Jump to content

Asus Anakartların Bİos Güncelleme Ve Bios Kurtarma

deniz34

Recommended Posts

ASUS Anakartların BİOS Güncellemeleri resimli Anlatımı

ASUS UPDATE

Doğrudan üretici sitesinden indirebileceğiniz adres;

http://support.asus.com/download/download.aspx?model=Tools&SLanguage=en-us

Asus Update ‘i Başlat >>> Programlar >>> ASUS >>> ASUSUpdate >>> ASUSUpdate yolunu izleyerek çalıştırıyoruz.

image-DF5C_4AA54953.jpg

ASUS UPDATE ile yapılan bios güncelleme işlemini güvenli kılmak için.

1. Her zaman en güncel sürümü kullanılmalıdır.

2. Bios güncelleme süresince işlemci veya sistem o/c yapılmamalıdır.

3. Bios güncelleme yapılmadan önce bios ayarları sıfırlanmalıdır.

4. NT veya XP işletim sistemlerinde yönetici olarak oturum açılmalıdır.

5. Windows altında çalışan tüm programlar kapatılmalıdır.

6. Çalışan Anti-virus uygulamaları kapatılmalıdır.

7. Bios güncellemesi tamamlandıktan sonra PC yeniden başlatılmalıdır.

8. Bilgisayar açılırken default bios ayarları yüklenmelidir.

ANAMENÜ

Asus Update anamenü aşağıdaki gibi karşımıza geliyor ve menüden istediğimiz bölüme next ile geçiyoruz.

image-49F0_4AA54953.jpg

Asus Update ile aşağıdaki işlemleri yapabiliyoruz.

• Save the current BIOS to file --- Mevcut BIOS’u dosya olarak kaydetmek.

• Download BIOS from internet --- BIOS Dosyasını internetten indirmek

• Update the BIOS from file ---- PC’deki mevcut bios dosyasını kullanarak güncellemek

• Update the BIOS from the Internet --- İnterneti kullanarak bios güncellemek

• Check BIOS information --- Bios hakkında bilgi

• Options --- Update ile ilgili bazi degisiklikler yapilir.

ASUS UPDATE İÇERİK

Save the current BIOS file

Kullandığımız BIOS sürümünü belirlediğimiz ad ve klasöre kopyalar.

Anamenüden Save the current BIOS file seçeneğini seçip next butonunu tıklarız. Aşağıdaki resimde bulunan ad kısmına bios dosyasına vermek istediğimiz ismi ve uzantıyı yazıp ,kaydet butonuna tıkladığımızda bios dosyamız oluşur.

image-0218_4AA54953.jpg

Download BIOS from internet

Anakartımızla ilgili BIOS sürümlerini , Asus server’a bağlanarak bilgisayarımıza indirmemizi sağlar. Anamenüden Download BIOS from internet seçeneğini seçip next butonunu tıklarız. Açılan pencerede indireceğimiz sunucuya bağlanarak bios sürümlerinin listelenmesini sağlarız. İstediğimiz bios sürümünü seçip bilgisayarımıza kaydederiz.

Update the BIOS from file

Bilgisayarımızda daha önceden bulunan bios dosyasını güvenli bir biçimde yazdırmamızı sağlar.

ADIM 1 >>> Anamenüden Update the BIOS from file seçeneğini seçip next butonunu tıklarız.

image-4436_4AA54953.jpg

ADIM 2 >>> Açılan pencerede bilgisayarımızda bulunan bios dosyasını seçerek , -AÇ- butonuna tıklarız.

image-F4E9_4AA54953.jpg

ADIM 3 >>> Açılan pencerede bulunan FLASH butonuna tıklayarak yazma işlemini başlatıyoruz.

image-516B_4AA54953.jpg

ADIM 4 >>> Başarı ile dosyamızı yazdıysak bir uyarı almadıysak ,aşağıdaki ekran görüntüsü oluşur.

image-C301_4AA54953.jpg

Update the BIOS from the Internet

Anakartımızla ilgili BIOS sürümlerini , Asus server’a bağlanarak BIOS’u yazmamızı sağlar.

ADIM 1 >>> Anamenüden Update the BIOS from the Internet seçeneğini seçip next butonunu tıklarız.

image-906F_4AA549A8.jpg

ADIM 2 >>> İlgili sunucuyu seçip next butonuna tıklarız

image-7939_4AA549A8.jpg

ADIM 3 >>> Anakartımızla ilgili bios sürümleri karşımıza çıkar ve buradan next butonuna tıklarız

image-364F_4AA549A8.jpg

ADIM 4 >>> Açılan pencerede bios dosyamızı seçip, SAVE butonuna tıklarız.

ADIM 5 >>> BIOS yazma işlemi tamamlanır.

Check BIOS information

Bios ve anakartımız hakkında bilgi verir.

image-67D0_4AA549A8.jpg

Options

2 secenek vardir.

BIOS Downgradable : Düşük BIOS sürümleri yüklenmesine izin verir.

Launch MyLogo application to replace system boot logo before flashing BIOS : BIOS yazılırken my logo uygulaması korunmaz.

image-462E_4AA549A8.jpg

DİKKAT :

ASUS UPDATE ile yapılan bios güncelleme işlemini güvenli kılmak için.

1. Her zaman en güncel sürümü kullanılmalıdır.

2. Bios güncelleme süresince işlemci veya sistem o/c yapılmamalıdır.

3. Bios güncelleme yapılmadan önce bios ayarları sıfırlanmalıdır.

4. NT veya XP işletim sistemlerinde yönetici olarak oturum açılmalıdır.

5. Windows altında çalışan tüm programlar kapatılmalıdır.

6. Çalışan Anti-virus uygulamaları kapatılmalıdır.

7. Bios güncellemesi tamamlandıktan sonra PC yeniden başlatılmalıdır.

8. Bilgisayar açılırken default bios ayarları yüklenmelidir.

Doğrudan üretici sitesinden indirebileceğiniz adres;

ASUS Update programı

http://rapidshare.com/files/276919007/ASUSUpdt_V71701_XPVistaWin7.zip.html

MD5: 1EA37F0B9DF672BC1899C4E09868E8A2

AFUDOS İLE BIOS GÜNCELLEMEK

AFUDOS Ami Biosları güncellemek için kullanılan dos altında çalışan bir

programdır. Anakartınızın Bios türünü bilmiyorsanız veya hangi program güncelleme ile yapılacağını bilmiyorsanız , anakartınızla ilgili download bölümünden öğrenebilirsiniz.

http://support.asus.com.tw/download/download.aspx?SLanguage=en-us

İndirme linki

Afudos program ile dosta bios yazmak için bir başlangıç disketi veya benzeri ortama hazırlanmış boot diskinin dosyalarının içine Afudos programı ve BIOS dosyası atılır. (Biz bu iş için disket sürücüyü seçtik) BIOS'tan ilgili boot ayarlarını yaptıktan sonra , sistemimizin belirttiğimiz ortamdan açılmasını bekleriz .

Sistem disketten açıldıktan sonra Afudos yazıp enter tuşladığımızda , Afudosun kullanım parametreleri gelecektir.

Usage: afudos /i<ROM filename> [/o<save ROM filename>]

Örneğin bizim BIOS dosyamızın ismi P5ND2.ROM olsaydı .

--BIOS'u yazmak için ;

afudos /iP5ND2.ROM ile BIOS’u yazacağız.

--BIOS'u yedeklemek için ise ;

afudos /oP5yedek.rom ile BIOS'u yedekleyeceğiz.

1- BIOS'u yazmak için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bios dosyası P4C800B.ROM ve afudos /ip4c800b.rom ile yazılma işlemi başlatılmış .

image-9B91_4AA5541D.jpg

2- BIOS yazma işlemi bittiğinde disket sürücü parametresi çıkıyor ve sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

image-1E63_4AA5541D.jpg

AFLASH İLE BİOS GÜNCELLEMEK

AFLASH programı Asus tarafından yapılan dos altında ,bios güncellemek için kullanılan bir programdır. Anakartınızın Bios türünü bilmiyorsanız veya hangi program güncelleme ile yapılacağını bilmiyorsanız , anakartınızla ilgili download bölümünden öğrenebilirsiniz.

-İndirme linki

AFLASH programı ile dosta bios yazmak için bir başlangıç disketi veya benzeri ortama hazırlanmış boot diskinin dosyalarının içine AFLASH ve BIOS dosyası atılır. (Biz bu iş için disket sürücüyü seçtik) BIOStan ilgili boot ayarlarını yaptıktan sonra , sistemimizin belirttiğimiz ortamdan açılmasını bekleriz . Sistem açıldıktan sonra AFLASH yazıp enter tuşladığımızda aşağıdaki menu gelecektir.

1. Seçenek BIOS dosyasını mevcut ortama kaydeder ve yedekler.

2. Update BIOS Including Boot Block and ESCD ,Biosu yazmak için kullanılır.

image-7FDD_4AA5541D.gif

Update BIOS Including Boot Block and ESCD = Boot Block ve ESCD dahil BIOS'u güncelle

Boot Block nedir, bilgisayarınızın açılabilmesi için bir takım algoritmalara sahip ve BIOS çipinde çok ufak bir yer kaplayan sistemcik. Dolayısı ile aslında bu bölümün güncellenmesi gerekmiyor. Ama BIOS hasar görürse Boot Block ile sistem açılabiliyor.

AFLASH kullanarak BIOS'u diske yazdırmak

Anamenüden 1. seçeneği seçersek bizden BIOS dosyasının kaydedileceği konum ve adını isteyecektir. Bunu (A:\XXX-XX.XXX) biçiminde yazdıktan sonra enter'a bastığımızda yedekleme işlemi tamamlanacaktr

image-308C_4AA5541D.gif

AFLASH kullanarak BIOS’u Güncellemek

ADIM 1 >>> Anamenüden 2. seçeneği seçtiğimizde BIOS yazma işlemi ile ilgili Y/N onayını bekler.

image-AA7A_4AA5541D.gif

ADIM 2 >>> Yazma işlemi le ilgili onay alındıktan sonra yazma işlemi başlar. Bir hata yoksa aşağıdaki görüntü oluşur. Klavyeden ESC basıp ana menüye dönmemizi ister. Yazma işlemi bitmiştir.

image-D88B_4AA5541D.gif

ADIM 3 >>> Bilgisayarı kapatıp veya resetleyip , BIOS ‘a gerekli olan bilgileri girmemizi ister.

image-A3B3_4AA5541D.gif

AWDFLASH ile BIOS güncellemek

AWDFLASH Award Biosları güncellemek için kullanılan ,dos altında çalışan bir

programdır. Anakartınızın Bios türünü bilmiyorsanız veya hangi program güncelleme ile yapılacağını bilmiyorsanız , anakartınızla ilgili download bölümünden öğrenebilirsiniz.

-İndirme linki

Hazırlanmış boot diskinin dosyalarının içine AWDFLASH programı ve BIOS dosyası atılır. BIOS'tan ilgili boot ayarlarını yaptıktan sonra , sistemimizin belirttiğimiz ortamdan açılmasını bekleriz .

Karşımıza DOS ekranı geldiğinde AWDFLASH yazıp enter tuşuna bastığımızda , program penceresi ekrana gelecektir.

image-F3F6_4AA55465.jpg

BIOS dosyamızın ismini yazıp enter tuşuna bastığımızda bize BIOS yedeğinin alınıp alınmayacağını sorar. (eğer disket kullanıyorsak disketin dolması ihtimali var, dolu ise bir sorun oluşturmaz ,programdan çıkar) Biz Y seçeneğini seçip kabul edeceğiz.

image-DC6C_4AA55465.jpg

Karşımıza gelen pencerede BIOS yedeğinin ismini yazıp enterı tuşladığımızda diske yazım işlemi başlar.

image-26F7_4AA55465.jpg

Bios dosyamızın yedekleme işlemi bittiğinde , Y/N ile devam edip etmeyeceğimizi bir kez daha sorar. Y tuşuna bastığımızda BIOS'a yazma işlemi başlar .

image-C935_4AA55465.jpg

BIOS yazma işlemi bittiğinde disketi çıkartıp , F1 tuşuna bastığımızda sistem yeniden başlar .

image-A900_4AA55465.jpg

ASUS EZFLASH İLE BİOS GÜNCELLEMEK

Asus EzFLASH Asus'un sadece disket ile gerçekleştirdiği bir uygulamadır. Disket sürücü içine ,indirilen bios dosyasının ismi her anakart modeli için herhangi bir isimle kaydedilir. Açılışta Alt+F2 ile EzFLASH programına giriş yapıp. İlgili dosyayı gördükten sonra enter tuşu ile yazım işlemini başlatıyoruz. Yazılım işlemi bittiğinde sistem kendini yeniden başlatıyor.

(Benim anakartım Award bios olduğu için AWDFLASH ile update yaptık )

image-87D9_4AA55465.gif

image-7EF1_4AA55465.jpg

ASUS Crashfree ile BIOS Kurtarmak

ASUS Crashfree BIOS

Ankartımızın BIOS kısmı anakartımızın güncelleştirilecek tek bölümü , bu da bir işletim sistemi ve bozulduğu zaman tekrar yüklenebiliyor. Eğer BIOS'umuzun Boot Block'unda zarar oluşmamışsa kurtarma işlemi yapmak mümkün oluyor.

Boot Block nedir, bilgisayarınızın açılabilmesi için bir takım algoritmalara sahip ve BIOS çipinde çok ufak bir yer kaplayan sistemdir. Dolayısı ile aslında bu bölümün güncellenmesi gerekmiyor. BIOS hasar görürse Boot Block ile sistem açılabiliyor. BIOS güncellemesi yaparken işlemin yarıda kaldığını varsayalım , BIOS'un Boot Block kısmına zarar gelmediği için tekrar yükleyebiliriz. Eğer bir sorun sonucu ekrana hiç görüntü gelmiyorsa bios entegresinin programlaması gerekir. Buda ancak teknik servis ortamında mümkündür.

ASUS Crash Free Bios özelliğini kullanabilmek için , ekrana görüntü geliyor ancak "Bad Bios Checksum" gibi bir ifade çıkıyorsa, CrashFree Bios özelliği devreye giriyor ve ilk önce Disket sürücü daha sonra CDROM’u kontrol ediyor.

image-DC63_4AA55261.jpg

Eğer kurtarma işlemi anakart CD si ile yapılacaksa herhangi bir problem yok. Ancak anakart CD si yok ise, ASUS dan indirilen bios dosyası bir diskete kopyalanıyor. Bios dosyasının ismini anakartın kullanım kılavuzunun içinde bios update kısmında bulabilirsiniz. (Benim kullandığım anakart P5ND2-SLI olduğu için P5ND2SLI.BIN olarak değiştirdim.)

image-19BD_4AA55261.jpg

!. Kurtarma işlemi tamamlandığında sorunsuz bir bios sahibi oluyorsunuz.

image-C840_4AA55261.jpg

Kaynak: www.cizgi.com.tr

Ben 1-2 ay evvel asus p5kc anakartımın biosunu güncelleyeyim dedim.Gerekli programı ve bios güncellemesini indirdim.Ardından sırayla işlmeleri yaptım.Sistemi yeniden başlatmamı istedi başlattım.Fakaat sistm açılmadı.Kafamı monitöre vuruyordum.Senin neyine bios güncellemesi.Bilmediğin işi niye yapıyorsun diye.Meğersem ben deki çift hardiskten sistemin kurulu olmadığı hardiski master(açılış hardiski )olarak görüyormuş.Onu düzelttim.Ve sistem açıldı.Hala o açılışı gördüğümde çektiğim ooohh'u unutamıyorum.O nedendendir ki windows7 yi elimin altında gerekli tüm dosyaları olmasına rağmen bios slic yoluyla tam sürüm yapmıyorum.Ya bir daha ooh çekemezsem diye.

Saygılarımla

Ben 1-2 ay evvel asus p5kc anakartımın biosunu güncelleyeyim dedim.Gerekli programı ve bios güncellemesini indirdim.Ardından sırayla işlmeleri yaptım.Sistemi yeniden başlatmamı istedi başlattım.Fakaat sistm açılmadı.Kafamı monitöre vuruyordum.Senin neyine bios güncellemesi.Bilmediğin işi niye yapıyorsun diye.Meğersem ben deki çift hardiskten sistemin kurulu olmadığı hardiski master(açılış hardiski )olarak görüyormuş.Onu düzelttim.Ve sistem açıldı.Hala o açılışı gördüğümde çektiğim ooohh'u unutamıyorum.O nedendendir ki windows7 yi elimin altında gerekli tüm dosyaları olmasına rağmen bios slic yoluyla tam sürüm yapmıyorum.Ya bir daha ooh çekemezsem diye.

Saygılarımla

Bende Asus P4PE anakartı var bende bios güncelleme yaparken hata verdi bilgisayaraı kaım tekrar açılmadı anakart CD sini taktım bozulan biosu kurtardım elinde anakart CD si bulunursa sorun yok

deniz34 peki bozulan biosu cd ile nasıl yapacağız.Ben de cd si var.Hatta 3-4 tane kopyası var.İşimi sağlama aldım.Diyelim ki bozuldu.Açılmayan bir biosu ben cd yi takınca nasıl onaracağım ki?Bios açılmıyor bile.İnanın bios tan çok tırsarım.O yüzden bilgim olsun diye soruyorum.Saygılarımla

deniz34 peki bozulan biosu cd ile nasıl yapacağız.Ben de cd si var.Hatta 3-4 tane kopyası var.İşimi sağlama aldım.Diyelim ki bozuldu.Açılmayan bir biosu ben cd yi takınca nasıl onaracağım ki?Bios açılmıyor bile.İnanın bios tan çok tırsarım.O yüzden bilgim olsun diye soruyorum.Saygılarımla

image-DC63_4AA55261.jpg

Bende bu konuda acemiyim ve hatta ingilizce yabancı dilimde yok ben windows üzerinden yapmaya çalıştım Asus Update programının son sürümünü sitesinden indirdim resimlere göre uyguladım güncelleme yaparken hata verdi bende kendim power anahtarından kapadım sonra bilgisayar açılırken yukardaki resimdeki hatayı verdi bende anakartın CDsini taktım enterledim kendi kendine eski bios sürümüne getirdi bunu iki defa denedim olmadı sonra anakart CDsinin içindeki asus update programını kullandım ve sorunsuz biosumu güncelledim sizinde anakart CDsi olduğu için CDdeki asus update programını kullanarak sorunsuz güncelleyebilirsiniz elektrik kesintisi olmasın ve anakartın doğru olan güncell bios dosyasını kullandıktan sonra bir sorun olmaz zaten biraz dikkat gerekli okadar

deniz34 o değin ekran hiç gelmiyor.Simsiyah bir ekran o kar.Anakartta takılı tüm donanımlar çalışıyor gözüküyor ama sistem açılmıyor.

Benim dedğim galiba daha tehlikeli bir zarar görme.Onu da servisler yapabilir.Analatımın güzel onları bir kaydedeceğim.Elimin altında olsun.Böylesi anlatımlar kaçmaz.Saygılarımla

deniz34 o değin ekran hiç gelmiyor.Simsiyah bir ekran o kar.Anakartta takılı tüm donanımlar çalışıyor gözüküyor ama sistem açılmıyor.

Benim dedğim galiba daha tehlikeli bir zarar görme.Onu da servisler yapabilir.Analatımın güzel onları bir kaydedeceğim.Elimin altında olsun.Böylesi anlatımlar kaçmaz.Saygılarımla

Rica ederim Yağmuradam Asusun kendi distribitörü www.cizgi.com.tr kaynak olarakta gösterdim zaten bu siteyi inceleme vaktiniz olursa çok iyi bilgiler var ve videolarda var ama ben buraya nasıl ekleyeceğimi bilmediğim için ekleyemiyorum ilerde belki ekleyebilirim biraz öğrenmem lazım

Saygılarımla

olay biosların guncellemeyle default (fabrika ayarlarına) donmesinden kaynaklanıyo yani olay herhangi bi sakatlık değil hepsinde oyle nerdeyse...bazı arkdaşlar karşı çıksada yine soylerim dos altından yapmak saha sağlıklı ..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...