Jump to content

Win7Pe+Windows Kurulumu

köylü
 Share

Recommended Posts

• Editor

[quote name='wendor11' date='07 January 2012 - 23:27 ' timestamp='1325971652' post='1137148']
yine döktürmğşsün doğru anlamışım deyilmi yanini cd den calışan sistemle aynı anda instal wimi icne atıp normal kurulumda yapıla biliniyor ? :D
[/quote]
Evet sistemi dvd ye yazdırmadan önce ultraiso ile install.wim dosyasını sources klasörüne atıp kaydedersen windows kurulumu yapabilirsin usb içinde elle install.wim dosyasını sourcese atabilirsin

[quote name='köylü' date='07 January 2012 - 23:19 ' timestamp='1325971194' post='1137145']
[center][color=#FF0000]Win7pe X86[/color]
Çok amaçlı kullanabileceğiniz bir cd ve usb den calısan win7 ek olarak sources klasörü içine install.wim dosyanızı atarak windows7 kurulumu yapabilirsiniz ve kurulum esnasında dosyalarınız kopyalanırken siz arka planda internette sörf yapabilir winpe deki istediğiniz programları calıstırabilirsiniz kurulum esnasında winpe ye dönmek için ctr+alt+delete yi kullanabilirsiniz
..
[/quote]
Ben arka planda win 7 kurulumunu devam ettiremiyorum. Yani eğer win 7 kurulumuna geçersem ya öyle devam etmek yada kurulumu iptal ederek win7p'ye dönmek zorunda kalıyorum?
Ama benim dosyalarımın düzenlenmesi biraz farklı. Win7 install.wim dosyasını win7pe source içine koymayıp daha önce zaten oluşturduğum win 7 kurulumlu flash belleği kullandım ve o bellekte win7pe'yi ekleme dışında bir değişiklik yapmadan bir düzenleme yaptım. Bu düzenleme ilede win7pe içerisinden win 7 kurulum yapılabiliyor ama kurulumu arka plana atıp kurulum bitene kadar win7pe'de oyalanmak gibi bir durum belki bu özel ve farklı düzenleme nedeniyle olamıyordur diye aklıma geliyor. Yada ben beceremiyorsam nasıl yapmam gerekiyor? Yani kurulum ve win7pe arasında geçişler için?..

[img]http://img818.imageshack.us/img818/8913/20120108135308.jpg[/img]

• Editor

[quote name='temmuz' date='08 January 2012 - 14:31 ' timestamp='1326025889' post='1137322']
Ben arka planda win 7 kurulumunu devam ettiremiyorum. Yani eğer win 7 kurulumuna geçersem ya öyle devam etmek yada kurulumu iptal ederek win7p'ye dönmek zorunda kalıyorum?
Ama benim dosyalarımın düzenlenmesi biraz farklı. Win7 install.wim dosyasını win7pe source içine koymayıp daha önce zaten oluşturduğum win 7 kurulumlu flash belleği kullandım ve o bellekte win7pe'yi ekleme dışında bir değişiklik yapmadan bir düzenleme yaptım. Bu düzenleme ilede win7pe içerisinden win 7 kurulum yapılabiliyor ama kurulumu arka plana atıp kurulum bitene kadar win7pe'de oyalanmak gibi bir durum belki bu özel ve farklı düzenleme nedeniyle olamıyordur diye aklıma geliyor. Yada ben beceremiyorsam nasıl yapmam gerekiyor? Yani kurulum ve win7pe arasında geçişler için?..
[/quote]
Pe shell açıldıktan sonra pe shell uygulamasını kapatmadan sağ altta masa üstünü göstere tıklarsan kurulum arka planda devam ederken masa üstüne ulasabilirsin verdiğim resimler gercek kurulumdan alınmıştır kullandığın uygulamaları kapatırsan otomatik olarak kurulum ekranına dönebilirsin tekrar arka plana almak için tekrar ctrl+alt+delete ile pe shell i acıp oradan masa üstüne ulasman lazım

Edited by köylü

• Editor

[quote name='H4X0R' date='08 January 2012 - 15:20 ' timestamp='1326028812' post='1137355']
[size="3"][b]Yani win7 de elle kurulum yaparken; Sadece C sürücüsü varsa 2'ye ayırıp C ve D yapamıyor muyum?Ya da HDD'de istediğim değişikliği yapamıyor muyum ?[/b][/size]
[/quote]
Sevgili kardeşim konu ile alakası yok daha evvel de söyledim elle kurulum yaparken harddisk bölme ve formatlama sansın yok zaten windows7 de format atmadan disk bölme secenekleri mevcut bilgisayarım sağ tık yönet oradan disk yönetimini ac sürücüne sağ tıkla birimi küçült seceneğinden halledebilirsin

[color="#FF0000"][size="3"][b]Ustam yardımın için teşekkür ederim.Ancak şöyle ufacık bir sorum olacak.
Bilgisayar açıkken diski sorunsuz bir şekilde bölebileceğim bir program var önerebilir misin ?[/b][/size][/color]

[quote name='köylü' date='08 January 2012 - 15:18 ' timestamp='1326028696' post='1137354']
Pe shell açıldıktan sonra pe shell uygulamasını kapatmadan sağ altta masa üstünü göstere tıklarsan kurulum arka planda devam ederken masa üstüne ulasabilirsin verdiğim resimler gercek kurulumdan alınmıştır kullandığın uygulamaları kapatırsan otomatik olarak kurulum ekranına dönebilirsin tekrar arka plana almak için tekrar ctrl+alt+delete ile pe shell i acıp oradan masa üstüne ulasman lazım
[/quote]
Doğrusu 'Masa üstünü göster' aklıma gelmemişti. Bu tamam ama açıkladığın şekillerde her win7pe programı çalıştırmak gerektiğinde ctrl+alt+delete kombinasyonunu kullanmak gerekiyor. Oysaki windows kurulumu devam ederken win7pe masaütüne kalıcı dönebilseydik ve istediğimiz zaman windows kurulumunu takip etmek için kuruluma geçebilseydik çok daha iyi olurdu ama bu dediğim mümkün olmuyor galiba. Bu olmasada mevcut haliylede çok güzel. Bizlere bunu sunduğun için çok teşekkür ediyorum.

• Editor

temmuz pe shell i bir sefer actıktan sonra istediğin zaman kuruluma ve masa üstüne gidebilirsin zaten format ekranından sonra kurulumla işin yok dosyalar kopyalanıncaya kadar istediğini yaparsın pe shell acıkken görev cubuğu kurulumdada görünür ve pc ilk yeniden basladıktan sonra pe ile işimiz biter zaten

• Editor

[quote name='hikmetim' date='08 January 2012 - 20:26 ' timestamp='1326047187' post='1137499']
GimageX programı ile win 7 x64 sistemden capture alabiliyormuyuz yoksa sadece 32 bit içinmi geçerli..
[/quote]
Her ikisindende alabilirsiniz

• Editor

[quote name='mhatem1' date='10 January 2012 - 21:12 ' timestamp='1326222748' post='1138729']
winpe .iso'sunu usb-flash belleğe- nasıl aktarırım.sevgiler.
[/quote]
http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/
buradaki ikinci posttaki programı usb belleğe kur ve iso içeriğini usb belleğe kopyala

Edited by köylü

• 2 ay sonra...

hocam çalışmalarınız çok hoş ben de win7pe winbuilder ile yaptım usb den boot yaptım shell swapper menüsü çıkıyor orda şöyle hatalar veriyor yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden

Autolt v3:Ux.exe bozuk görüntü açıklamasında(windows/system32/dwmapi.dll dosyası bozuk yada hasar görmüş)
Shortcuts.exe bozuk görüntü açıklamasında(windows/system32/dwmapi.dll dosyası bozuk yada hasar görmüş)
PinTool.exe bozuk görüntü açıklamasında(windows/system32/dwmapi.dll dosyası bozuk yada hasar görmüş)
PEShell.exe bozuk görüntü açıklamasında(windows/system32/dwmapi.dll dosyası bozuk yada hasar görmüş)

ana makinaya Ncompiting ile bağlantılıyım ekranım windows klasik seçili aero peek özelliği kapalı
konuyla ilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.

iso oluşturmak için baya bir uğraştan sonra yaptım tekrar win7pe iso su yapmaya çalışıyorum oda olmuyor her seferinde
hatalar alıyorum

[quote name='köylü' date='07 January 2012 - 21:32 ' timestamp='1325971969' post='1137152']
Evet sistemi dvd ye yazdırmadan önce ultraiso ile install.wim dosyasını sources klasörüne atıp kaydedersen windows kurulumu yapabilirsin usb içinde elle install.wim dosyasını sourcese atabilirsin
[/quote]
selamlar;
daha önce hazırlamış olduğum usb multiboot flash bellekte diğer işletim sistemleri ile birlikte standart win7 sürümleride var.Ve 8 gb lık flash bellekte 800 mb kadar boş yer kaldı.
yapmış olduğunuz bu 379 mb lık win 7 yi cdden çalışır hali ile değilde kurulum yapılabilmesi için multiboot menüye eklemek istedim.
kurulum olabilmesi için install.wim dosyasını sources klasörüne kaydedin demişsiniz.

379 mb lık bu sisteminizde install.wim dosyası yok.
bulduğum diğer install.wim dosyalarıda 1.8 , 2 gb ve daha üzeri boyutları var.
bu durumda flash bellekte kalan boş 800 mb lık yere sizin bu 379 mb lık sisteminizi ekleyebilmemin bir yolu varmıdır.?
kolay gelsin.

Edited by beyoğlu

• Editor

@beyoğlu
Sistem cd den veya usb den calısır kurulum yapamazsın install.wim dosyası zaten yoktur sistemde eğer sen herhangi bir windows7 nin install.wim dosyasını sistemdeki sources klasörüne koyarsan windows kurulumu yapabilirsin

[quote name='köylü' date='31 March 2012 - 20:10 ' timestamp='1333217453' post='1178382']
@beyoğlu
Sistem cd den veya usb den calısır kurulum yapamazsın install.wim dosyası zaten yoktur sistemde eğer sen herhangi bir windows7 nin install.wim dosyasını sistemdeki sources klasörüne koyarsan windows kurulumu yapabilirsin
[/quote]
teşekkürler.

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar ben canlı sistem olarak usb den PardusLive kullanıyorum kurtarma vs. için.Win7Pe de var usb ye attım.Peki sizce hangisi daha avantajlı ya da win7Pe nin PardusLive ye bilmediğimiz bir üstünlüğü varmı ? Görüşlerinizi belirtiseniz memnun olurum.