Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

@ozanaus & @mstfbilgen

Kullanmakta olduğunuz ilgili diskteki mbr veyahut partition yapısındaki bir sorun nedeniyle, grub4dos mbr bilgisini yazdırmıyorsunuz. (Bad sectorler bile bu hataya neden olabilir)

Önerilerime geçmeden önce bu bilgisayarda ilgili disk üzerinde kullanmakta olduğunuz işletm sistemi nedir?

Ayrıca @ozanaus C:\ sürücüsünün bekabını C:\ sürücüsüne alamayacağın için ikinci bir bölüm şart!

Cevaplarınıza göre sizi alternatif çözümler sunabilirim....

Bilgisayarım dört bölümden oluşmakta(hard disk 750 gb).Kullandığım işletim sistemi Windows 7.Yalnız Windows 7 bölümleme yaparken 3 bölümden fazla oluşturmadığı için bende partitionlardan iksini paragon...ile mantıksal bölüm olarak yaptıktan sonra windows 7 kurdum.Bilgisayarımdaki iki bölüm birncil, iki bölümde mantıksal bölüm.

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@mstfbilgen

Paragon nedeniyle böyle bir sorun yaşamış olma oranın çok yüksek;

Son olarak disk yönetimini açıp, ilgili diskin grafiksel alandaki grafikde dahil olmak üzere bir resim çekip foruma ekleyebilirmisin?

Disk yönetimini açmak için -> Başlat -> Çalıştır -> diskmgmt.msc -> Enter

Edited by blue_life

@mstfbilgen

Paragon nedeniyle böyle bir sorun yaşamış olma oranın çok yüksek;

Son olarak disk yönetimini açıp, ilgili diskin grafiksel alandaki grafikde dahil olmak üzere bir resim çekip foruma ekleyebilirmisin?

Disk yönetimini açmak için -> Başlat -> Çalıştır -> diskmgmt.msc -> Enter

64007801.jpg

@mstfbilgen

Tmm anladım... :)

İki çözüm yolumuz var.

1-Senin diskindeki hatalı mbr bilgisini düzeltmek veyahut grub4dos mbr bilgisini zorlayarak kurmak. ( Ama bu seçenekte bazı önemli sorunlar çıkabilir)

2-Windowsun boot yönetimine grub4dosu eklemek...

Tabi ben sorun ile karşılaşmaman için 2. seçeneği tavsiye ederim...

Şu sıra biraz işim var.. Akşama doğru veyahut yarın ikinci seçenek için gerekli bilgiyi paylaşırım....

Şimdilik biraz bekletim :(

@mstfbilgen

Aslında ufak bir autoit çalışması yapacaktım ama uygun vakit yok. Bu tip sorun yaşacak arkadaşlar için bir ara bir autoit çalışması yapıp konuda paylaşacağım..

E şimdi ben bekleyecekmiyim dersen;

Hayır beklemene gerek yok. Senin için yapılması gerekenleri adımlar halinde yazım.

1. "3_GIZLI_PARTITION\MountStorPE.exe" programını çalıştır. Bu sayede Bilgisayarıma girerek Windows boot dosyalarının bulunduğu sürücüye ulaşbilirsin.

2. "1_ROOT" klasöründeki her şeyi, sonradan bilgisayarımda görünen, yani windows boot dosyalarının olduğu sürücüye kopyala.

3. Eski bir yazımı ufak değiştirerek alıntı yapıyorum... Adımları uygula...

Başlat çalıştara notepad yazıp entera basarak not defterini açıyor ve aşağıdakinleri code penceresindekileri kopyalayıp not defterine yapıştırıyoruz. Açılış süresini değiştirmek için 5 rakamını değiştirebilirsiniz.

bcdedit /set {} device boot
bcdedit /set {} path \BGRUB.MBR
bcdedit /displayorder {} /addlast
bcdedit /timeout 5[/CODE]

Şimdi ise;

Başlat --> Programlar --> Doanatılar altında bulunan Komut istemine sağ tıklatıp Yönetici olarak çalıştır diyoruz.

Aşağıdaki kodu kopyalayıp dos ekranına sağ tıklayarak yapıştıra basıp yapıştırıyoruz. Sonra Entera basıyoruz..

[CODE]bcdedit /create /d "Otomatik Ghost" /application bootsector[/CODE]

Siz Otomatik Ghost kısmına herangi bir şey yazabilirisiniz. Başlangıçta ekranınınızda bu menü görünecek.

Şimdi dos ekranımızdaki { } içindeki yazıları kapyalayacağız.

Bunun için dos ekranına sağ tıklatıyoruz ve işaretle tuşuna basıp { } içindekileri işaretleyip entera basıyoruz.

Unutmayın ne bir eksik ne bir fazla bir yazı olacak.

Şimdi Not defterine geçiyoruz ve kopyladığımız yazıları { } içine yapıştırıyoruz. Yapıştırma işi bittikten sonra

Düzen --> Tümünü seç kısmından hepsini seçiyoruz ve kopyayıp dos penceresine yapışıtırıyoruz.

Her ihtimle karşı bir kez daha entera basınız.

Konuyla alakalı ingilizce döküman için,

Please register to see this content.

Adımlar bu kadar... Artık bilgisayarını başlatıp windows boot menüsünden grub4dos menüsüne ulaşabilirsin...

Takıldığın yerlerde sor.

Veyahut bir süre bekle. En geç önemli bir işim çıkmaz ise, gelecek hafta içi, bu işlemi otomatik yapacak bir autoit çalışması yapabilirim...

Kolay gelsin...

@ozanaus

İşletim sistemini yazmamışsın ama; Vista - Win7 için yukarıda yazdığım adımı uygulayabilirsin..

Tabi gizli bölüm yoksa (sende yok) onun ile alaklı adımları atlarsın...

Eğer işletim sistemin XP-2003 veyahut benzeri ise;

1. "1_ROOT" klasöründeki her şeyi, C:\ sürücüsüne kopyala.

2. C:\boot.ini dosyasını aç. Eğer bu dosya gizli ise herangi bir klasöre grip adres satırına C:\boot.ini yazarsın... (Tabi klasör seçeneklerinden gerekli, gizli dosyaları göster tıkını işaretleyip, korumalı dosyaları gizle tıkını kaldırabilirsin.)

3. C:\Boot.ini dosyasını açınca son satıra

C:\BGRUB="Otomatik Ghost"[/CODE]

satırını ekleyip kayıt edersin..

Hepsi bu kadar... :)

Yakın bir zamanda bu işleri otomatik yapacak bir autoit çalışması yapabilirim...

@ozanaus

İşletim sistemini yazmamışsın ama; Vista - Win7 için yukarıda yazdığım adımı uygulayabilirsin..

Tabi gizli bölüm yoksa (sende yok) onun ile alaklı adımları atlarsın...

Eğer işletim sistemin XP-2003 veyahut benzeri ise;

1. "1_ROOT" klasöründeki her şeyi, C:\ sürücüsüne kopyala.

2. C:\boot.ini dosyasını aç. Eğer bu dosya gizli ise herangi bir klasöre grip adres satırına C:\boot.ini yazarsın... (Tabi klasör seçeneklerinden gerekli, gizli dosyaları göster tıkını işaretleyip, korumalı dosyaları gizle tıkını kaldırabilirsin.)

3. C:\Boot.ini dosyasını açınca son satıra

C:\BGRUB="Otomatik Ghost"[/CODE]

satırını ekleyip kayıt edersin..

Hepsi bu kadar... :)

Yakın bir zamanda bu işleri otomatik yapacak bir autoit çalışması yapabilirim...

Öncelikle bu konu ile ilgili bizleri detaylı olarak aydınlatan ve bilgi sahibi yapan 'blue_life' arkadaşımıza teşekkür ederim.Bu bilgiler ışığında harddiskimdeki bad sektörleri gördüm.Paragon ile bölümlemede bad sektör oluştuğunu gördüm.Bende sistemi başta aşağı yeniden kurdum.Windows 7 ile 3 bölüm(birincil bölüm) oluşturdum.(İşletim sistemini kurarken Windows 7 3'ten fazla birncil bölüm oluşturmuyor)Daha sonra disk yönetiminde mantıksal bölüm oluşturdum.Sonuç olarak daha önce yapamadığım bu konu ile ilgili bütün uygulamları hiçbir problem yaşamadan yapabildim.Ghostu otamatik olarak ayarlayabildim.'blue_life' arkadaşımıza yine çok teşekkür ederim.

Edited by mstfbilgen

@mstfbilgen

Sonunda yapabilmene sevindim... :good:

Benim bildiğim basic bir disk üzerinde en fazla 4 tane primary (birincil) bölüm oluşturulabilir.

Sen win7 dvd si ile üç bölüm oluşturmuşsun ama bir tanede windwos7 nin boot dosyalarını kopyalayacağı gizli bölüm oluyor.. (3+1= 4)

Toplam 4 tane primary bölümün olduğu için 5. bölümü oluşturamıyorsun...

Mantıksal bir bölüm oluşturup içerisinde istediğin kadar bölüm oluşturabilirsin...

slm

hocam şimdi ben otomatik ghostu 4 pc de başarılı bir şekilde uyguladım, bazı sorularım olacak

1. pc açılışta f11 tuşuna basın (bunu nasıl iptal ederiz)

2. grubdos installerı çalışıtırdığımızda disk seçeniğden karşımızı 2 disk çıkıyorsa hd0 ,hd1 gibi bunlardan hangisi oluşturduğumuz 10 gb bolum luk dısktır(çünkü yanında yazan boyutlardan anlaşılmıyor)

@giga

F11 tuşu veyahut senin belirlediğin başka bir tuş, sistem başlangıcında grub4dos menüsünü açmak için gereklidir.

Tabi yanlış hatırlamıyorsam ben videoda 5 saniye olarak göstermiştim. Ama ben 5 saniye olarak kullanmıyorum. 1-2 saniye bile yeterli olcaktır.

Eğer saniyeyi düşürürsen, bu menü o kadar can sıkmaz... Tabi menüye ulaşmak için bu ekranı kaçırmaman lazım.... :)

Aslında F11 olayınada gerek yok. Bu menüyü windows boot menüsünede entegre edebiliyoruz. Bu sayede bu menü karşına hiç çıkmaz.. Yukardaki mesajlarda buna ait bilgiler verdim.

Önemli bir işim çıkmaz ise hafta içi windows menüsü için ufak bir uygulama hazırlayabilirim...

İkinci soruna gelirsek, sistem hangi diskinden açılıyorsa, tabiki grub4dos menüsünü bu diske kurmalısın. Grubİnstallerde diskin boyutları yazıyor.. Burdan hangi disk olduğunu anlayabilirsin.

Tabi disk yönetimini açıp ordan diskin numarasınıda öğrenebilirsin....

Ben sistemin bulunduğu disk üzerine grub4dosu kurmanızı öneririm...

Bu arada ben tabiki otomatik ghostu kullanmıyorum :( Bilgisayarı fazla bilmeyen yakın çevremdeki tanıdıklara kuruyorum..

Kolay gelsin....

@giga

F11 tuşu veyahut senin belirlediğin başka bir tuş, sistem başlangıcında grub4dos menüsünü açmak için gereklidir.

Tabi yanlış hatırlamıyorsam ben videoda 5 saniye olarak göstermiştim. Ama ben 5 saniye olarak kullanmıyorum. 1-2 saniye bile yeterli olcaktır.

Eğer saniyeyi düşürürsen, bu menü o kadar can sıkmaz... Tabi menüye ulaşmak için bu ekranı kaçırmaman lazım.... :)

Aslında F11 olayınada gerek yok. Bu menüyü windows boot menüsünede entegre edebiliyoruz. Bu sayede bu menü karşına hiç çıkmaz.. Yukardaki mesajlarda buna ait bilgiler verdim.

Önemli bir işim çıkmaz ise hafta içi windows menüsü için ufak bir uygulama hazırlayabilirim...

İkinci soruna gelirsek, sistem hangi diskinden açılıyorsa, tabiki grub4dos menüsünü bu diske kurmalısın. Grubİnstallerde diskin boyutları yazıyor.. Burdan hangi disk olduğunu anlayabilirsin.

Tabi disk yönetimini açıp ordan diskin numarasınıda öğrenebilirsin....

Ben sistemin bulunduğu disk üzerine grub4dosu kurmanızı öneririm...

Bu arada ben tabiki otomatik ghostu kullanmıyorum :( Bilgisayarı fazla bilmeyen yakın çevremdeki tanıdıklara kuruyorum..

Kolay gelsin....

dos ortamında video kaydı yapan programın ismini alabilir miyim...yoksa vmware ortamında capture movie olayı mı bu videodaki...bu sayede vmwarede gösteremediğim grub4dos altında xp +vista all in one ve win 7 all in one kurulumlarını birarada nasıl çalıştırdıgımı gösterebilirim...

Edited by synergicx

Öncelikle başırılı çalışma olmuş analtım guzel yanlız bu otomatik ghosttan daha cok full manual bir sistem olmuş normal olarak cd den yada usb den başlatsam daha az sey yapacagım :)

2.sini Backup a bekap yazman hasta etti beni :) Bişiy ya tr yazılır ya inglzce bence yedek yazsaydık daha ii olurdu.

3. En onemlisi ya boşuna ugrasmıssın sanki acronisde security zone oluşturuyorsun o kadar başka bir şeye gerek yok hiç bir ayar yapmıyorsun menuden gir backup ını al sonra gir restore at cok basit...

Edited by emre053

@emre053

Hazırlık kısmı biraz kapsamlı, sen acronisle bekap alma, security zone derken zaten bir çok işlem yapıyorsun. Birde herkes Acronisi sevmeyebilir.

Bende nadirde olsa kullanıyorum, ama ghost kadar sevmiyorum.

Konuya dönersek, hazırlık kısmından sonra sistem başlangıcında F11 -> Menüden Otomatik Ghost -> Sonra dos ortamında Enter -> Sonra Ghost menüsünde Olumlu yanıt ile geri yükleme başlıyor.

Tabi daha fazla otomatikte yapılabilir. Yani başlangıçta sadece F11 tuşuna basarak hemen geri yükleme başlatılabilir. Çok fazla otomatik olmasını istemedim. Herangi bir kazaya karşı!

Bekap ismine gelirsek, evet videoyu çekerkende kazara öyle yazmışsım. Yeniden başlamamak için Bekap ile devam ettim. Sonuçta insanız dimi?

Sonuç olarak isteyen Ghostu isteyen Acronis True Image'yi kullanır...

@emre053

Hazırlık kısmı biraz kapsamlı, sen acronisle bekap alma, security zone derken zaten bir çok işlem yapıyorsun. Birde herkes Acronisi sevmeyebilir.

Bende nadirde olsa kullanıyorum, ama ghost kadar sevmiyorum.

Konuya dönersek, hazırlık kısmından sonra sistem başlangıcında F11 -> Menüden Otomatik Ghost -> Sonra dos ortamında Enter -> Sonra Ghost menüsünde Olumlu yanıt ile geri yükleme başlıyor.

Tabi daha fazla otomatikte yapılabilir. Yani başlangıçta sadece F11 tuşuna basarak hemen geri yükleme başlatılabilir. Çok fazla otomatik olmasını istemedim. Herangi bir kazaya karşı!

Bekap ismine gelirsek, evet videoyu çekerkende kazara öyle yazmışsım. Yeniden başlamamak için Bekap ile devam ettim. Sonuçta insanız dimi?

Sonuç olarak isteyen Ghostu isteyen Acronis True Image'yi kullanır...

Security zone create diyorsun boyutu gir o kadar kendi gizliyor bide backup al bitti bişiy olursa bootda menuye gir restore ok başka bişiy yok ki?

Hocam ghostı dvd ile yapmak istiyorum.daha doğrusu dvd'ye ghost almasını bilyorum AMA aldığım dvd'yi eskiden hiren's boot cd yardımı ile tekar geri yükleyebiliyordum.Benim isteğim okulmuzdaki bilgisayar labaratuarındaki bilgisayarların tümünün donanım özellikleri aynı olduğunudan bir gohst dvd'sini bilgisayarı yeniden başlatım taktığımda otomatik olarak geri yüklemeye başlaması.Bunun için ne yapmalıyım.Dvd içne otomatik olarak başlaması için hangi komut ya da dosyaları koymalıyım.

acronis'inde kapsamlı bır anlatmını almamız mumkun mu acaba?

acronıs hakında hıc bır bılgım yok

cogu kısı acronısı onerıyor, ben uzun zamandır ghost kullnıyorum

ıkısını mukayese edersek, hangısı daha agır basar?

tşkler

slm

hocam şimdi ben otomatik ghostu 4 pc de başarılı bir şekilde uyguladım, bazı sorularım olacak

1. pc açılışta f11 tuşuna basın (bunu nasıl iptal ederiz)

2. grubdos installerı çalışıtırdığımızda disk seçeniğden karşımızı 2 disk çıkıyorsa hd0 ,hd1 gibi bunlardan hangisi oluşturduğumuz 10 gb bolum luk dısktır(çünkü yanında yazan boyutlardan anlaşılmıyor)

slm

hocam 1. soruda yanlışlık yapmışım , tam olarak yapılan herşeyi iptal etmek istiyorum , grubdos , diske mbr yazmasın v.s teşekkürler

konu ile alakası yok ama bir şeyler söylemek istiyorum, her zaman da polemikten, başkasının avukatlığından uzak durmuşumdur, burda bir emek sözkonusu araştırmışsın güzel bir uygulama çıkartmışsın, hep birileri çıkar şöyle yapsaydın böyle yapsaydın demeye başlarlar , sözüm onları diyenlere onunda siz yapın , açın konuyu sizleri de takdir edelim, bu uygulama daha çok pc den anlamayanlara 4 tuşta ghostu tekrar yüklüyorsun , tekrar dan emeğine sağlık

@mstfbilgen

Büyük ihtimal uygun hazırlanmış bir dvd ile otomatik geri yükleme yapabilirsin..

Lakin ben cd/dvd üzerinden hiç denemedim?

Bu gün yada yarın uygun bir vakitte ufak bir test yapıp tekrar mesaj atarım...

@ozanaus

Acronis True Image kullanımına dair anlatımları googlede aratarak bulabilirsin..

Misal;

Please register to see this content.

Arasındaki farklara gelirsek;

Burdaki dostan çalışan ghost minicik fazla görsel olmayan bir program.

ACTI büyük ama görsel bir program. Bu açıdan son kullanıcıya daha çok hitap ediyor.

Neticede ikiside alanında başarılı ve gayet sorunsuz programlardır.

Tabi şuanki ACTI ghostta göre çok fazla özellik barındırmaktadır...

@giga

Indirdiğin pakette 2_MBR_ICIN\MBR_Repair\BOOTICE.EXE kullanabilirsin..

Beni Oku.txt dosyasında gerekli bilgi mevcut.

Alıntı yapıyorum;

===================================================================
Hardiskin başındaki mbr bilgisini Windows için onarmak isterseniz;
===================================================================
1-BootIce programını çalıştırın.
2-İlk kutudan harddisinizi seçip Process MBR tuşuna basınız.
3-Gelen ekranda; Windows NT seçeneklerinden birisini seçip
Install/Config tuşuna basıp uyarılara olumlu yanıt veriniz.[/CODE]