Jump to content

forjest

-=TNC.VIP=-
 • Content Count

  5134
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  453

Status Updates posted by forjest

 1. Biraz Ney iyi gelir. :) 

   

   

  1. casper0007

   casper0007

   cay da olsa

 2. Conky manager :) 

  b0fbdc89b5e.gif

  Hava durumu,saat,ram işlemci göstergeleri masaüstü uygulaması.Kaynak meraklısı için:

  İcon tema bir çok paket mevcut.

  .................................................................

 3. Biraz nihavent makamı iyi gelir. :)

   

   

  1. zeki ural

   zeki ural

   forjest  bu sen olmayasın sonra ...iyi ramazanlar dilerim ...

 4. Deepin 15.10 yeni özellikler! :)

   

   

  1. Show previous comments  1 more
  2. forjest

   forjest

   Grameradam

   Kesinlikle doğru katılıyorum.Dosya yöneticisi kwin kullanmakla en mantıklı işi yapmışlar doğrusu .Evvel'ki çıkan tüm versiyonlarına göre,en iyisi sanıyorum Deepin_15.10 versiyonu oldu daha hızlı ve esnek görünüyor.Xfce'den vazgeçebilirim belki. :) 

  3. AcemiBey

   AcemiBey

   Antergos Deepin'i yüklediğimde çok memnun kalmıştım. Tam bir görsellik ve kullanışlılık abidesi. Daha denemedim ama her şeyiyle çok güzel olmuştur bu sürüm de.

  4. forjest

   forjest

   Genel notlar!? | gözlemlemeler | düşünceler:

   Sistemi live olarak başlatıp,İncelemelerim sonucunda evvel çıkan versiyonlarına göre daha hızlı seri çalıştığını söyleyebilirim.Seri ve hızlı oluşundaki detay sayfaların geçiş hızları sistemin kararlılığı oldukça üst seviyelere getirilmiş özetle donma vb.sorunları kalmamış stable debian üzerine inşaa edilmiş olması ve kwin pencere yöneticiside burada oldukça etken diye düşünüyorum ilk izlenimlerim bunlar oldu yaklaşık olarak yarım saat kadar inceleme yaptım değerli Arkadaşlar!

   Deepin masaüstü hiç şüphesiz arch üzerinden diğer masaüstleri gibi daha hızlı çalıştığı aş[email protected] son çıkan deepin masaüstünü arch üzerinde de kurup denedim ki,ikisi arasındaki farkı görmek için.Kesinlikle arch üzerinde deepin daha uyumlu ram işlemci kullanımında istikrarlılık sağlamakta büyük bir detay olmasada insan bir kaç uygulama açtıktan sonra mutlaka farkı bariz şekilde anlayabiliyor.bu arada 5.0.7 stable son çıkan kernel ile test etmiştim.

   Dip not: Farklı dağıtımlar üzerinde kullanımlarda deepin yazılım merkezi genellikle bulunmamakta,dolayısıyla bu detayıda hatırlamak gerekli. (orn: antergos,manjaro vb.dağıtımlar gibi vs.)

   Deepin 15.10'u  herkeze tavsiye ederim. :) 

 5. Yahu bu mobese IP_kameraları canlımı acaba :) 

  http://www.insecam.org

 6. Merhabalar değerli kardeşim performans çalışmanı güncellersen eğer altta eklediğim otomatik geri yükleme noktası oluşturan parametreyi kullanabilirsin kolay gelsin.

  Bat,cmd ile otomatik olarak PcPerformans adında geri yükleme kurtarma kaydı oluşturur.

  Alıntı

  Wmic.exe /Namespace:\\root\default Path SystemRestore Call CreateRestorePoint "PcPerformans", 100, 12

   

 7. :D

  cb4e3b6305d.png

  1. Show previous comments  1 more
  2. furopebelu

   furopebelu

   Çok tatlılar yazık değil mi

  3. senyor3

   senyor3

   Linux tek atmış 😂

  4. AcemiBey

   AcemiBey

   Samurai Jack olmuş bizim Linux. :D

 8. Söz konusu güvenlik gizlilikse eğer!

  Chromium tabanlı Iridium internet  tarayıcısı.. :) >(İz bırakmaz!)<

   

  1. Show previous comments  2 more
  2. AcemiBey

   AcemiBey

   Hocam hemen hemen aynı düşüncelerdeyiz. İridium'u denedim ama Chrome'dan farkını göremedim.

   Bu zamana kadar pc'de Vivaldi, Brave Browser, Opera, Chromium, Chrome, Comodo Dragon, Cent Browser, Firefox, Cyberfox, Maxthon ve adını hatırlayamadığım bir sürü tarayıcı denedim. Ama en çok Chromium tabanını beğendim.

   - Cent Browser'da ayarlarda diğer tarayıcılarda olmayan bazı ek gizlilik seçenekleri var. (Mesela fingerprinti önle seçeneği.) 

   - Firefox geçenlerde güncelleme yaptı ve yeniden başlattığımda Firefox profilim sıfırlanmıştı. Firefox'u bu sebepten sildim. Ama Linux'ta halen Firefox kullanıyorum.

   - En hızlı bulduğum tarayıcılardan birisi de Opera'dır. Opera'da her ne kadar adblocker, vpn vb. özellikler olsa da bunları eklentiyle ekleyebiliyoruz. Ve daha detaylı şeyler yapılabiliyor eklentilerle. Bu arada reklam engelleyici olarak Nano Adblocker'ı öneririm. uBlock üzerine inşa edilmiş bir adblockerdır kendisi. 

   - Maxthon'un veri çaldığı haberlerinden sonra bir daha yaklaşmadım bu tarayıcıya.

   - Vivaldi'nin incelediğimde sanki Chrome'un üstüne elbise giydirmiş gibi olduğunu sandım. Çünkü görünüm dışında pek bir değişiklik(farklılık) yok ve ayrıca Vivaldi benim gözlemlerime göre diğer tarayıcılardan daha çok yer kaplıyordu sistemde.

   - Cyberfox bildiğimiz Firefox işte. Espirisi yok bana göre.

   - Chromium konusunda kesinlikle aynı fikirdeyiz. Özelleştirme yapmadan edemiyorum tarayıcıya. Chromium ise saf bir şekilde geliyor. 

   Brave Browser Blink üzerine inşa edilmiş ve deneyimlerime göre bana uymadığını düşündüm.

   Popüler tarayıcılardan denemediğim bir Tor kaldı. Onu da dener miyim bilmiyorum. Firefox'un üzerine inşa edildiğini biliyorum o kadar.

    

    

  3. NAMIKABI

   NAMIKABI

   Foejest ve AcemiBey'in isimlerini saydığı browserların hemen hemen hepsini denedim. Yorumlarınızın hepsi doğru. Sonuç olarak tercihim Opera ve Chrome.  Chrome da bayıldığım özellik hemen hemen tüm dilleri (istenirse otomatik olarak) gayet akıcı bir şekilde Türkçeye çevirmesi.  Bu yabancı kaynaklı sitelere girdiğimizde bize müthiş bir avantaj sağlıyor.

   Browserların en büyük  dezavantajı veri çalmaları. Hırsızın başı özellikle Google Chrome.

   C:\Users\(KULLANICI ADI)\AppData\Local\Google\Chrome buraya baktığınızda neredeyse 1 GB olduğunu görüyoruz. Bu da bir dezavantaj.

   Benim  neredeyse 20 yıldır  keşfettiğim bir şey var. 1988 de Winamp ta keşfetmiştim. Portable program. Yani bir programı kuruyorsun daha sonra o programın sistemde kurulmuş olan dosyalarını bir yere kopyalıyorsun  (D sürücüsü veya USB gibi) ve ister başka bir bilgisayarda istersen daha sonra kuracağın sistemde  o programı  kurmadan (istersen program filese kopyalayarak masaüstüne kısayol atarak kullanıyorsun. Faydası ne dersen sistemde kurulmuş olduğu gözükmüyor. Neyse biraz uzun oldu ama söylemek istediğim şuydu. Avant Browser ın toplam kurulmuş alanı 12 MB, ve bayağı hızlı bir browser.  Birde 200 kb lık browzar var. 

   Yani sistemde IE dahil 5 tane browser var. Kullanım amacıma göre istediğimi kullanıyorum.

  4. AcemiBey

   AcemiBey

   @NAMIKABI Chrome'u yabancı dildeki sayfaları çevirmesi yönünden ben de başarılı buluyorum. Önceden bu sayfa çevirme özelliğinin diğer tarayıcılarda olmadığını düşünüyordum. Bazı translate eklentileri kullanıyordum ama Chrome'daki kadar başarılı olamıyordu. Chromium'da da sayfa çevirme özelliği var gözüküyor ama düzgün çalışmıyor hatta hiç çalışmıyor desem doğru olur. Ama geçenler yeni keşfettiğim Cent Browser'da ise sayfa çevirme özelliği var ve aynı Chrome'daki gibi başarılı bir şekilde çalışıyor. 

   Bazı portable tarayıcılarda tarayıcının portable olması Appdata klasörüne veri yazılmasını engellemiyor. Örneğin tarayıcı portable olsa da "profile"  klasörü Appdata dizininde oluyor. Bunu yapmayıp profile klasörünü bulunduğu klasörde oluşturan iki portable tarayıcı var. Biri Opera, diğeri Cent Browser. Bunları portable olarak nereye yüklediyseniz profil klasörü de orada oluyor. Chrome ve Firefox gibi tarayıcıların şöyle bir sıkıntısı olabiliyor. Normalde resmi portable sürümleri paylaşılmıyor. Ancak bazı portable sitelerinde bunların portable yapılmış hali paylaşılıyor. Ancak her ne olursa olsun portableda Opera ve Cent Browser'ı başarılı buluyorum.                                                  

 9. Debian 9.6 Stretch stable :) 

  Saf yalın hali + Flatremix icon pack simgeseti ile!
  Özetle orijinal saf olarak debian etkili bir performans sergiliyor doğrusu ram kullanımı olarak daha düşüğünü görmemiştim.

  4j0mLA.gif

  1. hasan835

   hasan835

   üstad, senden çok konuda bilgilendim, hele katılımsız programlarının sürekli takibindeyim. linux programının Ülkemizdeki tek temsilcisi ve otorite gibi ısrarla takip etmektesin, ben malesef linux'u sevemedim ve alışamadım, fakat arada sırada da olsa linux programlarını indirip talep eden çevremdekilere vermekteyim. fakat bu kez kendi kullandığım makinede denemek isterim,

   emeğine sağlık, tşk.ederim.

   saygılarımla;

  2. forjest

   forjest

   hasan835

   Hakkımdaki olumlu düşüncelerin için teşekkür ederim değerli kardeşim sağolasın. :) 

   Estağfurullah haksızlık olmasın linux'e gönül vermiş sahada etkili olan çok başarılı çalışmalar yapan değerli üstadlar var bende edindiğim bilgilere dayalı olarak ve kullanıcı olarak birşeyler yapmaya çalışıyorum bu vesilelerle.  

   Katılımsız konusunda tecrübeleri oldukça üstün seviyelere gelmiş paylaşım yapan değerli arkadaşlarımız site içinde ve site blog vb.yerlerde artık oldukça yaygın şekilde üstün çalışmalar yapmaktalar.Bende arşivimi güncellediğim zamanlarda,ya da site içinde bazı uygulamalar istek vb.durumlar ufak tefek çalışmaları yapmaya çalışıyorum artık yaşımız ilerledi bu işler için rolantiye geçtik sayılırım yinede teşekkür ederim. :) 

   Genel olarak işin özü..

   linux işletim sistemine geçişler ve kullanımı son yıllarda,ülkemizde de oldukça arttı iyi bir araştırma alt yapıya sahip olunduktan  sonraki süreç tercih eden kişi için daha iyi ve doğru gelişen süreç ortaya çıkıyor.Ancak genel olarak bunlar yapılmadığında  kulakdan dolma ezber bilgiler ani kararların getirdiği ve çeşitli yapılan hatalardan kaynaklı olarakta,ilk kez kullanacak kişininde yolun başında iken ne yazıkki vazgeçmeye sevketmekte bunu genel olarak forum  ve çeşitli bir dünya makale incelemelerinden aşağı yukarı anlayabiliyoruz hepimiz.

   Linux işletim sistemi dünyada yaygın olarak kullanılan temeli linux olan android ve bu varyasyonda olan sistemleri geleceğin sistemleri arasında dünya,kullanıcılar sistem geliştiricileri arayışlar içerisindeler gelişmeler oldukça yeterli olmasada yinede büyük yol kat etti unix sistemler konusu teknojinin her alanında olduğu gibi,dipsiz kuyu gibi hala.Yelpazesi geniş ve sürekli değişkenlik göstermekte windowsu kullanmaya devam ederken,linux saflarında da olmamak olmaz izlemek takip etmek hatta kullanmak gerekliliği olduğu düşüncesindeyim.

   Saygılarımla.

  3. MOTUN

   MOTUN

   la bırak linux minux :trollface:

 10. :) 

   

   

  1. şrarskoz

   şrarskoz

   acılışta ki şifremi unuttum ne yapmam lazım teşekkürler

  2. forjest

   forjest

   şrarskoz

   Yöntem 1:
   Grub menüsünden,gelişmiş seçeneklere girerek root seçeneği ile konsola,alta eklediğim komutları sırayla tanımlayın.

   mount -o remount,rw /
   passwd kullanıcıadı && ornek: 1234 mehmet gibi.
   reboot -f && Sistem yeniden başlasın

   Yöntem 2:
   Gelişmiş seçeneklerden,konsola düşerek root yönetici hakları ile alttaki komutu işleterek giriş yapmak.

   sudo mv ~/.Xauthority  ~/.Xauthority.old
   sudo service lightdm restart
   reboot -f

   Yöntem 3:
   Grub menü gelişmiş seçeneklerden root hakları ile konsoldan

   startx komutu vererek sisteme root hakları giriş yapmak.
   şifreli kullanıcının home dizinine geçiş yaparak,gizli dosyaların görünümünü ctrl+h ile görünür yapıp,.Xauthority varsa Xauthority adlı dosyaları silip,kullanıcı hesaplarından,ilgili hesabı silip,root üzerinden yeni hesap oluşturmak.

   adduser kullanıcıadı passwd && <> örnek: mehmet 1234 gibi.

   Kullandığınız dağıtımla ilgili forum sitelerindende destek almak için araştırma yapabilirsiniz.İçeriklerde ayrıca resimli yada videolu anlatımların ayrıca yararıda olacaktır değerli kardeşim kolay gelsin.


    

 11. BBFlashback Pro Türkçe dilinde %'70 lere gelindi. :) >> Konu linki76d5892668.gif

 12. 2aA6N0.png

  (Masaüstü-Context Submenu)
  İNDİR> https://yadi.sk/d/QTnhN87yUjs0SQ zipli şifresiz Win10/8/7 x86x64 Bit | YENİ! Güncellendi: 10 Ekim 2018

  BilGi:Sistem Geri Yükleme sorunu giderildi, ( Güç Seçenekleri ) ilave edildi.Türkçe/ingilizce iki farklı dilde ayrı şekilde hazırlandı.

  Deneyip geri dönüş yapanlara şimdiden teşekkür'ler. :) 

  1. oktay2023

   oktay2023

   indirdim ve denedim. Sistem geri yükleme  çalışmadı. Diğer seçenekler çalışıyor. Ellerine sağlık usta. Teşekkürler..... (win10 ,x32, sürüm 1809)

  2. forjest

   forjest

   Geri dönüş için teşekkkür ederim oktay2023 :)  

   Edit: Güç seçenekleri ilavesi ve düzeltme ile tekrar'dan eklendi.

 13. Arch Linux Kurulum Sonrası İnceleme Fırsatım oldu. :) 

   

  1. KintaRo

   KintaRo

   sen çok güzel bir insansın

 14. Arkadaşlar;
  Sizlerden “10-16 Mayıs 
  Engelliler Haftası” içinde bir rica; 
  Bilen arkadaşlar vardır belki, Pink Floyd'un ünlü şarkısı “the Wall In” haklarını, Roger Waters iki seneliğine Türkiyedeki İZEV’e verdi ve Türkçe sözler yazıldı.
  Video eğer 10 milyon izlenme alırsa, Engelli dostlarımız için kendileri tarafından bir yaşam köyü kurulacak. 
  Yapmanız gereken tek şey videoyu izlemek ya da izlenme sayısının artmasına yardımda bulunmak. 
  Göndereceğim videoyu elinizden geldiğince etrafınızdaki herkese ulaştırıp izlemelerine vesile olup bu yaşam köyünün kurulmasına destek olursanız gerçekten çok önemli bir hizmete katkıda bulunmuş olursunuz...
  Teşekkürler...

   

 15. Yeni videolar eklendi. :) 

  ReactOS 0.4.8 Released Türkçe Live CD inceleme

  Linux üzerinde Google chrome/chromium WEBGL Hızlandırıcı özellliğini aktif etme.

   

  1. denizduac5

   denizduac5

   USB'den kurulum yapabilsek iyiydi yahu. WinSetupFromUSB ve Unetbootin kullandım fakat sonuç alamadım..

   Ama sata sürücülerinden dolayı yüklenmemiştir belki bilemiyorum 

  2. forjest

   forjest

   Grub4dos ile her halukarde kurulum yapar.Sata ile ilgili sorun olacağını zannetmem.Rufus kullanarakda deneyin.

 16. :)

  PljoD7.png

  1. Show previous comments  2 more
  2. onuluturk

   onuluturk

   Çok teşekkür ederim hocam değerli açıklamaların ve çok kısa sürede yanıtların için. 

  3. forjest

   forjest

   Rica ederim ne demek.Compiz'in yanısıra,Kde masaüstü sistemler Kwin adlı uygulama üzerinde de zengin efectler mevcut elbette bu sadece kde masaüstüne has özellikler,diğer sistemlere uyarlansada orijin gelen masaüstü gibi olmamakta.Kde üzerindekide ayrıca güzel :)

   KDE'den bir Video 

   Spoiler

    

    

  4. onuluturk

   onuluturk

   Linuxu iyi-kötü kullanıyorum ama bu özelliklerininde olduğunu ancak nereden ve nasıl olduğunu bilmiyordum. Yine ve yeniden teşekkür ederim. 

 17. Pardus Linux 17.1

  NZEzjY.gif

   

  1. şrarskoz

   şrarskoz

   ubuntudan once bunu kurdum fifi yi görmedi ubuntuda direk tanıyor

   windows gibi neden aşagıda deyilde sagda yukarıda

  2. forjest

   forjest

   Xfce masaüstü arayüzü,panel ayarlarından istenilen yöne,yukarı,aşağı sağa sola alınabiliyor varsayılan olarak alt kısımda gelmekte kendimde ayarlardan sol kısma aldım.Wifi ağ bağlantısını görmüştür aktif etmemişsinizdir kurulum esnasında debian temelli dağıtımlar pardus'de dahil.ağ yapılandırmasının aktif edilmemesi ,wifi adaptörüne bağlı mac adresi tanımlaması ile ilgili (güvenlik için engellemiş olabilir),yada sürücü ile ilgili bir çakışma vs.Ubuntu ile arasında fark yok çünki her iki sistemin temeli Debian.

×
×
 • Create New...