Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

usta gerçekten teşekkürler başarılı bir konu olmuş.ama benim xp ile ilgili bir sorunum var.cdden yükleme için bir tuşa basınız yazısı çıkmıyor,ayrıca açılışta şu sayfa çıkıyor:http://imgim.com/6350incis2420686.png ben ilk baştakini seçince yine normal xp sürücü yükleme ekranı sonrada biçimlendirme ekranına geldi.ama niye bu sayfa çıkıyor ve kurduktan sonra sorun yaratır mı? kurmak istediğim xp perfect xp 2009.birde unutmadan,boot.gz dosyasını başarıyla yükledi.şimdiden yardımın için teşekkürler :)

benim şuana kadar sorunsuz kullandıklarım aşağıda ki resimlerde mevcut.Slax ta sorun yaşıyordum onuda hallettim gerçi ekran kartımı desteklemiyordu başka bilgisayarda deneyince çalıştı. bir kaç sistem daha eklemeye çalışıyorum bakalım onlarda da bir takım sorunlar mevcut inşallah onlarıda hallederim

[img]http://img715.imageshack.us/img715/7365/multiboot.png[/img]
[img]http://img545.imageshack.us/img545/6996/multiboot2.png[/img]

Edited by oktay x

Bende tespit ettiğim durumu yazayım o zaman. Photoshop ile düzenlenen GFX.MENU arkaplanlarında sıkıntı yaşayan arkadaşlar hazırlamış olduğunuz belgeyi kaydederken "Web Aygıtları İçin Kaydet" veya "Save For WEB" seçeneğini seçip kaliteyi düşürürseniz sıkıntı yaşamazsınız . . .

Oktay X slax ile sıkıntı yaşadığını söylemişsin slaxi eklediğin komut satırında çözünürlükle ilgili ayar varsa eğer oradaki parametreleri değiştirirsen sorununu çözebilirsin bilgin olsun benzer sıkıntı Pardusta da var oradaki çözümün slaxte işe yaraması kuvvetle muhtemel çünkü linux çekirdekli ikisi de . . .

@mangdasire

Gördüğüm kadarıyla ilgili iso içinde 6 tane farklı xp çalşması mevcutmuş. Sen boot.gz yanında oluşan menu.lst dosyasındaki komutları kullandığın paketteki lst dosysına eklersen ilk menüden seçim yapabilirsin. Biz grub4dos ile açılış yaptığımız için, bir tuş mesajına gerek yok! Bu arada kurulumdan sonra herangi bir sıkıntı yaratmaz.

Arkadaşlar Multiboot İçin Gerekli İşlemleri Yaptım.

1.Nt5SetupFromIso.exe Programı İle USB ROOT Klasöründe (WINPRO, WNHOME, WNPRO) İşletim Sistemleri İçin İso Dosyalarını Oluşturdum. USBMENU.LST Dosyasına Gerekli Kodları Yazdım ve Test İşlemleri Sonucu Sorunsuz Kurulum Yaptım.
2. Nt6IsoSetup.exe Programı İle USB ROOT Klasöründe NT6 Klasöründe (WIN7.ISO, VISTA.ISO) Dosylarını Oluşturdum. USBMENU.LST Dosyasına Gerekli Kodları Yazdım ve Test Aşamasında Windows Kurulum Ekranı Açılıyor ve Hardisk Biçimlendirme Ekranına Geçme Aşamasında CD - DVD veya USB Bellek Takınız Uyarısını Vermektedir. USBMENU.LST Dosyasında Kullandığım Kod İse;
# =========================================================================

title Windows 7 Kurulumu \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

title Windows Vista Kurulumu \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/VISTA.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

Kodlarda Yapılmış Yada Eksik Unutulmuş Alanlar mı Mevcut. Siz Değerli Arkadaşlarımdan Desteklerini Yardımlarını Bekliyorum.

[quote name='blue_life' date='28 March 2012 - 10:27 ' timestamp='1332923237' post='1176521']
@mangdasire

Gördüğüm kadarıyla ilgili iso içinde 6 tane farklı xp çalşması mevcutmuş. Sen boot.gz yanında oluşan menu.lst dosyasındaki komutları kullandığın paketteki lst dosysına eklersen ilk menüden seçim yapabilirsin. Biz grub4dos ile açılış yaptığımız için, bir tuş mesajına gerek yok! Bu arada kurulumdan sonra herangi bir sıkıntı yaratmaz.
[/quote]
hocam peki son olarak bu isonun içindeki sata entegreli/entegresiz,görsel/normal vs. xp sürümlerini nasıl ayırabilirim? onları ayırt etmenin bir yolu var mıdır? birde mini win.7 eklemek istiyorum ama ne kadar uğraştıysam da ya kuruluma geçti ya da hiç açılmadı.bildiğin bir kodu var mı? şimdiden tekrar teşekkür ederim.

[quote name='serhadocak' date='27 March 2012 - 20:32 ' timestamp='1332880337' post='1176364']
Bende tespit ettiğim durumu yazayım o zaman. Photoshop ile düzenlenen GFX.MENU arkaplanlarında sıkıntı yaşayan arkadaşlar hazırlamış olduğunuz belgeyi kaydederken "Web Aygıtları İçin Kaydet" veya "Save For WEB" seçeneğini seçip kaliteyi düşürürseniz sıkıntı yaşamazsınız . . .

Oktay X slax ile sıkıntı yaşadığını söylemişsin slaxi eklediğin komut satırında çözünürlükle ilgili ayar varsa eğer oradaki parametreleri değiştirirsen sorununu çözebilirsin bilgin olsun benzer sıkıntı Pardusta da var oradaki çözümün slaxte işe yaraması kuvvetle muhtemel çünkü linux çekirdekli ikisi de . . .
[/quote]

evet dediğinizde haklısınız denemeyi yaptım [b]Slax graphics VESA mode[/b] olarak seçince görüntü geldi hatırlattığınız için teşekür ederim. Ekran kartının çözünürlük değeri yüksek olunca sıkıntı veriyor demek ki.

[b]ByChilavert [/b] arkadaşım windows 7 de mi böyle bir sorun veriyor kodlarda bir sorun görünmüyor ben de aynı kodları kullanıyorum ve bir sefer dediğiniz hatayı aldım bilgisayarı kapatıp usb yi çıkarıp tekrar taktığımda sorun çözüldü. bende dediğiniz sorun xp işletimsisteminde var onda da select seçeneğinden isoyu gösterince sorun kalmıyor. tabi böyle bir şey ile uğraşmak ta sıkınt veriyor.

Edited by oktay x

[b]oktay x [/b] kardeşim Windows 7 de bu hatayı alıyorum windows xp de sorunsuz kurulum yapıyorum. Kurulum ekranında senin dediğin gibi flash diski çıkartıp takıyorum ama sorun düzelmiyor ve devam ediyor nerde neyi eksik yaptım bir türlü bulamadım. Blue_Life kardeşimede o kadar soru sordum ki onuda bıktırdım bu konuda :) kusuruma bakmasın

@ByChilavert

Windows7 de kullandığın komutlarda bir sorun görünmüyor. Belki ilgili pc ile alakalı çıkan bir sorundur. Daha önce sormuştum ama ne yazdığını unuttum. :(
Win7 kur çalıştığında ve Q-dir ile bilgisayarıma girdiğinde usb beleğin görünüyor mu? Görünüyorsa içine girdiğinde dosyaların görünüyor mu?

Herangi bir sürücünün anadizininde Vista & Win7 kura ait dosyalar varmı? Böyle dosyalar var ise, kur bunları algılayıp hata çıkarıyor olabilir.
Sorunu çözemezsen, kurulumu açıktan çalışıtırırsın. Yani kur dosyalarını usbnin anadizinine çıkartır, bootmgr dosyasını önyükleme yaparsın...

@mangdasire

Ilgili *.lst uzantılı dosyayı notepad gibi bir editör ile açıp, kullanmak istemediğin seçenekleri silersin. Yani kendine göre menu dosyasını düzenleyip, istemediklerini silersin.

Win7 için yardım dosyasını incele. En basit olarak win7 kur dosyalarını usb belleğine çıkartırsan çalışacaktır. Ilgili komutlar zaten Usbmenu.lst dosyasında yazılıydı. Bunları daha detaylı olarak tamamlanmamış yardım dosyasında yazmıştım.

@oktay x

Windows XP kura ait orjinal iso dosyası, boot.gz yi oluştururken belirlediğin konumda olmaz ise, senden her defasında iso dosyasını ister.
Ilgili konuma iso dosyasnı eklersen, sorun çözülmüş olur...

Try (hd0,0):NTFS5:
Try (hd0,1):NTFS5:
Try (hd0,2):NTFS5:
Try (hd0,3):EXT2
BIOS: DRIVE = 0X0, H=255, S=63
TUNE: DRIVE = 0X0, H=255, S=63

TRY(Fd0): NON-MS:skip
TRY(hd0,0):NTFS5 NO Usbdr
TRY(hd0,1):NTFS5 NO Usbdr
TRY(hd0,2):NTFS5 NO Usbdr
TRY(hd0,3):ext2: NO Usbdr

BIOS: DRIVE = 0X0, H=255, S=63
TUNE: DRIVE = 0X0, H=255, S=63
Try(Fd0): non-MS:skip

Cannot find usbdr in all files Press Ctrl + Alt + Del to restart

Blue Life arkadaşım isteğin üzre aldığım hatayı paylaşıyorum. Kingston G2 model flaşı Multiboot yapıp taktığımda hiç hata almadan kurulum yapabiliyorum fakat Toshiba U2G flaşla kurulum yapmak istediğimde BIOS'da hiçbir şekilde göremiyorum flaşı ve flaşla açılışa zorlarsam sistemi yukarıdaki hatayı alıyorum. Ayrıca hata aldığım Toshiba U2G model flaşı Windows USB DVD Tool ile WİN7 önyüklemeli olarak düzenlediğimde de hatasız bir şekilde kurulum yapabiliyorum.

BIOS update yapacak ve sonucu buraya yazacağım. Sizin önerilerinizi de bekliyorum . . .

Malesef BIOS update'den sonra da hiçbir değişiklik olmadı, problem halâ devam etmekte . . .

Edited by serhadocak

@serhadocak

Gördüğüm kadarıyla flash diskin başlangıçta çalışıyor ve mbr bilgisinden önyükleme gerçekleştiriliyor. Sonraki aşamada grub4dos usb belleğine ait bölüm içindeki usbdr dosyasına ulaşamıyor. Sorun bundan kaynaklı!

Flash diskine mb_usb.exe ile kurulum yaparken, biçimlendir seçeneğini seçmişmiydin? İlk kurulumda bu gerekiydi...

@serhadocak

Malesef bazen böyle nadir durumlar olabiliyor. Misal bir arkadaşın laptobu vardı ve elimizdeki flash disk ile boot edemedik. Heralde usb flash disk 3.0 hızındayıdı.
http://tr.wikipedia.org/wiki/USB

Kısaca flash diski açılış menüsünde hiç görünmüyorduk ama windowsta sorunsuz çalışıyordu. Işte malum sorun nedeniyle farklı bir flash disk vasıtasıyla xpyi kurmuşturk. Demek istediğim bazı flash diskler, nadirde olsa bazı bilgisayarlarda sorun çıkartabilir.

Lakin senin flash ile yaşadığın sorun farklı. Çünkü flash disk anakartının biosu tarafından algılanmış ve çalıştırılmış. Sonra grub4dos sorun çıkartmış.
Gerçekten ilginç bir durum.

Basit bir deneme yapalım.
1 - Windowsta ilgili flash diske format at. Yani bilgisayarıma girip, ilgili sürücüye sağ tıklatıp biçimlendir vs. yapıyorsun.
2 - Grub4dos dosyalarını flash diskine manuel olarak kopyala. MB_USB.exe yi kullanmayacaksın. Yani USB_ROOT klasöründeki tüm dosyaları flash diskine kopyala.
3 - Flash diskine kopyaladığın usbdr dosyasından bir kopya da oluşturup ismini ntldr yap. Format attığın işletim sistemi windows7 ise ntldr yerine bootmgr olacak.
4 - Daha sonrada flash diskini ilgili bilgisayarda denersin.

Flash diskindeki doslar
usbdr
ntldr veyahut bootmgr
USBMENU

diğerleri önemsiz...

[notice]Edit: @serhadocak arkadaşımızın yaşadığı sorun çözülmüştü. Kısaca diskin ilk kısmına yazdığımız grub4dos mbr bilgisinin (önyükleme bilgisinin) sorun çıkartması gibi görünüyor. Sorunu çözmek için, diskin ilk kısmına grub4dos mbr bilgisi yazdırmak yerine aktif bölüme grub4dos pbr bilgisi yazdırdık ve işe yaradı. Programın sonraki versiyonlarında bu durum için bir seçenek eklemeye çalışağım.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim....[/notice]

Edited by blue_life

@samosan

Windows 98 ve Windows Millenium kurulumu seninde bildiğin üzere NTFS dosya sistemini tanımıyorlar. Eğer harici disk kullanıyorsan, harici diskinde bu sistemleri kurmak için fat/fat32 dosya biçiminde bir bölüm oluşturabilirsin.

Yok illa ntfs dosya sisteminden kurulum yapmak istiyorum dersen, bu sistemleri kurmak için kullandığımız dos ortamına ntfs dosya sistemini tanıtıp deneme yapabilirsin. Heralde hiren's bootcd de böyle araçlar olacaktı. Hiren's üzerindeki ms-dos sisteminde ntfs dosya sistemini ilgili araçlar ile tanıtıp, kurulumu çalıştırıp test yapabilirsin. Eğer kurulum sorunsuz gerçekleşirse, bu ntfs dosya sistemini tanıtan araçları windows 98 kur disk imajına ekleyip kullanabiliriz.

Diğer bir yöntem olarakta, windows kurulumnu bir disk imajına ekleyip test yapılabilir. Ama büyük ihtimal ms-dos bu ramdeki disk imajını algılasa bile kur sorun çıkartabilir. Test etmek lazım.

Kısacası bu sistemler için en mantıklısı fat/fat32 olan bir sürücüden veyahut cd/dvd den kurulum yapmak. :glare:

ustam ben usb de 2 tane xp ekledim ancak hangi makinada denediysem daha acilir acilmaz direk restart yapiyor makinalara bir cok makinada denedim.

# ====================================
title Windows XP SP3 32 Bit Kurulumu \n Windows XP icin XP01/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...
ls /01XP/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /01XP/SETUPLDR.BIN
chainloader /01XP/SETUPLDR.BIN
boot
# ===================================
title Windows XP Excellent V4 SP3 32 Bit Kurulumu \n Windows XP icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...
find --set-root /I386/SETUPLDR.BIN
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
# ===================================

kodlar bunlar bunlardami bir sorun var anlamadim

[quote name='lazenes1' timestamp='1333556784' date='04 April 2012 - 18:26 ']
grub4dos ile .bat dosyalarini nasil calistira bilirim bios update yabcamda batdosyasi acmamlazim yardim miniZibekliyorum[/quote]

Grub4dos ile, içerisinde ms-dos işletim sistemi bulunan disket imajını çalıştıracaksın. Misal konuda paylaşılan paketlerde Windows 98 Başlangıç Disketi gibi örnekler vardı. Haliyle disket imajını winimage veyahut ultraiso gibi bir programla açıp, istediğin gibi düzenleyebilirsin.

@caglar103

İnan kaç kez yazdığımı hatırlamıyorum. Aynı şeyleri yazmaktan artık sıkılmaya başladım :wacko:
Fat/Fat32/Ntfs dosya sistemlerine ait bir sürücüden, SETUPLDR.BIN dosyasını direk önyükleyerek Windows Xp ve benzerlerini (NT5 oluyor) kuramayız. Bu yöntem sadece CD/DVD için geçerlidir. Konun ilk mesajındaki yardım dosyasını indirip usb bölümünü incelersen gerekli bilgilere ulaşabilirsin.
Kısaca ben usb için, iso dosyasından XP kurulumunu çalıştırıyorum. Bu yöntemi kullandığım bilgisayarlarda şuana kadar bir sorun da yaşamadım.

[color="#0000FF"][u]http://www.tnctr.com/topic/173188-[/u][/color]

tesekkurler blue_life kardes suana kadar usnden xp vista win7 leri kurdum fakat elime bir pc gecti sorun biostan kaynaklaniyor bunuda usb den halledersem sikinti kalmayacak gelci bios update pek kolay isdegil insallah makina elimizde kalmaz verdigin bilgiler icin cok saol ve bir soru daha bugune kadar cikmis Bios updateleri icinde bulunan bir boot araci varmi dir gru4dos uyumlu hirens i denedim olmadi yardiminizi bekliyorum

@lazenes1

Böyle bir boot aracına daha önceden ihtiyacım olmadığı için malesef herangi bir bilgim yok. Bazı anakartların biosunu, biostaki bir seçenek vasıtasıyla güncelleyebiliyoruz. Tabi bu seçenek çok eski anakartlarda yoktu. Sonradan yaygınlaştı. Anakartının biosunun bunu destekleyip desteklemediğine bak.

Eğer desteklemiyorsa, anakartının üretici sitesinden, ilgili bios yazılımı bios dosaysına ulaşabileceğini düşünüyorum. Anakartının marka modeli nedir?

@caglar103

Tabiki bir çok yöntemi var ama benim en çok sevdiğim ve tasye ettiğim yöntem iso yöntemi.
Bunun haricinde WinNtSetup programıyla live sistem üzerinden kurulum yapabilirsin.
http://www.msfn.org/board/topic/149612-winntsetup-v21/

Aynı şekilde grub4dos vasıtasıyla @wengers44 konusundaki programı kullanabilirsin.
http://www.tnctr.com/topic/173379-tam-bootable-usb-disk-hazyrlayycy/

Kısaca farklı, farklı bu konuda bir çok yöntem mevcuttur...

• 2 hafta sonra ...

@ozanaus

Ilgili konudasın zaten. Konun birinci mesajındaki yardım dosyasını aç ve incele.
[color="#0000FF"]http://bluelife.zxq.net/Files/Grub4dos/Rehber.zip[/color]

Yardım dosyası tamamen bitmemişti ama umarım bir gün bakıp tamamlayabilirim :(