Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@yasin_92

Evet yapabilirsin. Öncelikle windows boot menüsüne grub4dos kurmalısın. İşletim sistemin nedir? Bu konuda XP-2003 için tam destek, vista & win7 için kısmı destek veren program bulunmaktaydı.

Daha sonra grub4dos ile kullanmak istediğin sistemi ait hazırlıklarını yapmalısın...

blu life hocanın

TMGS Computer Diagnostics çalışmasını uyguluyorum %hdrive% Warning No such command : /if hatası verdi

ben bootable usb mi winsetupfrom usb 1.0 programı ile oluşturdum menü.list  im

title SISTEMI IKINCI DISKTEN BASLAT \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (hd0)+1
boot

title TMGS Computer Diagnostics v1.0
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/TMGSCD1.IMA
if exist %IMGFILE% || find --set-root --ignore-floppies %IMGFILE% || echo -> %IMGFILE% bulunamadi!
if exist %IMGFILE% && set EXIST=1
geometry (hd0) && set HDIRIVE=(hd1
geometry (hd1) && set HDIRIVE=(hd2
geometry (hd2) && set HDIRIVE=(hd3
geometry (hd3) && set HDIRIVE=(hd4
geometry (hd4) && set HDIRIVE=(hd5
geometry (hd5) && set HDIRIVE=(hd6
geometry (hd6) && set HDIRIVE=(hd7
geometry (hd7) && set HDIRIVE=(hd8
geometry (hd8) && set HDIRIVE=(hd9
clear && echo %HDIRIVE%)
if %EXIST%==1 && echo TMGS Computer Diagnostics Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
if %EXIST%==1 && echo Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir... && echo
if %EXIST%==1 && map --mem %IMGFILE% %HDIRIVE%)
if %EXIST%==1 && map --rehook && chainloader %HDIRIVE%,0)+1 && rootnoverify %HDIRIVE%,0) && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Reboot
reboot

title Shutdown
halt

sorunum ne olabilir

birde aşağıdaki linki yenileyebilirmisin

Program düzgün çalışıyor! Aldığın hata nedir? Program diskleri kontrol etmek için, sürücülerde autochk.exe dosyasını arıyor. Sürücülerde bu dosya yoksa haliyle disk kontrol etme işlemi başlamayacaktır. Aşağıdaki disket kalıbına ilgili dosyayı ekleyip, freedos dosyalarını güncelledim. Sistemde ilgili dosya bulunursa, sistemdeki autochk.exe dosyasını seçersin.

:download1:
http://www.mediafire.com/download.php?u8i6pdlk1hpxo4e

Edited by bitmez13

@yasin_92

Normal disk üzerinden kullancağın kodlar, usb paketindeki kodların aynısıdır. Sadece kodlardaki harddisk değişimini silmen yeterli. Kısaca içerisinde map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) gibi komtu bulunan satırı sil veyahut pasif yap... Yeterli zamanım olmadığı için seninle fazla ilgilenemiyorum, kusur bakma...

@bitmez13

Kullandığınız grub4dos versiyonu büyük ihtimal çok eski olduğu için ilgili hatayı almışsınız. Grub4dos versiyonunu güncellerseniz ilgili sorun çözülür. Kısaca kullandığınız grub4dos versiyonu if komutunu tanımıyor...

İçerikte grldr dosyası varmıydı? Varsa onu değiştirmen yeterli.

http://bluelife.winbuilder.net/grldr.zip

Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...

@bitmez13

Ntfs4dos uygulamasını tekrar upload ettim. Bu uygulamayla dos altından ntfs hard disklere checkdisk yapılabiliyor. 64 bit sistemlerde çalışmıyordu Blue_life hocam modifiye etmişti.

https://www.dropbox.com/s/acp2xh5qv8ac9e9/NTFS4DOS.IMG

Kodları :

title NTFS4DOS - CHKDSK
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/NTFS4DOS.IMG
if exist %IMGFILE% || find --set-root --ignore-floppies %IMGFILE% || echo -> %IMGFILE% bulunamadi!
if exist %IMGFILE% && map --mem %IMGFILE% (fd0)
if exist %IMGFILE% && map --hook && chainloader (fd0)+1 && rootnoverify (fd0) && map --floppies=1
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

herkese merhabalar

BlueLife ile manyakisko sizlerede özellikle teşekkürler. özellikle bu işe başlayınca biraz bir şeylerde ortaya çıkınca

bizde kendimizi yenileyelim aşalım gelişirelim istiyoruz bu nedenle bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız

1 bu şekilde aıo ları çalıştırabilirmiyiz (katılımsız hazırlanan proları yükletebilirmiyiz)

2 bazı hazır multibootlarda hdd den xp bul ve başlat veya win 7 bul ve başlat gibi bölümler var bunlar ne oluyor(ben şöyle düşündüm doğrumu bilmem birden fazla işletim sistemi pc ye yüklü ise bu şekilde istediğinizden başlatmak olabilirmi)kodları hakkında yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar bana yardımcı olurmusunuz multi boot usb kurulumunu yapamıyorum senuyurken rumuzlu videoları izledim yeterli gelmedi şöyleki kendime uyarlayamıyorum yani kendi isolarım ve menüleri yapamıyorum  arkadaş tek tek anlatmış ben elimdeki isoları multi olarak yapmak istiyorum benim ve bilmeyen arkadaşlar için adım adım video hazırlarmısınız zahmet olmazsa veya siz kendiniz için hazırlamış olduğunuz usb diskinizin ghost imajını alıp internete yükleseniz ben o imajı usb diske açsam olurmu lütfen bana kolay bir yoldan bu konuyu anlatırmısınız malum yaş ilerledi kavramada algılamada zorluklar yaşıyorum yardımcı olacağınıza inanıyorum sevgiler saygılar.

ustad selam zamanında bu usb multiboot ile ilgili baya yardımcı oldun ilgilendin basarılı bi şekilde usb mi hallettim fakat ben usb mi bazen farklı laptoplara takınca bootmgr eksik hatası alıyorum araştırdım konularda disk secenegını ısaretleyin demişsin ve programı calıstırırken yonetıcı olarak calıstırın öyle deneyin demişsin öylede denedim fakat sonuc gene aynı bunun çözümü mevcutmu acaba?

eskimiş ve yazma okuma özelliğini kaybetmeye başlayan flashdisk "lerin kaçınılmaz sonlarından biride bootmgr eksik uyarısıdır.usb hdd"lerde bir şekilde bunu halletmek mümkün ama flashrom lardan oluşan elektronik flashdisklerin maalesef ömürleri çok uzun değil..benimde aynı şekilde kullandığım toshiba 8 gb flashdiskim var.aynı hatayı veriyor bootmgr eksik diyor ..ama aynı özelliklerde olan başka bir toshiba 8gb flashdiskte çalışıyor grub4dos..

benim tavsiyem flashdiskinizin kapasitesinide sıfırlayabileceğiniz bir programla yeniden bir revizyondan geçirmek.

http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapn-usb-to-cd-rom/

yukardaki programların verildiği linkte ilgili programlar mevcut.

yada balon flashdiskleri sıfırlama diye google"dan aratırsanız ilgili programları bulabililrsiniz bir denein benden yazması.

Edited by zeki ural

Arkadaşlar elimde Win8.iso,Win7.iso,winxp.iso ve acronis turie image.iso var.Sadaca bunların olduğu bir multi boot DVD hazırlamak istiyorum.iso root klasörüne iso olarak atarsam kurulumda hata veriyor.HDD yi görmüyor.Sürücü yok diyor.Root Klasörüne isolar rarla açarak bırakırsam win7,win8 deki aynı dosyalar ne olacak bu kanuda hazırlanmış GRUBMENU dosyası var mı

Arkadaşlar elimde Win8.iso,Win7.iso,winxp.iso ve acronis turie image.iso var.Sadaca bunların olduğu bir multi boot DVD hazırlamak istiyorum.iso root klasörüne iso olarak atarsam kurulumda hata veriyor.HDD yi görmüyor.Sürücü yok diyor.Root Klasörüne isolar rarla açarak bırakırsam win7,win8 deki aynı dosyalar ne olacak bu kanuda hazırlanmış GRUBMENU dosyası var mı

• Like 1

selamunaleyküm arkadaşlar ben de bu multiboot ile uğraşıyorum ama bir yerde takıldım mesajlarada baktım ama göremedim yada gözümden kaçtı benim takıldığım nokta şu windows 7 ve vistayı nasıl koyarım multiboota ikisinde de aynı klasörler var (sources boot falan) vistayı 01VS klasör yapıp çalıştırmak istedim olmadı yardımcı olursanız sevinirim

selamunaleyküm arkadaşlar ben de bu multiboot ile uğraşıyorum ama bir yerde takıldım mesajlarada baktım ama göremedim yada gözümden kaçtı benim takıldığım nokta şu windows 7 ve vistayı nasıl koyarım multiboota ikisinde de aynı klasörler var (sources boot falan) vistayı 01VS klasör yapıp çalıştırmak istedim olmadı yardımcı olursanız sevinirim

iso olarak denedin mi ? vista kullanmadığım için denemedim ancak diğer tüm işletim sistemleri windows tabanlı olsun linux tabanlı olsun hepsi iso olarak sorunsuz çalışıyor resimleri uygun bir zamanda paylaşırım