Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@BlueLife hocam; [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Heralde bu sorunu çözmek için xpnin kurulum yolunu 01XP\SETUPLDR.BIN şeklinde değiştiriyorduk. demişsiniz[/font][/color]
yazdığınız komutu nereye yazacam.
ezboot klaösründeki bin dosyasındaki komutum [b]SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINTSRV[/b]
txtsetup.sif dosaysındaki komut ise[b] SetupSourcePath =\TSRV\ şeklindedir[/b]

@Beyfendi

Windows 8 dosyalarını usbenin anadizinine (otomatik kurulum hazırlıyorsan USB_ROOT klasörüne) çıkartacaksın. Gerekli komut USBMENU.LST dosyasında (vista & win7 kurulum olarak geçiyor) vardı. Windows Defender Offline hakkında bilgim yok.

@kamuran731

Bu konudaki cd/dvd paketindeki Tools\Multiple_Win klasöründe gerekli program ve döküman mevcuttu. Ordaki anlatım ile kurulum yolunu değiştirip, programın oluşturduğu bin dosyasını easyboot ile kullanıp test yapabilirsin...

allah aşkına birisi yardım etsin bir hafdadır deniyorum her seferinde önyükleme başarısız dosya bulunamadı diyor
iso dosyası olarak attım isoden çıkartıp denedim xp nt5 klösörüne attım win7 klasörüne win7 attım öle denedim gene aynı sorun usbmenu klasörüne attım gene aynı
usbmenu düzenledim attığım isoların isimlerini yazdım gene aynı sonuç hata nerde anlamadım

hocam benım soyle bır sorunum var
eskı anakartlarda flash dıskı bıostan basa almak gerekıyor
şimdi normal xp ya da wın7 kurulumunda, kurulum yenıden baslatırken flash dıksten acılıyor ve kurulum devam etmıyor
ya bıosu yenıden düzenlemem(hddyi başa alarak] gerekıyor ya da flahsı cıkarıp kurulum devam ettıkten sonra takmam gerekıyor

menu lıste bırıncı ve ıkıncı dıskten baslat dıye 2 komut ekledım ama onlara tıkaldıgımda yıne flash dıskımde multıboot menum gelıyor

[spoiler]

# =========================================================================

title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
# -> Root birinci disk ise ve ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar || başarısız olur ise root olarak tanımlanmış sürücüden önyükleme yapar
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

title kuruluma devam\n Birinci harddiskten onyukleme yapar...
geometry (hd0) || echo -> Onyukleme diski bulunamadi!
chainloader (hd0)+1 && rootnoverify (hd0)
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
[/spoiler]

Edited by ozanaus

Sayın [url="http://www.tnctr.com/user/118189-blue-life/"][color=#990300]blue_life[/color][/url] Hiren15.dsk konusundaki yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim. WinImage programını kullanmamı önermiş ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bilgi vermişsiniz. Sanırım programların gün geçtikçe yeni versiyonlarının yayınlanmasından dolayıdır ki (Menülerdeki seçeneklerin yerleri değişebiliyor) söylediklerinizi uygulamakta güçlük çektim ve tıkanıp kaldım. Bu durumu da tahmin ederek eğer boyut verirsem, Hiren15.dsk konusunda düzenleme yapabileceğinizi belirtmişsiniz. Tekrar teşekkür ediyorum fakat ilerleyen zamanda yeni bir düzenleme yapmam gerektiğinde tekrar bu konuda başınızı istemeyerek de olsa ağrıtmamam için "WinImage" programının son sürümüne göre sadece yazarak bir anlatım yapmanız mümkün mü acaba? Saygılarımla...

@fesli

Tam olarak ne yapmak istiyorsun? Yaşadığın sorun nedir? Xp yi iso dosyasından mı kuramıyorsun?
Yardımcı olabilmemiz için daha fazla ayrıntı vermelisin...

@ozanaus

Usb için kullandığımız windows kurulum komutlarında usb disk ilk sıradaysa ikinci sıradaki diskler yeri değiştirilmektedir. Yaşadığın sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.
Bu değiştirm komutunu silip deneme yapabilirsin. Eğer çalışırsa menüne bu durum için ikinci bir seçenek eklemen yeterli olacaktır. Ilgili komut;
[color=#0000cd][i]if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!![/i][/color]

@hasangur

Malesef şuan ayrıntılı bir anlatım yapamam ama programı indirip kısaca tekrar yazayım...

Programı indiriyorum.
[url]ftp://ftp.winimage.com/winimage/winima85.zip[/url]

winimage.exe yi çalıştırıp HIREN15.DSK dosyasını açılan programın içine sürüklüyorum.

Sonra image -> Change Format -> Select Custom Image Format -> Ok (Tamam) tuşuna basıyorum.

[img]http://i.imgur.com/u44f6.png[/img]

Gelen ekrandan değerleri değiştirerek istediğim sonuca ulaşıyorum.

Boyut total number of sector kutusundan ayarlanıyordu ama diğer kısımlarda önem arzetmektedir. Küçük boyut değişikliklerinde çok fazla kurcalamana gerek yok.

[img]http://i.imgur.com/FsL6D.png[/img]

Sonrasında ise OK (tamam) tuşuna basıp yaptığın değişikliği kayıt edersin. Hepsi buydu...
Umarım analmıştırsın....

MultiBoot USB 1.9
proğramında Tools içindeki [b]BOOTICE.exe[/b] dosyasının daha yeni sürümünü buldum. [b]grub4dos-0.4.6a[/b] sürümünü içeriyor. Bu yeni [b]BOOTICE.exe[/b] dosyasıyla eskisini değiştirsem bir problemle karşılaşır mıyım.

[b]MB_USB.exe[/b] dosyasını çalıştırıp [b]USB_ROOT[/b] klasöründeki dosyaları USB Diske kopyalamadan önce Tools içindeki [b]BOOTICE.exe[/b] dosyasını çalıştırıp [b]biçimlendirme ve grup4dos[/b] proğramının kurulumunu yapmalı mıyım? Veya[b] BOOTICE.exe[/b] dosyasını çalıştırmaya gerek yok mu?.

Yoksa[b] MB_USB.exe[/b] dosyasını çalıştırınca [b]biçimlendirme ve grup4dos[/b] otomatikman kuruluyor mu?

Bir de [b]grub4dos-0.4.6a[/b] klasöründeki hangi dosyayı tıklayarak grup4dos kurulumunu manuel olarak gerçekleştirebilirim ?
[img]http://b1211.hizliresim.com/13/h/fy325.png[/img]

Edited by hakarakurt

hocam benim sorunum usb nin pc yi görmemesi değil pc görüyor
usb_root klasörüne iso kalıplarını atıyorum iki tane xp win7 aio win7 lite win şifre kırıcı cd den çalışan xp ve 7
açılış menüsünü bu kalıplara göre düzenliyorum sadece isimlerini yazıyorum silme veya ayrı bir kod eklemiyorum kod yazmayıda pek anlamam zaten
usb ye yüklüyorum pc tekrar başlatıyor ve bios dan boot menüye gelerek usb den başlat seçiyorum blue life menüsü geliyor yaptığım ayarları görüyorum isimler aynı herhangi birini seçiyorum belirtilen dosya bulunamadı diyor ve terkrar menüye dönüyor yani iso kalıplarını bulamıyor ama usb içine girdiğimde isolar usb içinde sorun pc dendir diyerek başka pc lerde denedim yine aynı sorun karşıma çıkıyor

@hakarakurt

MB_USB.EXE programı BOOTICE.EXE programının md5 değerini kontrol ettiğinden malesef BOOTICE.EXE programını güncelleyemezsin. MB_USB.EXE programı BOOTICE.EXE vasıtasıyla format işlemini gerçekleştirmektedir. Kısaca ayriyeten BOOTICE.EXE programı kullanmana gerek yok. MBR bilgisi ise seçilen sürücünün özelliklerine bağlı olarak farklı şekilde yazılabilmektedir. Flash diskler için son pakette grub4dos mbr bilgisi yerine farklı mbr bilgisi yazılmaktadır. Usb disk ve dahili diskler için ise grub4dos mbr bilgisi varsayılan olarak yazılmaktadır. Flash disklerde normal grub4dos mbr bilgisini kullanınca nadirde olsa bazı bilgisayarlarda önyüklemede başarısız oluyordu.

Grub4dos versiyonunu ise, USB_ROOT\USBDR dosyasını güncelleyerek değiştirebilirsin. Lakin ben bu dosya içeriğinde bazı değişiklikler yapmıştım :(
Kısaca lst dosyasının konumu vs. gibi değerleri ben değiştirmiştim...

@fesli

Malesef windows kurulumunu içeren iso dosyalarını direk grub4dos ile çalıştıramazsın (tabi güncel grub4dos versiyonlarıyla bu tip özellikler gelmiş olabilir ama bu konuda bilgim yok).
Kısaca ben windows xp kurulumunu iso dosyasınan çalıştırıyorum ve bunun anlatımını aşağıdaki konuda yapmıştım. Kısaca ordaki anlatıma göre BOOT.GZ dosyasını oluşturup, onun üzerinden kurulumu başlatacaksın. Gerekli anlatımları yapmıştım...
http://www.tnctr.com/topic/173188-

Windows7 kurulumunu ise, açıktan çalıştırabilirsin. Yani kurulum dosyalarını USB_ROOT klasörüne veyahut usb sürücünün anadizinine çıkartman kafi. Yardım dosyasında yazmıştım galiba. Yardım dosyasına tekrardan gözat...
Wİn7 için isodan kurulumu anlatımını yaptığım pakette bazı sorunlar mevcuttu. Kısaca nadirde olsa bazı pclerde sorun çıkabiliyor. Bu yüzden şimdilik onu tavsiye etmiyorum. Bilmiyorum belki bir süre sonra (bu aralar bakmam mümkün deyil) bakıp bu sorunları da çözebilirim...

• Like 1

[quote name='blue_life' timestamp='1352880083' post='1255828']
@Beyfendi

Windows 8 dosyalarını usbenin anadizinine (otomatik kurulum hazırlıyorsan USB_ROOT klasörüne) çıkartacaksın. Gerekli komut USBMENU.LST dosyasında (vista & win7 kurulum olarak geçiyor) vardı. Windows Defender Offline hakkında bilgim yok.

@kamuran731

Bu konudaki cd/dvd paketindeki Tools\Multiple_Win klasöründe gerekli program ve döküman mevcuttu. Ordaki anlatım ile kurulum yolunu değiştirip, programın oluşturduğu bin dosyasını easyboot ile kullanıp test yapabilirsin...
[/quote]

hocam multiboota eklediğim 3 adet xp yi zaten BL_MBXP.exe programını kullanarak hazırlayıp bin dosyaları ile birlikte easyboota eklemiştim
Klasör ismi olarak I386 PRGS ve TSRV olarak adlandırmıştım

[b]grub4dos-0.4.6a sürümünü içeren BOOTICE.exe dosyasını çalıştırıp manuel olarak format ve [/b][b]grub4dos-0.4.6a sürümünü yüklesem ve USBMENU ve USBDR dosyasını da USB diske kopyalasam. XP ve Windows 7 dosyalarını (anlatılanlara göre hazırlanan ISO dosyasından XP ve Windows 7 kurulumu) normal olarak USB diskin içine kopyalasam Multiboot Menu düzgün çalışır mı ? [/b]
[b]Sorduğum sorulara verdiğin cevaplar için de ayrıca teşekkür ederim.[/b]

Edited by hakarakurt

@hakarakurt

USBDR dosyası normalda GRLDR dosyasıdır. Ben sistemde farklı GRLDR ve MENU.LST dosyaları olabileceği için değişiklik yapmıştım. Kısca bootice programıyla mbr yazdırırken GRLDR yerine USBDR isminde mbr-pbr bilgisini yazdırmalısın. Kısaca işlemleri manuel olarakta yapabilirsin haliyle. Ama manuel işlemlerde hata yapman (yanlışlıkla farklı disk üzerinde işlem yapabilirsin) daha yüksek bir olasılık.

Kıaca format atıp, mbr (duruma göre pbr) bilgisini yazdırıp, gerekli hazırladığın dosyaları hedef sürücüye kopyalaman gerekiyor...

@StackByte

Resimdeki menü grub4dos ile hazırlanmamış gibi görnüyor. Kısaca ilgili bileşenleri tek tek grub4dos menüsüne ekleyip kullanabilirsin. Usbden bu menüyü tabiki açabilirsin ama xp kur vs. çalışmayacaktır.

• Like 1

@aanto

Windows vista, win7 yerine windows 8 sürümünü ekleyebilirsin açıktan. Gerekli komutlar lst dosyalarında vardı. Senin yapman gereken windows 8 iso dosyasının içeriğini ilgil konuma çıkartmandır. Yardım dosyasında vista-win7 için yazan adımları windows 8 için tekrarlamalısın...

wındows7 vısta xp ıso olarak sorunsuz calısıyor.
wın 7 yı hazırladıgım gıbı hazırlıyorum ama sonuc alamadım..

title Windows 8
errorcheck off
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
ls /USBMENU/WINDOWS/WIN8.ISO || find --set-root /USBMENU/WINDOWS/WIN8.ISO
ls /USBMENU/WINDOWS/WIN8.ISO || pause --wait=5 USBMENU/WINDOWS/WIN8.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/WINDOWS/WIN8.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

secım yaptıgımda menuye gerı donuyor hata mesajı vermıyor..
aynı kod wın7 de sorunsuz calısıyor..

Edited by aanto

@aanto

Windows 8 işletim sistemini henüz indirip denemediğim için, win8 kurunu iso dosyasından çalıştırmak ile ilgili herangi bir bilgim yok! Benim anlatmak istediğim windows 8 kurunu açıktan (bootmgr dosyasını önyükleyerek) çalıştırabilirsin... Kısaca windows 8 iso dosyasının içindeki ilgili dosyaları usb sürücüne çıkartıp bootmgr dosyasını grub4dos ile önyükleme yapacaksın. Gerekli komutlar usbmenu.lst dosyasında vardı!

@vahvah

Daha önce gerekli açıklama yapılmıştı. Kaspersky antivirüsün verdiği uyarı hatalıdır... Kısaca pakette herangi bir zararlı yazılım bulunmamakta!
Uygun bir zamanda (bu sıralar bu konu için yeterli zamanım yok malesef) ilgili uyarı veren programları güncelleyeceğim...

S.a
Grub4dos ile ilgili bi kaç sorum var.
Yardımcı olursan sevinirim.

Ben verdiğiniz bilgiler sayesinde USB Multiboot hazırladım. İçinde Windows7,XP SP3, Live Vista, Norton Ghost falan var.
Hepsi sorunsuz çalışıyor. Fakat içine Windows 8'de atmak istedim. Win8'in iso dosyasını IMAGES klasörünün içine attım. Menude Win7'nin kodu ile boot ettim.

title WINDOWS 8 X86
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/W8X86.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
# =========================================================================#

Bu şekilde yapınca win8'i boot ediyor fakat sürücü seçme bölümü gelince hiçbir sürücüyü görmüyor. Microsoft'un kendi sitesinde verdiği win8 için USB kurulum yapma programı ile yapınca hiç bir problem olmadan çalışıyor. fakat microsoft'un programı ile sizin de tahmin edeceğiniz gibi USB ye sadece bir işletim sistemi atabiliyoruz.
Win 8'i nasıl hazırladığımız flash belleğin içine atabiliriz. Başka bir kod ile mi boot etmemiz gerekiyo. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir diğer sorum ise GFXMENU klasörünün içindeki menü stillerini nasıl değiştirebilirim. 13 tane hazır menü stili var. ben kendi stilimi oluşturmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Edited by blue_life

@KayhanG

As. Öncelikle uzun bir konuyu alıntı yapmamalısınız! Mesajınızdaki ilgili kısmı siliyorum...

Konuya gelirsek, daha öncek mesajlarda yazdığım üzere henüz win8 işletim sistemini malesef incelemedim. Lakin ilgili iso içeriğini usb sürücünün anadizinine çıkartıp bootmgr dosyasını önyükleyerek çalıştırabilirsin diye tahmin ediyorum. Gerekli komutlar usbmenu.lst dosyasında mevcuttu!

Gfx menü oluşturmak konusu, yardım dosyasında anlatılmıştı ve videolu anlatımları da mevcutt. Onları inceleyerek rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum. Yardım dosyasındaki ilgili anlatımı ve indirdiğin dosyalar içindeki videolu anlatımı incelemelisin.

Başarılar dilerim, kolay gelsin...