Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@rebelli0uss

Ilk önce iso dosyasından çalıştırmayı denersin. Sorun yaşarsan içierikteki dosyaları usbnin anadizinine (rootuna) çıkartıp, bootmgr dosyasını önyükleyerek kullanabilirsin. Yani daha önce Vista&win7 kurulumu için verilmiş kodların aynısı...

@blue_life

üstad dediğin yöntemi denedim boot ediyordu fakat win 7 arkaplan ekranında kalıyodu :) şimdi sende bu yöntemi söyleyince tekrar deniyim dedim gene aynısı oldu biraz bekliyim dedim kurulur belki yaklaşık bi 8-9 dakika sonra masaüstü ekranı geldi :) demek ki bende doğru yapmışım fakat BXPE gibi hemen hızlı şekilde açılır diye sanmıştım ama açılmayınca kapadım yani aceleci davrandım teşekkürler üstad :D

Üstad senden bi ricam var.
Kısaca derdimi anlatayım şimdi elime bazen eş dost eski bilgisayar getiriyorlar (Zaten hobi olarak yapıyorum.)Format atacakken cd sürücüler eski olduğu için çoğu yerde takılıyorlar. Bazıları usb den boot edilemiyor Şimdi benim senden ricam şu, ben hazır çalışan sitemin d: yada e: bölümüne winboot klasörünü koysam, Pcyi cd den boot etsem ama menu listeleri d: sürücüsünde ki winboot un içinden çalıssa oradan da xp, win7 artık ne yapılacaksa ordan gerekli işlemleri yapsam. Yani cd ye bağımlı kalmasam
Nasıl bi cd hazırlamak gerekir bu konuda bana yardımcı olabilirmisin.

@iskader

Bende nadirde olsa ara sıra, yakın çevremdeki tanıdıkların pclerine sistem kurulumu yapıyorum. Seninde söylediğin gibi bu pcler çok eski olduğundan, cd/dvd sürücüsü de arızalı olup, usbden önyükleme seçeneğide olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda;

1 - Sistem çalışıyorsa sisteme grub4dos kurarım. Eğer disk üzerinde ikinci bölüm yoksa, yeterli miktarda bir bölüm oluştururum.
2 - Grub4dos üzerinden ilgili sistemin kurulumunu yaparım.

Grub4dos kurmak için windows paketiyle birlikte usb paketini de kullanabilirsin...

Eğer hiç bir şekilde önyükleme yapamıyorsam, yani sistem/cd/dvd/usb çalışmıyorsa haliyle önce bir cd/dvd rom bulup bunun üzerinden kurulum yapmaya çalışırım. Eğer işe yaramıyorsa, diski çıkartıp çalışan bir bilgisayara takıp üzerine grub4dos kurar disk arızalı pcye takarım. Daha sonra grub4dosu başlatıp, üzerinden sistemi kurmaya çalışırım.

Eğer bir şekilde grub4dosu başlatabilirsem; grub4dos veyahut grub4dos menüsünde ekli olan plop boot manager ile usb gibi diğer aygıtlardan rahatlıkla önyükleme yapılabiliyor.

Ayrca benim flash belleğimde cdrom kısmı var ve bu kısımda grub4dos ve ilgili menüsünde livecd/hiren's bootcd vs. var. Bazen ilgili pcler bu cdrom kısmını sorunsuz görebiliyor. Diğer normal kısımdaki alandan önyükleme yapamazsam burdaki grub4dosu başlatıp, diğer kısımdaki menüye ulaşabiliyorum.
Kullandığım komu haliyle çok basit;

[codebox]title UsbDisk Menusu\n Usb diskteki menuye gecis yapar
set FILE=/USBMENU/USBMENU.LST
if exist %FILE% || find --set-root --ignore-floppies %FILE% || pause --wait=5 %FILE% bulunamadi!
configfile %FILE%[/codebox]

Yani her halukarda bir şekilde grub4dosu başlatabilirsem gerisi geliyor :)
Neyse başarılar dilerim, kolay gelsin...

Üstad açıklaman için teşekkürler baya yorduk seni. Dediğin gibi zaten harddiski çıkartıp başka bilgisayara taktığım zaman hem yeni bölüm açıp hemde grub4dos kurarak denemelerim olmuştu.
Amacım zaten cd deki grup menüye ulaşınca oradan harddiskteki menuliste ulaşmaktı onun da komutu vermissin.
Zaten halihazırda kullandığımız komutla neredeyse aynı imiş :) elimdeki multiboot cd lerin menu listesine verdiğin kodu girerek winboot yada usbmenu ile ulaşmayı deneyeceğim teşekkürler Olmazsa sök-çıkar-tak A devam :)

merhabalar dostlar..aynı durum benim başıma geldi geçen hafta ama durum biraz değişik ve uğraştırıcı oldu.eski bir toshiba notebook"tu gelen cihaz üzerinde 1.8 inçlik 80 gb hdd vardı. usb 1.1 vede boot olayı yok usbden.. cd rom da yok ..dışardan bağladığım usb cdromdan başlattığım xp 3.5 saat beklememe rağmen disk algılama bölümüne bile gelmedi.diski söküp dışarda uğraşalım desem 1.8"lik hdd"ye göre hiçbir aparatım yoktu..bluexpe"yi cd"ye yazdım ,usb cdrom"dan başlattım yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra açıldı .ben de hemen başka

bir makinada usb multiboot hazırladım içine 350mb"lik xp imajı ve ne olur ne olmaz gibisinden düşünerek bluexpe"yide koydum,makinanın hdd"sine ghost"ladım baştan başlatarak kuruluma başladım ..hızlı ve normal bir şekilde kurulum tamamlandı..

evet bana göre donanımsal arızaları olduğu için çok yavaş çalışıyordu, ama yapacak bişey yok muşteri ne derse o oluyor genelde çoğu zaman

ben gelen bilgisyarları formatlamadan önce bazı küçük testlerden geçiririm ve test sonuçlarını mal sahibine iletirim önemser önemsemez

müşterinin bileceği iş .bunun formata ihtiyacı var diye getirilen çoğu bilgisayarda beklenmedik arızalarla karşılaşmak olası .saygılar

Edited by zeki ural

[quote name='zeki ural' date='23 January 2012 - 00:01 ' timestamp='1327269667' post='1144521']

bir makinada usb multiboot hazırladım içine 350mb"lik xp imajı ve ne olur ne olmaz gibisinden düşünerek bluexpe"yide koydum,makinanın hdd"sine ghost"ladım baştan başlatarak kuruluma başladım ..hızlı ve normal bir şekilde kurulum tamamlandı..

[/quote]

@zeki ural

Üstad blue_life' ın anlattıklarıyla çözüme ulaştım gibi (eee boşuna dememişler bakmakla görmek arasında fark var diye) deneme için cd hazırlayacağım.

yanlız senden ricam 350 mblik xp imajı ghost yedeğimiydi? ghostladım derken ne demek istedin Biraz daha açıklayabilirmisin.

@rebelli0uss

Malesef ilgili sistemi hiç kullanmadım ve haliyle herangi bir bilgim yok. Kısaca ilgili iso içeriğini inceleyip, önyükleme işlevini yapan dosyayı grub4dos ile önyüklemek işini görebilir. Ayrıca googleden de araştırma yapmalısın...

@iskader

Daha önceden sysprep yapılarak ghost ile yedeği alınmış xp nin imajı, farklı pclere yüklenebiliyordu. Gerçi ben hiç denemedim. :(
Tabi bazı sistemlerde xp sorunlar çıkarabilir ama teknik servislerde ghost, acronis vs. ile alınmış bu tip yedekeler, tahminime göre bazen çok işe yarayabiliyor :)
Heralde @zeki ural bundan bahsetti...

@blue_life;
IT çalışanları her zaman bu yöntemi kullanır.Bir sistem hazırlar ve sysprep yapıp imajı diğer bilgisayarlara dağıtır.
Bilgisayar şirketleri(Dell,HP,Lenovo vs...) servise götürdüğünüz zaman önceden alınmış bir imaj yüklenir ve format atıldı sisteminize derder.
Server ile bu sistemin adı Image Deployment olarak geçer.

@blue_life;
bu adreste--> http://sites.google.com/site/rmprepusb/tutorials/hirens
Hirens 13.1 iso olarak usb den çalışması için firadisk yöntemi ile ilgili bir açıklama var konuyu en iyi senin anlayacağını düşünüyorum inceleyip bizide bilgilendirirsen memnun oluruz.

@rulman

Biz xpyi kastetmiştik. Senin söylediğin yöntem genelde nt6lar için uygulanıyor diye tahmin ediyorum. Nt5 için ise, farlı modeller için farklı farklı imajlar kullanıyor olabilirler...

@drano

Biz grub4dos vasıtasıyla (map --mem) bir imajı bir nevi sanal sürücüye yükleyebiliyoruz. Lakin bu sanal sürücüdeki alanı windows algılamıyor. Kısaca sürücüsü olmayan bir disk gibi düşün. Işte firadisk vasıtasıyla, grub4dos ile rame yüklenen bu alan windowsta tanınabiliyor. Aynı şekilde işleyen winvblock sürücüsü de mevcuttur.
Hiren's hatırladığım kadarıyla bir süredir hazırladığı minixpye firadisk sürücüsü zaten eklemişti. (Fazla kullanmadığım için emin deyilim)
Kısaca normal iso çalıştırma komutuyla zaten Hiren's BootCD yi çalıştırabilirsin. Heralde @steve6375 eski Hiren's versiyonları için firadisk kullanın demiş olabilir. Sayfayı fazla incelemedim ve ingilizcem de iyi deyil :(

[codebox]title Hirens Boot CD
set ISOFILE=/HIREN.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Yukarıdaki komutta rame yükleme işlemi yapmıyoruz. Bu nedenle minixp açıldığında HBCD klasöründen kullanılan bazı programlara ulaşılamayacaktır.
Lakin minixp nin açılması çok fazla sürmez.

[codebox]title Hirens Boot CD
set ISOFILE=/HIREN.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Yukarıdaki komutta ise iso dosyasını komple rame yüklüyoruz. Bu sayede minixpe ile alakalı bir sorun yaşamazsın.
Ama iso dosyası büyük olduğundan, usb sürücüden rame yükleme işlemi bir eziyet olacaktır.

Diğer taraftan, dos programlarından bazıları da düzgün çalışmayabilir. Belki Hiren's bu durum için extra bir şyeler eklemiş olabilir (denemek lazım)
Kısaca usbnin anadizinine HBCD klasörünü çıkartıp, kullanmak bence daha avantajlı. Anadizinden dos programlarını çalıştırırken sorun yaşarsanız, konunun ikinci mesajındaki disk imaj yöntemini kullanabilirisiniz...

@iskader

Normalde böyle bir hata çıkmaması lazım. Şimdi HBCD ve BXPE klasörünü sürücünün rootuna kopyalıyorsun.
Sonra menüdeki ilgili seçenekleri çalıştırdığında imajlar rame açılıyordur. Senin sorunun bu aşamadan sonra mı meydana geliyor...

Aynı pcde usbden sorunsuz çalışıyormu? Istersen iso dosyasından çalıştırmayı da dene...

üstad her 2 sinide İso dosyasından çalıştırdım hata verince iso dan çalıştırmaya geçtim.
Hani kafama takılan winboot c: de iken sorunsuz çalışıyordu usb de yeni denedim çalışıyordu d: bölümünden çalıştırmayı deneyince bu hata çıktı. Garip olan hem bluexp de hem hirenin mini xp sinde aynı hatayı verdi o yüzden sordum.

bluexpe için kullandığım komutlar burda

[code]title BlueXPE Light Network Iso\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
set ISOFILE=/WINBOOT/IMAGES/BlueXPE.ISO
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu Geri Don ...

# =====================================================================================
title BlueXPE Light Network\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=115191
set BOOTFILE=/BXPE/BLUE_XPE.BIN
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu Geri Don ...
[/code]

@iskader

Her iki komuttada aynı sorunu yaşaman ilginç doğrusu. Birde iso dosyasını komple rame yükleyerek dene bakalım. Dahili diskten rame yükleme yaptığımızdan, rame yüklenme süresi, diskin hızına da bağlı olarak çok fazla sürmez... Yani;

[codebox]title BlueXPE Light Network Iso\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
# if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Geri Don ...
[/codebox]

Üstad yanlış anlaşılma olmasın ben iso dan düzgün çalıştırdım.

hiren in komutlarını koyacak yerde blue xp nin iso komutunu koymuşum :blush:
yani ben bu komutla iso dosyasından kullanabiliyorum

title BlueXPE Light Network Iso\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)

bu şekilde bi sorun yok yani

@iskader

Açıkçası herangi bir fikrim yok :( Iso dosyasından çalıştırırken sorun yaşamıyorsan bu şekilde kullanırsın. :)
Emin deyilim ama ilgili dosyaları koyduğun bölüm logical ise, windows başlarken bu sürücüsüyü kontrol edip hataya neden olmuş olabilir.

[quote name='rebelli0uss' date='11 January 2012 - 00:22 ' timestamp='1326241345' post='1138917']
tabiki;

- Pardusun kendi sitesinden Pardus-2011.2-Cervus-elaphus-i686.iso dosyasını indirin.
- Bu isodan pardus.img dosyasını çıkartıp adını cervus.img olarak değiştirin ve multiboot flash belleğinize direk atın (zorunlu)-[code]http://hotfile.com/dl/133804309/70c930f/PARDUS_MULTI_USB.zip.html[/code] - Üstte verilen linkteki dosyayı indirip PARDUS_MULTI_USB\USB_ROOT içindeki 20112C klasorunu direk olarak multiboot usb nize kopyalayın
- Pardus ve penguen isoları silinebilirsiniz.
- Multiboot yaptığınız Flash Belleğin adı büyük harfle PENGUEN olmalıdır. (zorunlu)
- Pardus-2011.2-Cervus-elaphus-i686.iso içindeki repo klasorunu direk multiboot flash belleğinize kopyalayın (zorunlu)
- USBMENU.LST 'e aşağıdaki kodu ekleyin.
[codebox]title PARDUS 2011.2
find --set-root /CERVUS.IMG
kernel /20112C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livedisk splash=silent mudur=language:tr
initrd /20112C/initrd[/codebox]
Not: Multiboot Flash belleğinize atacağınız bu dosyaları usb deki herhangi bir klasöre atmayınız direk usb belleğin içine kopyalayın.
Kendim bizzat deneyip sorunsuz olarak Pardus kurulumu yaptım.Yukarıdaki Tüm işlemi yaptıkdan sonra Multiboot Usb nize Pardusun son versiyonunuda ekleyebilirsiniz.
[img]http://b1201.hizliresim.com/t/c/1qs2n.jpg[/img]
[/quote]

http://www.ozgurlukicin.com/forum/kurulan-cd/23463/?page=1
http://www.ozgurlukicin.com/forum/calis-cd/23376/?page=1

[hr]
[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22nzq.jpg[/img]bu da suse ve ubuntu için kodlar

[codebox]default 0
timeout 30
color yellow/blue blue/light-gray
gfxmenu /GRUBMENU/PENGUEN.GFX
# =========================================================================

title HARDDISKTEN BASLAT
chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)
boot

#============================================================================

title PARDUS 2008.2 CALISAN CD
find --set-root /canis.img
kernel /20082C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd
initrd /20082C/initrd

title PARDUS 2009.2 CALISAN CD
find --set-root /geronticus.img
kernel /20092C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd splash=silent mudur=language:tr
initrd=/20092C/initrd

title KURTARMA MENUSU 2009.2
find --set-root /kurtar.img
kernel /20092K/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd yali4=rescue splash=silent mudur=language:tr
initrd=/20092K/initrd

title PARDUS 2011.2 CALISAN DVD
find --set-root /cervus.img
kernel /20112C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd splash=silent mudur=language:tr
initrd /20112C/initrd

title PARDUS 2011.2 KURULAN DVD
find --set-root /kurtarcervus.img
kernel /20112K/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd splash=silent mudur=language:tr
initrd /20112K/initrd

#===========================================================================

title PARDUS 2011.2 KURTARMA
find --set-root /kurtarcervus.img
kernel /20112K/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd yali=rescue splash=silent mudur=language:tr
initrd /20112K/initrd

title UBUNTU 11.10
kernel /casper/vmlinuz file=/ubuntu/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz ignore_uuid live-media-path=/casper quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title openSUSE 12.1
kernel /opensuse/linux ramdisk_size=512000 ramdisk_blocksize=4096 splash=silent quiet preloadlog=/dev/null showopts
initrd /opensuse/initrd

title YENIDEN BASLAT
savedefault --wait=2
reboot

# =========================================================================[/codebox]

http://www.fileserve.com/file/6d57nJw/PENGUEN.iso 73.32 MB

ubuntu ve suse nasıl eklenir resmi
http://c1201.hizliresim.com/t/s/22nww.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/s/22nzq.jpg

[img]http://c1201.hizliresim.com/t/s/22nww.jpg[/img]
[hr]

bu da benim multiboot dvd hem bootable özelliği var hem de autorun menü ile driver program vs kurulumu var

http://a1201.hizliresim.com/t/t/22pd2.jpg
http://a1201.hizliresim.com/t/t/22pfv.jpg[img]http://a1201.hizliresim.com/t/t/22pfv.jpg[/img]
[img]http://a1201.hizliresim.com/t/t/22pd2.jpg[/img]

[codebox]# Thank you Blue Life
default 0
timeout 30
color yellow/blue blue/light-gray
gfxmenu /GRUBMENU/PENGUEN.GFX

title HARDDISKTEN BASLAT
chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)
boot

title KATILIMSIZ XP SP3 SATA KUR 11/2011
ls /XPS3/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /XPS3/SETUPLDR.BIN
ls /XPS3/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 XPS3/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /XPS3/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title BLUE XP CALISAN CD
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()

title XP KURTARMA KONSOLU
ls /XPS3/SETUPLDRC.BIN || find --set-root --ignore-floppies /XPS3/SETUPLDRC.BIN
ls /XPS3/SETUPLDRC.BIN || pause --wait=5 XPS3/SETUPLDRC.BIN bulunamadi!
chainloader /XPS3/SETUPLDRC.BIN || chainloader ()

title NTLDR COZUMU (acilinca MULTIBOOT MENU yu kullan)
ls /IMAGES/NTLDR.IMG || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/NTLDR.IMG
map --mem /IMAGES/NTLDR.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

title WINDOWS ACILIS SIFRESINI BUL
errorcheck off
ls /ESRSIFRE.ISO || find --set-root --ignore-floppies /ESRSIFRE.ISO
ls /ESRSIFRE.ISO || pause --wait=5 ESRSIFRE.ISO bulunamadi!
map /ESRSIFRE.ISO (0xff) || map --mem /ESRSIFRE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

title HARDDISK ONYUKLEME KAYDINI ONAR FIXMBR
errorcheck off
ls /FMBR.ISO || find --set-root --ignore-floppies /FMBR.ISO
ls /FMBR.ISO || pause --wait=5 FMBR.ISO bulunamadi!
map /FMBR.ISO (0xff) || map --mem /FMBR.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

title PARDUS 2008.2 CALISAN CD
find --set-root /canis.img
kernel /20082C/kernel root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet mudur=livecd
initrd /20082C/initrd

title ACRONIS TRUE IMAGE 2012 PLUS PACK
errorcheck off
kernel /ATIH/dat3.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ATIH/dat2.dat

title GHOST 11.5
ls /IMAGES/GHST11BL.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/GHST11BL.GZ
map --mem /IMAGES/GHST11BL.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot)

title ACRONIS DISC DIRECTOR 11
kernel /ADDS/kernel.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet
initrd /ADDS/ramdisk.dat

title HDD REGENARATOR (HDD tamircisi)
ls /IMAGES/HDDREG.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/HDDREG.GZ
map --mem /IMAGES/HDDREG.GZ (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

title YENIDEN BASLAT
savedefault --wait=2
reboot

# =========================================================================[/codebox]

[img]http://d1201.hizliresim.com/t/t/22pnf.jpg[/img]

[warning][b][color=#FF0000]Üst üste birbiriyle ilişkili birkaç mesaj gönderemezsiniz. Mesajınıza ekleme yapmak için "edit" butonunu kullanmalısınız!

[topic=872]Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.[/topic]

Anlayışınız için teşekkür ederiz

Tnc-Team[/color][/b][/warning]

Edited by digit_03

ben biraz farklı birşey soracağım;

xp cdsinde yer alan i386 klasörünü D sürücüsüne kopyalayıp "setupldr.bin" dosyasını "boot.ini" dosyasına önyükleme için uygun nasıl bir kod girmem gerekir? "boot.ini" dosyası ile olmazda grub4dos ile HDD'den sağlıklı kurulum yapılabilir mi?

@a_yuksel

Söylediğin biçimde XP yi kuaramazsın! Iso dosyasından XP kurulum yöntemi harddisk üzerinde de sorunsuz çalışmaktadır. Hatta geçenlerde eski bir pcye D: sürücüsünden xp kurmuştum.

Kısaca;

1 - Konunun üçüncü mesajındaki programla, windows boot menüsüne grub4dos ekleyiniz.
2 - Aşağıdaki konuda anlatıldığı üzere, seçtiğiniz xp kur iso dosyası için BOOT.GZ oluşturunuz.
[color="#0000FF"][u]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188[/u][/color]

3 - Oluşturduğunuz BOOT.GZ ile, BOOT.GZ oluştururken kullandığın XP iso dosyasını ilgili sürücüdeki uygun konuma kopyala.
4 - WINBOOT\WINBOOT.LST dosyasına, BOOT.GZ yanında oluşan *.lst dosyasının içindeki komutları ekleyiniz.
5 - Başarılar dilerim. :) Eğer yapamazsan daha detaylı anlatmaya çalışırım...

@digit_03

kardeş anlatılan sana aittir veya değildir onu bilemem kaynak veya alıntıda yapmam 2-3 sayfa geriye gidip konunun nerden nereye geldiğini bak ilk önce ondan sonra konuş.
http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/page__st__920

ben konuda hornet512 nickli arkadaşın yaptığını yaptım oda ilgili siteden alıntı yaptığını söylemiş yapan kişiyide açıklamış konuyu ordan sonraını takip edersen iyi olur..ayrıca bunu ben yaptım yok sen yaptın diye takılma fazla
blue_life ustanın multiboot usb programı ve anlatımları neredeyse tüm forumlarda sunum yapılıyo anlatılıyo blue_life bunu problem ediyomu ?

[quote name='blue_life' date='26 January 2012 - 12:34 ' timestamp='1327581266' post='1146192']
@beyoğlu

[topic='70598']Ntldr Fix Konusu İçin Tıklat![/topic]
[/quote]

blue life hocam bu şekilde sadece ntldr hatasından dolayı açılmayan xp açılıyo fakat direk harddiskten başlamıyor ben o yüzden bu şekilde xp yi açıp bat dosyasına yazdığım komutlarla C ye ntldr ve ntdetect dosyalarını kopyalıyorum sonraki açılışta sorun kalmıyor

NTLDR_YUKLE.BAT içeriği

copy ntldr C:\
copy ntdetect.com C:\

c:
attrib +a ntldr
attrib +a ntdetect.com
attrib +r ntldr
attrib +r ntdetect.com
attrib +h ntldr
attrib +h ntdetect.com

exit

tabii cd / dvd multiboot ana dizinde ntldr ve ntdetect dosyaları olucak

grub4dos komutu

title NTLDR COZUMU (acilinca MULTIBOOT MENU yu kullan)
ls /IMAGES/NTLDR.IMG || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/NTLDR.IMG
map --mem /IMAGES/NTLDR.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

bu da dosyanın linki
http://www.wupload.com/file/2653200327/NTLDR.IMG

Edited by digit_03