Jump to content

forjest

-=TNC.VIP=-
 • Content Count

  5134
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  453

Everything posted by forjest

 1. nextadam Uygulamaların kurulduğu ProgramFiles dizinleri ad değişiklikleri ve sistem dosya izinleri güvenlik durumu ile ilgili olabilir.W10 kullanmadığımdan dolayı bu konuda fikrimde yok açıkcası. Flash paketi Adobe Flash Player 32.0.0.223 stable sürümleri ile güncellendi. Update:11 temmuz 2019
 2. bkrydn68 Google üzerinden,işletim sistemi adıyla kurulumda kullanılan sisteme ait keylerine bakmak gerekli.Alttaki anahtar işe yararmı bilmiyorum ancak deneyin isterseniz. ISO dosyasını poweriso vb.programlarla açarak,sources dizininde bulunan ei.cfg dosyasını,notepad ile açıp alttaki kodları ilave ederek,iso kalıbını aynı şekilde kaydedip lisans ekranının geçişi sağlanabilmekte. ei.cfg dosya içeriği:
 3. En son üretim cihazların sadece w10 için donanım uyumlulukları olsaydı o zaman olurdu.Performans bakımından değerlendirilmesi bakımındaa sadece öneri yapıldı bizzat kendim ve çevremdeki arkadaşlarımada öneririm kurup memnun kalanlar oldu. Diğer ayrıntılar kullanıcının kendisine uygun olan sistem seçimi vb.nedenlere dayalı olarak çeşitlilik gösterir değişebilir.Memnun olunmayan sistem güncel olsada pek tad vermez önemli olan akıcı randımanlı stable şekilde performans vererek işleri yapabilmesi. Aynı sistemle devam edilecekse eğer (w10),arkadaşlarında belirttiği gibi,5400 rpm normal hdd yerine,ssd yeni nesil hdd ilavesiyle performans bu noktada da sağlanabilir tabiiki buda iyi bir seçenek. Son olarak işletim sistemi optimizasyon uygulamalarını kullanarakda performans yapılandırmalarıda yüksek hız sağlanmasında büyük rol oynar bununla ilgili site içerisinde yığınla konu,anlatım ve uygulamalar mevcut. kolay gelsin.
 4. Düşük boyutta kapsamlı sürücü yükleme programı olsada iş görmez yetersiz kalacaktır. Internet bağlantısı olmadan sadece ağ sürücülerinin yüklenebildiği ayrı bir sürücü paketi mevcut boyut olarak uygun.Belki ilave olarak ekran kartı vb.gerekli olanlarda ilave edilerek tasarruf için kullanılabilir. Driverpack Network https://drp.su/tr/info/driverpack-network Alternatif sürücü yükleyicileri: Online yükleme: Iobit driver booster | DriverTalent her ikiside internet üzerinden bularak yüklemekte sürücü yedekleme onarım oyun eklentilerini yükleme vb.diğer özellikleri var internte varsa bir kaç dakikada sücüleri sisteme bulup yüklüyor.
 5. w8.1 kurun gitsin tavsiye ederim
 6. miy33 Alternatif olarak Libreofis veya wps ofis programlarınıda kullanabilirsiniz en azından ücret ve sınırlama vb. durumlar söz konusu değil microsoft ofis dosyaları ile tamamen uyumlu çalışırlar kolay gelsin.
 7. nextadam Uygulama sisteme normal kurulmuş ancak lisans işlemi yine bir şekilde engellenmiş ondan dolayı.Farklı yeni bir çalışma eklendi tekrar deneyin kolay gelsin. -------------------------------------------------------------------------------- Güncellenen uygulamalar: | Update: 10 temmuz 2019 POWERISO 7.4 MULTI-TR (ISO dosyalarını yazdırma,düzenleme iso kalıplarını bozmadan ekleme vb.işlemlerin yapılabildiği gelişmiş iso dosya editorü) Derleme: Lisans sorununa ilişkin yeni çalışma farklı yöntem izlenmiştir.32/64 bit uygun olanını yeni simge ile beraber sisteme kurar. WPS OFFICE 10.2.0.7646 FINAL MULTİ-TR (Ms-office alternatifi ücretsiz Türkçe dilde ofis programı) Derleme:Türkçe dil,tr imla çevirisi aktif edildi,yeni sürüm kontrolleri arka planda güncelleme cloud vd.hizmetler deaktif şekilde kurulur.
 8. Sistemde ne varsa gösterir,text metin belgesine ilgili lisans keylerini yedekleyebiliyorsunuz,yazıcınız varsa çıktı alın kolay gelsin. https://yadi.sk/d/sZ0pZFdj-gJLMA
 9. Performans dahil tüm optimizasyon ayarlamalarını bir kaç saniyede yapabilirsiniz değerli arkadaşlar.
 10. Arka planda çalışan bir çok servis sistemin geri yükleme merkezi ile beraber çalışması ile kapanma aşamasında meşkuliyetler yaratacağı bilindiği üzere aş[email protected]ır. Kullanmadığınız çalışan hizmetleri kapatarak,rutin temizlik işlemlerinide yapmak ilk etapta mantıklı.Diğer taraftan bunların dışında gelişen donanım ve sistem kaynaklı olan problemler için farklı metodlar uygulamakta gerekebilir.Hatalı eksik eski versiyon sürücüler,kurulan windows optimizasyonları vb.durumlarda bu gibi sonuçları yaratabilmektedir. CCleaner'ı kullanarak windows servisleri devredışı bırakma ve genel temizlik işlemlerini yapmanız iyi olacaktır mutlaka etkili olur kolay gelsin.
 11. FlashPack x86x64 Upd.2019.7 + Java Setup Ekleme Opsiyonu [x86 - x64] (Yeni!) | Güncelleme tarihi: 8 Temmuz 2019 (Internet ve uygulamalarının oynatım ve sistem gereksinimlerini karşılayan temel net alt yapı bileşenleridir. ) Paket içeriği: Adobe AIR 32.0.0.144 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (Internet Explorer IE) 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (FireFox-NPAPI) 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (Opera-Chromium – PPAPI) 32/64-bit - Adobe Shockwave Player 12.3.5.205 32/64-bit - Microsoft Silverlight 5.1.50918.0 32/64-bit İstek üzerine: "Flash paketine Java dahil etme özelliği ilave edildi! Dileyen 7zip ile java setuplarını ekleyerek tam sessiz kurulmasını sağlayabilirler. Detaylar ekte verildi!" Flash paketi güncellenen: Adobe AIR 32.0.0.144 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (Internet Explorer IE) 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (FireFox-NPAPI) 32/64-bit Adobe Flash Player 32.0.0.216 (Opera-Chromium – PPAPI) 32/64-bit
 12. PowerISO 7.4 Final çalışma yenilendi! Update 8 temmuz 2019 (Gelişmiş ISO dosyaları düzenleme yapılandırma virtual sanal diskler oluşturma işlemleri) Fix: Poweriso,32 ve 64 bit setup'lar lisansları/settings.reg içerikleri ile aynı şekilde "7z sfx paketine" dahil edildi uygun olanını sisteme kurar.
 13. efe34 Firefox ftp sunucularından anlık sürekli olarak yüklenmekte buradan takip edilebilir yeni versiyon veya farklı paketleri. nextadam Uzun süre evvel yaptığım bir çalışma oldukçada fazla indirilip bilgisayarlara kurulduğu tahminle buradan yola çıkarsak eğer,yeni w10 sistemlerde kurulamama ihtimali var (şayet bu sistem mevcutsa) diğer muhtemel durumlarda arada bildiğimiz ve gündeme gelen,güvenlik kalkanları defender vd.durumlarının etkilerinden olması vs.Ancak,yinede bir incelerim tabii. Saygılar.
 14. By_FaRuK idm setup paketi içerisinde kurulumdan evvel çalışan temizlik bat dosyasını muhtemelen sistem bloke ettiğinden ötürüdür.Bu gibi durumlar genellikle koruma uygulamalarının yanı sıra smartscreen,uac ya da arka planda çalışan varsa win_defender engellemeleri olması muhtemel.Bununla beraber bilgim olmamakla beraber,son çıkan w10 sistemlerde sorunsalların yaşandığı özellikle herhangi bir katılımsız programda olsa,engellendiği yönünde bir ara forum içerisinde yorumu geçmişti. Özetle idm çalışmasında farklı bir durum söz konusu değil sorunsuz zaten saf setup_msi,bat ve 7zsfx paketlemesinden ibaret dosya winRAR ile çakararak ayrıca inceleyebilirsiniz çıkan setup dosyasından kurulum yapılabilir otomatik yine sisteme kurar. Administrator ve engellemelere yönelik bir takım tedbirler eklemek istemedim bu bile ilave bir sorun çıkarabiliyor fazlalığa gerek görmediğimden ve genel olarak kurulum yönergelerine önlem öneri ve açıklamaları herkezin bildiğini varsayarak eklemedim.Idm kendi sitesinde dahi bu gibi durumlarla ilgili bilgilendirmeler yapılmış çoğumuzun bildiği şekilde yinelemek mantığı ile alta kısa geçeyim bende tazelemiş olurum bilgiyi en azından saygılarımla. Yeni idm yükleme öncesi bilinen,sistemden kaldırma / yönergeleri: Eski versiyon normal olarak kaldırılır. (Varsa eğer "revouninstaller/iobituninstaller" vb. program kaldırıcıları kullanmakta sıfır kalıntısız temizlik işlemi için yararlı olabilir!) Bilgisayar yeniden başlatılır. (CClener vb. temizlik araçları kullanılarak temizlik yapmakta üstteki uygulamaya ek olarak yararlı gelir.) Kurulum evvelinde uac,smartscreen,antivirüs programları defender,avast,eset vd.geçici askıya alınarak kurulum bitene kadar geçici kapatılmalı işlem bitince tekrar aktif edin. Yeni sürüm idm setup hazırsa eğer, sağtıklanarak 'yönetici olarak çalıştır' seçeneği ile kurulum başlatılır.
 15. forjest

  Uptade Sorunu?

  Windows update resetleme ile sorunları düzeltme yoluna gitme. Windows'u varsayılan ayarlara alarak tekrar güncellemeyi deneme. İşlemlerden evvel kurtarma noktası oluşturmakta yarar var farklı hatalar çıkarsa geri dönüş olur.
 16. rulman iki uygulamayada bakarım ancak,genel olarak güvenlik koruma kalkanlarının aktif konumda olması her daim kurulumları engelller.evvelinde deaktif etmek gerekli konuda da bilgi olarak eklendi. Opensource açık kaynak ücretsiz olarak Wps ve libre ofis uygulamaları mevcut şu an için msoffice çalışması şu anda mevcut değil büyük dosyalardan çok temel gerekli vb.küçük işlevsel uygulamalara yer vermeye çalışmaktayım.Bulunsun yada lazım olur diye sitede mevcut olan düşük liteboyut çalışmayı indirdim beğenerek kullanmaktayım. Donanım gereksinimleri internet vb.kısıtlamalardan kaynaklı olarak uzun süredir istenilen bazı uygulamalarda bu hususlara bağlı olarak hazırlanamamaktadır ne yazıkki. Saygılar.
 17. Yeni uygulama eklendi! | Update: 6 Temmuz 2019 OperaGX 62.0.3331.52 Multi-tr (Oyuncular ve herkez için İşlemci RAM/İşlemci kontrol özellikli performans oyunlar için performans arttıran yeni Opera İnternet tarayıcısı!) Ekranalıntısı Avira Phantom VPN Pro 2.26.1.17464 Multi-tr (Internete engelli sitelere güvenli giriş sağlar!) Ekranalıntısı CCleaner Professional 5.59.0.7230 with.CCEnhancer 4.5.4_Final x86x64 (Temizlik bakım onarım ccenhancer gelişmiş temizlik aracı ile beraber) Ekran alıntısı Notepad++ 7.7.1 x86x64 (Programlama dillerinin bir çoğuna sahip gelişmiş alternatif metin editörü.)
 18. Yeni uygulama eklendi!| Foxit Reader 9.6.0 Build 25114 Final Türkçe Update 5 temmuz 2019
 19. Uzun zaman evvel kullandığım bir kaç program olmuştu üzerlerinde mevcut olan intro/giriş çıkış hazır örnek animasyonlar vb.içeriklere sahip olmasıda kullanıcıya kolaylık sağlar şekilde montajlama işlemleri yapılabilmekte şimdilerde durumlar nedir bilmiyorum farklı uygulamalarda olabilir elbette ancak işinizi görecektir kolay gelsin. Uygulamalar: Sony vegas.Corel videostudio,Edius,Blender Online işlemler için farklı bir uygulama fikrim yok denemek gerekli: https://www.apowersoft-tr.com/create-video
 20. Yeni uygulama eklenmiştir! | Update 2 Temmuz/July 2019 AdGuard 7.1.2817.0 (Dünyanın en gelişmiş koruma ve reklam engelleyicisi)
 21. Onarım vb.tamir girişimleri ileri safhalarda da tekrar etme durumları söz konusu.Ekran kartını kanımca yolun başındayken garantiye vermek daha mantıklı olacaktır. Muhtemel tahminler: Havaların ısınması sonucuna bağlı olarak işlemci anakart vd.donanım kaynaklarına ısının sirayetinden ötürü ya sistemde yada anakart ve görüntü birimlerinde genellikle bu tarz veya farklı sorunların ortaya çıktığını az çok bilmekteyiz.Buradan anlaşıldığı üzere güç ünitesi ve ısı yoğunluğunun vermiş olduğu bir sorundan kaynaklı olması muhtemel görünmekte.Eğerki ekran kartı kullanılacak ise,işlemci anakart chipset'leri,bios versiyonlarına ve sürücü uyumluluk durumlarıda gözden geçirilmeli çakışma ve yetersizliklerde tahminle sorun olmuş olabilir.Sorun netlik kazandığında muadil benzer farklı bir model ekran kartı almakta iyi bir seçenek gibi görünmekte kolay gelsin.
 22. WINBUNTU 2019.6 x64 Multilanguage - Türkçe HIZLI - GÜNCEL - UZUN SÜRELİ DESTEK! [LTS] Güncelleme tarihi: 30 Haziran/June 2019 Temel: Ubuntu 18.04.2 LTS (Long term support) uzun süreli destek. Masaüstü: xfce desktop | Dil: Multilanguage (Çokludil) + Türkçe | Mimari: x64 Bit. Kurulum tipi: Uefi/Legacy bios + Live çalışma Tanıtım Videosu: https://youtu.be/F43FfKSTXgA Hızlı bakış: Uzun süre evvel hazırladığım sistemi tamamen güncelleyerek bazı değerli arkadaşlarımızında isteği üzerine tekrar'dan paylaşıyorum.Sistem temeli ubuntu'ya dayanmaktadır daha fazla özelleştirilebilir olması,her sistemde rahat çalışıyor olması anlayışı ile yine özellikle xfce masaüstü kullanıldı.En son çıkan 18.04.2 lts long term support uzun süreli destekli olan iso kalıbı kullanılmıştır bu sefer çok fazla bileşen ve uygulama eklenmemiş sadece her kullanıcının gereksimlerini karşılayacak şekilde sistem optimize edilerek yapılandırılmıştır. winbuntu özellikle windows'tan,linux dağıtımına yeni geçecek olanlar yada yanyana kullanımlar için windows10 simge,tema ve masaüstü resimleri kullanılarak üzerinde bir çok değişiklikler yapılmıştır bu sayede de linux ortamına alışma kullanma vb.süreçte işleri kolaylaştıracağı düşünülerek hazırlanmıştır. Sisteme eklenen uygulamalar listesi: Internet araçları: Google Chrome Stable,Steam,QBittorrent (Net araçları,oyun ve torrent işlemleri) Multimedia araçları: VLC Media Kazam (video ses oynatma ve masaüstü kaydetme) Grafik resim araçlar: Pinta (resim editoru) Sistem bileşenleri: Adobe Flash Player,Java temel plugin paketleri,Windows Font yazı tipi paketleri,Grub Customizer,Gufw Firewall,Seahorse Sistem araçları: Stacer,Bleachbit,Etcher (Sistem bakım onarım,usbdisk iso kalıbı yazdırma) Ofis Uygulamaları: Libreoffice Impress,Rar-Unrar (Rarlı dosyaları açma arşivleme) Tema simge paketleri: Windows10 icon/themes,Tela icon blue,Libreoffice popüler colibre skin,HD 10 değişik duvar kağıtları eklendi.(Görsel simge ikon ve resimler) Kaldırılanlar listesi: Firefox,Pidgin,transmission,thunderbird,Simplescan,tema simge paketleri,eski kernel paketleri,gereksiz sistem güncellemeleri vd. Sistem yapılandırma optimizasyon bilgileri ve notları: Sistem kernel güvenlik güncelleştirmeleri tamamen yapılmıştır.Güncelleme kanalı stable,harici yükleme Canonical deposu seçili şekilde bırakıldı. Kuracak kişi kendisi kullanıcı adını ve şifresini belirleyebilir,kurulum sonunda aynı şekilde belirlenen hesapla açılır. Internet,sistem içi tepkime hızları sayfa geçişleri işlemci ram kullanımı vb. genel tüm balans ayarları yapıldı sistem akıcı,kararlı kullanıcıyı memnun edici seviye ile çalışır. Boot başlangıç ve logon kullanıcı hesap resmi ekranları win10 resimleri ile değiştirilmiştir.Sadece masaüstü düz renk sade bırakıldı,kullanıcı seçimine bırakılmıştır. Her bilgisayara uygun şekilde optimizasyon ayarları tanımlanmıştır kurulum sonunda aktif gelir. Linux'lerdeki Google chrome şifre ekranı çıkma sorunu giderilmiştir şifre ekranı çıkmaz! Bahsi geçen ayarlar vb. durumları ekran görüntülerinden de ayrıca gözlemlenebilir. Başlat menüsü wintuşu ile açılır,Masaüstü sağtık menüye Denetim masası,Stacer,yönetici root giriş komut kısayolları kolaylık sağlaması için eklendi aktif gelir.Ayrıca sağtık_Yeni belge oluşturma içeriğinede "Libre ofis ve microsoft ofis" word,excel,ppoint,notepad kısayolları eklendi. Performans için sistem başlangıcı bluetooth güncellemeler yazıcı hizmetleri deaktif konuma alınmıştır.Dileyen ayarlar başlangıç uygulamaları menüsü üzerinden yine aktif edebilir.Klavye ve sistem dil ayarı Türkçe,İngilizce olarak belirlenmiştir.Yükleme esnasında farklı dillerde kullanacak olanlar internet bağlı şekilde yada kurulum sonunda net bağlantısı kurarak sistemi tamamen güncelleyerek dillerinde yüklenmesini ayrıca sağlayabilirler. Tüm işlemler sonunda sistem temp,cache bellek geçici dizinler eski kernellerden tamamen arındırılmıştır bu sayede 700 mb kadar iso boyutu küçülmüştür. Sistem bir kez imkan dahilinde gerçek makineye kurularak test edilmiş olup denemeler yapılmıştır.Herhangi bir hataya rastlanmamıştır. Son olarak kurulum sonunda sistemde mutlaka güncelleme işlemi yapıp,yazılım merkezi üzerinden istenilen farklı uygulamalar güncelleme sonrası kurulmalıdır. ▽ İNDİRME LİNKLERİ | DOSYA BİLGİLERİ: ▽ Kaynak linkler: Xubuntu 18.04.2: https://xubuntu.org/release/18-04 Tema skin vb. paketler için: https://www.gnome-look.org Uygulamalar ve çeşitli programlar indirme: https://pkgs.org ISO Kalıbı derlemesinde kullanılan araç: https://sourceforge.net/projects/pinguy-os/files/ISO_Builder Ubuntu sistemleri hakkında destek forum sitesi için: https://forum.ubuntu-tr.net Paylaşım yapacak arkadaşlar için bilgilendirme? Arzu eden sosyal ağlarda forum blog vb. istediği mecralarda sunum ve linkler düzeni ile paylaşımcının adı ile alıntı yaparak ricamdır! her türlü isteyen paylaşabilir. Güle güle kullanınız saygılarımla Forjest.
 23. Kimseden daha iyi olmadığınızı anlayacak kadar mütevazi,herkezden farklı olduğunuzu kavrayacak kadar bilge olun. Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için baslamak zorundasın. Bahane kıl gibidir herkeste bulunur ama çare akıl gibidir az kişide bulunur.
×
×
 • Create New...