Jump to content

Windows Tarihe Karışıyor

Smartsis
 Share

Recommended Posts

Yaz aylarında piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10’un Microsoft'un son işletim sistemi olacağı açıklandı.

windows_tarihe_karisiyor_1431287115_7021

Yazılım devi Microsoft, Windows’un 10. sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hem tablet, hem bilgisayar hem de telefon sürümü bulunacak olan Windows 10, bu ismi taşıyan son işletim sistemi olacak. 
Konuyla ilgili açıklama firma yetkililerinden Jerry Nixon’dan geldi. Nixon bir etkinlikte yaptığı konuşmada Windows 10’un Windows’un son sürümü olacağını açıkladı. ‘Windows 10’u piyasaya sürüyoruz ve bu yeni sürüm Windows’un son sürümü olacak. Hala Windows 10’u geliştirmeye devam ediyoruz’ diyen Nixon, yeni bir dönemin ipucunu da verdi.

Microsoft’un önümüzdeki dönemde Windows’u ayrı bir yazılım yerine bir servis olarak sunacak. Bu sayede işletim sistemini bir kez satın alanlar (muhtemelen ücretsiz) güncellemelerle kullanmaya devam edecekler. Yeni işletim sistemi benzer bir şekilde güncelleniyor. Windows 7, 8 ve 8.1 kullananlar ücretsiz olarak Windows 10'a geçiş yapabilecekler. Benzer durumun gelecekte piyasaya sürülecek işletim sistemlerinde de geçerli olması bekleniyor.  Windows 10'un servis olarak kullanıma ne zaman sunalacağı ise şimdilik belli değil. 

Kaynak : Al Jazeera
Edited by Smartsis

yeni farklı bir yazılım yada sistem olursa; sistem güncelleme işe yaramazki

dolaysıyla bir çok varsayımlar olacak

ancak gerçek anlamda çıkınca eksi ve artılarını görebileceğiz

Edited by yineben

ewet doğru olan bu aynı sistemi güncelleyerek ilerlemek ama 1 yıl icinde 200 cüncelleme yayınlayarak değil şu an kurcalanmamış windows 7 ya bir format atın bakalım

kactane güncelleme cıkıyor aynı şey ofis icinde gecerli yani sadece sıfır kurulumda win ve ofis yaklaşık 2.5 gb dowloand a sebeb olmakta ki tam bir kota düşmanı benim

icin bir sıkıntı yok ama bu ülkede kotalı kullanan binlerce kişi var inşallah yılda bir ıso yu yenilerler yoksa sistem şişerde şişer sonra başlar kasılmalar

android işletim sistemi tam olarak gelişsede kurtulsak şu windowstan.

cep telefonumdaki android gibi olsun istiyorum artık,

bu işletim sisteminin.

istediğin zaman costume  rom at, root at

cep işletim sistemleri süper ya. :mellow:

bu işletim sisteminin.

Pcde android kullanabiliyorsun Android serfitakalı cihazlarda Google yazılım parası verir.Özetle android ücretsiz vede açık yazılım değildir android paket arşivi değiştirilmiş bir linux türevidir sadece.

bu işletim sisteminin.

Aynı görüşteyim :D

Pcde android kullanabiliyorsun Android serfitakalı cihazlarda Google yazılım parası verir.Özetle android ücretsiz vede açık yazılım değildir android paket arşivi değiştirilmiş bir linux türevidir sadece.

Benim bir iddaam yok,windows ile belki 15 senedir haşır neşirim.xpsp3 ten başaldım windows a...

ama şu 2 senedir aldığım general mobile discovery 16 gb (reklam olduysa kusura bakmayın)

sayısız costume rom kurup kullanıyorum,yani windowstan bıktım sanki

cep telefonumla daha iyi vakit geçiriyorum.

cep telefonunda da sınırsız internet ucuzlasa pc yi biraz zor kullanırım.

Windows işletim sistemi için bir isim olarak kalır, gerisi sürüm olur. 10.2, 11.1 gibi falan. zaten 8.1 ile daha doğrusu 7 ile buna giriş yapmıştı. artık isim değil sürüm var der gibi. Hizmet olarak sunması çok daha mantıklı, İşletim sistemi kişiselleştirmeleri daha üst düzeyde olabilir, Windows ücretsiz ancak üstündeki uygulamalar ücretli, çok mantıklı :)

Hemde en azından xp mi 7 mi gibi tartışmalardan kurtarır da rahat eder kafamız.

Diğer taraftan Android (en azından 5 yıl daha) kurumsal piyasayı domine edip iş yapamaz. Çok hantal bir işletim sistemi. uzun süre daha stabil çalışamayacak gibi.Arkada ise bir Java VM üzerinde çalışıyor. 4gb ram ile bile adam gibi çalışamıyor, arayüz olarak çok cafcaflı ama stabilite yok denecek kadar az. üstünde 3 gb ram 4 çekirdek mobil işlemciye windows yada debian kursam çatır çatır çalıştırırdım. performansı katlardım. :)

Masaüstünde windows'un sağladığı arayüz yönetimini ne linux'ta gtk, ne de android sürümleri sağlanabiliyor. Windows stabilite ve productivity açısından şirketlerin ve ofis çalışanlarının vazgeçilmezi olcak. Open source olarak Android kurumsal alanda iş yapamaz ancak Linux dağıtımları kurumsal alanda başarılı olabilir ki yavaş yavaş son kulllanıcı makinalarında da yaygınlaşıyor.. Server'larda ise zaten linux kullanılıyor javanın olduğu birçok yerde.

Bu arada aklıma geldi :) custom rom yüklemek android'e özgü birşey değilki, Rom yüklemenin format atmaktan farkı yok. Windows sürümleri de modifiye edip yayımlanmıyor mu, Custom rom yüklemek ile Modifiyeli Windows 7 format atmanın bir farkı yok :) indirip kuruyosun, Sayısız modifiyeli işletim sistemi kurabilirsin pc'ne :)

Kısaca Windows bitmez. Mac OS ve Windows baba işletim sistemi olarak daha uzuuun zaman iş dünyaında devam eder :)

Edited by Bitmap

Yine bir reklam yeni ürün tanıtacak tabikide.Okadar windows tabanlı program yazan var geçici bir kaos olmazmı bu sektörde.

Oyunda olacağını sanmam Xbox markası var alternatifi Play station 20 senedir var.

Edited by 2016