Jump to content
TNC-TR

ney69

Üye
 • Content count

  107
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

36 Excellent

About ney69

 • Rank
  Aktif üye

Profile Information

 • Male
 • İstanbul / Kadıköy

Recent Profile Visitors

788 profile views
 1. Şifrede bende sıkıntı yaşadım. Bendeki sıkıntının kaynağı Chrome'un sayfayı otomatik Türkçe'ye çevirmesi çıktı. Orijinali göster deyip şifreyi dikkatlice kopyalayınca sorun yok. her iki siteden de indirdim denedim.
 2. Evet Monster' mağazası, Kadıköy Yazıcıoğlu'nun tam karşısında
 3. İstanbul'da isen Kadıköy Yazıcıoğlu'nun orada mağazası git mıncıkla iyicene öyle karar ver derim.
 4. Üstad sağ olasın. Bir ricam olacaktı mümkünse (ben bulamadım) Türkçe portable sürümü varmıdır, varsa yönlendirebilirmisin.
 5. ney69

  Windows 10 Pro x64 1803 17134.5 Gaming Edition

  Donanımhaber'den link eklemek serbest ise MSMG Toolkit modifiye için bu nasıldır, iş görürmü.
 6. ney69

  Windows 10 Soru Ve Cevaplar

  Gizli versiyondan kastım (bu arada efe34 arkadaşla olan yazışmamızı okudunuzmu) örneğin elimde ki wimde pro versiyon var sadece fakat bana lazım olan ise Home Single Language ya da Enterprise. Bu Pro olan wimden diğerlerini nasıl çıkartıp kendi isomu yaparım dı. Efe34 arkadaş kendi kullandığı Core versiyondan Enterprise oluşturma için gereken cmd'yi zaten konuda daha önce vermişti, soruma istinaden daha detaylı olan bir yol gösterdi (gerçi o linkleride daha inceleyemedim). Bu yazım bu sefer benim içinde çok açıklayıcı oldu diye düşünüyorum. Gimagex'in kullanımı azda olsa biliyorum fakat benim yukarıda anllatığımı yapabiliyormu?
 7. ney69

  Windows 10 Soru Ve Cevaplar

  Demek istediğim Wim içindeki diğer gizli Windows versiyonları açığa çıkartmaktı. Gimagex bu işi yapabiliyormu, yapabiliyorsa ne ala. Bunu da iyicene tekrar inceleyeceğim. Teşekkürler.
 8. ney69

  Windows 10 Soru Ve Cevaplar

  Teşekkür ederim. Dediğin yerleri inceleyeceğim.
 9. ney69

  Windows 10 Soru Ve Cevaplar

  Arkadaşlar kolay gelsin, bana wim içindeki tüm versiyonları tamamen başka bir wime çıkartacak bir editör lazım. Bir akadaşım forenterprise diye bir rar paylaşmıştı ama onda diğer versiyonları nasıl çıkartacağımı bulamadım.
 10. ney69

  Mekanik Klavye Mouse öneri

  x88 derken ağız ve el alışkanlığı, o tarihte çalıştığım kurumda 8086 ya da x86 pc 2 taneydi. 15 bilgisayarın geri kalanı 8080 mimari kullanan işlemciye sahipti. Yazınızın Q - F klavye ile ilgili olan kısmı gene benim dediğim "İthalatçı firmaların ne varsa onu almaları ve bize satmaları" kanunen (bildiğim kadarı ile) F klavye resmi klavyemiz olduğundan F düzende klavye ithal edilmesi kanuni zorunluluk diye biliyorum fakat 1995-2005 arasında F klavye bulmak samanlıkta iğne aramak gibiydi sonrasında ki durumu bilmiyorum etrafımda F klavye kullanan kalmadı, yokluktan hepsi Q klavye ile 10 Parmak yazmayı öğrenmeye çalıştılar. Sözün özü burada demek istediğim Klavye Q ya da F olmuş farketmez Türkçe harf ile Türkiye'ye ithal edilecekse öncelikle "Büyük Enter" olmalı. Biz kullanıcılar parasını verip alıyorsak alıştığımız, yıllarca kullandığımız sistemi neden bırakalım. Hiç F klavye kullanmadım bu arada QWERTY dizilim ile başladım (Bugün Q klavye dediğimiz klavyenin asıl adı, Amerika'da ki 30'dan fazla klavye diziliminin en rağbet göreni). 1993 yılında yanlış hatırlamıyorsam Acer Türkiye'de ki arkadaşların çalışmaları ile Türkçe harflerin ASCII kodlarını iki adet exe (F-Q) ile kullanmaya başladım. Sonra ise MS-DOS 6.20 gelince Türkçe karakter desteği DOS'a entegre edilmiş olarak kullanmaya başladık bu arada da QWERTY klavyelere Türkçe harfler eklenip satılmaya başladı. Kullanım alışkanlıkları da bu şekilde başladı. Lakin F klavye gene sorundu. Gerçi artık sorun olmaz sanırım yeni bir Türkçe Klavye dizilimi yapmışlardı son zamanlarda. Onun akibeti nasıl olur artık bilmiyorum. Çok uzadı konu dışı muhabbetim özür diliyorum. OS'lar için dediklerine katılıyorum sıkı bir PC'ci olarak Windows'tan başka bir alternatif yok benim için, hepsini denedim çünkü.
 11. ney69

  Mekanik Klavye Mouse öneri

  Kusuruma bakmayın konuyla alakasız olacak ama benim yaşa gelince (49) bazı konularda takıntılı oluyor insan. Öncelikle gösterdiğiniz klavyede Enter tuşu Amerikan Enter tuşu. Yıllarca çalıştığım her yerde, konuştuğum herkesle dikkat etmesini istediğim tek şey vardı "Türkçe". Çok konuşamasam ve yazamasam da elimden geldiğince dikkat etmeye çalıştım. Bilgisayar kullanmaya da 1992 yılında x88 işlemcili bilgisayarlarla başladım. O zamanda Türkçe klavye yoktu evet fakat klavyelerimizin Enter tuşu Avrupa stili büyük Enter'dı. Şimdilerde bakıyorum "özel amaçlı"da olsa gelen çoğu klavyede (ithalatçı firmaların da amaaan ne verirsek nasıl olsa alıyorlar demesinde sanırım asıl sorun) büyük Enter yok çoğu Amerikan stili Enter tuşlu . Bana göre büyük Enter Türkçe Klavyenin vazgeçilmez bir parçası ki bildiğim benim gibi düşünen çok insan var fakat asıl sorun sesimizi yeterince çıkmaması ve her şeyi kabul etmek. Belki Logitech, Corsair gibi firmalar kullanıcıların isteklerini dinleyip ona göre ürünlerini şekillendirebilir ama biz de ne istediğimizi net bir şekilde duyurmalıyız. Demem o ki; aldığımız ürün özel amacımıza uygun olabilir fakat belli kurallar çerçevesinde İthal edilsin. Sizler, ben sesimizi ne kadar yükseltirsek duyan o kadar çok olur.
 12. ney69

  Lenovo Ideapad 700 - Anlam Veremediğim Yavaşlık

  bu cihazın beyazını bir arkadaş almıştı aynı sıkıntılardan o da çok muzdaripti fakat Samsung 250 GB 960 Evo PCIE NVME SSD alıp taktıktan sonra sıkıntısı kalmadı. Fırsat bulursan SSD'ye terfi etmeni tavsiye ederim. Lenovo alt kapak açıp SSD takmayı garanti bozacak şey olarak görmüyor. Windows 10 kullanmata Kasanın sol tarafına doğruydu SSD'nin yeri yanlış hatırlamıyorsam. NoT: Şu aralar Samsung 960 EVO SSD'ler bulunmayabiliyor ADATA'nın XPG serisi ya da Corsair'in MP400 seri (doğru hatırlıyorsam) SSD alıp takabilirsin hızlar birbirine çok yakın. Hepsi 1,000 MB üstü okuma-yazma hızı verdiklerini söylüyor. (m.2 2280 PCIE NVME SSD hepsi)
 13. ney69

  Laptop Ssd'si Masaüstü'ne Takılır Mı?

  Hayırlı olsun, güle güle kullan.
 14. https://www.videohelp.com/software/MKVToolNix
×