Jump to content

Sigarayı Bırakmak Istiyorum Ne Yapmalıyım ?

ercan_08
 Share

Recommended Posts

hayırlı akşamlar,hayırlı forumlar arkdaşlar;

başlıkta da belirttiğim gibi sigara meletinden kurtulmak bırakmak istiyorum. iki yıl iki aydır kullanıyorum kokusundan tadından tiksinmeme rağmen bırakma denemelerim başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu yüzden forumda bu konuda fikrini ve çözüm yollarını paylaşmamınızı rica ediyorum. eminim ki bu forumda da sigara kullanmış olup bırakmayı başaran birileri vardır ve o arkadaşlardan nasıl bıraktıklarını benimle paylaşmalarını rica ediyorum...

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne yaparsan yap, içinden gelmedikten sonra bırakman zor, ben 18 sene içip askerde bıraktım sigarayı... ''karadenizliyiz terslik olacak illa :D ''

önce bırakmayı kafana koyacaksın, sonra da aklına geldiğinde seni oyalayacak, o düşünceyi kafandan atacak birşeyler bulacaksın...

oruç tutuyorsan en iyisi ramazanda bırakmak allahın verdiği sabırla zaten aklına pek gelmiyor iftardan sonrada içmedinmi zaten bıkıyorsun 

normal zamanda bırakmak için ise sigara bağımlılığı nikotinden gelir bir süre nikotin bandı kullan sigara içme isteğin geçer nikotin bandını zamanla daha az kullanmaya başla sonrada hiç kullanma aslında bu sistem vücuttaki alışkanlığı azaltarak  bırakmaktır şöyle düşünün bir insan çayına üç şeker atıyor sonra iki şekere düşür pek tad almazsın az şeker tadı alırsın birkaç hafta sonra iki şeker sana yeterli gelmeye başlar sonrada bir şekere düşersin birden bire bir alışkanlığı  bırakmak vücudunu etkiliyor benim arkadaş bıraktı birden bire içmeyeceğim dedi iki gün sonra burnundan kan geldi tekrar içmeye başladı kan kesildi uzun oldu ama özeti şu azaltarak vücudu alıştırarak bırakmak kesin çözümdür

Edited by yawuz58

İş kafada biter paşa. Kafada iradeyi sağlayamadıktan sonra, offf ben dayanamıyorum, yok şuna kızdım, yok buna sinirlendim, yok moralim bozuk, yok keyfim yerinde... kendine zilyonda tane bahane bulup içmeye devam ediyorsun... Bende ramazanda azaltıp bırakanlardanım... bıraktıktan sonra tek tük ikram edildiğinde geri çevirmesem de en son allerjik reaksiyon göstermesi sonucu bırak içmeyi dumanlı ortamda 30 sn dursam öksürük komasına giriyorum... o nedenle çevremde sigara içenlerle kanlı bıçaklıyım  :D 

Keşke herkes sağlığın ve temiz havanın değerini bilse...

cok kisa anlatayim.

istekli yada isteksiz ol bu sistem yardim ediyor.

bir gün icme sonra ic 2 gün icme yine ic.

bu günlük birakmalar sana birakabilecegin hissi ve güveni verir.

simdi bir gün sec ve o gün icme. icilen yerlerde gez birsey olmaz cebinde pakette olsun. ama o gün icme.

ben basardim bunu kendim buldum. 3yildir icmiyorum 17 yil hic araliksiz icmistim

Edited by teokan

Sigarayi birakmanin en kolay yontemi spora baslamaktir. Eger her gun duzenli olarak spor yapmaya baslarsan sigara icme istegin ortadan kaybolacak. Ben 8 sene icip bu sekilde biraktim.

benim asıl sorunum çalışınca daha çok içiyorum bi paket 2 gün ögle bitiyor ama evde olsa hiçbişey yapmasam bi paket 4-5 gün rahat gidiyor. bir gün iç ertesi gün iki tane tek iç anca dayanıyorum ama çok kötü terleme ve baş ağrısı yaşıyorum geçen haftadan düne kadar hiç içmedim çünkü olduğum yer yaylaydı sigara bitince bulmak zor oldu o yuzden dün bayılmışım gözümü evde açtım öğlen bu saate kadar tam on tane içmişim

Sigarayi birakmanin en kolay yontemi spora baslamaktir. Eger her gun duzenli olarak spor yapmaya baslarsan sigara icme istegin ortadan kaybolacak. Ben 8 sene icip bu sekilde biraktim.

Ben her gün spor yapıyorum bende kaybolmuyor abi ne yapacaz :D

hafta da ortalama 3 gün 90 dk halı saha maçlarına gidiyorum maçtan önce ve maçtan sonra da iki üç tane yakıyorum mutlaka her sabah düzenli koşu yapmamda çare olmadı

enteresan :) spora basladigimda 1 firt bile sigara icememistim resmen midem bulanmisti. 

Makifo, komutan adam sigarami icer ilk senin birakman lazim :)

Allen Carr denilen bir video var. Kesinlikle öneriyorum.

Ben de bu şekilde izledikten sonra bıraktım.

Bu videoyu tek başınıza, yanınızda telefon dahi olmadan kesinlikle yanlız bir odada dikkatle izlemeniz gerekiyor.

Toplam 1 saat civarında sürüyor.

İnanır mısınız video başlarken sigara yakmamızı söylüyor, çünkü bu video sonunda artık içmeyeceksiniz deniyor ve öyle oldu.

Faydalı olması dileğiyle...

Google danda aratabilirsin, ben bir yer veriyim:

http://www.filmleyelim.com/allen-carr-sigarayi-birakmanin-kolay-yolu.html

Allen Carr denilen bir video var. Kesinlikle öneriyorum.

Ben de bu şekilde izledikten sonra bıraktım.

Bu videoyu tek başınıza, yanınızda telefon dahi olmadan kesinlikle yanlız bir odada dikkatle izlemeniz gerekiyor.

Toplam 1 saat civarında sürüyor.

İnanır mısınız video başlarken sigara yakmamızı söylüyor, çünkü bu video sonunda artık içmeyeceksiniz deniyor ve öyle oldu.

Faydalı olması dileğiyle...

Google danda aratabilirsin, ben bir yer veriyim:

http://www.filmleyelim.com/allen-carr-sigarayi-birakmanin-kolay-yolu.html

ikinizin de bahsettiği videoları başladıktan 10 ay sonra bırakma isteği uyanınca izledim ama sonuç ortada...

acaba ilaçla bırak var mı bi kaç tane buldum yorumları okuyunca kararsız kaldım kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

psikoloji ile 30 yıldır amatörce ilgili biri olarak yazayım. sigara iki sebepten içilir ya keyiften daha çokta altta yatan yada açık psikolojik bir sorundan. ama daha çok psikolojik sorundan dolayı veya klasik deyimle dertten içiyorsan zor bırakırsın. keyiften içmenin nedeni ni analiz edecek olursak bana göre  hayata tümgüçlü meydan okumayı simgeler " hayatı dünyayı hafifletiyorum duman edip dağıtıyorum"  u simgeler ve tatmin eder (güya, bilnçdışı..). aynı zamanda sadomazoşist bir durumdur. ki bu her insanda vardır az veya çok. çünkü insanda sürekli bir dünyaya insiyatifsiz biçimde atılmışlık ve gereksinimlere maruz bırakılmışlığa karşı bir ezilmişlik duygusu vardır. dolaylı intihar ve ölüm dürtülerinide içerir

bu görüşleri çoğu psikanliz ekol ve kuramcısıda doğrular. tipik örneğide alfred adler in ekolüdür. kuramı, aşağılık duygusu ve onu ödünleme üzerine kurulmuştur tamamen. yani yaşamla ölüm paradoxu arasına atılmışlığa karşı sadomazoşist bir davranışa denk düşer.

dertten veya açık veya bilnçdışı bir psikolojik soruna karşı içmeninde nedeni de bu yukarıda bahsettiğim neden ve mekanizmaların artmış şeklinden başka bir şey değildir. tıpkı şizofreninin bile aslında her insanda görülen durumların artmış ve kronikleşmiş biçimi olması gibi.

bırakma ise şu biçimlerde olabilir : kişi sigarayı içtiğinde direkt ona aşırı acı veriyor ve benliğini dağıtma tehdidinde bırakıyorsa ve içmediğinde bunun tersine acı duymuyor ve benlik dağılması tehdidi ile karşılaşmıyorsa.. kişi o zaman sigara içmeye karşı bir fobi geliştirir ve içmemeyi yeğler. iş o zaman kolaylaşır. bu koah, ve aşırı anksiyete (bunaltı, sıkıntı) li hastalıklarda olabilir örneğin. çünkü sigara sanıldığının tersine kişiyi sakinleştirmez uyarıcı özelliği vardır.

hafif psikolojik sorunlarda ise örneğin psikopat baskıcı bir amire anksiyeteli duruma karşı gelişen (geçici nevroz) bu yukarıda bahsettiğim sigara içme isteğini arttıracaktır. ve bu durum bırakmayı zorlaştıracaktır.

normal ve sağlıklı kişilerde ise : herkesin tahmin edebileceği ve bildiğii gibi iradeye bağlıdır. "ben zevkimden içiyorum arkadaş zararınıda göze alıyorum" diyen bir kişi için yukarıdaki nedenlerin geçerli olduğu söylenemez.

özetle birden veya 1 ay içerisinde falan azaltarak " ben bu mereti bırakıyorum çünkü zararından başka bir şeyi yok. sağlığa zarar, cebime zarar çevreme zarar irademe sahip olucam ve isteğimle bunu bırakıcam" fikri ile bırakırsınız. ilk başlarda yerini dolduracak ikame (yerine geçen nesne) lere başvurabilirsiniz; fazla yemek yemeye başlamak, kuruyemiş abur cabur diye tabir ettiğimiz şeylere yönelebilirsiniz. ama kararlılığınızı sürdürdükçe bunlarda normale döner. hatta rüyanızda sigara içtiğinizi görebilirsiniz:)

birde dikkat edin en çok sigara isteği boşluk depresyonu hayatın anlamsız olduğu düşünceleri ve bir işe yaramama duygusu durumlarında içilir. bunlarda yine yukarıda bahsettiğim hastalıklı durumlara bağlıdır. (hastalıksız durumda da olabilir. örneğin iş bulamamak.)

ayrıca sigarayı bırakırken hani şu tütüncülerde en kalitesiz olan tütnlerden sarılıp satılıyor onları kullanabilirsiniz. bu bıraktığınızda en son içtiğimde ne kadar kötüydü hissiyle tekrar başlamanızı bir miktar daha engelller.

sonuçta ister keyfi ve istençli olsun ister hastalıklı psikolojik kökenli olsun bırakmak her zaman iradeye bağlıdır. şizofrenler, paranoidler, bipolarlar içmeyenide var mesela. oysa en çok onların içtiğini söyler istatistikler

ve tek bir durumda faydalı olduğunu gördüm, majör depresyona (yoğun ağır depresyon anksiyetli ise birde acının zirvesidiir (intihara en yakın durumdur hatta saplantı haline gelir intihar yoğun acı duygusundan dolayı. son örneği Robin Williams. iradesi ve bilgisi ile de kurtulmuş örneği ben :)) girip aşırı dozda ilaçda alınca bilinciniz nerdeyse kayboluyor gibi olur. uyarıcı etkisinden dolayı bir nebze sizi kendinize getirir. çünkü bilincin hepten kaybolup psikoza girmek(delirmek, kendini yitirerek yoğun acı ile delice davranış ve düşünce)  yerine biraz sigara daha tercih edilecek bir şey olabilir. ama bu örnek sadece bana ait ve istisna.

21 yaşımda tek bir parafrenik(paranoid şizofreni ile paranoya arası bir durum) atak 2002 ve 2006 yıllarında iki majör depresyon ki son ikisini bunları aşırı dozda bana verilen ilaçların yanetkisi ile geçirdim. ve 46 yaşımdayım 16 yaşımdan beride amatörce gereksinim ve hobi olarak psikoloji ile ilgiliyim.

peki sen içiyormusun derseniz evet şu anda içiyorum o bahsettiğim en kötü tütünden. :) ama geceleri ve az içmeye özen gösteriyorum. nedeni ise geçirdiğimi söylediğim hastalıkları tam olmasada çoğu iyileşti. bu seferde esansiyel tremor (nedeni belirsiz titreme tıp daha nedenini ve çaresini bilmiyor ve en son proflarla falan görüşmelerimde çaresi yok ancak bazı ilaçlarla semptomatik tedaviyle bir nebze azalabileceğini ve bununla yaşamaya alışmamı söyleyince yoğun çare arayışından vazgeçtim belki ileride tedavisi bulunabilir diye yinede arada araştırıyorum ) da var bende ve yaşla yavaş biçimde artış gösterdi. günlük yaşamımı fazla zorlanmadan sürdürebilsemde yeterince sosyal ve iş hayatında aktif olamadığımdan boşluk depresyonundan içiyorum.

tüm bunlara rağmen 2010 da bırakmıştım 3 yıl ağzıma sürmedim. sonra ilk nasılmı tekrar başladım bira içerken keyiften. :) bir taneden bir şey olmaz derken hadi bir kaç teklifi de geri çevirmeyeyim derken tekrar başladım.

profesyonel psikolog değilim ama  bildiğim psikologlar sadece bildikleri kadarıyla size bilgilerini sunarlar sizin hayatınıza müdehale edemezler. etmezler. sizse onların size aktardıkları bilgileri istediğiniz gibi değerlendirirsiniz.

tıpta yanlış yapmaz diye bir şey yoktur. ama bunu sakın genellemeyin. abuk sabuk yollara başvurmayın. tıpkı yukarıda yazdığım gibi tam iyileşicem derken bana yüksek dozda ilacı dayayıp beni iki kez majör depresyona sokmaları gibi. bu durumlarda ya azminiz, bilginiz ve iradenizle kendinize iyileşme yolları bulursunuz yada bulamazsınız.

dünya veya yaşam, varoluş bayram yeri değildir. varlık ile yokluk arasında bir salınımdır. ve bundan kurtulamazsınız. ancak hayata karşı güçlü olmayı, uyum sağlayıp esnek ve olumlu olmayı başarabilenler biraz şanslıdır ki bunlara normal kişilikler denir.

hayat bir oyun ve oyalanma ise ki buna katılmayacak kişi olacağını hiç sanmıyorum (ki Kuran da bile böyle yazar,ateist öğretilerde de..) sigarada bir eğlencedir, oyundur. yani keyiften için biri için bile böyledir ama zararlı bir oyundur. keyiften ve dertten altta yatan psikolojik sorundan bile içen için böyledir.  ayrıca bir uyum davranışıdır: "çoğu kişi içiyor ben içmezsem beni dışlarlar, yalnız kalırım" oysa bu doğru gibi görünsede sadece asılsız bir korkudur.( yersiz çoğunluk korkusu). ayrıca bir içe yansıtmadır: kendine haksızlık yapan biriyle kavga etmek yerine sadizmi mazoşizme yani kendine çevirerek bir öç alma nesnesi,  olgusu.

yukarda bahsettiğim gibi zor bir hayatım oldu. şu anitibarıyla 10 saat uykusunu almış, kafa daha dinlenik bir takım yukarıda bahsettiğim zorluklar devam etse bile şöyle düşünüyorum: sebep ne olursa olsun niye bu pisliği içiyorum? yukarıda niye içtiğimdende bahsetmiştim gerçide bunlar bile sebep olamaz. sanırım bende bırakıcam. büyük olasılıkla çok yakın zamanda bırakıcam.  benim gibi biri bırakabilecekse çoğu kişi bırakabilir istedikten sonra.  yukarıda yazdığım ve çok istisna ve sadece bana ait faydası dışında hiç bir faydası olamaz.  mesela baskıcı amir örneğini vermiştim. diyecektirki; içime atmayıp acıyı sigaradan çıkarmayıp haklı öfkemi amiremi yansıtayım ve işimden mi olayım?  peki sigara içince daha fazla zararı kendine vermiyormusun? daha başka yolu yokmu öfkeyi dindirmenin illa sigaramı içmen ve kendine zarar  vermen gerekiyor? bir tüyo vereyim mesela bu gibi amirler dik duruş dürüsütlük ve sabırla yola gelirler. neyse bir sürü neden olabilir bir sürü çözüm üretmekte gerekebilir.

bu konuyu açan arkadaşa bende bu bırakma fikrini uyandırdığı için teşekkür ederim.

not: bütünlük olması açısından yukarıdaki yazıma bunlar ek olarak yazılmıştır.

inşallah bırakırsın,arkadaşların dediği gibi nef'sini yenmen lazım.

Sigaradan Kurtulmanın bir yoluda Karabaş Otu
Günaşırı içilen karabaş otu çayıyla sigaradan kurtulmak mümkün.
Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlar.”Her yolu denedim ama olmuyor kurtulamıyorum şu meretten”  diyenler. İşte size etkili bir yöntem daha. Yapacağınız bu çay ile sigaradan kurtulmanız mümkün.
İşte formül; bir tatlı kaşığı karabaş otunu bir bardak dolusu suda 3 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve için. Bu çayı gün aşırı içmeye devam etmelisiniz. Çay yapmaya vakti olamayanlar ya da seyahate gidenlere de ayrıca bir tavsiye; karabaş otunun saplarından 5-6 tane yanınızda bulundurun ve bunları arada çiğneyin. Hatta yutmanızda da hiçbir sakınca yoktur.
Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz karabaş otu, Türkiye dışında dünyanın başka hiçbir yerinde yetiştirilemiyor.
Ayrıca Aktarland Bala hatun şerbeti bu amaç içinde hazırlanmıştır.

Edited by gangstarap

Ankara izmir caddesinde Eski sivas devlet hastanesi başhekimi şemsettin SAK beyden yardım alabilirsin 150 TL ye iğne ile bıraktırıyor canın istemiyor 1 sene birakmıştım sonra fazla kilo aldığım ve içki içerken sigarasız tad almadığım için başladım  %90 başarılı bırakabilirsin internetten araştır bence :)

rahmetli peder akciğer ve kalp yetmezliğinden vefat etti, küçük kardeşim akciğer kanserinden.kuzenim de akciğer kanserinden ve ben 30 küsur yıldır içiyorum.bitirmek için birçok şey yaptım ama alien carr yalancının teki,bantlar işe yaramıyor, nikotin sakızları berbat ötesi işe yaramaz bilinç altı uygulamaları dinlediğimde bir tane daha yakasım geliyor. sanırım benim ayarlarım bozuk....

inşallah bırakırsın,arkadaşların dediği gibi nef'sini yenmen lazım.

Sigaradan Kurtulmanın bir yoluda Karabaş Otu
Günaşırı içilen karabaş otu çayıyla sigaradan kurtulmak mümkün.
Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlar.”Her yolu denedim ama olmuyor kurtulamıyorum şu meretten”  diyenler. İşte size etkili bir yöntem daha. Yapacağınız bu çay ile sigaradan kurtulmanız mümkün.
İşte formül; bir tatlı kaşığı karabaş otunu bir bardak dolusu suda 3 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve için. Bu çayı gün aşırı içmeye devam etmelisiniz. Çay yapmaya vakti olamayanlar ya da seyahate gidenlere de ayrıca bir tavsiye; karabaş otunun saplarından 5-6 tane yanınızda bulundurun ve bunları arada çiğneyin. Hatta yutmanızda da hiçbir sakınca yoktur.
Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz karabaş otu, Türkiye dışında dünyanın başka hiçbir yerinde yetiştirilemiyor.
Ayrıca Aktarland Bala hatun şerbeti bu amaç içinde hazırlanmıştır.

bilgi için teşekkürler çünkü ilk defa karabaş otu diye bişey duydum ve araştıracam...

Ankara izmir caddesinde Eski sivas devlet hastanesi başhekimi şemsettin SAK beyden yardım alabilirsin 150 TL ye iğne ile bıraktırıyor canın istemiyor 1 sene birakmıştım sonra fazla kilo aldığım ve içki içerken sigarasız tad almadığım için başladım  %90 başarılı bırakabilirsin internetten araştır bence :)

vandan ankaraya 150 tl lik bi iğne için gidip gelmek biraz masraflı oluyor. bide ilaç kısmına daha hiç ısınamadım bi arkadaşımda ilaç kullanarak bıraktı ilacı araştırdım yorumları görünce vazgeçtim...

rahmetli peder akciğer ve kalp yetmezliğinden vefat etti, küçük kardeşim akciğer kanserinden.kuzenim de akciğer kanserinden ve ben 30 küsur yıldır içiyorum.bitirmek için birçok şey yaptım ama alien carr yalancının teki,bantlar işe yaramıyor, nikotin sakızları berbat ötesi işe yaramaz bilinç altı uygulamaları dinlediğimde bir tane daha yakasım geliyor. sanırım benim ayarlarım bozuk....

Allah yanına aldıklarına rahmet eylesin kalanlara da uzun ömür versin... bu sigara ne pis illetmiş ya. elinde sonunda bırakacam inşallah allahın ,izniyle