bir hex editor ile grubinst.exe'yi açıp, ilgili mesajı aratacaksın.

3-Bulunca çok dikkatli bir şekilde çeviriyi yapacaksın. Lakin çok dikkat etmen gerekiyor. (Bence hiç bulaşma!)

@mstfbilgen

Uygun hazırlanmış bir CD/DVD den ghost ile alınmış bekabı otomatik yüklemek.

Kısaca adımlar halinde yazıyorum.

1-Ghost ile sisteminizin yedeğini herangi bir depolama birimine alınız. (HDD,USB HDD,Flash Disk vs. gibi)

2-

Please register to see this content.

Linkte bulunan dosyayı indirip masaüstüne çıkartınız.

3-Dana önce aldığınız Ghost imajının adını YEDEK.GHO olacak şekilde değiştirip, indirdiğiniz paketteki ISO_ROOT\GHOST11 klasörüne atınız.

4-Mkisofs - MakeISO vehaut BL_UIS ile iso oluşturup test ediniz.

5-Iso dosyanızı test ettikten sonra pakete bulunan ImgBurn ile, oluşturduğunuz iso dosyanızı CD/DVD ye çekebilirsiniz...

Kolay gelsin arkadaşlar...

Son Notlar:

Qemu'da herangi bir disk olmadığı için adımları doğru yapsanız bile ghost ekranında hata verecektir. Denemelerinizi Wmware & VirtualBox gibi sanap pc emulatorleri ile yapabilirsiniz.

Şuanda ghost imajınız sistemdeki birinci diskin birinci bölümüne yüklenecek şekilde ayarlanmıştır. Siz bu ayarı değiştirmek için ISO_ROOT\GHOST11\AUTOG11.IMG dosyasındaki Autoexec.bat dosyasınız düzenlemelisiniz. AUTOG11.IMG dosyasındaki Autoexec.bat dosyasını düzenlemek birinci mesjdaki videoda anlatılmıştır.

Boot menüsünü düzenlemek için aşağıdaki konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca son olarak CD/DVD nizi düşük hızda yazdırmayı untumayın...

Edited by blue_life

acronis'inde kapsamlı bır anlatmını almamız mumkun mu acaba?

acronıs hakında hıc bır bılgım yok

cogu kısı acronısı onerıyor, ben uzun zamandır ghost kullnıyorum

ıkısını mukayese edersek, hangısı daha agır basar?

tşkler

Acronis de neler değişik? Bildiklerim

*Acronis i genelde kurumsal firmalar kullanır.

*Acronis i genelde backup almak için kullanılır ve bu yonleri cok gelişmiştir.

*acronis linux onyukleme kullanır 35 40 mb dır ve gorselliği baya iyidir.

*Acronis boot cd si boot hdd si menulu bootlar yaratmak tek tuşla yapılır rebuil in cd usb hdd derseniz acronis bottu anında yazar

*Acronisde hdd yoneticisi bulunu hangi hdd de hangi partition var hangisi aktif hangi dosya sitemi kullanıyor format partition ayrat gibi işlemler kolayca yapılır

*Acronside yedekleme secenekleri bulunur şöyleki 1.ayda aldıgınız imaj 5gb bundan sonra alacagınız imajlar sadece değiştirelen yerleri alır mesela imaj aldınız 5gb tuttu sonra office i yuklediniz yendien imajladınız (full backup hariç ) 2.aldıgınız imaj 500mb tutacakdır. Siz office olmadan geri yukleme istiyorsanız ilk aldıgınız imagı yok office li imagı geri almak istiyorsanız once ilk imajı sonra 2.imagı geri alırsınız. 2.imajı değişiklikleri gore hepsini almaz.

*Acronisde network e kasate backup aygıtına ve usb belleğe kayıt alamak windows kadar kolaydır.

*Acronisde security zone sayesinde yukarıda bahsi gecen işlemler ( yedek alınan patitionun gizlenmesi boot menusu, geri yuklenmesi, backup alınması) hepsi otamatik yapılır ve kaldırılması cok kolaydır.

*Acronis sistem yedegini windows acıkken alabilir. Hatta windows acııkken aldıgınız yedegi sanal hdd ye cevirip makinanızı sanal makinede calıştırmanız cok basittir. (vmware gibi)

*Acronis universal restore sayesinde windowsu acıkken bile aldıgınız imajları başka bilgisayara hdd anakartı rami kısacası herseyi değişik bir bilgisayarda açmanız mümkündür. Yani sizin pc nizin aynısını başka pc de açabilirsniz hatta acamdan once o pc ye ait suruculeri geri yuklemeden once windows a yukleyebilirsiniz.

*Acronis serverla aynı anda bir cok bilgisayara imaj atabilir aynı anda tum pclere windows u 10dkkada yukleyebilirsiniz.

Sonuc: Acronis bu iş için biçilmiş kaptan...

Edited by emre053

@gslikahraman

Büyük ihtimal Acronis True Image'ninde parametreleri vardır. Ben ACTI'yi kullanmadığımdan fazla bilgim yok.

İki programında çok sayıda kullanıcısı vardır.

İki programda kendi alanında en başarılı programların başında gelmektedir.

• 3 hafta sonra ...
Otomatik Ghost seçeneğine nasıl bir şifre koyabilirim?

Yaklaşık buna benzer özel bir mesaj aldım.

Başka bir arkadaşın ihtiyacı olabileceği için burdan cevap veriyorum.

*.lst dosyamızdaki title ile başlayan satırın bir altına password satırı ekleyerek herangi bir şifre verebiliriz.

Örnek olarak;

title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5
password blue
....
....[/CODE]

Gördüğünüz gibi title satırının altında password blue yazdım. Burdaki blue benim belirlediğim şifre oluyor.

Şifrenizde boşluk ve türkçe gibi farklı karakterler kullanmayınız.

Menümüz ekran geldiğinde password seçeneğinden belirlenmiş şifreyi doğru girmez isek, alt satırlar işletilmeyecektir.

Tabi yukarıdaki örnek basit bir şifreleme tekniğidir. Daha zor kırılamayak bir şifre için,

Grub4dos menusünde gfx menüsü kullandıysanız Esc tuşuyla text menüye geçiniz.

Daha sonra klevyenizden C tuşuna basarak komut istemine geçiniz.

Komut isteminde;

md5crypt

yazıp Enter tuşuna basınız. Ekranda Password: seçeneği çıkacaktır. Burya şifrenizi yazıp Enter tuşuna basınız.

menu5.jpg

Encrypted: seçeneğinde karşınıza gelen karışık kodlamayı bir yere not alıp bir üstte anlattığım gibi, title satırının altına password --md5 ... şeklinde ekleyiniz.

Misal olarak ben bu işlemi yaptım ve şifre olarak blue kelimesini kullandım.

[CODE]title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5
password --md5 $1$EZh1$s2SF7xALiKomKwSLwqbCb.
....
....[/CODE]

Ayrıntılı bilgi aşağıdaki sitede bulunan sayfanın orta kısımlarında yazıyor...

[CODE]http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/menu.htm[/CODE]

Kolay gelsin...

Yaklaşık buna benzer özel bir mesaj aldım.

Başka bir arkadaşın ihtiyacı olabileceği için burdan cevap veriyorum.

*.lst dosyamızdaki title ile başlayan satırın bir altına password satırı ekleyerek herangi bir şifre verebiliriz.

Örnek olarak;

title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5
password blue
....
....[/CODE]

Gördüğünüz gibi title satırının altında password blue yazdım. Burdaki blue benim belirlediğim şifre oluyor.

Şifrenizde boşluk ve türkçe gibi farklı karakterler kullanmayınız.

Menümüz ekran geldiğinde password seçeneğinden belirlenmiş şifreyi doğru girmez isek, alt satırlar işletilmeyecektir.

Tabi yukarıdaki örnek basit bir şifreleme tekniğidir. Daha zor kırılamayak bir şifre için,

Grub4dos menusünde gfx menüsü kullandıysanız Esc tuşuyla text menüye geçiniz.

Daha sonra klevyenizden C tuşuna basarak komut istemine geçiniz.

Komut isteminde;

md5crypt

yazıp Enter tuşuna basınız. Ekranda Password: seçeneği çıkacaktır. Burya şifrenizi yazıp Enter tuşuna basınız.

menu5.jpg

Encrypted: seçeneğinde karşınıza gelen karışık kodlamayı bir yere not alıp bir üstte anlattığım gibi, title satırının altına password --md5 ... şeklinde ekleyiniz.

Misal olarak ben bu işlemi yaptım ve şifre olarak blue kelimesini kullandım.

[CODE]title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5
password --md5 $1$EZh1$s2SF7xALiKomKwSLwqbCb.
....
....[/CODE]

Ayrıntılı bilgi aşağıdaki sitede bulunan sayfanın orta kısımlarında yazıyor...

[CODE]http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/menu.htm[/CODE]

Kolay gelsin...

Sagolasin kardesim.

Arkadaslar sifreleme isini menuden degil de bin dosyasindaki autoexec.bat 'a yaparsak grub4dos ile cakisiyor ve sifreyi sormuyor. Bu yuzden simdilik menuden sifrelemeyi kullanalim :)

Yalniz ben password --md5 'i denemistim invalid argument gibi bir hata almistim. Az sonra tekrar deneyip sonucu buraya yazacagim.

@noneik

Grubdos ile autoexec.bat dosyasının çakışması gibi bir ihtimal söz konusu olamaz. Autoexec.bat dosyasında nasıl şifre sordurabiliyorsun?

Bizimle paylaşırsan, nerde hata yaptığını anlayıp seni daha iyi yönlendirebiliriz.

Kolay gelsin.....

:Parola

echo Parola?

set /p "pwd="

if "%pwd%"=="123456" goto Auth

goto end

:Auth

ghost.exe ve parametreleri

:End

echo Parola Yanlis!!

exit

windows ortaminda denedim calisiyor. Grub menusunde devamli otomatik sifre deniyor yani bana yazdirmiyor otomatik girip duruyor.

Soyle anladim onu da;

if not "%pwd%"=="123456" goto Parola

boyle yapinca kisir dongu oldugundan devamli sifre soruyor ama hic benim girmeme izin vermiyor ekran matrix gibi surekli kayiyor asagiya

bu arada bunu aklimdan yazdim autoexec'im bire bir bu degil. Ama parola kismindaki parametreler ayni.

Edited by noneik

@ozanaus

Sata diske sahip pclerde ghost sron çıkarmaz... Defalarca sata diske sahip pclerde kullandım.

Hatta şuanki bilgisayarımda bile sata diskler mevcut. Hiç bir sorun yaşamıyorum...

Kullanmakta olduğun Hiren BootCD versiyonu nedir?

Bazı bilgisayarlarda bazı Hiren versiyonları sorun çıkartıyordu...

Benim kullanmakta olduğum ghost versiyonu aşağıdaki linkte bulunan isoda mevcut! (Ghost 11.5)

http://www.4shared.com/file/117255496/47cde2aa/BlueXPE.html[/CODE]

Evet arkadaşın sorunu da bu. Senin önerdiğin versiyonda laptoplarda ghost ile imaj alma sorunu olmuyor. Ama çoğu hiren CD sinde veya Arkadaşların boot a koydukları ghostlarda sorun çıkartabiliyor. Yalnız ben bu sorunu PerfecXp formatCd v1 Xp Cd sinde olmadığını gördüm.

ghosta sıfre verme

Options menüsüne gir

Security sekmesine gel

Encrrypt all created images with a password, "-pwd" yazan bi kutu görürsün onu işarele ( tik işareti yani )

en sondaki Save Settings sekmesine gel

Altta Save Settings yazan yere tıkla

Question (1838) diye bi sorgu penceresi açılır

Procced with saving the current settings to GHOST.INI ? yazan yere Yes de

Error Saving INI File (1641) penceresi açılır

Unable to open INI file acces denied uyarısına Yes de

Sonra Accept e tıkla ve menüden çık

imaj alacağın zaman senden imaj almaya başlamadan önce maximum 10 karakterden oluşan şifre girmeni isteyecek doğrulama için şifreyi iki kez ister

sonra imajı alır sen bu imajı pc ye açmak istediğinde şifreyi girmeden açamazsın

kolay gelsin umarım anlaşılmıştır bi kere yaptınız mı unutmazsınız zaten

bende oguzhan(merıdyen) kardesımızden ogrenmıstım

Edited by ozanaus

sagolasin ozanaus ama zaten bastan beri menu sifrelemeyi de ghost imajini sifrelemeyi de biliyorum. Benim merakim autoexec.bat ile dos ortaminda sifre sorgusunun neden basarisiz oldugu :) cunku biraz ugrastim basaramadim.

paylasim icin tskler yine de.

@noneik

Ghost programı bulunan disket imajında, eski ms-dos versiyonu kullanılmıştır.

Bu nedenle senin kullanmış olduğun set /p hatalıdır.

http://www.computerhope.com/sethlp.htm[/CODE]

İlgili dos versiyonunda nasıl şifre sordurabileceğimize dair fazla fikrim yok, lakin çok büyük ihtimal bunun için ufak bir programcık vardır.

Arayıp bulmak lazım.. :)

blue_life Bey öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim tam istediğim gibi fakat mazur görmezseniz bi istegim olacak

f11 e bastığımızda şifre girsek ve direk olarak gost işlemine başlasa yani ilk çıkan menüyü iptal ederek alternatif bir paylaşımda bulunurmusunuz.

Edited by xray

@xray

Alternatif bir pakete gerek yok. Ufak düzenleme ile istediğini yapabilirsin.

Anladığım kadarıyla sen sadece otomatik ghost seçeneğini şifreleyip, direkt açılıp şifre sormasını istiyorsun,

Öyleyse şifrenin bir şekilde ele geçirilmemesi için iki şifre kullanacağız. Yani birinci şifre menümüzü şifreleyecek.

Ikinci şifre ise otomatik ghost seçeneğini şifreleyecek.

Nasıl yaparım?

1.GRUBOOT\GRUBOOT.LST dosyasını notepad ile açıp her şeyi sil.

2.Aşağıda kod penceresinde verdiğim kodu kopyalayıp açtığın GRUBOOT.LST dosyasına yapıştır.

# Thank you Blue Life
timeout 0
color yellow/blue blue/light-gray
password blue
title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5\n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi... BlueLife
password blue
errorcheck off
ls /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG || find --set-root --ignore-floppies GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG
ls /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG || pause --wait=5 GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMGbulunamadi!
map --mem /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot[/CODE]

3. password satırlarındaki blue kelimesi değiştirerek istediğin bir şifre yaz. Şifrende Türkçe de bulunan (Çç,İı,Ğğ,Üü,Öö vs vs gibi) karakterler kullanma. Ayrıca boşlukta kullanma.

Artık F11 e bastığında direkt şifre soracaktır. Şifre yanlış girilirse otomatik ghost çalışmayacaktır.

======================================================================

Yukarıdaki kısım grub4dos ile alakalı kısımdı. Dos için videoda ekrana gelen mesajı nasıl silebileceğinizi anlatmıştım galiba.

Takıldığın yerlerde sararsın.....

@xray

Alternatif bir pakete gerek yok. Ufak düzenleme ile istediğini yapabilirsin.

Anladığım kadarıyla sen sadece otomatik ghost seçeneğini şifreleyip, direkt açılıp şifre sormasını istiyorsun,

Öyleyse şifrenin bir şekilde ele geçirilmemesi için iki şifre kullanacağız. Yani birinci şifre menümüzü şifreleyecek.

Ikinci şifre ise otomatik ghost seçeneğini şifreleyecek.

Nasıl yaparım?

1.GRUBOOT\GRUBOOT.LST dosyasını notepad ile açıp her şeyi sil.

2.Aşağıda kod penceresinde verdiğim kodu kopyalayıp açtığın GRUBOOT.LST dosyasına yapıştır.

# Thank you Blue Life
timeout 0
color yellow/blue blue/light-gray
password blue
title Otomatik Symantec Norton Ghost 11.5\n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi... BlueLife
password blue
errorcheck off
ls /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG || find --set-root --ignore-floppies GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG
ls /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG || pause --wait=5 GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMGbulunamadi!
map --mem /GRUBOOT/IMAGES/AUTOG11.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot[/CODE]

3. password satırlarındaki blue kelimesi değiştirerek istediğin bir şifre yaz. Şifrende Türkçe de bulunan (Çç,İı,Ğğ,Üü,Öö vs vs gibi) karakterler kullanma. Ayrıca boşlukta kullanma.

Artık F11 e bastığında direkt şifre soracaktır. Şifre yanlış girilirse otomatik ghost çalışmayacaktır.

======================================================================

Yukarıdaki kısım grub4dos ile alakalı kısımdı. Dos için videoda ekrana gelen mesajı nasıl silebileceğinizi anlatmıştım galiba.

Takıldığın yerlerde sararsın.....

Teşakkür ederim Allah razı ollsun ilgilendiğiniz için

benim sorunum şu:

ben hepsini yaptım sadece F11 ile grup4dos sayfasına giriyorum.1 defa kullanıyor ancak bilgisayarı tekrar kapatıp açtığımda tekrar F11 bastığımda çalışmıyor. bunun nedeni nedir acaba ben çözemedim.Yardımcı olursanız çok sevineceğim.