Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Amazondan ürün Satın Almak

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba ben masaüstü bilgisayarımı toplamayı düşünüyorum amazondaki fiyatlar buraya göre 300-400 tl daha ucuz amazondan işlemci anakart falan alsam gümrüğe takılma sorunu veya gümrük parasını ödeme gibi sorunlar yaşar mıyım? Amazondan daha önce bu tür alışverişler yapan arkadaşlar varsa bilgilendirebilir mi?

Bunlar Sorularına yardımcı olur.(Alıntıdır.)

S: Aldığım ürün sahte mi orijinal mi?

C: Eğer "sold by Amazon.com" yazılı ürünü aldıysanız sahte olma ihtimali yoktur, Amazon.com orijinal ürünler satmaktadır.

S:Garanti ile ilgili bir durumda ne yapacağım?

C: Amazon müşteri hizmetleriyle görüşüp durumu bildirdiğinizde size alternatifler sunuyorlar ve eğer ürünü göndermenizi isterlerse ürünü onlara geri gönderiyorsunuz ve devamını konuşmalısınız.

S: Free Shipping yazan ürünü alıyorum ama kargo ücreti çıkıyor, neden?

C: Free Shipping ibaresi sadece US için geçerlidir, Türkiye gönderimlerinde kargo ücreti alınmaktadır.

S: Ürünleri alırken taksit yaptırabiliyor muyuz?

C: Hayır, Amazon'da böyle bir şey mümkün değil ancak bazı banka kartlarında örneğin 100 TL ve üzerine 3 taksit gibi seçenekler olabiliyor. Ancak bu şekilde taksit olayını gerçekleştirebilirsiniz.

S: "Payment Revise Needed" Ne anlama geliyor?

C: Bunun anlamı kredi kartınızda yeterli bakiye yok veya yurtdışı alımına açık değil demektir. İlk olarak kartınızın bilgilerini kontrol edin ve bakiyenizin yeterli olup olmadığına bakın, eğer bunların hepsi doğru ise ve hala alışverişte bu sorunla karşılaşıyorsanız çözümü farklı bir kart ekleyerek denemektir.

S: Alışveriş yaptıktan sonra siparişimi iptal edebilir miyim?

C: Evet, bu mümkün. Yapmanız gereken şey Your Orders> Siparişiniz> Cancel Request> Dedikten sonra mail gelecek ve iptal olacak. Eğer ücret hesabınızdan çekildiyse 2-3 iş günü içinde gelecektir ancak çekilmediyse sıkıntı yok.

S: Vergi eklendiğini nasıl anlarım? Vergi limiti ne kadar? Vergi limitinin üstünde ürün alsam ne olacaktır? Ürünüm gümrüğe takılır mı?

C: Ödeme ekranına geldiğinizde "Import Fee Deposits" eklendi ise o vergidir ve onu düşüremezsiniz. Sınır, 75€'dır. Bunun üzerinde ürünler alırsanız "Import Fee Deposits" yani vergiyi otomatik olarak hesaplayarak toplam ücrete ekler.
Bu her ürünün türüne göre sayısına göre değişiklik gösterebilir. Anca vergiye takılmamak için ayrı ayrı 75€ altında sipariş verebilirsiniz. Eklenen vergi tutarıyla beraber toplam miktarı öderseniz Amazon sizin adınıza her şeyi halledecek, ürün kapınıza kadar gelecektir.

** Gümrük vergisi tutarı yani 75€ kargo hariç olan tutardır.

S: Ödediğimiz gümrük vergisi ücreti bize geri ödeniyor mu?

C: Gümrük vergisi ücretiniz siparişinizden sonraki 60 gün içerisinde mail ile bilgi verilerek kartınıza yatırılacaktır ancak bazı durumlarda bu olmayabilir, kesin bilgi Amazon Müşteri Hizmetleri'nde.

S: Amazon'dan kaç adet ürün getirme hakkına sahibiz?

C: Eğer hızlı kargo ile alırsak yani DHL veya UPS, ürünlerimizin herhangi bir gönderi limit yok istediğiniz ürünü parasını ödedikten sonra sıkıntısız alabilirsiniz. Şöyle bir durum var, aynı üründen aynı kişi adına en fazla 3 adet alabilirsiniz.
Eğer standart kargo yani i-Parcel ile alırsanız yılda en fazla bir kişi için 5 adet ürün getirme hakkınız var. Eğer ki 5'ten fazla ürün getirmek istiyorsanız ve i-Parcel 5. kargodan sonrasını göndermiyorsa Amazon ile iletişime geçebilir ve farklı bir anlaşmalı oldukları kargo şirketine kargoyu verdirtebilirsiniz.

7. Getirilemeyen yasak ürünler listesi

• Gıda, Kozmetik, Vitamin hapları ve İlaçlar
  • Airsoft silahlar
  • Kesici aletler
  • Cep telefonu ve IMEI numarası olan, SIM Kart takılabilen her türlü cihaz
  • Orta ve yüksek seviye DSLR fotoğraf makineleri ve kısmi olarak yüksek seviye objektifleri

8. Türkiyede garantisi mevcut olan firmalar yani ulusal garanti
  • Razer
  • Evga
  • Corsair
  • Sandisk
  • Crucial
Edited by WolfmanTR_
  • Like 2

Hocam Amazondan alışveriş yapacaksanız 

Please register to see this content.
 burayı okuyun.

Sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vereyim. Gümrükten tam da dediğiniz gibi işlemci ve anakartın geçmediğini söylüyorlar :) Zaten bu ikisinin fiyatı Türkiye de de aşağı yukarı aynı gibi. RAM, HDD vs diğer parçalar geçer.

Yok hocam ya vatandan baktım ben aynı anakartın, işlemcinin fiyatına 300-400 tl arası oynuyor. Yani 300 tl amazon daha ucuz hem şuna da dikkat ettim. Amazondaki anakartın satışını yapan gigabyte msi falan yani usa'daki kendi firmalarından satışını gerçekleştiriyorlar. Açıkçası amazondaki fiyatlarla vatandaki fiyatlar arasında çok fark olmasa da yine 300-400 tl az bir para değil yani kâr etmenin nesi kötü? :D Şimdi onu bunu geçtim de işlemci ve anakart gümrükten geçmiyorsa technopat forumundaki bir arkadaş isim vermek istemiyorum notebook için ekran kartı almış amazondan hatta onun videosuda var o nasıl geçmiş acaba gümrükten şimdi bende o merak uyandırdı. Bilmiyorum bilginiz var mı? :D 

Birbir şey düşünmeden önce sadece gümrük limiti ne kadar bunu düşünmeni tavsiye ederim son yönetmelik değişikliği ile gümrükten geçebilecek ürünü fiyatının limiti 75 euro dur. (özel günler dışında, yılbaşı, bayram vs.) aldığını farzet aldığın ürün gümrükte takılacak (YOKSA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ İLE AMAZON ARASINDA GÜMRÜK MUAFİYETİ İLE İLGİLİ ANLAŞMA VARDA BENİMMİ HABERİM YOK. :) ) ve sana özel tüketim vergisini ödemeden ürünleri serbest bırakamayacaklarını söyleyecekler sende ödeyeceksin, (tabi durumlu ilgili sana tebligat gelirse  ;) ) Türkiyeden aldığın ürünle aynı fiyata gelecek. Yanlış anlama bu düşünceni direk rafa kaldır. 75 euro yu geçmeyen tek veya birden fazla ürün alırsan o başka sıkıntı olmaz.

Bhsettiğiniz arkadaşın durumu için 2 seçeneği var:

1- Gümrük memurlarıda insan farketmemiş veya gözden kaçırmış olabilir. Bu normaldir, milyonlarca ürünü kortrol etmek kolay değil.

2- Firma ile görüşür faturanızın 75 euro kestirirseniz o başka, tabi firmka bunu yaparmı  (amazon) işte o çok zor.

SAYĞILARIMLA. 

Edited by Alphonso_Elric

Zaten aldığınız ürün devletin koymuş olduğu limit üzerindeyse amazon "Import Fees Deposit to Turkey" olarak gümrük vergisi ekliyor öncelikle gümrük vergisi çıkmayan ürünlerinizin şiparişini verin kapınıza kadar gelecektir Sonrada gümrük vergisi eklenmiş ürünlerinizin siparişini verebilirsiniz normal kargo seçin ve hediye etiketi ekleyin (Hediye paketi değil) eğer şansınız varsa ürünleriniz türkiye gümrüğüne uğramadan direk geçip kapınıza gelirse 2 ay sonra ödediğiniz Import Fees Deposit ücreti kredi kartınıza iade edilecektir kredi kartı yada sanal kredi kartı kullanın.Anakart işlemci gümrükten geçmiyor diye birşey yok laptop getiren bile var.Sadece amazonun sattığı ürünleri sipariş verin diğer yan şirketlerin sattığı ürünleri satın almayın.

Edited by C@NgO

13 saat önce, anilguleryuz yazdı:

Yok hocam ya vatandan baktım ben aynı anakartın, işlemcinin fiyatına 300-400 tl arası oynuyor. Yani 300 tl amazon daha ucuz hem şuna da dikkat ettim. Amazondaki anakartın satışını yapan gigabyte msi falan yani usa'daki kendi firmalarından satışını gerçekleştiriyorlar. Açıkçası amazondaki fiyatlarla vatandaki fiyatlar arasında çok fark olmasa da yine 300-400 tl az bir para değil yani kâr etmenin nesi kötü? :D Şimdi onu bunu geçtim de işlemci ve anakart gümrükten geçmiyorsa technopat forumundaki bir arkadaş isim vermek istemiyorum notebook için ekran kartı almış amazondan hatta onun videosuda var o nasıl geçmiş acaba gümrükten şimdi bende o merak uyandırdı. Bilmiyorum bilginiz var mı? :D 

o videoyu hatırlıyorum çok eski bir video, tarihine baktınmı? O tarihte yapılabilenlerle şimdi yapılanlar çok farklı. Donanımhaberde (yeri değil belki site adı yazmam adminler gereken bir şey varsa yaparsanız sevinirim) 1,500 sayfaya gelmiş Amazon konusu var MühendisMurat nickli bir arkadaşın açtığı.

Dayanamadım Youtoube'tan dediğin videonun sayfasının resmi 3 yıl olmuş bahsettiğin konu, ve yanlış hatırlamıyorsam ebay'dan almışlardı ekran kartını amazondan değil.

"

"

Ve konusunda da ürünü aşağıdaki gibi tanımlattığını söylüyor. Fakat Amazondan (satıcısı Amazon olan " Sold by Amazon and  ") alacağın her hangi bir şeyde bu söz konusu olamaz diye biliyorum. Diğer satıcılar için bir şey diyemem. 

Please register to see this content.

Bu kadar uzun neden yazdın dersen eğer örnek olarak verdiğin videoyu ve linkindeki bilgileri okumadığın için yazdım. 

Edited by ney69

Hocam donanımhaberdeki bütün yazıların neredeyse hepsini okudum. Anakart işlemci falan geçmez demişler ama çoğu kişi geçirmiş ondan sordum. Bilmiyorum denemeyi düşünüyorum ama işte gelmeme ihtimali de var sorun orada

Sent from my iPhone using Tapatalk

Donanınhaberde ki topiği açan Mühendismurat'a sorsan yardımcı olur her halük

On 30.05.2016 at 01:39, anilguleryuz yazdı:

Hocam donanımhaberdeki bütün yazıların neredeyse hepsini okudum. Anakart işlemci falan geçmez demişler ama çoğu kişi geçirmiş ondan sordum. Bilmiyorum denemeyi düşünüyorum ama işte gelmeme ihtimali de var sorun orada

Sent from my iPhone using Tapatalk

arda