Jump to content

Amsde Video Üzerine Buton Koymak

erdal4444
 Share

Recommended Posts

amsde video üzerine buton koyarak hareketli menu yapılır mı?

Ams de iki windowed nesne üs üste yerleştirilemez , aslında bu Windows işletim sisteminde bir kuraldır

yani programlama ile alakalı değil , video objesi child ve diğer üzerine gelecek nesneler popup şeklinde yapılabilir

ama buda AMS içinde çokta kolay bir şey değil

Senin yapmak istediğin şey en kolay Flash ile olur

ve internet üzerinde gördüğün örnekler ise , Flash yada Game Engine kullanılarak yapılmıştır , bu sistemlerde pencere olayı olmadığı için

bu tür işlemler çok kolay bir şekilde yapılabiliyor , kısaca bir scene ve katmanlardan oluşuyor

istersen internette OpenGL yada DirectX örneklerini inceliyebilirsin

ama kullanılan araç AMS olunca çokta fazla bir seçeneğin yok

Ams de handle ını aldıgınız herşey ile işlem yapılabilir aslında Windows API lerini kullanarak bugün akşam bir örnek dener atarım.

bekliyorum şimdiden teşekkür ederim örnek için..

world of warcraftta ki oyun menusu hareket ediyor...install vs süper olmuş..anladıgım kadarıyla böyle bişi mümkün değil ams ile..farklı bişey mi kullanıolar onuda bilmiyorum..

arkadaşlar , ben bunu bizzat denedim bir müsteri için VLC plugin yaptım ve kontrol çuğunu bir pencere olarak player penceresi üzerine

koymaya çalıştım ve olmadı bunun sebebi ise player penceresi normal bir pencere gibi WM_PAINT ile güncellenmemesi

çünkü player sistemi bağımsız bir thread ile o pencereyi hardware modunda saniyede en az 24 kere güncelliyor ve onun üzerindeki pencereler de bu hıza yenik düşüp arka planda kalıyor ,bu yüzden ben kontrol çubuğu altta ve player penceresi üstte kalacak şekilde yaptım , tam ekran modunda kontrol çuğunu popup a çevirip o şekilde player penceresi üzerine yerleştirdim eğer VLC player a bakarsanız ondada aynı olduğunu görürsünüz

buna ek olarak son 2 ay boyunca Visual Studio kullanarak LIBVLC ile bir IPTVPlayer uygulaması üzerinde çalıştım

bu işte birinci kural player sisteminde frame update mekanizmasını devralmak ve render işlemini kendin yapman

bunun için LIBVLC kullanılabilir , libvlc render işlemini devralmanı sağlayan bir callback sistemi içeriyor ama bazı kısıtlamalar orataya çıkıyor ,benim bu yöntemi tercih etmememin sebebide bu kısıtlamalardı ama arka planda video oynatmaya engel türde şeyler değil

kısaca libvlc nin callback sistemini kullanarak bir AMS sayfası üzerinde arka plan olarak video oynatabilirsin ama bu çok gelişmiş teknikler gerektiriyor

aslında alternatif yollar da kullanabilirsin , mesela o video dosyasını GIF e dönüştürerek GIF plugini ile arka planda oynatabilirsin

veya video dosyasın'dan 'image sequence' alabilirsin ve bir Image nesenesi kullanarak Image.Load() yoluyla timer ile güncellersin

24 FPS bir video dan saniye başına 24 resim çıkar sende 1000/24 ile bir timer başlatırsın ve her timer olayında sıradaki resmi yüklersin

buda bir video etkisi oluşturur ,

• Editor

İşin içine biraz Windows API leri giriyor nesne çizdirip ona eventlar tanımlayıp . Yani biraz ams de çetrefelli malesef. Yapacak bişey yok. Başka player nesnesi varsa bilemem.

İşin içine biraz Windows API leri giriyor nesne çizdirip ona eventlar tanımlayıp . Yani biraz ams de çetrefelli malesef. Yapacak bişey yok. Başka player nesnesi varsa bilemem.

yapmak istediğimi tam olarak anladın dimi kardeşim..varsa eger başka bi program var mı bildiğin..

yapmak istediğimi tam olarak anladın dimi kardeşim..varsa eger başka bi program var mı bildiğin..

Bir önceki mesajımda sana bu işin olabileceğini belirmiştim ve 2 tane de kolay uygulanabilir alternatif önerdim

Biri GIF ve diğer sıralı resim gösterme

senin gösterdiğin türde menüleri bildiğin gibi genelde oyunlarda oluyor ,ve o menüleri aylık $5.000 ile $8.000 maaş ile çalışan programcılar yapıyor ve zaten kurulum diskinde yada klasöründe mevcut olan 'Game Engine' i kullanarak yapıyorlar ve çokta kolay bir şey değil , buna ek olarak bir Video player sistemi de kullanılabilir ama onu standart penceresi ile kullanamazsın , low-level denilen render işlemini kendin yapmalısın

bu tür işleri yapan bir program bulamazsın (Flash Hariç)

eğer bu tür bir şeye çok ihtiyacın varsa makul bir ücret karşılığı ben LibVlc ile bir AMS object plugin yapabilirim

aynen video objesi gibi ama bir pencere olmadan ve üzerine AMS içinde istediğin objeyi yerleştirebilirsin