Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Mpb Papyros Hakkında... (bilgi Alışverişi)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm...

Konuyu hem bilgi alışverişi yapmak için hem de yanlış mı gördüm, anlamak için açıyorum. Başlıkta da adı geçen forumda da paylaşılan bir Windows 10 var. Bu yabancı çalışmayı kurcalarken, Windows kurulum aşamasında dil ekleme scripti olduğunu gördüm. Aslında sadece dillere ait destek dosyaları var. Anladığım kadarıyla bir scriptle Windows'un dil seçimi ekranından sonra İnternet üzerinden dili yüklüyor ve yüklenen dille Windows Kurulumuna devam ediyorsunuz. Fırsat buldukça scripti aradım ama çoğu zaman yoğun olduğum için yarım kaldı.

Sources Klasöründe Lang.ini dosyası içeriği var. 

İçeriği aşağıdaki şekilde;

Spoiler

[Available UI Languages]
ar-SA = 2
cs-CZ = 2
da-DK = 2
de-DE = 2
el-GR = 2
en-GB = 2
en-US = 3
es-ES = 2
es-MX = 2
et-EE = 2
fi-FI = 2
fr-FR = 2
he-IL = 2
hr-HR = 2
hu-HU = 2
it-IT = 2
lt-LT = 2
nl-NL = 2
pt-BR = 2
pt-PT = 2
ru-RU = 2
sk-SK = 2
sl-SI = 2
sr-Latn-RS = 2
sv-SE = 2
tr-TR = 2
uk-UA = 2

[Fallback Languages]
en-US = en-us

Varsayılan dil =3  ile diğer diller de =2 olarak kod eklenmiş.

Ve Autounattend.xml dosyası aşağıdaki şekilde;

Spoiler

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
    <settings pass="oobeSystem">
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <OEMInformation>
                <Manufacturer>tcaxeosworld</Manufacturer>
                <Model>MPB Lookout 2</Model>
            </OEMInformation>
            <OOBE>
                <HideEULAPage>true</HideEULAPage>
                <HideOnlineAccountScreens>true</HideOnlineAccountScreens>
                <HideWirelessSetupInOOBE>true</HideWirelessSetupInOOBE>
                <NetworkLocation>Home</NetworkLocation>
                <ProtectYourPC>3</ProtectYourPC>
            </OOBE>
        </component>
    </settings>
    <settings pass="specialize">
        <component name="Microsoft-Windows-Security-SPP-UX" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <SkipAutoActivation>true</SkipAutoActivation>
        </component>
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <ComputerName>TCANDAXE</ComputerName>
            <RegisteredOrganization>TCandAXE</RegisteredOrganization>
        </component>
        <component name="Microsoft-Windows-UnattendedJoin" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <Identification>
                <JoinWorkgroup>WORKGROUP</JoinWorkgroup>
            </Identification>
        </component>
    </settings>
    <settings pass="windowsPE">
        <component name="Microsoft-Windows-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <Diagnostics>
                <OptIn>false</OptIn>
            </Diagnostics>
            <DynamicUpdate>
                <Enable>false</Enable>
                <WillShowUI>OnError</WillShowUI>
            </DynamicUpdate>
            <ImageInstall>
                <OSImage>
                    <InstallFrom>
                        <MetaData wcm:action="add">
                            <Key>/IMAGE/INDEX</Key>
                            <Value>1</Value>
                        </MetaData>
                    </InstallFrom>
                </OSImage>
            </ImageInstall>
            <UserData>
                <AcceptEula>true</AcceptEula>
                <ProductKey>
                    <Key>VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T</Key>
                </ProductKey>
            </UserData>
        </component>
    </settings>
</unattend>

Yazılım bilmiyorum ancak çözmeye çalışıyorum. Anladığım kadarıyla Autonattend.xml dosyasında sistemi otomatik aktifleştirme detayları v.s var. 

Bu kısım ilgimi çektiği için hem bir konu açıp bilgilenelim hem de yanlış anlamadıysam kurulum aşamasında dil eklemek muazzam birşey olduğu için biraz bu konuya kafayı taktım. Normalde dil dosyalarını entegre ediyoruz. Ancak bu çalışma da Windowsun ilk kurulum aşamasında dil seçenek kısmından dili seçtikten sonra dil' i yüklüyor. Bu konu çözülürse bana göre tek dil olan windowslarda dil sorunu v.s kalmıyor. Yani istediğiniz dil' i "Kurdutan Sonra" değil de, "Kurulum Aşamasında" yapıyorsunuz. Muazzam birşey. Ancak bir türlü çalışmayı iyice inceleyip, nasıl bir scriptle yüklettiğini bulamadım. 

Çok güzel bir özellik olduğu için paylaşmak istedim. Resmen Microsoftun eklemesi gereken bir özelliği çalışmayı ekleyen kişi yapmış...

• Like 4

Autounattend.xml dosyasına lisans bilgisi eklenmiş ve pc açılışında otomatik aktivasyon aktifleştirilmiş gözüküyor.

Çalışmayı hiç incelemedim ancak dil ekleme ile ilgili olarak, bir script yapılıp bir sunucuya dil paketleri eklenip bu script ile dil seçim ekranından seçim yapıldığında indirip klasördeki ilgili yerlere konulabilir. Ancak dil seçim ekranından bu script nasıl çağırılır onu bilemiyorum.

Kendim için hazırladığım ve iş için kullandığım bir update script dosyam var. Bu dosyayı çalıştırdığımda seçeneklere göre sunucudaki ilgili dosyaları alıp işlem yaptırıyorum. Tabi bunu Windows ortamında yaptırdığım için kullanıcı seçim yapabiliyor. Windows kurulum ekranında dil seçimi esnasında da böyle bir durum olması gerekir diye düşünüyorum.

• Like 1

Geçen gün indirdim dediğin sistemi test için, zaten içine gömülü gibi geldi bana diller Autounattend dosyasını silip kurulum yapmaya çalışırsan ilk kurulum ekranında zaten dillerin olduğu gözüküyor multi dil olan sistemlerde böyle oluyor die biliyorum

Edited by StRonK

StRonK, 3 dakika önce yazdı:

Geçen gün indirdim dediğin sistemi test için bana zaten içine gömülü gibi geldi bana diller Autounattend dosyasını silip kurulum yapmaya çalışırsan ilk kurulum ekranında zaten dillerin olduğu gözüküyor 

Hocam gömülü olduğunu sanmıyorum. O kadar dil, bayağı bir boyuta neden olur diye düşünüyorum. Ben deneme yaparken sanki kurulum aşamasında internetten indirip, yüklüyor gibi geldi. Lang.ini dosyasını tek dil olan bir iso ya attım. Windows kurulum aşamasında dil seçimi kısmı değişmedi. Ancak klavye ekleme kısımları eklendi. Seçim yapsamda dil değişmedi. Bana uuprg sitesndeki gibi bir script olduğunu düşündüm. Tabikii uuprg iso oluştururken indirip, entegre ediyor. Bu windowsta da windowsu kurarken bir scriptle kuruyor gibi geldin. Dil seçimi ekranından sonra bende bayağı bir siyah ekranda kaldı. Ardından benim seçim yaptığım dille devam etti. Dil dosyalarına baktım. Sadece destek dosyaları var. Onların hepsinin boyutu da kabataslak 20 mb falandır. Sanırım seçenekler de 15 dil vardır. Her bir dil 400 mb olsa sadece dil dosyaları 5 gb üzeri olur diye düşünüyorum...

Sources içinde oems klasörü olmalı orda cmd gibi scriptlere bakın ama şöyle bi ihtimal da var adam ekleyip esd ile sıkıştırma yaptıysa yine boyuttan kazanmış olabilir veya onunla görüşün 

• Like 1

Numanbulbul, 4 saat önce yazdı:

Diller gömülü kurulum basinda seciyorsun kurulum tamamem ingilizce kurulum bitince türkce oluyor kurulum internetsiz oluyor zeten kurarken indirme yok

Please register to see this content.
 çok fazla servis silinmiş boyut ondan küçük

Hocam, gömülü olarak düşünürsek boyutun en az 4-5 gb olması gerekmiyor mu? Ben tek bir dile ait dosyaları indirdiğimde en az 400-500 mb boyutu oldu. Ve çalışma da en az 15 dil var. Bu mantıkla düşününce 1,3 + 4-5 GB olması gerekmez mi? Autounattend ve lang.ini dosyasını tüm diller silinmiş bir iso' nun içerisine attım. Orada da dil seçenekleri aktif oldu. Ancak dilleri yüklemedi. 

Bu çalışmayı ilk yüklerken, varsayılan dil İngilizce ve ben windows kurulum' un en başındaki dil seçim ekranında Türkçe' yi seçtim. Seçim yaptıktan sonra siyah ekranda noktalar daire şeklinde dönmeye başladı. Bittiğinde kurulum ekranı Türkçe'ye döndü. Kuruluma Türkçe olarak devam ettim. Normalde bugüne kadar dil seçim ekranından sonra siyah ekranda noktaların döndüğüne hiç şahit olmadım. Bana yükledi gibi geldi. Uuprg-adguard' taki iso' ya dil entegre etme kodlarını değiştirip bu şekilde bir dil ekleme yöntemi bulmuş olabilir mi diye düşündüm. Kurulum bitip masaüstünü gördüğümde de sadece ingilizce ve Türkçe dilleri vardı... 

deli_petro06, 17 saat önce yazdı:

Hocam gömülü olduğunu sanmıyorum. O kadar dil, bayağı bir boyuta neden olur diye düşünüyorum. Ben deneme yaparken sanki kurulum aşamasında internetten indirip, yüklüyor gibi geldi. Lang.ini dosyasını tek dil olan bir iso ya attım. Windows kurulum aşamasında dil seçimi kısmı değişmedi. Ancak klavye ekleme kısımları eklendi. Seçim yapsamda dil değişmedi. Bana uuprg sitesndeki gibi bir script olduğunu düşündüm. Tabikii uuprg iso oluştururken indirip, entegre ediyor. Bu windowsta da windowsu kurarken bir scriptle kuruyor gibi geldin. Dil seçimi ekranından sonra bende bayağı bir siyah ekranda kaldı. Ardından benim seçim yaptığım dille devam etti. Dil dosyalarına baktım. Sadece destek dosyaları var. Onların hepsinin boyutu da kabataslak 20 mb falandır. Sanırım seçenekler de 15 dil vardır. Her bir dil 400 mb olsa sadece dil dosyaları 5 gb üzeri olur diye düşünüyorum...

Hocam eskisi gibi 200-300 mb olmuyor artık dil paketleri :) 

Örnek:

1705836883_EkranAlnts.PNG.dd9592d0e9da950aef454f5f831f2d78.PNG

Spoiler

Read More:  IE6, IE7, IE8, IE9, IE10, IE11 Offline Installers Download Links

Ek olarak güncel dil paketleri indirmek için

Konudaki ekran görüntüsüne örnek:

Edited by StRonK
İmla ve ek bilgi....
  • Like 2

appx ile boyutu 20 mb'lere düşüyor aslında 

ocr text to spech paketleri alınmıyor sadece fakat kurulum ekranında multi dil desteği çıkıyor 

StRonK, 17 dakika önce yazdı:

Hocam eskisi gibi 200-300 mb olmuyor artık dil paketleri :) 

Örnek:

1705836883_EkranAlnts.PNG.dd9592d0e9da950aef454f5f831f2d78.PNG

İçeriği Görüntüle

Read More:  IE6, IE7, IE8, IE9, IE10, IE11 Offline Installers Download Links

Ek olarak güncel dil paketleri indirmek için

Konudaki ekran görüntüsüne örnek:

• Like 3