Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Dosya Ilşkilendirme Sorunu Nasıl Çözülür

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

https://copy.com/9R2qeK6EKhWt

hosts dosyasına tıkladığımda bu uyarı çıkıyor bunu nasıl ilişkilendirecem.. not defteriyle ilşkilendirecem ama host dosyası görünmüyor... ilişkilendirmek için yaptığım işlem şöyle; denetim masası>varsayılan programlar>dosya türünü bir programla eşleştirin diyoruz ve alttaki pencere açılıyor ama hosts dosyası görünmüyor ne yapmam gerekiyor.pencerede açılanların hangisi host dosyası acaba...forumda bu konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım, yanlış olduysa özür dilerim....

https://copy.com/QqYDvgqJIhJy

Hiç uğraşma o kadar Notepad++ yükle sağ tuşa Notepad++ ile aç geliyor zaten :)

bu şekilde ilişkilendirip  her zaman tıklayınca açılması daha iyi ama, daha önce tıklayınca not defteriyle açılıyordu format atıldı bu duruma geldi..

Hosts dosyasına yanlışlıkla uzantı vermiş olabilirsin dosyanın uzantısı kaldırdığında her seferinde dosyayı ne ile açacağını sorması gerekir. Ayrıca host dosyasını düzenlemek için tnctr host editör kullanabilirsin

Masaüstü sağ tık kısayol ekle

%windir%\notepad C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

Benim kullandığım yöntem: (bat olarak kaydettin mi tamamdır)

ATTRIB  -R -S -H %WinDir%\System32\Drivers\Etc\hosts
notepad.exe %WinDir%\System32\Drivers\Etc\hosts
ATTRIB  +R +S +H %WinDir%\System32\Drivers\Etc\hosts

Sayın HARBIKIZ aşağıda verdiğim sayfadaki bilgileri okuyup orada verieln ayarları indirip bir deneyiniz.Sizin bazı dosya ilişkilendirmeleriniz bozuk. Resimden onu anladım. Belki düzeltir. Saygılarımla

http://7.enpedi.com/2010/07/windows-7-dosya-uzantlarn-onarmak.html

Not: Sisteminizde virus olabilir. Eğer yoksa ve yukarıda verdiğim size çözüm olmadıysa sisteminide yeni kullanıcı hesabı açınız. Öncekini silerek bu yeni kullanıcı adıyla sistemi açın. 

Sayın HARBIKIZ aşağıda verdiğim sayfadaki bilgileri okuyup orada verieln ayarları indirip bir deneyiniz.Sizin bazı dosya ilişkilendirmeleriniz bozuk. Resimden onu anladım. Belki düzeltir. Saygılarımla

http://7.enpedi.com/2010/07/windows-7-dosya-uzantlarn-onarmak.html

Not: Sisteminizde virus olabilir. Eğer yoksa ve yukarıda verdiğim size çözüm olmadıysa sisteminide yeni kullanıcı hesabı açınız. Öncekini silerek bu yeni kullanıcı adıyla sistemi açın. 

verdiğiniz linkteki önerileri uygulamıştım olmadı, virüs yok yeni kullanıcı hesabı açıp denedim değişen bir şey olmadı..aslında başka yöntemle açıyorum ama üzerine tıklanınca açılsın istiyorum olmadı bir türlü neyse başka çözümler denerim sorun giderse burda paylaşırım, tekrar çok teşekkürler daha önceleri bir çok konunuzdan faydalanmıştım hakkınızı helal edin...

Edited by HARBİKIZ

düzeltme_host dosyasının uzantısı olmadığı için büyük ihtimalle her açmak istediğinde soracaktır neyle açıyım diye, uzantı yazsan sonuna bu sefer sistem hata verecektir ya da katılımsız programlar yüklediğinde otomatik güncellemeyi kapatmak için onlar host dosyasını değiştirecektir. mecburen her seferinde birlikte aç ekranı gelmek zorunda  :angry2:

Edited by muharremerd

Arkadaşlar birlikte aç veya diğer şekilde aç dediğimiz zaman ilk resimdeki uyarı çıkıyor zaten.. yani açılmıyor...

başka birinden host dosyası alsan onu sisteme atsan.

regeditte dosya uzantılarına bakıp host dosyasıyla ilişkilendirilmiş kaydı silsen sorun düzelir diye düşünüyorum.

host dosyasının uzantısını cmd ya da bat yapsan ya da herhangi bir uzantı fark etmez, onu notepad ile açsan düzenledikten sonra uzantıyı geri silsen.

host dosyanı bir yere upload etsen biz de indirsek baksak bizimkilerde açıyor mu, olmaz mı?

Edited by muharremerd

host dosyası bu arkadaşlar......

https://copy.com/iyIjGL8tVa8y

Host düzenleyici kullanmadınsa eğer çözüm basit:

host dosyasını birlikte aç varsayılan programı seç de world le aç.

Sonra birlikte tekrar açde varsayılan programı notepad seç de düzelir.(notepad2 kullanmanı tavsiye ederim)

Eğerki daha önce host düzenleyici kullandınsa örnek bluelife çalışmaları hostpad salt okunur yapıor programı ve yedeğini sistem klasorlerini göstermedikce gözükmüyor.

Kolay gelsin

HARBİKIZ

Autoit kurulu ise SciTe aç bunu yapışdır kaydet tools sonra go  tıkla

birlikte aç deyince ilk resimde ki uyarıyı veriyor zaten.....açılmıyor

bir kaç mühendis arkadaşa email atmıştım cevap yollamışlar bakayım ne önermişler bir de onları deniyim sonucu yazarım....

Zararlı site engellemek için ttnet programı mevcuttu bildim kadarı en güzeli program kullanman sitede mevcut aile filtresi vesera tek tek engellemek istiyorsa bluelife host editor programı mevcuttu yada open dns veya yandex in aile filtresi dns lerini kullanman kafi.

bir de şu dosyayı açmaya çalışın bakalım ne olacak..

https://copy.com/qzzazu6ZPBM2

uzantısı olmayan dosyalar için varsayılan program belirleyemezsiniz arkadaşlar. Yaşadığınız sorun hosts dosyası ile ilgili değil, dosyanın uzantısının almaması ile ilgili. Başka bir dosya da deneseniz yine aynı şeyi yaşarsınız.