Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar elimde birtane samsung laptop var uefili  görünüyor format atmak için biosa girince ordan usb multiboot yüklü olan usb belleğim görünmüyor  sadece kendi seçeneği var ne DVD ne başka bir şey  sadece diski ile alakalı boot  gösteriyor buna nasıl  kurulum yaparım usb belleğimdeki multiboot menüden

arkadaşlar elimde birtane samsung laptop var uefili  görünüyor format atmak için biosa girince ordan usb multiboot yüklü olan usb belleğim görünmüyor  sadece kendi seçeneği var ne DVD ne başka bir şey  sadece diski ile alakalı boot  gösteriyor buna nasıl  kurulum yaparım usb belleğimdeki multiboot menüden

açılışta esc ye bastığınızda boot menü çıkar orda görünüyosa ordan seçmeyi deneyin biosda legacy boot diye bi ayar varsa enabled yapın bu şekilde sadece uefi kurulum yapabilirsiniz normal kurulum için uefi yi kapamalısınız

• 4 hafta sonra ...

birinci sorum: nt5 ve nt6 yöntemlerini kullanarak dosyalarımı oluşturdum ve usb belleğe attım. bir bilgisayarda sorunsuz olarak çalışırken kendi bilgisayarımda win7 yüklemeyi seçtiğimde iso bulunamadı diyor. gözat dediğimde de flashı göremiyorum. win8 kurulumunda ise sorun olmuyor. biostan değiştirmediğim seçenek kalmadı uefi legacy, ahci ide hepsini denedim kendi bilgisayarımdaki bu sorunu aşamadım. nasıl halledebileceğimi bilen varmı acaba.

ikinci sorum: win 7 win8.1 leri nt6 xp leri nt5 ile hazırlıyorum ama hirens acronis win7live ve linux isolarını nasıl hazırlayabilirim

birinci sorum: nt5 ve nt6 yöntemlerini kullanarak dosyalarımı oluşturdum ve usb belleğe attım. bir bilgisayarda sorunsuz olarak çalışırken kendi bilgisayarımda win7 yüklemeyi seçtiğimde iso bulunamadı diyor. gözat dediğimde de flashı göremiyorum. win8 kurulumunda ise sorun olmuyor. biostan değiştirmediğim seçenek kalmadı uefi legacy, ahci ide hepsini denedim kendi bilgisayarımdaki bu sorunu aşamadım. nasıl halledebileceğimi bilen varmı acaba.

ikinci sorum: win 7 win8.1 leri nt6 xp leri nt5 ile hazırlıyorum ama hirens acronis win7live ve linux isolarını nasıl hazırlayabilirim

ilk olarak nt5 ve nt6 yöntemiyle iso hazırlamadan önce .iso'yu usb bellekte nereye koyacaksan nt5 ve nt6 programında o yeri belirterek iso'yu hazırlaman gerekiyor (örneğin: usb bellekte iso'yu USBMENU>WIN7 altına koyacaksan nt5 ve nt6 programlarının ayar kısmında aynı yolu yazman gerekiyor) bilmem anlatabildim mi

ikinci soruna gelince win xp, win7, win 8 ve 8.1 haricinde iso dosyalarına herhangi bir şey yapman gerekmiyor sadece farklı grub4dos komutları kullanman yeterli

son olarak  win7, win 8 ve 8.1 için nt6 yöntemine gerek yok bu konunun ilk mesajında blue_life'ın paylaştığı firadisk'li usb bellek hazırlasan win7, win 8 ve 8.1 nt6 yöntemini kullanmadan iso dosyasını "ISO" klasörünün içine atıyorsun ve isimlerini windows 7 için "win7", windows 8 için "win8", windows 8.1 için "win8.1" olarak değiştiriyorsun o kadar

hireni normal iso içine atıp hirenin menu.lst dosyasına grub üzerinden link vereceksin, linux sürümlerinde ise bazılarını normal olarak iso komutlarıyla çalıştırabilirsin bazılarını ise illaki grub komutunu bilip öyle çalıştıracaksın. windows 8 ve windows 7 forumlarında örnekler var, indirip dene ya da isimlerini değiştirerek kendine özel bir sistemi kolayca yapabilirsin.

http://www.tnctr.com/topic/221381-pascal-usb-multyboot-extreme-edytyon-v20/

http://www.tnctr.com/topic/268757-usb-multiboot-kurulumu-v6/

bu anlatımla kendine aslında basit bir Windows PE yapmış oluyorsun, eskiden yapılmış bir çalışmam vardı, portable program ekleyerek basit işlemler bile yapabilirsin bunun içinde Pstart adlı program çok işine yarar. 

ayrıca boot.wim içine basit bir windows disk ekleyici koyarsan ( deamon tools gibi) tek bir boot.wim'den istediğin isoyu ekleyip kurulum yapabilirsin. resimdeki PORTABLE WinCDEmulator ya da PASS Mark OSF Mount gibi

cqdcfvre.gif

• Like 1

• 1 ay sonra...

[notice]Iso Dosyasından Windows Vista – Windows7 - Windows8 Kurulumu

01_Nt6IsoSetup.jpg[/notice]
[notice]Iso Dosyasından Vista/Win7 Kurulumunu, Diğerlerinden Ayrıan Bazı Özellikler
[spoiler]* Usb Flash Disk - Harici Disk - Yerel Disk - CD/DVD gibi herangi bir ortamdandaki herangi bir konumdan sorunsuz çalışmaktadır. Kısaca grub4dosu çalıştırabildiğiniz sürece kurulumu sorunsuz gerçekleştirmeniz mümkün!

* Diskinizin/sürücünüzün boyutuna göre istediğiniz kadar Vista/Win7 vs. kurunu, oluşturacağınız menünüze ekleyebilir, istediğiniz zaman sorunsuz kurabilirsiniz.

* Sürücünüzün anadizini bazı yöntemlerde olduğu gibi karışıklık olmaz. Ve bu dosyaları istediğiniz bir klasörün içine atıp çalıştırabilirsiniz.

* Burdaki yöntemle hazırladığınız kurulum dosyalarına virüs bulaşmaz. Heralde iso dosyasının içine virüs bulaşmıyordur. Şuana kadar duymadım. Malum virüslerin çoğunluğu usb diskler vasıtasıyla bulaşmakta...

* Usbden Vista/Win7 kurulumunu, fat*/ntfs sürücülerden normal çalıştırdığımızda (anadizinde/açıktan), kur sırasıyla bölümlerde kurulum için gerekli dosyaları arar. Bazı bilgisayarlarda kurtarama amaçlı herangi bir bölüm içinde bu dosyaların benzerleri bulunabiliyor. Bu nedenle windows kur bu dosyaları algılayabilir ve kurulumda sorun çıkartabilir. Iso dan kurulum yönteminde, sanal cd/dvd sürücüsünden kurulum yaptığımız için bu sorunu da büyük ihtimal yaşamazsınız.

* Kurulum yaptığımız pe üzerinden, rahatlıkla herangi bir programı çalıştırabirsiniz. Ben çalışmaya bazı kleveye kısayolları da ekledim.
Misal Win + R ile çalıştır penceresini, Win + T ile görev yöneticisini başlatabilirsiniz.
[hr]
Bildiğiniz üzere Windows Vista, Win7 vb. gibi işletim sistemleri pe üzerinden kurulmaktadır. Yani windows nt6 kuru pe ortamından çalışmaktadır. Bizler bu pe ortamından farklı bir çok programı çalıştırabiliyoruz. Ilgili pe ortamından bir programı çalıştırmak bazı kullanıcılar için zor olabiliyor.

Düzenlenmemiş windows kurun çalıştığı pe ortamında, bir program çalıştırmak için;
Win7 kur ekranında Shift + F10 klevye kısayolu ile komut istemini açıp, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazılarak, enter tuşuna basılıp çalıştırılabilir.
Wista kur ekranında biraz ilerleyip (Şimdi Yükle'den sonra) Shift + F10 klevye kısayolu ile komut istemini açılıp, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazılarak, enter tuşuna basılıp çalıştırılabilir.

Çalıştırılmak istenilen program, sistem klasörlerindeyse veyahut sistem tarafından tanınıyor ise, sadece ismi de yazılabilir
Misal ben komut isteminde taskmgr yazıp enter tuşuna basarsam görev yöneticisi açılacaktır.

vs. vs. gibi, diğer yöntemlere göre farklı özellikleri barındırmaktadır. Çok fazla uzatmadahan anlatıma geçelim.[/spoiler][/notice]
[notice]
Iso Dosyasının Hazırlanması
[hr]
1 - Aşağıdaki linktenki dosyayı indirip, yeterli boş alan bulunan bir sürücüye çıkartınız. Mesela C:\ sürücüsüne
https://www.dropbox.com/sh/igp0kcgre94dc5v/rLmTqm4TBQ[/notice]

02_Nt6IsoSetup.png

2 - NT6_ISO_ROOT klasörüne NT6 (Vista-Win7 vs.) kurulum dosyalarını koyunuz. Dosyalarınız iso içindeyse, klasöre çıkartmak için winrar, 7zip vs. gibi bir program da kullanabilirsiniz.

03_Nt6IsoSetup.png

3 - Nt6IsoSetup.exe programını çalıştırıp, kişisel ayarlarınızı yaptıktan sonra, Işlemi Başlat tuşuna basınız.

04_Nt6IsoSetup.png

Ayarlar hakkında detaya girmemiz gerekirse;[spoiler]
ilk kutudan, kurulum yapacağımız sürücünüze ekleyeceğiniz, iso dosyasının konumunu giriyorsunuz. Iso oluştuktan sonra, bu kutuya girdiğiniz konuma, hazırlayacağımız iso doyasını koymalısınız. Misal NT6\WIN7.ISO yazıyorsa ve iso doyasını E:\ sürücüsünden çalıştıracaksanız, hazırladığınız iso dosyasını E:\NT6\WIN7.ISO konumuna koyacaksınız.

Bu arada iso kutusundaki yazıyı komple silerseniz, windows kur ekranında iso dosyası aranmaz. Yani istediğiniz programları ekleyip, windows kur ekranında bunları hızlı çalıştırabilmek içinde bu paketi kullanabilirsiniz. Bu özellik DVD de açıktan çalıştırken, istenilen programı rahat başlatmak için düşünülmüştür.

Windows kur dosyasının konumu kutusu, windows kur programının konum bilgisini içerir. Siz bu kutudaki bilgiyi değiştirmeyin!
Windows kur kapanınca sistemi yeniden başlat seçeneği seçiliyse, windows kur kapandığından sistem yeniden başlar.
Kurulum çözünürlülüğünü 1024x768 olarak ayarla seçeneği seçiliyse, kurulumda ekran çözünürlülüğünü 1024x768 olarak değiştirilir.
Autorun.inf dosyasını yeniden adlandır seçeneği seçiliyse, kurulum yapacağımız sistem açılırken sürücülerde autorun.inf dosyası aranır ve bulunursa yeniden adlandırılır. Bu seçenek autorun virüsleri için eklenmiştir.

Windows kur başlamadan önce bir program çalıştırmak isterseniz, listeye program ekleyebilirsiniz. Listeye bileşen eklemek, düzenelemek silmek için listenin başındaki } + - tuşlarını kullanınız.

Simge Çubuğu
05_Nt6IsoSetup.png

Simge çubuğunu oluştur seçeneği seçiliyse, kur başladığında ekli programları hızlı başlata bilmek için, ekranın alt kısmında simge çubuğu oluşturulur.
Her zaman diğer pencerelerin üstünde kalsın seçeneği seçiliyse, simge çubuğu diğer pencerelerin üzerinde kaldır.
Simge çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneği seçiliyse, simge çubuğu otomatik olarak gizlenir. Farenizi ekranın alt kısmına taşıdığınızda simge çubuğu görünür hale gelir.
Perncerenin saydamlık derecesi seçeneğiyle de simge çubuğunun saydamlık derecesini ayarlayabilirsiniz.

Simge çubuğuna bileşen eklemek, düzenlemek, silmek için listenin başındaki } + - tuşlarını kullanınız.[/spoiler]

4 - Işlemlerin bitmesini bekleyiniz. Işlemler bitince aşağıdaki mesaj ekrana gelecektir.

07_Nt6IsoSetup.png

Kısaca otomatik yapılan işlemlerden bahserderksek;
[spoiler]NT6_ISO_ROOT\SOURCES\BOOT.WIM içindeki ilgii index, TOOLS\Mount_Wim klasörüne yazılabilir şekilde bağlannıyor.
BOOT.WIM içindeki sistem 32 bit ise; FILES\X86 klasöründeki dosyalar, 64 bit ise; FILES\X64 içindeki dosyalar, TOOLS\Mount_Wim klasörüne kopyalanıyor.
Bu arada, eklemek istediğiniz extra programları FILES klasöründeki uygun konuma ekleyebilirsiniz. Ben extra olarak sadece Qdir programını ekledim
Kopyalama işleminden sonra TOOLS\Mount_Wim klasörü çıkartılıp, yapılan değişiklikler, NT6_ISO_ROOT\SOURCES\BOOT.WIM dosyasına kayıt edililiyor.
Bu işlemden sonra ise MakeIso.cmd dosyası çalıştırılacak, iso dosyası oluşturuluyor.
Bu adımlarda program pencerelerini kapatmayınız ve işlemlerin bitmesini bekleyiniz...[/spoiler]

5 - Oluşan iso dosyasını sürücünüzdeki uygun konuma ekleyip, iso dosyasının yanında oluşan MENU.LST içindeki uygun grub4dos komutlarını kullanınız. Ben alternatif olarak bir çok grub4dos komutu ekledim. Siz uygun olanı kullanırsınız.

Grub4dos konusunu biraz açarsak;
[spoiler]Oluşan MENU.LST içindeki komutları kopyalayıp, grub4dosu başlattığınız sürücüdeki, *.lst dosyasına ekleyeceksiniz. Misal benim paylaştığım usb paketinde kodlarınızı, USBMENU\USBMENU.LST dosyasına eklemelisiniz. Grub4dos hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlar aşağıdaki konuyu inceleyebilir.
[topic=100852]Grub4Dos ile ilgili anlatım ve paketler için burdaki konuyu ziyaret edebilirsiniz.[/topic]

Bu arada iso dosyasını FAT*/NTFS ortamlarından çalıştıracaksanız, iso dosyasını sürücünüze ekledikten sonra, paketteki Defrag.cmd dosyasını çalıştırıp iso dosyasını birleştirmelisiniz. Aksi taktirde grub4dos sorun çıkartıyor. Aslında oluşturulan ufak boyutlu NT6BOOT.ISO dosyasına gerek yok. Bu dosyayı oluşturmamımızın nedeni, grub4dosun büyük boyutlu dosyalarda, birleştirme yapmamıza rağmen sorun çıkarması. Böyle bir sorun yaşamaz iseniz veyahut iso dosyasını dvd için hazırlayacağınız multiboot çalışmanızda kullanacaksanız, NT6BOOT.ISO dosyasını yerden tasağruf sağlamak için silebilirsiniz.

Ben yinede grub4dos için örnek bir komu vermek istiyorum.
[php]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/php]

Yukarıdaki grub4dos komut topluluğunu, iso dosyalarını çalıştırmak için kullanıyoruz. Siz set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO satırındaki /NT6/WIN7.ISO konumu düzenleyerek farklı iso dosyalarını da çalıştırabilirsiniz.
Lakin biz usb ortamından grub4dosu çalıştırdığımızda, sistem usb sürücüsünü birinci disk olarak tanımakta ve böyle olunca windows tabanlı sistemler sorun çıkartmaktadır. Bu yüzden biz extra grub4dos komutlarıyla usb disk ile ikinci sırada olan diskin yerlerini değiştiriyoruz.

Kısaca grub4dosu CD/DVD veyahut kurulum yapacağımız disk üzerinden çalıştırmadıysak, diskleri extra komutlar ile yer değiştirmeliyiz.
Extra komut olarak aşağıdaki satırı, yukarıdaki komutta bulunan title ile başlayan satırın altına ekliyoruz.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook

Ben üstteki satıra çok fazla kontrol ekledim. Bu durum bazen soruna yol açabiliyor. Kurulumda sorun yaşarsanız yukarıdaki satır yerine aşağıdaki satırı deneyin.
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook

Usb için kullanacağımzı kodu topluca vermemiz gerekirse;
[php]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot[/php][/spoiler]
[notice][topic=191531]Eski konuya ulaşmak için buraya tıklatınız..[/topic][topic=129018].[/topic]

Son olarak bu çalışmada testler ile desteklerini esirgemeyen, @zeki ural, @köylü ve @rulman'a teşekkürlerimi sunarım!
Başarılar dilerim, sağlıcakla kalın![/notice]

arkadaşlar programı indirdim iso kalıbınıda oluşturdum buraya kadar bir sıkıntı yok ben usb üzerinden win 8.1 kurmak istiyorum usb den kurabilmemiçin farklı bir işlem daha yapmam gerekiyormu...

Edited by Cruzzwo

Win 8.1, win 7, xp sata, xp driver edition, hirens boot, acronis true image, slax live, win 7 live bunların hepsini oluşturdum ve çalışır durumdalar. Sizlere sormak istediğim ntfs dosya sisteminde çalışan rescue disk yazılımı ne vardır ne tavsiye edersiniz. kaspersky i koyayım dedim ama o da fat32 de çalışıyormuş

Win 8.1, win 7, xp sata, xp driver edition, hirens boot, acronis true image, slax live, win 7 live bunların hepsini oluşturdum ve çalışır durumdalar. Sizlere sormak istediğim ntfs dosya sisteminde çalışan rescue disk yazılımı ne vardır ne tavsiye edersiniz. kaspersky i koyayım dedim ama o da fat32 de çalışıyormuş

ntfs de de çalışır

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-99#entry1381153

diğer çalıştıabildiğim rescue cd ler

[spoiler]
# =========================================================================

title Kaspersky Rescue CD 2014 (14.12.2014)
title Kaspersky Rescue CD 2013 (ISO) 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=MULTIBOOT rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot 

title G DATA BootMedium (08.12.2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/GDATA.iso 
map /antivir/GDATA.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Avira Rescue CD (ISO) (11.12.2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avira.iso 
map /antivir/avira.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Eset SYSRESCUE 1.0.9.0 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/eset.iso 
map /antivir/eset.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

=========================================================================

title Bitdefender Rescue CD v2.0.0_5_10_2010 (18.11-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/bitdefender.iso
map /antivir/bitdefender.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title DR WEB 600 (18.05-2011)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/drweb.iso
map /antivir/drweb.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title AVG Rescue (28.11-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avg.iso 
map /antivir/avg.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title F-Secure rescue CD (3.16 build 73600)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/fsec.iso 
map /antivir/fsec.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title VBA rescue CD (12-12-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/vbar.iso 
map /antivir/vbar.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

[/spoiler]
Edited by oguzhan43

ntfs de de çalışır

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-99#entry1381153

diğer çalıştıabildiğim rescue cd ler

[spoiler]

title Kaspersky Rescue CD 2013 (ISO) 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=MULTIBOOT rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot 

title G DATA BootMedium (08.12.2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/GDATA.iso 
map /antivir/GDATA.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Avira Rescue CD (ISO) (11.12.2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avira.iso 
map /antivir/avira.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Eset SYSRESCUE 1.0.9.0 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/eset.iso 
map /antivir/eset.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Bitdefender Rescue CD v2.0.0_5_10_2010 (18.11-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/bitdefender.iso
map /antivir/bitdefender.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title DR WEB 600 (18.05-2011)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/drweb.iso
map /antivir/drweb.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title AVG Rescue (28.11-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/avg.iso 
map /antivir/avg.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title F-Secure rescue CD (3.16 build 73600)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/fsec.iso 
map /antivir/fsec.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title VBA rescue CD (12-12-2014)
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /antivir/vbar.iso 
map /antivir/vbar.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

[/spoiler]

dediğin şekilde çalıştı teşekkür ederim. Ama ana dizine değil de KAVRESCUE isimli klasöre atınca çalıştıramadım. Öyle bir ayar yapmamız mümkün değil mi? Her sistem ve uygulamayı klasör klasör attım gayet derli toplu duruyor sadece kavrescue ortalıkta kaldı :) biraz takıntım var sanırım :)

dediğin şekilde çalıştı teşekkür ederim. Ama ana dizine değil de KAVRESCUE isimli klasöre atınca çalıştıramadım. Öyle bir ayar yapmamız mümkün değil mi? Her sistem ve uygulamayı klasör klasör attım gayet derli toplu duruyor sadece kavrescue ortalıkta kaldı :) biraz takıntım var sanırım :)

malesef rescue çalışmıyor iso dan çalışan bi kod daha var ama her pc de açmıyor malesef

set ISO=/antivir/kaspersky.iso
ls (hd0,0)/antivir/kaspersky.iso && partnew (hd0,3) 0x00 /antivir/kaspersky.iso
map /antivir/kaspersky.iso (0xff)
echo -e \r\n
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

görüldüğü gibi antivir klasörü altından çalıştırmışım siz kendinize göre düzenlemelisiniz

malesef rescue çalışmıyor iso dan çalışan bi kod daha var ama her pc de açmıyor malesef

görüldüğü gibi antivir klasörü altından çalıştırmışım siz kendinize göre düzenlemelisiniz

ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. bi deneyim kodları olursa olur olmazsa da ilk yöntemle devam ederim artık :)

• 4 hafta sonra ...
# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 7 (Tum Surumler)\n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/W7/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

kullandığım kod bu fakat sürümlerden sonra hard disk görmüyor sürücü bulunamadı diyor ? lütfen yardım.
herhangi bi usb kart okuyucu vs takılı değil sadece hdd görmüyor.

• 1 ay sonra...

blue_life hocam ben de ilk defa yapacağım bu işlemleri, win7 iso dosyası ile flash diskten kurulum yapmaya çalışıyorum ama işlemler karışık gibi biraz, multiboot işlemini ayrıntılı anlatan bir eğitim videosu hazırlamanız mümkün mü?

USTAD ellerine saglık mukemmel bir sistem yapmışsınız uzun ugraş tan sonra kendı multıboot umu hazırladım yine uzun ugraş tan sonra kendı resimleri editleyıp gfx menü yu da yaptım yalnız bunu yapamadım gfx menüdeki yazı beyaz olarak gelıyor bunu nasıl yazı renklerını kod larını nereye ve nasıl yapacağız

2:multıboot la xp mukemmel derecede hızlı yüklüyor masa üstü resmini degiştirebilme şansımız varmı yani kendi begendigimiz temayı  veya resmi multıboota eklıyebilmek  yani format bittiginde masaustunde begendıgımız resım veya tema gelsın tşkler

bide ustad baidu antıvurus  2012_06_14_Nt5SetupFromIso virus olarak algılıyor ve sılıyor

Edited by nextadam

• 1 ay sonra...

Ben bayağı inceledim fakat çok kapsamlı olmuş bu yüzden ben anlayamadım diyebilirim. Ben Elimde bulunan Win64.iso ve Win86.iso dosyalarını menüye kur olarak eklemek istiyorum.
Win64.iso ve Win86.iso yu hdd ye attıktan sonra menüye nasıl entegre edeceğim (yolu nasıl göstereceğim) ve direk "iso" dosyasını atarak yapaz mıyız?
Win Setup From USB Programıyla bunu yapabiliyorum fakat hdd ye format atıyor ve bölümler birleşiyor. Bu yüzden sizin programınızı denemek istedim fakt başaramadım yardımcı olur musuz?

(Amaç HDD yi ikiye ayırıp, bir bölümü multiboot için kullanmak.)( Neden ikiye ayırmak UEFI için fat32 gerekli bütün diski fat32 yapmamalıyım.)

• 3 hafta sonra ...

merhaba..sızınde dedıgınız gıbı nt6 dosyasını yaptım...fakat wın7-8 de soyle bır sorun yasıyorum...usb den baslatıyorum on yukleme yapıyor dıl bolge sec kısmını gecıp bolum olusturma kısmına geldıkten sonra bolumu olusturuyorum..ileri dedigimde (kur yeni bir sistem bölümü okusturmayı veya varolan sıstem bolumunu bulmayı basaramadı kur gunlugune basvurun dıyor )....ama kuru cd den yaparsam bunu demıyor kuruyor... bunun nedenı ne olabılır...bilgileriniz icin tskler..

@yasindnr

Kullandığınız grub4dos kodlarında sorun olabilir. Örnek komut;

title Windows Vista/Win7/Win8 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
  Edited by blue_life

• 2 ay sonra...

blue_life usta kusura bakmasın inş. belki konunun yeri değil ama bu gece bişey denedim windows 10 multiboot ta eklemek istedim olmadı 2013_03_26_Nt6IsoSetup bu programı kurdum başka önereceğin program varmı yada niye olmadı nerde hata yapıyorum

QllZD3.png

@ahmd21

Mesajını ilgili konuya taşıdım. Yaşadığın soruna gelirsek; NT6_ISO_ROOT\Sources\Boot.wim dosyası bulunamadığı için hata almışsın. Iso içeriğini NT6_ISO_ROOT klasörüne çıkartman gerekiyordu.

Ilk mesajdaki anlatımı incelemen yararlı olacaktır.