Jump to content

Zorin Os 8 ~ Ubuntu 10.04 Tabanlı Görsel Şölen

pc-se7en
 Share

Recommended Posts

[center][img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Zorin_os.png[/img]
[img]http://www.ressim.net/e/upload/c502f697.jpeg[/img]

[img]http://www.ressim.net/e/upload/e50b24a8.jpeg[/img]

[i]Zorin OS Takımı Zorin OS 3 resmi sürümünü gururla sundu. [u]Bu sürüm [b]çığır açan bir sürüm[/b]dür.[/u][/i]
Zorin OS Ubuntu 10.04 tabanlı bir Linux İşletim sistemidir. Hayatının geri kalanında Windows ile haşır-neşir olmuş kullanıcıların Linux'

İlkadımlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu en yeni Zorin OS gösterişli sürümü bazı yeni ilginç özellikleri ile birlikte geliyor. Bunlar arasında en başta gelen Zorin Look Changer, masaüstü görünümü ve buna bağlı tercihleri istediğimiz gibi değiştirip kişiselleştirmeye imkan sağlıyor.
[indent] Zorin OS dağıtımının en büyük ve yeni özelliği Look Changer. Dağıtım amacına uygun olarak , kullanıcıların önceden tanımlı popüler işletim sistemleri temaları arasında hızla ve kolayca geçiş yapabilmelerini sağlıyor. Ayrıca bu yeni sürümde birçok yeni temalar bulunmakta...

Zorin OS 3 en son Ubuntu 10,04 Lucid Lynx temelinde tüm yeni özellikleri ve Lynx' ın getirdiği güncellemeleri ile birlikte geliyor
Bunlar arasında entegre sosyal özellikleri, Plymouth ekranı, daha hızlı açılış, vb sayılabilir.

[color="#3366ff"][b]Zorin OS 3 için sistem gereksinimleri[/b][/color]:

[color="Blue"][b]En düşük:[/b][/color]
· 700 MHz işlemci;
· En az 256 MB RAM;
· 6 GB HDD boşluğu;
· DVD okuyucu veya USB bağlantısı;
· 640x480 çözünürlük sağlayabilen ekran kartı
[b]
[color="Blue"]Tavsiye edilen:[/color][/b]
· 1 GHz işlemci;
· En az 512 MB RAM;
· 10 GB HDD boşluğu;
· DVD okuyucu veya USB bağlantısı;
· 1024x768 çözünürlük sağlayabilen ekran;
· İnternet bağlantısı

[b]Zorin OS 3.0 (ISO) x86
[code]ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/3/zorin-os-3-core-32.iso[/code]

Zorin OS 3.0 (ISO) x64
[code]ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/3/zorin-os-3-core-64.iso[/code]
[/b][/indent] [/center] Edited by pc-se7en

İlginçmiş ben ismini ilk kez duydum. Dikkatimi çeken bir nokta normalde linux dağıtımları özellikle tanınan dağıtımlar özellikle ve özellikle windows a benzememeye taklit etmemeye çalışırlar. Ne görünüm nede yapı olarak ama bundaki look changer sanırım mac os a yada win görünümüne döndürüyor. kaldı ki zaten orta düzey linux kullanıcıları çok rahat masaustu ve pencere görünümlerini windows a benzetebiliyorlar.

Edited by cexen

[quote name='cexen' date='12 Aralık 2010 - 21:12 ' timestamp='1292188968' post='925595']
İlginçmiş ben ismini ilk kez duydum. Dikkatimi çeken bir nokta normalde linux dağıtımları özellikle tanınan dağıtımlar özellikle ve özellikle windows a benzememeye taklit etmemeye çalışırlar. Ne görünüm nede yapı olarak ama bundaki look changer sanırım mac os a yada win görünümüne döndürüyor. kaldı ki zaten orta düzey linux kullanıcıları çok rahat masaustu ve pencere görünümlerini windows a benzetebiliyorlar.
[/quote]

Evet ama çok şık duruyor :):):)

[quote name='striker_55' date='13 Aralık 2010 - 14:15 ' timestamp='1292250313' post='925838']
indirdim ve kurdum çok güzel bir sistem ancak %100 türkçe olmuyor nedense bir türlü çözemedim gitti :)
[/quote]

Language bölümünden dene birde kurarken net bağlımıydı?

• 5 ay sonra...

Arkadaşlar Zorin Os 5.0 çıktı. Ben hayatımda böyle mükemmel bir linux kullanmadım. Ubuntu temelli. Kurulum biter bitmez Compiz ayarlamaları ve kurulumu dahil her şeyi hazır. Başlat menüsü 10-15 çeşit farklı görünümde ayarlayabilirsiniz. Açılış ve kapanışı, özell,ikle kapanış hızı çok hoşuma gitti. Görselliği de, kullanımı da gerçekten çok güzel. Unity'ye alışamamam, kubuntu'yu gnome3' e çevirememem neticesinde yanlışlıkla buldum. 1,1 gb. boyutunda. Arkadaşlarıma kesinlikle tavsiye ederim. Acer 5536g dizistüm var. Bütün sürücüleri otomatik tanıdı ve kurdu. Az kalsın beni bile tanıyacaktı :) Belki aşırı övdüm ama kesinlikle tavsiye ederim. Bir çok linux kurdum. Linux görmemiş biri değil sayılırım. Tavsiyemdir.

[font="Trebuchet MS"][color="#000000"] Remastersys ile yapılandırılmış bir sisteme benziyor ubuntuyu özelleştirip daha sonra ISO kalıbına dönüştürerek herkez kendine özgü görsel bir linux hazırlayabilir çokda zor değil.:)

[/color][/font][font="Trebuchet MS"][color="#000000"][spoiler]http://sourceforge.net/projects/remastersys/files/[/spoiler][/color][/font]
[font="Trebuchet MS"][color="#000000"]...........................................................
[/color][/font]

[quote name='redsmoke' date='06 June 2011 - 09:25 ' timestamp='1307352325' post='1025024']
free ile ultimate arasında çok fark var mıdır. eğer varsa ultimate olanını nereden bulabiliriz?
[/quote]

Açık kaynak kodludur linux işletim sistemleri.. ve ücretsizdirler ancak sadece 1-2 özel sürüm parayla satılıyor ve onlarda kullanım amacınıza bağlı yani size free hayli hayli yeter

[quote name='forjest' date='05 June 2011 - 19:35 ' timestamp='1307295332' post='1024805']
[font="Trebuchet MS"][color="#000000"] Remastersys ile yapılandırılmış bir sisteme benziyor ubuntuyu özelleştirip daha sonra ISO kalıbına dönüştürerek herkez kendine özgü görsel bir linux hazırlayabilir çokda zor değil.:)

[/color][/font][font="Trebuchet MS"][color="#000000"][spoiler]http://sourceforge.net/projects/remastersys/files/[/spoiler][/color][/font]
[font="Trebuchet MS"][color="#000000"]...........................................................
[/color][/font]
[/quote]

hocam peki xp gibi lite bir ubuntu v.s yapmak mümkünmüdür görselliği önemli değilde kırpılmış bir sürüm ?

[quote name='seco_can_can' date='07 June 2011 - 11:25 ' timestamp='1307435154' post='1025357']
hocam peki xp gibi lite bir ubuntu v.s yapmak mümkünmüdür görselliği önemli değilde kırpılmış bir sürüm ?
[/quote]
cd sürüm zaten lite sayılır ;)

ha hızlı olsun diye diyorsanız hepsi hızlı ancak

xubuntu en hızlısı
sonra lubuntu

ubuntu nun sürümleri pek iyi değil bana göre l,k,x hiç fark etmez hepsini kullandım emin ol windows 7 daha seri çalışıyor bide eski bilgisayarlara öneriyorsunuz linux u :Scd sürümü lite sayılır fakat içinde kullanmadığım çok şey var onlardan başta kurtulmak istiyorum sadece :D

Edited by seco_can_can

[quote name='KemalALKIN' date='07 June 2011 - 15:25 ' timestamp='1307453127' post='1025500']
kim sordu gökhan :D adam hepsi boş demiş sevmiyor linux :)
[/quote]

sevmiyorum demedimki kemalim diyorumki windows 7 bile eski pc de çok iyi çalışıyor ama daha geçen ubuntu kurdum yeni ekran kartıda aldım ama öldürdü resmen pc yi :D
linuxların içinde tek iyi çalışan mint tek geçerim çok seri windowstan sıkıldım linux kurmak istiyorum ama lite yapılsa bidaha windowsa dönmem eminim :D

[quote name='seco_can_can' date='07 June 2011 - 17:30 ' timestamp='1307457036' post='1025536']
sevmiyorum demedimki kemalim diyorumki windows 7 bile eski pc de çok iyi çalışıyor ama daha geçen ubuntu kurdum yeni ekran kartıda aldım ama öldürdü resmen pc yi :D
linuxların içinde tek iyi çalışan mint tek geçerim çok seri windowstan sıkıldım linux kurmak istiyorum ama lite yapılsa bidaha windowsa dönmem eminim :D
[/quote]
abi o zaman mint 11 final çıktı cd olanını indir kur :)

benim ekran kartı nvidia olsa bende linux kurardım ah ah şimdide winede donanımsal sorun veriyor :(

[quote name='KemalALKIN' date='07 June 2011 - 16:37 ' timestamp='1307457467' post='1025541']
abi o zaman mint 11 final çıktı cd olanını indir kur :)

benim ekran kartı nvidia olsa bende linux kurardım ah ah şimdide winede donanımsal sorun veriyor :(
[/quote]

valla bi ekran kartında sorunum vardı hatta seninle de konuştum çok şükür sorunsuz bi kart aldım evet 11.04 olanı kurdum ve hayal kırıklığı oldu benim için
bende mint kullanıyorum standart cd indirdim şimdilik mintteyiz :D sade temiz ve hızlı sanada tavsiye ederim :D benim hurdada bile sürücü problemi olmuyor vallabide ATI\AMD kartlarıda sevmeye başladı artık linux :D

Edited by seco_can_can