Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@ufujk

Gerekli anlatım konuda mevcut! Kısaca menünde kullanmak için 800x600 çözünürlülükte bir resim buluyorsun.
Sonra konudaki gfx (birinci mesajda) hazırlama videosunu izleyip adımları uyguluyorsun.

Eğer resim kullanmak istezsen, yani kısaca hirendeki gibi bri menü istersen, USBMENU.LST dosyasındaki gfxmenu ile başlayan satırları sileceksin...

[quote name='blue_life' date='04 September 2011 - 15:12 ' timestamp='1315149178' post='1074044']
@ufujk

Gerekli anlatım konuda mevcut! Kısaca menünde kullanmak için 800x600 çözünürlülükte bir resim buluyorsun.
Sonra konudaki gfx (birinci mesajda) hazırlama videosunu izleyip adımları uyguluyorsun.

Eğer resim kullanmak istezsen, yani kısaca hirendeki gibi bri menü istersen, USBMENU.LST dosyasındaki gfxmenu ile başlayan satırları sileceksin...
[/quote]

Aynen oda tamamdır. yeni GFX menü yaptım dümdüz siyah ekran :D. Şuanda Windows 7 AIO - XP sp3 Tüm Driverler ve satalar ekli - Hiren Boot CD iso şeklinde - Acronis True İmage - Driver Pack - Format sonrası Programlarımı 8 GB lik flash diskime sığdırmış bulunuyorum. çalışmayı yapan arkadaşıma(larıma) çoook teşekkür ediyorum CD dvd derdinden kurtardınız beni. anlatım gayet iyi olmuş ilk defa konuyu görmeme rağmen hiç bir sorun yaşamadan tek seferde hepsini yaptım. Win7 iso şeklinde çalıştırmayı beceremedim bi tek karışık geldi onuda ilerleyen zamanlarda çözeriz artık.:)

Istek üzerine MultiBootUsp paketindeki program güncellenmiştir.
Kısaca program klevye ile kontrol edilemiyordu ve sorun için güncelleme yapıldı.
Güncelleme yapmışken ufak çaplı görsellik eklenmiştir...

[img]http://i.imgur.com/H67bB.png[/img]

Yeni paket ikinci mesajdaki 4shared linkinde mevcut.
Lakin burdan tekrar verelim...

:download1:
[color="#0000FF"][u][b]http://www.4shared.com/file/121009444/3ecc5ed1/USB_BOOT.html[/b][/u][/color]

sayın blue_life;
öğrenmek istediğim bir konu var umarım yardımcı olursun...

http://www.pccmos.com/cmos_guide.html

adresinde 60 mb lik bir iso dosyası var bu iso ile bios şifreleri kırılıyor ve ücretsiz bir dosya.
bu isoyu indirip cd veya dvd ye bastığım vakit hiç sorunsuz çalışıyor. ancak MULTIBOOT USB içine atıp grub4dos ile çalıştırmak istediğim vakit bir yerde takılıyor. yazdığına göre root.dat dosyasını uygun yere açamadığını söylüyor. bir indirip test etme şansın olurmu acaba. indirme linki sayfanın en üstünde. ilgine şimdiden teşekkür ederim.

ön bilgi:
1- usb içine atılan iso qemu ile çalışmıyor
2- usb içine atılan dosya gerçek makinede bir yerde takılıp çalışmıyor
3- iso dosyası virtualboxa mount edildiğinde ekran kartım sorunlu diyor ilerlemiyor ama root. dat dosyasını açtığını belirtiyor.
4- cd veya dvd üzerine iso yazılınca herhangi bir sorunu yok. gayet muntazam çalışıyor.

Edited by samosan

@samosan

Az önce indirip bir kaç test yaptım, lakin başarılı olamadım :(
Tabi çok detaylı da incelemedim. Yarın bir ara istersen tekrar bakabilirim...

Bu arada @steve6375 bu konu için tutorial hazırlamış. Gördüğüm kadarıyla o Parted Magic üzerinden çalıştırmış.
Istersen incele!
[color="#0000FF"][u][b]http://sites.google.com/site/rmprepusb/tutorials/pccmoscleaner[/b][/u][/color]

Edit:Bu tip programlar biosunuza zarar verebilir. Denerken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Gerekmediği müddetçe kullanmayın!

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='09 September 2011 - 18:48 ' timestamp='1315594099' post='1076726']
@samosan

Az önce indirip bir kaç test yaptım, lakin başarılı olamadım :(
Tabi çok detaylı da incelemedim. Yarın bir ara istersen tekrar bakabilirim...

Bu arada @steve6375 bu konu için tutorial hazırlamış. Gördüğüm kadarıyla o Parted Magic üzerinden çalıştırmış.
Istersen incele!
[color="#0000FF"][u][b]http://sites.google.com/site/rmprepusb/tutorials/pccmoscleaner[/b][/u][/color]

Edit:Bu tip programlar biosunuza zarar verebilir. Denerken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Gerekmediği müddetçe kullanmayın!
[/quote]

verdiğin link ilaç gibi geldi valla. oradaki sistemi uygulayınca çalışıyor. bir iki kötü yanı var. onlarda şöyle:
1- sisteme fazladan parted magic programı ekleniyor. (günceli 172 mb falan)
2- parted magic programı mini xp ile hiren karışımı bişey. fazlaca ihtiyaç duyulacak tarafı yok.
3- cmos cleaner in çalışması için iki programda root ta yer almalı(görüntü kirliliği). klasör içlerine koyunca çalıştıramadım :((
4- fazladan birde PMAGIC diye bir klasöre daha ihtiyaç duyuyor.(o da görüntü kirliliği).

Söz verdiğim gibi az önce PC CMOS Cleaneri incedim. Ilgili bileşen direk hdd ortamından çalışmıyor malesef.
Heralde sadece cd/dvd medyalara destek veriyor.

Lakin PC CMOS Cleaner farklı bir linux dağıtımı üzerinden çalıştırılabilmektedir.
Ben PMagici hiç denemedim. Ama linux diyince iki sistemi çok seviyorum. Birisi slax diğeri ise ubuntu.

Bu yüzden slax üzerinden, kullanmak isteyebilecek arkdaşlar için ufak bir makele yazmak istiyorum...

[color="#8B0000"][size="3"][b]Slax üzerinden,PC CMOS Cleaneri Çalıştırmak[/b][/size][/color][hr][b][color="#8B0000"]1 -[/color][/b] [b]Slax.iso[/b] dosyasını indirip, iso içindeki [b]slax[/b] ve [b]boot [/b]klasörünü usb srücünüzün anadizinine (rootuna) çıkartınız.
Misal usb sürücünüzün harfi E:\ ise; slax klasörünün konumu E:\slax şeklinde olacak.
[b][color="#0000FF"][u][b]http://www.slax.org/get_slax.php?download=iso[/b][/u][/color]

[b][color="#8B0000"]2 -[/color][/b] Iso içinden slax ve boot klasörünü çıkarttıktan sonra, [b]boot klasörünü slax klasörünün içine atınız.[/b]

[b][color="#8B0000"]3 -[/color][/b] Aşağıdaki linkte bulunan dosyayı indirip, daha önce sürücünüze çıkarttığınız, [b]slax\base[/b] klasörünün içine atınız.
[color="#0000FF"][u][b]http://www.slax.org/modules/2456/dl/pc-disk-tools-2006-pcprogs-suite.lzm[/b][/u][/color]

[color="#8B0000"]4 -[/color][/b] Aşağıdaki grub4dos komutlarını, menü doyanıza, yani ilgili *.lst uzantılı dosyanıza yapıştırınız.
[codebox]title Slax - PC CMOS Cleaner
kernel /slax/boot/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;telinit~4 changes=/slax/ slax from=/dev/sda1/slax/
initrd /slax/boot/initrd.gz
boot[/codebox]

Şimdi sistemden bir kaç ekran görüntüsü verelim!

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/snapshot1.png[/img]

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/snapshot2.png[/img]

[color="#8B0000"][b]Not:[/b][/color]Slaxı çalıştırmak için yukarıdaki verdiğim komutlar, sanalpcde çalışmayabilir. Testlerinizi gerçek bilgisayarınızda yapınız.
Ayrıca yukarıdaki komutlar ile slaxı çalıştırırsanız, sistemde yaptığınız değişiklikler kayıt ediliyordu.
Konunun önceki bölümlerinde iso dosyasından da slaxı nasıl başlatabileceğimizi anlatmıştım.
Ama her halukarda, sürücümüzün anadizininde slax klasörü olmalıydı...

Başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...

@kamuran731

Farklı farklı gfx menü şekilleri bulunmaktadır. Pakelerde verdiğim BL_PENGUEN.GFX dosyasından yola çıkarsak;
Bu dosyayı videodaki gibi açarsan içinde gfxboot.cfg dosyasını göreceksin.

Bu dosya vasıtasıyla, ekran çözürnürlülüğü ve ekran renk derinliğini ayarlayabilirsin.
Ayırca menüdeki yazıların rengini, menünün konumunu, menünün boyutunu, menüdeki görünen bazı nesnelerin görünüp görünmeyeceğini ayarlayabilirsin.

Yazı boyutuna gelirsek, heralde bu dosyadan böyle bir müdehale yapamıyorduk.
Galiba yazı tipini ve boyutunu, gfx menünün içinde bulunan font dosyası belirliyordu. Uzantısı *.fnt olabilir.
Bu dosyayı normal olarak düzenleyemezsin... Tabi sevdiğin bir fonta sahip olan bir gfx menüsü bulursan, bunun içindeki ilgili dosyaları kullanabilmen olası!

@HakanAlbayrak

[img]http://www.ntfs.com/images/screens_data_backup.gif[/img]

Programı kullanmadım ama resimden gördüğüm kadarıyla;
[b]Disk to Image[/b] seçeneğiyle yedek alabilir,[b] Image to Disk[/b] seçeneğiylede aldığın yedeği geri yükleyebilirsin.

Eğer bu konudaki usb paketi ile multiboot yaptıysan, bu tip programları kullanmadan da yedek almam mümkün ve tavsiye ederim.
1 - Ilgili sürücündeki tüm dosyaları burdan indirdiğin paketteki USB_ROOT klasörüne kopyala.
2 - Virüslerden vs. korumak için, paketi komple winrar, 7zip gibi bir programla depola!

Daha sonra geri yükleme yapmak için, paketteki MB_USB.exe programını çalıştırır, format atarak yedeğini geri yükleyebilirsin.
Program USB_ROOT içeriğini, hedef sürücüye kopyalayacaktır.

Ben bu yazdığım yöntemi kullanıyorum...

Selamlar, bir acemi olarak usb için Multiboot'u kurabildim, hatta, Bluxpe 1.9 ve network'u açabildim, fakat aynı şeyi Win7 için denediğimde, Vista kurulu olan Acer netbook, usb'den başlıyor bir süre sonra, "Acer eRecovery Managanent V7.0.9" kurtarma programı başlıyor ve -Sistemi Fabrika ayarlarında başlat, -Kullanıcı verileri koruyarak başlat... şeklinde seçenekler sunuyor... kısacası bu programı geçip usb'den Win7 kuramadım... ne yapmam gerekiyor?, Teşekkürler...

USB menude USBMENU/USBMENU.LST,cd-dvd de GRUBMENU/GRUBMENU.LST,otomatik ghostta GRUBOOT/GRUBOOT.LST listelerine başvuru yapılıyor.

Bunu kendimiz nasıl düzenleyebiliriz. Yani grub4dos yüklendiğinde kendi belirleyeceğimiz X.LST veya X/X.LST dosyasını nasıl

gösterebilirim. (Hepsindede aynı menu dosyasına başvuru yapsın . bu mümkünmü )

Daha önce yine sorduğumu biliyorum ama düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda bişi dememiştiniz.

@Enson

Yaşadığın sorun aslında normal bir şey.
Kısaca tahmin ettiğim kadarıyla, ilk önce kurulum dosyaları sırasıyla cd/dvd sürücülerde arıyor.
Bulamayınca diklerde aranıyor. Senin ilgili recovery bölümünde benzer dosyalar olduğundan kur bunları kullanmaya çalışıyor.

Yani senin yapacağın, kısaca ilgili recovery olan bölümü silmek veyahut bir şekilde burdaki dosyaların konumu değiştirmek.
Yada belki ilgili bölümü partition programlarıyla gizlemekte iş görebilir...

Aslında bu sorunu aşmak için daha kolay bir yöntem vardı ama aklıma gelmedi. Win7ye fazla hakim deyilim...

@freea

Ilgili grub4dos önyükleyici dosyasını hex editör ile açıp, *.lst dosyasının ismini veyahut konumu değiştirmen mümkün.
Yada şöyle farklı bir şeyde yapabilirsin ve bence en kolayı bu.
Kendi klasörünü ayarla. Misal ismi FREEA olsun.
Tüm dosyalarını bunun içine koy ve içine bir *.lst dosyası oluştur.
Ismi FREEA.LST olsun.
Projelerdeki ilgili *.lst dosyalarını açıp tüm içeriği sil ve içine;

[codebox]ls /FREEA/FREEA.LST || find --set-root /FREEA/FREEA.LST
ls /FREEA/FREEA.LST && configfile /FREEA/FREEA.LST[/codebox]

O zaman otomatik olarak senin ilgili FREEA.LST dosyan çalışacaktır.
Yani USBMENU.LST dosyasındaki tüm içeriği silip, kendi belirlediğin konumdaki lst dosyasına yönlendirme yapıyorsun.
Umarım anlatabilmişimdir....

Bu arada yakın bir zamanda Windows Boot Menüsüne Grub4dos ekleme konusunu düzenleyeceğim...
Aslında program kısmen hazır ama haliyle, paket içeriği vs. baya zaman alıyor...
Tabi şuan bir kaç gün erteledim. Ilgilenmem gereken başka konular var... (

Edited by blue_life
Kod hatası

Hocam multiboot için hangisi daha kullanışlı ben sadece grub4dosu biraz tanıyorum aero studio ve easy bootu ...vs henüz tanımış değilim.

Bir de otomatik ghost daki hard disk paketinde BGRUB isminde , usb paketinde USBDR isminde bir dosya var. bu dosyaları nasıl hangi programla oluşturup düzenliyorsunuz.

cd/dvd ye grub kurmanın mantığını henüz kavrayabilmiş değilim. Yardımcı olurmusunuz?

@kalelibilişim

Tabiki en kullanışlısı grub4dostur :) Diğerlerine göre bir çok exta özellikleri mevcuttur.
AeroStudio görsellik açısından çok güzel ama bazı bilgisayarlarda malesef çalışmıyor... :(

Üçü ile ilgili bir sıralama yap dersen;
Grub4dos
EasyBoot
AeroStudio

Bu arada easyBoot ve aerostudio içinde de grub4dos kullanabiliyoruz...

Farklı paketlerde, karışıklık olmaması açısından bu şeklide ayırıyorum...
Kısaca ilgili grub4dos dosyasınındaki ilgili kısımları hex editör ile düzenlemekteyim..

CD/DVD paketi çok kolaydır. Içeriği düzenleyip cmd dosyasına tıklatarak iso oluşturuyorsun.
Bu kadar basit...

Edited by blue_life
Diğer sorununa cevap yazmamışım :)

@kalelibilişim

Ben genelde winhex kullanıyorum... Bu arada hexeditörde yapacağın ufak bir hata ilgili dosyanın çalışmamasına neden olabilir...
[color="#0000FF"][u][b]http://www.x-ways.net/winhex.zip[/b][/u][/color]

Neyse ben kaçar... Kolay gelsin...

blue_life selam...

senin açıklamalarını okuyup hazırladığın kurtarma cd lerini indirdim...

Ancak ben yeni bir cd toplamayı denemeden önce elimde olanları birleştirerek başlayayım dedim ama daha ilk denemede tıkandım.

Elimde çeşitli recovery boot cd ve dvdleri var. Bunlar içinde bazı değişiklikler yapmak istiyorum. Aşağıda adlarını vereceğim paketleri sana da tavsiye ederim DVD boyutunda işler yapmak istersen.

Örneğin SÜPER bir paket olduğunu düşündüğüm DLC Super Multi Boot DVD 2011 v1 içinde bulunan
XP kurulum dosyalarını silip forumda Legion arkadaşın paylaştığı i386 klasörünü koydum. (Magic iso maker ile imaj dosyaları arasında kopyalama yaptım)
DVD den Boot yaptığım zaman aşağıda ki hatayı aldım;

ISOLINUX 3,86.......Image checksum error, sory
Boot failed

HIREN boot DVD 14 restored edition v2 içinde de çok iyi yardımcı program imajları var.
Ayrıca spotmau powersuite 2011 isimli 250 mb lik güzel bir windows - data recovery ve disk yönetim isosu var.
DLC dvd ana çalışma olmak üzere bunları birleştirmek istiyorum.

ama basit adımlar atıp ilk önceliğim DLC içinde ingilizce xp kurulumunu değiştirmek hatta yer sıkıntısı yaşarsam tamamen silmek istiyorum.

checksum hatası almadan bu işlemleri hangi programla yapabilirim??
şimdiden çok teşekkür ederim.

@mermis

DLC hakkında bilgim yok! Zaten ben bu tip multiboot çalışmalarını indirmeye gerek duymuyorum ve indirmekle uğraşmam :(
Neyse ilgili dvd içeriğindeki bileşenler grub4dos ile çalışacaktır.
ISOLINUX hatası aldığına göre, ilgili multiboot çalışması isolinux ile yapılmış!

Ben uzun bir süre önce MagicIso programını çok sever ve iso düzenleme konusunda kullanırdım.
Hatırladığım kadarıyla, bir iso dosyasını düzenlediğimde iso içerisindeki multibootu ve bazı dosyaları bozmuştu.
O günden beri bu programdan uzak duruyorum. Belki yeni sürümlerde bu sorunu gidermiş olabilirler.

Ama belki senin yaşadığın sorunda MagicIso nedeniyle olmuş olabilir. Beu yüzden sana UltraIso programıyla denemeni tavsiye ederim.
Diğer taraftan ilgili dvd içindeki bileşenleri burdaki grub4dos ile multiboot cd/dvd paketine entegre edebilirsin...
Içerikteki bileşenler, grub4dos ile sorun çıkarsa bile, grub4dostan isolinuxu önyükleme yapıp direk dlc menüsüne geçebilirsin.

Ama sana bu konuda yardımcı olabilmem için, dvd içeriğindeki dosya ve konum bilgisini burdan paylaşmalısın.
Istediğim içeriği vermek için;

Ilgili iso dosyasını sanal sürücüye tak. Misal harfi W:\ olsun.
Sonra komut istemini aç (başlat -> çalıştır -> cmd.exe) ve komut isteminde aşağıdaki komutu yaz.
[b]dir w: /s /b >C:\DLC.txt[/b]
Ilgili içerik C:\DLC.txt dosyasına kayıt edilecektir. Bu dosyayı bir yere upload edip link verirsin.
Kolay gelsin...

Edited by blue_life

Hocam kafama takılan bir durum var. Ben hiren 10.6 sürümünü sizin gösterdiğiniz şekilde grub ile usb den çalıştırabildim.
Fakat niye HIREN.DSK ile uğraştığımızı anlayamadım. HBCD klasörünü usb nin root una koyup , Grubun ana menüsünden hiren için HBCD/MENU.LST ye yönlendirme yaptığımızda hireni çalıştırıyoruz.
Peki HIREN.DSK nın getirisi götürüsü ne?

[quote name='kalelibilişim' date='16 September 2011 - 22:01 ' timestamp='1316210463' post='1080903']
Hocam kafama takılan bir durum var. Ben hiren 10.6 sürümünü sizin gösterdiğiniz şekilde grub ile usb den çalıştırabildim.
Fakat niye HIREN.DSK ile uğraştığımızı anlayamadım. HBCD klasörünü usb nin root una koyup , Grubun ana menüsünden hiren için HBCD/MENU.LST ye yönlendirme yaptığımızda hireni çalıştırıyoruz.
Peki HIREN.DSK nın getirisi götürüsü ne?
[/quote]

eğer usb diskini ntfs ile biçimlendirdiysen ve hirene ait dos programlarına ihtiyacın varsa körolasıca dos programları ntfs usb üzerinde çalışmıyor. dosya bulunamadı hatası veriyor. o yüzden hiren.dsk içine atılıp imaj halinde çalıştırılıyor.tek fark bu.