Jump to content

Btk Adil Kullanım Kotasının Hız Limitini Artıracak

C@NgO
 Share

Recommended Posts

BTK, Adil Kullanım Kotasının Hız Limitini Artıracak

btk-adil-kullanim-kotasi.jpg

BTK, Adil Kullanım Kotası’nda düzenleme yapıyor. AKK gereği 3 Mbit/s’ye düşen hız limiti bir nebze artırılacak.

Genel internet bağlantımız geçtiğimiz yıllara oranla daha hızlı. Fakat hâlâ beklenen seviyede değil. Buna ek olarak bir de Adil Kullanım Kotası problemi var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, zaman zaman AKK ile alakalı yeni düzenlemeler yapıyor. Kullanıcıların, internetten eşit hızda yararlanması üzerine kurulu Adil Kullanım Kotası sistemi esasında hiç de adil değil.

Düzenleme yapılacağını açıklayan BTK, muhtemelen Adil Kullanım Kotası’nı 3 Mbit/s’den daha yüksek hıza taşıyacak, ancak tamamen ortadan kaldırmayacak. Muhtemelen Adil Kullanım Kotası gereği düşürülen hız limiti 5 Mbit/s hıza sabitlenecek. Düzenleme, sabit hatlar için geçerli olduğu gibi, mobil hatlarda da farklılıklar sağlayacak.

Buna bağlı olarak fatura takibi ve kontrol kısmında da yeni düzenlemelere gidilecek. Yani kullanıcılar, bir üst limit belirleyerek sürpriz faturaların önüne geçebilecek. Böylece tarifeye bağlı olarak yalnızca sabit bir ücret ödeneceği belirtiliyor. Ek olarak sözleşmelerini fesih etmek isteyen kullanıcılar, bu işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirebilecek.

https://www.technopat.net/2016/02/04/btk-adil-kullanim-kotasinin-hiz-limitini-artiracak/
Edited by C@NgO

Bulunduğum ilçede TTNET kullananlar sadece ADSL hizmeti alabiliyor çok merak ediyorum 4mb hıza yükseldiğinde çöken altyapı 5 mb de neler yapacak yada nasıl bir çözüm bulacaklar. Bence 5 mb dahi çok düşük bir hız 50 mb den 3 mb e düştüğümde Uzay çağından cilalı taş devrine ışınlanmış gibi oluyorum.

Bi yerde görmüştüm Ağustos ta görüşücez bu maddeyi diye, umarım daha erken  görüşürlerde en az 6-7 mb yaparlar ,Adil Kazık Limitinden sonra 360 p video izlenemezmi AKK sonrası ya yuh

diyorum resmen ,hep merak etmişimdir bu AKK parası olanlara niye işlemiyoda bize işliyo mümkünlüde herşey mümükün sağol BTK ara sırada olsa seneler sonra 2 mb işe yarıyıcan gibi....

Umaarım elekronik ortamda sözleşme feshide düzgün olur biri tutturur posta göndericen biri der fax çekicen (Bu arada Digi-Dsmart vs.. den bahsediyorum onlarada geçereli olucakmı bu .??)

Edited by neskali

150 gb ne ya 10 günde doluyor o kota tek farkı hız artık 1 haftada değilde 10 günde düşecek 3 gün fark olcak sadece 5 mb az aslında şunu 6 falan yapsalar aynı şekilde uploadada el atmaları lazım 16 mbps hız veriyorsun anladıkta 0.7 mbps upload vermek neyin kafası sen onu 3-4 mbps yapsana aynı yapamıyorsun bari 3-4 mbps yap 0.7 mbps nedir

Bulunduğum ilçede TTNET kullananlar sadece ADSL hizmeti alabiliyor çok merak ediyorum 4mb hıza yükseldiğinde çöken altyapı 5 mb de neler yapacak yada nasıl bir çözüm bulacaklar. Bence 5 mb dahi çok düşük bir hız 50 mb den 3 mb e düştüğümde Uzay çağından cilalı taş devrine ışınlanmış gibi oluyorum.

Altyapı fazlasıyla var şuan tüm evlere 200 mbps internet verebilirler il-ilçe farketmeksizin bunu yerle çekilen hatlarla alakası yok hız düşümü saçmalığını kullanan dünyadaki nadir ülkelerden biriyiz zaten o neden konuluyor onuda anlayabilmiş değilim elin polonyalısı bizim paramızla 63 tlye 900 mbps download 500 mbps upload (adil kullanım kotası sınırı olmadan) alabilirken bizde aynı paraya 16 mbps download 0.7 mbps upload veriyorlar bu kadar düşük hızı verdikleri yetmezmiş gibi bide adil kullanım kotası koyular sömürülüyoruz nokta net

Edited by RaZoRWounD

150 gb ne ya 10 günde doluyor o kota tek farkı hız artık 1 haftada değilde 10 günde düşecek 3 gün fark olcak sadece 5 mb az aslında şunu 6 falan yapsalar aynı şekilde uploadada el atmaları lazım 16 mbps hız veriyorsun anladıkta 0.7 mbps upload vermek neyin kafası sen onu 3-4 mbps yapsana aynı yapamıyorsun bari 3-4 mbps yap 0.7 mbps nedir

Altyapı fazlasıyla var şuan tüm evlere 200 mbps internet verebilirler il-ilçe farketmeksizin bunu yerle çekilen hatlarla alakası yok hız düşümü saçmalığını kullanan dünyadaki nadir ülkelerden biriyiz zaten o neden konuluyor onuda anlayabilmiş değilim elin polonyalısı bizim paramızla 63 tlye 900 mbps download 500 mbps upload (adil kullanım kotası sınırı olmadan) alabilirken bizde aynı paraya 16 mbps download 0.7 mbps upload veriyorlar bu kadar düşük hızı verdikleri yetmezmiş gibi bide adil kullanım kotası koyular sömürülüyoruz nokta net

Benim anladığım kendi yazdıklarında BTK AKK artmıyıcak sadece AKK sonrası hız düşümü 3 den 5 e çıkıcak yani kotalarda bi arttırım olmayadabilir...

dostlar kusuruma bakmayin ben olayi anlamadim simdi ben doping adsl hizmeti aliyorum akk 25 akk limit gecince 1 mb oluyor  ortalama benim simdi 75 gb akk 

2 yada 3 mb de netim mi olucak eger bu sistem gecerse ?

Alt taban oluyor diye biliyorum yani 5 yaparsa en az 5 e düşürebilicek iss ler AKK sonrası senin niye 1 e düşüyo 3 mb olması lazım en az diye biliyorum hepsi uymak zorunda bildiğim kadarıyla...

Alt taban oluyor diye biliyorum yani 5 yaparsa en az 5 e düşürebilicek iss ler AKK sonrası senin niye 1 e düşüyo 3 mb olması lazım en az diye biliyorum hepsi uymak zorunda bildiğim kadarıyla...

vallaha ben en son doping ile anlasmam daki olayi biliyorum ama genelde ben 1 mb aliyorum desem yeri 25 gb kara kota mi olur demeyin bir hataya düstük 

ucuz diye o zamanlar simdide babamin üstüneydi hat babam öldügü icinde deyisim yapamiyorum kapattirip yeniden bir firmadan almayi düsünüyorum 

vallaha ben en son doping ile anlasmam daki olayi biliyorum ama genelde ben 1 mb aliyorum desem yeri 25 gb kara kota mi olur demeyin bir hataya düstük 

ucuz diye o zamanlar simdide babamin üstüneydi hat babam öldügü icinde deyisim yapamiyorum kapattirip yeniden bir firmadan almayi düsünüyorum 

Allah rahmet eylesin hocam.
Benimde Türknet 16 mb'e kadar 50 gb akn.
Bildiğim kadarıyla 3 mb sabit alabilmem lazım,ki alıyorum da.Ama bir sorun yaşadım diyelim ve müşteri hizmetlerini aradığımda 3 mb'e kadar alabilirsiniz diye kıvırıyorlar.Öyle bir şey yok benim bildiğim.
Hat kaldırmıyor deyip hız düşümü sağladıkları müşteriler de oluyor bu internet sağlayıcılarının.
Parası olan için altyapı yetersizliği falan hikaye.Tivibu gibi uygulamaları millet nasıl kullanıyor kota yemeden,bizim gibi akn uygulanan fakir ve orta sınıf vatandaş sayesinde.

Bence adil kullanım kotası meselesi tamamen zırvalık. Şöyleki, ben sınırsız alıyorum, eee 50.GB A.K.K., hadi lan oradan demek lazım ama kime ? Milletin cebindeki parayı sömürme yollarından birisi bu. Parayı veren düdüğü çalar hale getiriyorlar. Yakalayan yakaladığının cebindeki parayı alıyor diyelim. Ama kesinlikle haksız bir uygulama. Fakat bunu haklı gören kullanıcılar bile var. Şimdi arkadaşlar içinden o zaman daha çok para ver daha çok A.K.K. hakkı al diyenler çıkacaktır. Mesele çok para vermek değil, değişik isimler altında vatandaşın cebindeki parayı çalma olayıdır. Kişisel görüşümdür.

Allah rahmet eylesin öncelikle Başınız sağolsun....

dopingi bi arayıp söyleyin isterseniz btk alt limiti 3 mpbs olarak belirledi en az bana bunu vermeniz gerekiyo diye bi yokla sözleşmeden kaynaklı 1 mpbs yapıyolar diyicemde onada hakları yok en az 3 vermeleri lazım mecburlar diye biliyiorum.....