Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@sere

Yukarıdaki verdiğim örnek komutta, iso dosyanı koyacağın bölüm önemsizdir. Yani anadizinde iso dosyası yoksa bile, diğer sürücülerde iso dosyan aranır ve bulununca diğer komutlar işler. Komuttaki dosya konumunu düzeltmen ve fazla eski olmayan grub4dos versiyonu kullanman kafi!
[color="#0000FF"][u]http://grub4dos-chenall.googlecode.com/files/grub4dos-0.4.5c-2012-02-01.7z[/u][/color]

Kısaca ilgili 100 mblik bölüme grldr.mbr,grldr,menu.lst dosyalarını ekleyip, menu.lst dosyasını düzenlemen kafi...

Blue_life kardeşim konuyu takip edemedim,cahilliğime ver bi sorum olacaktı.Ben 8 GB flash a hem win7 hemde siteden indridiğim modifiyeli XP lerden birini atmak istiyorum,hatta mümkünse ve sığarsa bir de pardus atıcam.Hepsini aynı anda USB den görüp seçtiğim birinin kurulumunu yapabilirmiyim,yani tüm sistemleri tek usb den seçenekli olarak kurmak istiyorum mümkün mü? Örnekte sadece win7 yi vermişinde kafam karıştı biraz kusura bakma.Bir de eğer tek usb içine 3 kurulum sistemi yapacaksam win7 dosyalarını, xp dosyalarını ve pardus dosyalarını USB_ROOT klasörüne aynı anda mı atmalıyım yoksa sırayla mı atmalıyım. Pff :D bla bla bla.uzattım kusura bakma.

[quote name='blue_life' date='03 June 2012 - 17:37 ' timestamp='1338745070' post='1208407']

@gmdarkness

Böyle bir sorunu ilk defa duyuyorum! Windows programları bozuluyor diyorsan sisteminde virüs vardır veyahut ilgili flash diskin bozuktur. Bu konuda paylaşılan mb_usb.exe sayısını hatırlayamayacağım kadar çok flash bellekte denenmiş ve tip sorunlara rastlanmamıştır...

Kısası herangi bir kapasite sınırlaması yok...
[/quote]

Tekrar merhaba Bluelife,
Virus taramasi temiz ayrica daha once de dedigim gibi 2 gb flash bellek te sorunsuz calisan komut ve iso 32 gb flash bellekte calismiyor. 32 gb flash alali daha 1 ay fln oldu. sifir km flash bellek bilmiyorum neden boyle yapiyor.

[quote name='blue_life' date='03 June 2012 - 19:38 ' timestamp='1338752307' post='1208469']
@sere

Yukarıdaki verdiğim örnek komutta, iso dosyanı koyacağın bölüm önemsizdir. Yani anadizinde iso dosyası yoksa bile, diğer sürücülerde iso dosyan aranır ve bulununca diğer komutlar işler. Komuttaki dosya konumunu düzeltmen ve fazla eski olmayan grub4dos versiyonu kullanman kafi!
[color="#0000FF"][u]http://grub4dos-chenall.googlecode.com/files/grub4dos-0.4.5c-2012-02-01.7z[/u][/color]

Kısaca ilgili 100 mblik bölüme grldr.mbr,grldr,menu.lst dosyalarını ekleyip, menu.lst dosyasını düzenlemen kafi...
[/quote]
çok işime yarayacak bu komut sonunda hallettim ellerine sağlık iyiki varsın tekrar teşekkürler..

@red_d

Usb flash diskinin boyutuna göre, istediğin kadar win7,vista,xp veyahut benzerini usbden çalıştırabilirsin. Misal benim flash diskimde Win7 tüm sürümler, 6-7 tane xp ve çeşitli araçlar mevcut. Pardus'u da çalıştırabilirsin ama pardus konusunda benim herangi bir bilgim yok. Önceki sayfalarda Pardus'u usbden çalıştırmak için bazı arkadaşlar anlatım yapmıştı.

Yardım dosyasındaki usb bölümünü biraz incelemelisin. Usb paketinde amacımız, portable bir multiboot paketi oluşturup, istediğimiz zaman bunu herangi bir diske uygulamaktı. Yani bir kez paket oluşturduktan sonra, istediğin zaman herangi bir flash diske kurulum yapabiliyoruz. Neyse yardım dosyasını incelemeli, takıldığın konularda yardım istemelisin....

@gmdarkness

Dosyalar bozuluyor dediğin için ben virüs vardır veyahut diskin sorunludur demiştim. Eğer grub4dos sorunsuz çalışıyor ve herangi bir iso dosyasını grub4dos ile çalıştırırken hata alıyorsan bu durum sürücününü birleştirilmemiş olmasından kaynaklanabiliyor. Dosya bozukluğundan şüpheleniyorsan, dosyaların hash değerlini diğer dosyalar ile karşılaştırmalısın.
Bu konuda benim en sevdiğim program hashtab programıdır.
http://www.implbits.com/Portals/0/img/hash2.png
http://www.implbits.com/HashTab/HashTabWindows.aspx

Ilgili sürücüyü birleştirmeyi dene! Bunun işin MB_USB.exe yi açıp, sağ üst köşedeki yeşil iconu bas ve birleştir seçeneğine tıklat...

@sere

Rica ederim, kolay gelsin...

Edited by blue_life

Blue_life kardeşim emeğin için teşekkür ederim.
Amacım tek USB den hem win7 hem de XP yüklemekti.Anlattığın yöntemle beceremedim :D
ama daha kolay bi yöntemini buldum ve tek usb den hem win7 hem de xp kurmak isteyenler için paylaşmak istedim izninle.

Aşağıdaki linkte indireceğiniz programla tek usb den win7 ve xp kurulumu yapabilirsiniz.Anlatıma zamanım olmadığı için özür dilerim ama programı google hocamızdan araştırırsanız (ki çok basit zaten) zahmetsizce tek usb ye bütün işletim sistemlerinin kurulumunu atabilirsiniz (windows,linux vs.)
Konuyu böldüğüm için özür dilerim,faydalı gördüğüm için paylaşmak istedim.

LİNK buyrun

https://hotfile.com/dl/158449765/3e0e41c/WinSetupFromUSB_1.0_Beta8.rar.html

Kısaca anlatayım.
1-Kullandığınız işletim sistemine göre (x64-x86) exe yi çalıştırın.
2-anlatım kısmındaki resimleri izleyerek (ki gayet basit) usb yi formatlayıp usbprep den çıkın.
3-Sonra açılan programdan XP ve WİN7 kutucuklarını işaretleyin.
4-XP - WİN7 açık kurulum dosyalarının yerini her kutucuğun karşısına ayrı ayrı gösterin.Yada 2 sanal sürücü kurup İSO ları da gösterebilirsiniz.
5- GO ya tıklayın.
6-PC yi usb den başlattığınızda grupmenü gelecek,ister win7 kurulumuna isterseniz XP kurulumuna geçebilirsiniz.

Konuyu işgal ettiysem özür dilerim.

@red_d

Multiboot ile ilgili anlatım yaptığım konuları yapan arkadaşlar kadar, malesef yapamayan arkadaşlar da mevcut. Heralde yeteri kadar basit anlatım yapamadım :( Aslında ilgili çalışmalar bir birinden farklı zamanlarda yapıldığından da kaynaklı.

Neyse bir şekilde istediğini yapabilmene sevindim. Bu arada forumda ilgili programın anlatımları mevcuttu.

Lakin benim anlattığım yöntemle ilgili programın kullandığı yöntem bir birinden farklıdır.
Biz iso dosyasından kurulum yaptığımız için, windows kurulum dosyalarına virüs bulaşma riski yok.
Ayrıca usb sürücüsüne attığımız orjinal iso dosyasını istediğimiz zaman cd/dvd ye çekip kullanabiliyoruz.
Cd/dvd den kurar gibi bir kez grub4dos menüsünden seçim yapmamız kafi.
Diğer yönteme göre daha hızlı kurulum yapıldığını düşünüyorum. (Qemu da yaptığınız testler gerçeği yansıtmaz.)
Usb daha derli toplu oluyor. Misal xpyi kurmak için boot.gz ve orjinal iso dosaysı gerekiyor sadece.
vs. vs. gibi diğer yönteme göre avantajları var diyebilirim.

Xp yi kurmak için çok farklı yöntemler var ama inan benim için birinci öncelik iso dosyasından kurulum yapmaktır :)
İkinci öncelik senin kullandığın program :) Başarılı bir çalışma, anlatım için teşekkürler...

[quote name='blue_life' date='04 June 2012 - 19:14 ' timestamp='1338830055' post='1208751']
@red_d

Multiboot ile ilgili anlatım yaptığım konuları yapan arkadaşlar kadar, malesef yapamayan arkadaşlar da mevcut. Heralde yeteri kadar basit anlatım yapamadım :( Aslında ilgili çalışmalar bir birinden farklı zamanlarda yapıldığından da kaynaklı.

Neyse bir şekilde istediğini yapabilmene sevindim. Bu arada forumda ilgili programın anlatımları mevcuttu.

Lakin benim anlattığım yöntemle ilgili programın kullandığı yöntem bir birinden farklıdır.
Biz iso dosyasından kurulum yaptığımız için, windows kurulum dosyalarına virüs bulaşma riski yok.
Ayrıca usb sürücüsüne attığımız orjinal iso dosyasını istediğimiz zaman cd/dvd ye çekip kullanabiliyoruz.
Cd/dvd den kurar gibi bir kez grub4dos menüsünden seçim yapmamız kafi.
Diğer yönteme göre daha hızlı kurulum yapıldığını düşünüyorum. (Qemu da yaptığınız testler gerçeği yansıtmaz.)
Usb daha derli toplu oluyor. Misal xpyi kurmak için boot.gz ve orjinal iso dosaysı gerekiyor sadece.
vs. vs. gibi diğer yönteme göre avantajları var diyebilirim.

Xp yi kurmak için çok farklı yöntemler var ama inan benim için birinci öncelik iso dosyasından kurulum yapmaktır :)
İkinci öncelik senin kullandığın program :) Başarılı bir çalışma, anlatım için teşekkürler...
[/quote]

Kardeşim benim gibi karmaşık işlemlerden kodlardan yada ingilizce işlemlerden anlamayan çok insan var aslında,arayüz olmayınca fazla anlamıyoruz.Paylaşmamın amacı yöntemin basit ve işe yarar olmasıydı.Ama senin anlattığın yöntem teknik servisler ve benim gibi eşe dosta bilgisayar konusunda yardım edenler gibi :D birçok insana gerçekten çok gerekli.
Bu nedenle eğer zamanın ve fırsatın olursa multiboot yapımını ayrıntılı olarak (VİDEO yada RESİMLİ anlatım şekilde) dört gözle bekliyoruz.

@lider19

dropbox linkinden ilgili dosyalara ulaşabilirsiniz.

[color="#0000FF"][u]https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0[/u][/color]

@osmanbey

Öncelikle ilgili dosyaları indirip, anlatımları izle ve yapmaya çalış. Takıldığın yerlerde, yaşadığın ve yapamadığın kısımları yazarsan seni yönlendirmeye çalışırım.

[quote name='sere' date='03 June 2012 - 18:53 ' timestamp='1338749627' post='1208452']
sorun şu: Grub4dos benim 100 MB'lık sistem ayrıldı bölümüne kaydediliyor. Ve orayada herhangi bir iso dosyası koyamam çünkü 100 mb. O yüzden harddiskimin 3.bölümünndeki isoyu göstermek istiyorum ama ne denediysem olmadı. Şu komut windows7'de oluyordu ama şimdi olmuyor : root (hd0,3) aynen böyle giriyorum ama olmuyor. Asıl sorun da bu zaten. Ne yapabilirim 3.bölümdeki isoları 100 mblık bölümümdeki lst dosyası aracılığıyla çalıştırmak istiyorum. Teşekkürler..
[/quote]

bu 100mb lık bölüme sinir olanlardanım hiç bi pcde oluşturmuyorum bu şekil bi pc gelirsede acronis disk directory ile 100mb lık bölümü siliyorum c yi genişlet diyorum 100mblık bölümü c ye ekliyorum zaten bu bölümün bi faydasını görmedim c deki verilerin kaybolduğunada şahit olmadım ama siz yinede önemli dosyalarınızı alın

konuya gelince ilk başta bende bocaladım ama zamanla komutlara hakim olunca çok eğlenceli hale geliyor harici hdd mi 2 ye böldüm bölümün birini aktif yaptım ve 20gb ayırdım aklınıza bi teknik serviste kullanılacak ne varsa ekledim ve hiçbir sorun almadım bi harici hdd de dünyanın cd sini taşıyorum denebilir yapamayan arkadaşlar biraz uğraşın başaracaklarına eminim

beni grubdos la tanıştıran blue_life ustaya teşekkürü borç bilirim

[size="4"]blue_life üstad benim acizane fikrim konu baya dağılmış toparlamak babında bu başlığın ikincisini açıp multiboot oluşturmanın son halini tek bir usb veya dvd içinde win7, xp, linux, office ve bir iki program olucak şekilde hazırlanışını resimli ve videolu olarak anlatsan ekinede gerekli dökümanları koysan çok iyi ve güzel olur. Tabiki bu benim acizane fikrim takdir tabiki siz üstadın.[/size]

Edited by Beyfendi

@oguzhan43

Ben win7 kullanmıyorum ama arasıra bazen bazı bilgisayarlar kurulum yapıyorum. Bende 100 mblik bölümü sevmiyorum. Bu yüzden win7 kurulumunu başlatmadan, disk bölümleme seçeneklerin 100 mblik bölümü yok ediyordum. Aslında işlem çok basitti. Konu hakkında bilginiz yoksa kısaca anlatabilirim...

@Beyfendi

Evet konu biraz dağıldı, ama konu içindeki bazı mesajlarda çok faydalı anlatımlar da yok deyil. Genel bir toparlama yapmak istiyorum lakin çok zaman alıyor. Bi ara başladım ama yeterli zaman ayıramadığım için bıraktmıştım.

@ozanaus

Malesef bunun için bu aralar vakit ayıramam. Anlatımları dikkatlice takip eden arkadaşlar istediklerini yapabiliyor. Biraz kurcalamalı ve grub4dos kullanımını öğrenmelisiniz...

[quote name='blue_life' date='07 June 2012 - 07:30 ' timestamp='1339054212' post='1209552']
@oguzhan43

Ben win7 kullanmıyorum ama arasıra bazen bazı bilgisayarlar kurulum yapıyorum. Bende 100 mblik bölümü sevmiyorum. Bu yüzden win7 kurulumunu başlatmadan, disk bölümleme seçeneklerin 100 mblik bölümü yok ediyordum. Aslında işlem çok basitti. Konu hakkında bilginiz yoksa kısaca anlatabilirim...

[/quote]

ilk kurulumsa bende 100mb ı ayırmıyorum zaten artık pc lere kurulum yapmıyorum xp vista seven kurulumlarında easysysprep yöntemini kullanıyorum hazır imajları atıyorum

yöntemi anlatabilirsen sevinirim ben dahil bi çok arkadaş için faydalı olacağını düşünüyorum

[quote name='ozanaus' date='07 June 2012 - 05:06 ' timestamp='1339045573' post='1209535']
100 mblık alan sılınınce sorun olmazmı, sistem onyuklme dosyalrı orda tutulmuyormu?
xpdeki 8 mblık alan gıbı
[/quote]

ozan xp için kesinlikle sorun olmaz win7 de ise yanıltmak istemiyorum hatırladığım sistemi etkilemediği şeklinde ama deneyip yazarım ve orda eksik anlatmışım 100mb lık bölüm aktiftir siz genişletince c yi aktif yapmalısınız

Edited by oguzhan43

@blue_life

Grub4dos ve multiboot hakkında yararlı bilgilerinden ve paylaşımcı davranışınızdan dolayı size teşekkür ederim. Bize sağladığın bilgiler doğrultusunda 16 Gb lık Usbmi 3 farklı Xp(Senin anlatığın iso yoluyla) , 2 Windows 7(Lite ve full sürüm) ve forumda paylaşılan Acronis, Hirens vb isoları da ekledim; ama Linux Mint 13 iso dosyasını nasıl denediysem olmadı. Araştırırken grub2 ile olabileceğini gördüm. Usb ye grub2 kurayım diyorum bu sefer grub4dos kodları işe yaramayacak. Bildiğiniz bir çözüm var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

@KingLost

İlgili Linux Mint 13 hakkında bilgim yok malesef. İlgili iso içinde *.cfg uzantılı dosyalar varmı? Onlardan birisinde grub4dos ile kullanacağımız kodlar olabilir.
Misal ubuntunun iso dosyasının içindeki boot\grub\loopback.cfg dosyasında, grub4dos ile kullanağımız komutlar bulunuyordu...

Eğer iso içinde ilgili cfg dosyası varsa, bizimle paylaş ve seni yönlendirmeye çalışalım...

@blue_life

Evet böyle bir dosya var. Hemen alta yazıyorum:

menuentry "Start Linux Mint" {
set gfxpayload=keep
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Start Linux Mint (compatibility mode)" {
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper xforcevesa iso-scan/filename=${iso_path} ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw noapic noapci nosplash irqpoll --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Check the integrity of the medium" {
linux /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Test memory" {
linux16 /install/mt86plus
}

@KingLost

Ilgili linkteki iso dosyasını indirip, iso dosyasından çalıştırmak için denemeler yaptım. Lakin ilgili iso içeriğindeki boot dosyaları, iso dosyasından çalışmayı desteklemedi. Bende bunun üzerine farklı bir linux (ubuntu) sürümünün boot dosyalarını kullanarak iso dosyasından çalıştırmayı denedim ve olumlu sonuç aldım :)

[notice][img]http://i.imgur.com/H6Fn5.jpg[/img]

[b]Linux Mint 13 Sistemini Iso Dosyasından Çalıştırmak[/b]

1 - Aşağıdaki dosyayı indiriniz.
[color="#0000FF"][u]https://www.dropbox.com/s/6y7im1g7ujoynuz/MINT13.ZIP[/u][/color]

2 - Indirdiğiniz zip içindeki USBMENU klasörünü, usb sürücünüze çıkartınız. [i]İsterseniz hazırlığınız paketinizde de bu işlemleri yapabilirsiniz.[/i]

3 - Linux Mint 13 iso dosaysının ismini MINT13.ISO olarak değiştirip, usb sürücüsünüzdeki USBMENU\MINT klasörüne atınınız.
[color="#0000FF"][u]ftp://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/13/linuxmint-13-cinnamon-dvd-32bit.iso[/u][/color]

4 - USBMENU\MINT\MENU.LST dosyasındaki grub4dos kodlarını kullanınız. Kodları burdan da verelim.
[spoiler][code]# =========================================================================
# username=linux password=
# www.tnctr.com/topic/100852-
# =========================================================================

title Start Linux Mint
set ISOFILE=/USBMENU/MINT/MINT13.ISO
set BOOTFILE=/USBMENU/MINT/MINT13_BOOT.ISO
if exist %BOOTFILE% || find --set-root %BOOTFILE%
map %BOOTFILE% (0xFF) || map --mem %BOOTFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Start Linux Mint (compatibility mode)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper xforcevesa iso-scan/filename=%ISOFILE% ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw noapic noapci nosplash irqpoll -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Check the integrity of the medium
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Test memory
map --hook
root (0xFF)
kernel /install/mt86plus

# =========================================================================[/code][/spoiler]

[img]http://i.imgur.com/4Tyoe.jpg[/img]

Not: Farklı boot dosyası kullandığımız için, Linux Mint başlangıçta kullanıcı ismi ve şifre sormaktadır.
Kullanıcı isminiz;[b]linux[/b] Şifreniz ise yok. Kısaca kullanıcı ismi sorduğunda linux yazıp entera basınız. Şifreyi sorduğunda kutuya bir şey yazmadan entera basınız. (Username=linux ,Password=blank)[/notice]

Edited by blue_life

@blue_life 2 gündür konularini inceliyorum bende bir multiboot yapaya karar verdim anlatimlariniz cok iyi fakat
acemice bir soru sormam gerekiyor
mesela ben partition magic programini multiboota aticam bunu iso yapmam gerekyior sanirim
programme files deki partition magic klasörünün iceriginimi isoya cevirmem gerekiyor
Saygilar

Edited by Skorpion