Jump to content

Pardus 2008 Çıktı

Kaizen07

Recommended Posts

11612.jpg

Ulusal işletim sisteminin yeni sürümü yayınlandı.

TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ulusal İşletim Sistemi Pardus'un birçok yeniliği barındıran yeni sürümü yayınlandı.Kullanıcılar, ''özgür yazılım'' Pardus'un son sürümünü, yazılımın resmi internet sitesi olan www.pardus.org.tr adresinden bugünden itibaren bilgisayarlarına ücretsiz olarak kurabilecek.Pardus 2008'e eklenen ''Göç Aracı'' yazılımıyla kullanıcılar, aynı bilgisayarda yüklü Windows işletim sisteminin ayar, belge ve adres defterlerine kolaylıkla ulaşabilecek.Pardus'un son versiyonunun bir başka göze çarpan özelliği ise eski sistem ayarlarına dönebilmek için sistem geri yükleme noktası oluşturma özelliğinin eklenmesi. Böylece bilgisayarına herhangi bir yazılımı yükleyen kullanıcılar, bir sorunla karşılaştıklarında bilgisayarlarınınsistem ayarlarını, söz konusu yazılım yüklenmeden önceki herhangi bir tarihe geri döndürebilecekler.

downloadmn2.png

http://www.pardus.org.tr/indir.html[/CODE]

[color=#FF0000]Haber Kaynak[/color]

[CODE]http://www.bilisimveteknoloji.com/haber/?tbl=detay&HaberID=1283[/CODE]

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

hangi program calışmıyor.exelermi? calışmaz cünkü pardus pisi uzantılı dosyaları calıştırıyor.pardus kendine ait calıştırdığı programların pisi paketleri var.ve windows taki her programın bir eşi linuxte var windowsta msn linuxte amsn -windowsta media player linuxte kaffein kmplayer amarok.daha sayıyımı.mesela sen kmplayerı windowsa exe uzantılısını kuruyorsun pardus pisi paketini ubuntu deb paketini kuruyor.sen tutup exe programını wineyi kurmadan calıştırmaya kalkarsan calışmaz tabiki.pardusun donanım tanıma sistemi biraz daha gelişsin ne diye windowsla uğraşıyımki vista kullanıyorum.ama şöyle söyleyim vistadan cok güzel yönleri var pardusun.tek eksiği oyun olarak biraz az destek alıyor.pisi paket hazırlayıcıları fazla oyun yazmıyorlar.oyunlar linuxsede destek verseler mandasoft hapı yutarda oyun yazan firmalar coğunlukla hep windows icin yazıyorlar.hele pisi paketi derlemeyi bir öğren sonradan cok hoşuna gidiyor.

Wine

Wine programının kurulumunu gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken .exe , .so veya .dll uzantılı programın üzerine sağ tıklamak wine ile çalıştır komutunu seçmek.

Wine ile bazı programlar Windows'a göre Linux'da bazen daha iyi çalışır fakat bütün windows programları da düzgün çalışmayabilir. Wine benzeri pek çok program olsa da Wine bunlar arasında ücretsiz olan en iyi yazılımdır.

Wine programı Mac OS X üzerinde de çalışabiliyor. Bu kullanımı ile Açık Kaynak Yazılımlar arasındaki popülerliğini her geçen gün biraz daha arttırıyor.

Wine yazılımı daha önceden Adobe Photoshop yazılımını çalıştırmazken artık bu resim düzenleme programını da çalıştırıyor.

WINEHQ, Linux işletim Sistemleri üzerinde Wine ile Windows'da çalışan programları test ediyor ve kendi sayfasında bu listeyi ayrıntılı olarak sunuyor. Buna göre kullanıcıları bilgilendirip tavsiye listesine göre işlem yapmalarını sağlıyor.

Daha fazla bilgi:

Please register to see this content.

pardus bu haliyledebir çok işletim sistemini sölluyor.

bende herkes denemeli.

ilk başta karışık gelebilir ama aslında öyle değil

çok kullanışlı ex program krdurmak istemeyen güncellemeleri otomatik bi şekilde yapan.driver sıkıntısı olmayan vs gidiyo işte.

kısaca mükemmel bişey.bi gün windowsa rakip olursak şaşmayın :D

devlet yakında tüm altyapısını pardusa geçirecek.rtükten başladı :)

ama biraz daha büyümesi,gelişmesi lazım pardusun.o zaman milyonlarca doları bill amcaya değilde yazılım geliştiricilere dağıtır devletimiz.

programcılarımızın çoğalması lazım.yoksa 100-200 kişi bunun altından kalkamaz...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...