Jump to content

Junıor Sheriff Güvenlik Kartı Kullanımı

kalelibilişim
 Share

Recommended Posts

Degerli arkadaşlarım, okulda BT sınıfında Exper Leader serisi desktop pc ler var.
Bu pc lerde PCI junıor sheriff güvenlik kartları var.
Ancak bu kartları bir türlü aktif edemedim.
Bu kartlar Deep Freeze gibi hard diskte değişiklik yapmayı engelliyor.
Artıları var:
Bios ayarlarını da koruyor.
En önemlisi de komple sistemin yedeğini alıp saniyeler içinde geri yükleyebiliyor.
İşte böyle harika bir güvenlik ve yedekleme donanımı...
Exper müşteri hizmetlerini aradım bana bu kartların telif haklarının MEB everildiğini
ve driver cd si falan olmadığını sistemden uninstall edildikten sonra bir daha kurulamayacağını söylediler.
Garanti süreleri bittiği için teknik destek veren firmadan da teknik destek alamıyorum.
Bu kartları kullanan arkadaşlar cevap yazarlarsa sevinirim.
_____________________________________________________________________________________________________________________
[color="#000080"][size="5"][u][i][b]ÇÖZÜM[/b][/i][/u][/size][/color]

http://www.malatyaformator.com/dosyalar.asp

http://www.malatyaformator.com/dosyalar/G%C3%BCvenlik_kart/sheriff.zip

Yukardaki linkteki driver çalışıyor. Nette daha birçok yerde bulduğum driverler çalışıyor.

Dikkat edilmesi gereken husus kartın biri windows tan digeri dos tan iki kurulumu olduğu ve bunların sırasıdır.
kurarken önce windows tan daha sonra boot esnasında dos tan kurulur.
kaldırırken önce dos tan daha sonra windows tan kaldırılır.

İşlem şöyle uygulanıyor:

[color="#000080"][u][i][b]AKTİF ETME (KURULUM)[/b][/i][/u][/color]
İşletim sistemi ve programları kurmadan önce boot ekranında ctrl+home ile kartın arayüzüne giriyoruz.
Fonksiyonlar menüsünden kartı sistemden kaldır diyoruz. Pc kapanıtor. kapanmazsa kendimiz kapatıyoruz. sonra
Kasayı açmakla ilğili garanti vs sorununuz yoksa kasayı açıp kartı PCI slotundan çıkarıyoruz.
İşlem çıkarmadan da uygulanabiliyor. Şimdi istediğiz gibi işletim sistemi program vs yüklüyoruz.
Eğer kartı PCI slotundan çıkarmadıysanız açılışta sürücüleri yüklemek için çıkış diyerek geçiyoruz.
En son kartın driverini windows tan kuruyoruz. Pc yi kapatıyoruz.
Kartı PCI slotundan söktüyseniz takıyoruz. Pc yi açıyoruz.
Açılışta kurulum ekranında seçenekler gelince hızlı kurulumu seçip iki defa enter dediğimizde kart kuruluyor.
Hızlı kurulum varsayılan olarak C:/ yi koruyor.
D:/ yi korumuyor. D:/ yi korumasını da istiyorsanız özel kuruluma girin.
İşlemi kartı PCI slotundan sökmeden yaptıysanız başlangıçta kurulmuş olarak geçebiliyor.
Bu durumda dikkat edip başlangıçta kartı sistemden kaldır deyip
sürücüleri yüklemek için çıkış diyerek windows a ulaşıp
windowstan daha önce kurmuş olduğumuz driveri aynı setup la unistall edip sonra tekrar instal ediyoruz.
Pc yi kapatıp dos kurulumunu yapıyoruz.
Yine bütün bu işlemleri kartı hiç kaldırmadan yaptıysanız başlangıçta dos tan kaldırın
windows tan driverini yükleyin Pc yi kapatın açarken kurulumu yapın çalışacaktır. Tarafımdan bizzat denenmiştir.
Kartı aktif etmede sorun yaşarsanız bios da boot sırasında ağ ı ilk sıraya alınız veya pcı aygıt görülüyorsa onu ilk sıraya alınız.
virus warning ayarını varsa disable yapınız.

[color="#000080"][u][i][b]PASİF YAPMA (KALDIRMA)[/b][/i][/u][/color]
Daha önce kurulmuş bir kartı sistemden kaldırmak için ise: Pc açılırken başlangıçta dos ta ctrl+home ile kartın arayüzüne girip
kartı sistemden kaldır deyip pc açarız windows ta driverini uninstall ederiz. Pc yi kapatıyoruz.
şimdi dilerseniz kartı PCI slotundan cıkarabilirsiniz. Çıkarmak istemezseniz hızlı kulum yapabilirsiniz.
ancak windows driveri yüklü olmadıgından çalışmayacaktır.
Yine dilerseniz dosta kartın arayüzüne girip korumayı devre dışı bırakabilirsiniz.

[color="#000080"][u][i][b]BACKUP ALMA (YEDEKLEME)[/b][/i][/u][/color]
Şimdi gelelim şu küçük şerif in nimetlerine (image alma ve geri yükleme) (backup/restore) :
Bu kart komple sistemin yedeğini alıp bir (1) dakika içinde geri yükleyebiliyor.
Yani sistem çöktüğünde bir dakikada geri yükleyebilirsiniz nasıl mı?
Kartı sisteme kurun ctrl+home ile kartın arayüzüne girin korumayı otomatik veya manuel olarak seçmiş olun
Fonksiyon sekmesinde bilgileri kaydet deyin onaylayarak çıkın. Tekrar arayüze girin korumayı devre dışı bırakın.
onaylayarak çıkın Şimdi bilgisayarınızda koruma yok dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.
ne zamanki sisteminiz çöktü veya iyice hantallaştı Şimdi kurtarma zamanı

[color="#000080"][u][i][b]RESTORE/RECOVERY (KURTARMA)[/b][/i][/u][/color]
Kronometreyi başlatın pc yi açın ctrl home ile kartın arayüzüne girin korumayı manuel yapın
değişiklikleri geri yüklemek istiyormusunuz gibi bir iletişim kutusu açılacak tamam deyin onaylayın.çıkın
tekrar açılışta ctrl home ile kartın arayüzüne girin koruma yok seçeneğini işaretleyip onaylayarak çıkın
pc yi açın Toplam 2 dakika (1 dakika kurtarma 1 dakika pc açılması
bunu defalarca tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Küçük şerifin marifetleri bunlarla sınırlı değil bios ayarlarını koruyor yedekliyor....vs.
Fırsat buldukca yazmaya çalışacağım. Edited by kalelibilişim

[quote name='kalelibilişim' date='03 June 2011 - 19:04 ' timestamp='1307120687' post='1023562']
Degerli arkadaşlarım, okulda BT sınıfında Exper Leader serisi desktop pc ler var.
Bu pc lerde PCI junıor sheriff güvenlik kartları var.
Ancak bu kartları bir türlü aktif edemedim.
Bu kartlar Deep Freeze gibi hard diskte değişiklik yapmayı engelliyor.
Artıları var:
Bios ayarlarını da koruyor.
En önemlisi de komple sistemin yedeğini alıp saniyeler içinde geri yükleyebiliyor.
İşte böyle harika bir güvenlik ve yedekleme donanımı...
Exper müşteri hizmetlerini aradım bana bu kartların telif haklarının MEB everildiğini
ve driver cd si falan olmadığını sistemden uninstall edildikten sonra bir daha kurulamayacağını söylediler.
Garanti süreleri bittiği için teknik destek veren firmadan da teknik destek alamıyorum.
Bu kartları kullanan arkadaşlar cevap yazarlarsa sevinirim.
[/quote]

Google arama sonucunda ikinci sayfada cıkıyor link ;)

[code]http://www.bilgisayarbilisim.net/download/file.php?id=224&sid=69ec51b5b8bf8eb252eba48330df465e[/code]

Bu arada 5-6 sene önce cafemde kullanıyordum harika kartlar bilmeyenlere tavsiye ederim araştırsınlar...

Edited by i_turkay

• 2 hafta sonra ...

junior sheriff v8 drive
Sanırım işinize yarar
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1307885436__adsz.jpg[/img]

http://hotfile.com/dl/120623586/22bcff1/Guvenlik__Karti.rar.html

Edited by blnt44

[b]blnt44[/b] arkadaşın verdiği bağlantıdak kartı aktif edebildim. Arkadaşa teşekkürü borç bilirim.
Ancak bu kartların image alma ve geri yükleme özellikleri var o özelliği deniyorum henüz sonuç alamadım.
Bir de pc açılırken bu kartın arayüzü ekranda birkaç saniye görünür geçer.
Makinanın birinde korumayı devre dışı bıraktıktan sonra hiç görünmemeye başladı ne yaptıysam arayüz programına giremedim.
Henüz test aşamasındayım.