Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde Win8.iso,Win7.iso,winxp.iso ve acronis turie image.iso var.Sadaca bunların olduğu bir multi boot DVD hazırlamak istiyorum.iso root klasörüne iso olarak atarsam kurulumda hata veriyor.HDD yi görmüyor.Sürücü yok diyor.Root Klasörüne isolar rarla açarak bırakırsam win7,win8 deki aynı dosyalar ne olacak bu kanuda hazırlanmış GRUBMENU dosyası var mı

Arkadaşlar elimde Win8.iso,Win7.iso,winxp.iso ve acronis turie image.iso var.Sadaca bunların olduğu bir multi boot DVD hazırlamak istiyorum.iso root klasörüne iso olarak atarsam kurulumda hata veriyor.HDD yi görmüyor.Sürücü yok diyor.Root Klasörüne isolar rarla açarak bırakırsam win7,win8 deki aynı dosyalar ne olacak bu kanuda hazırlanmış GRUBMENU dosyası var mı

Aynı sıkıntıyı birebir yaşamaktayım; iso olarak attığımda hard diskleri görmüyor; yükleme medyası eksik diyor, diğer türlü de aynı isimli dosyalar oluyor. Acronis True Image, Maxtor MaxBlast, vb. her şey tamam; ama en önemli olan kısmın içinden çıkamadım...

kddzf.jpg

Not: Windows 7 kurulumunda da aynı hatayı alıyorum.

Edited by helehoyni

aynı sorun bende de var bende de hddyi görmüyor blue_life çözüm varmı bide iso(winrarlı sekılde nasıl tanıtabiliriz bi türlü yapamadım illa iso_root klasörüne iso daki dosyalarımı atacaz :S

Aynı sıkıntıyı birebir yaşamaktayım; iso olarak attığımda hard diskleri görmüyor; yükleme medyası eksik diyor, diğer türlü de aynı isimli dosyalar oluyor. Acronis True Image, Maxtor MaxBlast, vb. her şey tamam; ama en önemli olan kısmın içinden çıkamadım...

Not: Windows 7 kurulumunda da aynı hatayı alıyorum.

öncelikle sistemsel bir durum sonuç olarak bu tarz sorunlarla karşılaştım birinci sorun usb 3.0 ı kullanarak format çekiyorsan bu sıkıntıyı çekersin bunun dışında sata raid sorunu olabiliyor. usb 3.0  windows 7 de tanınmadığı için sıkıntı veriyor bu tür durumlarda usb 2.0 kullandığımda sıkıntı verdirmeden yükleme yapıyor.bu tür bir durum var ise birde bu şekilde deneyin. 

öncelikle sistemsel bir durum sonuç olarak bu tarz sorunlarla karşılaştım birinci sorun usb 3.0 ı kullanarak format çekiyorsan bu sıkıntıyı çekersin bunun dışında sata raid sorunu olabiliyor. usb 3.0  windows 7 de tanınmadığı için sıkıntı veriyor bu tür durumlarda usb 2.0 kullandığımda sıkıntı verdirmeden yükleme yapıyor.bu tür bir durum var ise birde bu şekilde deneyin. 

USB 3.0'ı destekleyen donanımım yok ki USB 3.0 kullanayım... Ayrıca daha çnce flash diskten defalarca yaptığım Windows 7 ve Windows 8 yüklemelerinde çıkmayan sata raid sorununun şimdi mi çıkacağı tuttu? Hiç mantıklı gelmese de yine de zaman ayırdığınız için teşekkürler.

http://www.rmprepusb.com/tutorials/firawiniso Şöyle bir doküman buldum ama çıkamadım içinden...

Edited by helehoyni

Arkadaşım ben burada anlatılan yöntem ile win xp win 7 win 8 true image ve daha birçok aracın olduğu bir usb yaptım ve sorunsuz kullanıyorum gayet basit bir yöntem.Bence dene ve gör çok uğraşmaya gerek kalmıyor.

Arkadaşım ben burada anlatılan yöntem ile win xp win 7 win 8 true image ve daha birçok aracın olduğu bir usb yaptım ve sorunsuz kullanıyorum gayet basit bir yöntem.Bence dene ve gör çok uğraşmaya gerek kalmıyor.

Arkadaşım denemiş ve sonucu yazmış işte; ben de denedim birebir bu soruna yol açıyor işte. Çözümün varsa söyle."Ben yaptım oldu" demekle olmuyor bu iş.

Çözümü zaten blue_life açık açık yazmış. Çok zor değil anlatılanları aynen uygularsanız sorunsuz şekilde hazırlarsınız. Unutmayın 1 hata alıyorsanız kesinlikle sizden kaynaklanan bir yanlış vardır. Ben bu sistemi defalarca kullandım şekilden şekle soktum sorun çıkmadı. Yapamazsanız baştan okuyup adım adım yapın.

Çözümü zaten blue_life açık açık yazmış. Çok zor değil anlatılanları aynen uygularsanız sorunsuz şekilde hazırlarsınız. Unutmayın 1 hata alıyorsanız kesinlikle sizden kaynaklanan bir yanlış vardır. Ben bu sistemi defalarca kullandım şekilden şekle soktum sorun çıkmadı. Yapamazsanız baştan okuyup adım adım yapın.

Arkadaşım inadına mı yapıyorsunuz? Biri der bende oldu, biri der çok zor değil. Diğerlerinin hepsi çalıştı Acronis True Image'ına, Maxtor Max Blast'ine kadar; Windows'lar neden hard diski görmüyor? Aynen denilenleri uyguladık işte, gözden ufak bir yer kaçıyorsa da söyleyiverin bir zahmet de düzeltelim böyle sadece yer kaplasın diye ileti yazacağınıza, olmaz mı?

• Like 1

• Editor
Arkadaşım inadına mı yapıyorsunuz? Biri der bende oldu, biri der çok zor değil. Diğerlerinin hepsi çalıştı Acronis True Image'ına, Maxtor Max Blast'ine kadar; Windows'lar neden hard diski görmüyor? Aynen denilenleri uyguladık işte, gözden ufak bir yer kaçıyorsa da söyleyiverin bir zahmet de düzeltelim böyle sadece yer kaplasın diye ileti yazacağınıza, olmaz mı?

Windows 7 ve windows8 isodosyalarını flash bellekten kurulmuyorsa roottan kurulabilir win8 iso dosyalarını roota çıkar ve linkteki anlatımı uygula

http://www.tnctr.com/topic/214940-win-8in-iine-win-7-nasl-eklenir-anlatm-ok/#entry1285041

• Like 1

helehoyni

win7 ve win8 isolarını usb nin neresine atarsan at kurulum çalışmaz !

Önce isolarını bluelife ın http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasndan-vista-wi7-win8-kurulumu/  konusunda anlattığı şekilde usb den çalışır hale getireceksin.

Sonra usb nin içine atacaksın. Ancak o zaman çalışır. isonu hazırlarkan iso konumunu ayarladığın yerden başka yere kopyalarsan gene çalışmaz.

Bu arada bluelife ve emeği geçenlere tekrar teşekkürler.

arakadaşlar şimdi burda bir takım çalışmalar mevcut herkes kendinden bir şeyler katarak yapamayanlara yardımcı olmaya çalışıyor ben blue_life hocamızın bu çalışmasını ilk gördüğümde ben de yapabilirmiyim düşüncesi ile soğuk bakarak başladım ve sizin yaşadığınız sorunları da aynı şekilde yaşadım bi ara pes edecek duruma da geldim sonuçta bu çalışmayı yapanda bizler gibi bir insan çaba sarf ederek birşeyler yapabilmiş ve bizlere sunmuştur yaptığı bu güzel çalışma için her zaman teşekürlerimi sunuyorum. zaman zaman sorunlar oldu kendisine sorduk cevapları ile birşeyler yapabildik yeri geldi olumsuzluklar devam etti burda bulamadığim cevabı başka foumlarda başka çalışmalar ile pekiştirip yapıncaya kadar uğraştım neticede istediğim gibi bir çalışmam oldu. ama bunu da unutmamak gerekir ki burda bir çok arkadaşımızın paylaştığı değerli bilgiler de bu sayfalar arasında mevcut ve nitekim baştan sona kadar çoğu gün oturup bu sayafaları okuma gereği duydum ve sıkılmadım sıkılmakla iş çözülmüyor.

kodlar diyorsunuz benim kullandığım windows 7 ve windows 8 kodlarını aşağıya paylaşıyorum ve usb menumde kullandığım programların da ekran görüntülerini göreibilirsiniz. bunu paylaştığım bir çok arkadaşım sorunsuz bir şekilde kullanıyor.

windows 7 ve windows 8 kodları değişen bir kod yok ve blue_life hocamızın verdiği kodlar. Bizler burda herşeyi bilenler değiliz ama yaşadığımız sorunlar doğrultusunda bulabildiğimiz çözümler ile sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyoruz neticede bizlerde birilerinden yardım alarak bu işi öğrenmeye çalışıyoruz.

title Windows 7 Kurulumu TR (2012 Aralik Guncel) 8in1 x64 - x86 Bit (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

#=========================================================================

title Windows 8 Kurulumu TR 2012 6in1 x64 - x86 Bit (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT8.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

multiboot menu resimler

[spoiler]

Birinci menu

26515025.png

78328682.png

İkinci menu

84746715.png

[/spoiler]

• Like 2

Yer kaplasın diye ileti yazan yok demek istediğim açık. Sistemde kesinlikle bir hata yok. Bir şekilde hata çıkıyorsa sendendir. Bunu çözmekte sana kalmış tabiki neden sana kalmış dersek 79 sayfa yazı yazılmış bunların içinde senin sorularının cevapları zaten mevcut.  Anlatılan sistem çokta zor olmayan bişey olmakla kalmayıp 79 sayfa boyunca tek tek anlatılmış sorular sorulmuş cevaplar verilmiş onuda geç blue_life çok kolay ve net anlatım yapmış. Bunlara rağmen halen yapamıyorsan artık uğraşma hazır verilenler var forumda onları indir kullan boşuna burda yok oram ağrıyor yok buram ağrıyor deme.

Edited by exalted55

helehoyni

win7 ve win8 isolarını usb nin neresine atarsan at kurulum çalışmaz !

Önce isolarını bluelife ın http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasndan-vista-wi7-win8-kurulumu/  konusunda anlattığı şekilde usb den çalışır hale getireceksin.

Sonra usb nin içine atacaksın. Ancak o zaman çalışır. isonu hazırlarkan iso konumunu ayarladığın yerden başka yere kopyalarsan gene çalışmaz.

Bu arada bluelife ve emeği geçenlere tekrar teşekkürler.

Zaten klasörün içerisine not olarak eklenmiş; bu şekilde yapıyorum. Her neyse dikkatimden kaçan yeri araştırıyorum, bakalım ne çıkacak bir arkadaş da desteğini esirgemedi sağolsun yeniden deneyeceğim.

Yer kaplasın diye ileti yazan yok demek istediğim açık. Sistemde kesinlikle bir hata yok. Bir şekilde hata çıkıyorsa sendendir. Bunu çözmekte sana kalmış tabiki neden sana kalmış dersek 79 sayfa yazı yazılmış bunların içinde senin sorularının cevapları zaten mevcut.  Anlatılan sistem çokta zor olmayan bişey olmakla kalmayıp 79 sayfa boyunca tek tek anlatılmış sorular sorulmuş cevaplar verilmiş onuda geç blue_life çok kolay ve net anlatım yapmış. Bunlara rağmen halen yapamıyorsan artık uğraşma hazır verilenler var forumda onları indir kullan boşuna burda yok oram ağrıyor yok buram ağrıyor deme.

Anlatılanlar da açık; mesajlar da, bu tip kodları yazıp üstatlarımız gibi sistemler geliştiremesem de bu konulara yabancı biri değilim. Yardım istemekteki amacım belki dikkatimden kaçan bir yer vardır genel olarak diğer kişilerin de başına gelen; bir ipucu almak için falandı; ama siz "Ben yaptım oldu, sen beceriksizsiniz" mantığındasınız. Zaten herkes her şeyi anlasa ilk başta 79 sayfa ileti olmazdı. İnsan evladıyız, hepimizin dikkatinden kaçan şeyler olabilir ya da anlaşılmayabilir; mantık hatası yapmış olsam diğer iso kalıpları da çalışmazdı, kuruluma başlıyor Windows 7, hard diskleri görmüyor diyorum siz diyorsunuz "ben yaptım, sorun yok". İyi, aferin o zaman yaptığınız sistemle mutlu olun sadece yardımcı olabilecek arkadaşlar cevap versin lütfen bana; böyle sırf yazmış olmak için yazayım mantığıyla ne ekmeğe ne zeytine faydası olan cevap vermeyin. Ağrıyan bir tarafım falan da yok sağolsunlar elinden gelen yardımı yapıyorlar üstatlar laf kalabalığı yapmadan.

• Like 1

bu konu hiçbir işe yaramamış anlatım eksiklerle dolu helehoyni arkadaşa katılıyorum bu konudan hiçbirşey anlayamadığım için ingilizce kaynaklara bakıyorum cunki orada daha ayrıntılı verilmiş ve bir soru sorsak ya hemen ya ertesi günü yanıt veriyorlar ,ingilizce olsada buradan daha cok sey anlıyorum defalarca ıstekte bulundum bu konuda bir kez bile yazılmadı yazıma karsılık evet biz yaptık sizde yapabilirsiniz bu kacamak yol unutmayın herkes öğretmen olabilir ama herkes öğretemez .  HERKES ÖĞRETMEN OLABİLİR AMA HERKES ÖĞRETEMEZ.

Kusuruma bakmayın ben anlatımın kötü olduğu kanısında değilim; bu kadar kişi başarılı olduğuna göre biz bir yerleri atlıyoruz sanırım, yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim ne olur. Benim anlamadığım o mesajı yazan arkadaşın "Ben yaptım oldu, gerisi beni ilgilendirmez" mantığı. Tamam o zaman yaptıysan ve yardımcı olmayacaksan ne diye gereksiz ileti yazıyorsun ki...

• Like 1

Tüm güncellemeleri entegre ettiğim AIO Windows 7 DVD'si kullanmıştım; sanırım boyutu büyük geldi. Bu sefer yalnızca Home Premium ekleyerek ve flash diski sayın frkgkc'nin tavsiyesi üzerine FAT32 olarak biçimlendirince sıkıntı çözüldü. Kendisine ilgisinden ve yardımlarından ötürü şükranlarımı sunarım.

portable pardus iso dosyasını çalıştırmak istediğimde 
"Error 60: File for drive emulation must be in one contiguous disk area"

mesajı alıyorum. bu neden olur? ve nasıl çözerim? yardımcı olursanız sevinirim 

Bu hata iso dosyası parçalı şekilde atıldığından kaynaklanıyor. Auslogics disk defrag programıyla flashı defragment yani birleştirme yaparsanız sorun çözülecektir.

s.a arkadaşlar bana buraya win 7 pe usb den multiboot çalışacak şekilde komutları ile verebilirmisiniz ??

Tnctr üzerindeki tüm linkler ölmüş ve bana tekrar upload edecek ustalarımı bekliyorum....

arkadaşlara şimdiden teşekkürler ve allah razı olsun.....

km759.jpg

Bu ve benzeri hataları alanlar bende dahil yaptım sonunda :)

@yuksel12, @soyfox18, @helehoyni

arkadaşlar iso formatlı dosyamızı ISO_ROOT klasörüne atıyoruz

örneğin w7.ISO

# =========================================================================

title Windows 7 Lite
set ISOFILE=/W7.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# =========================================================================
Edited by lori_mehmetziya

elinde pardus live yapmak için kullanılan digit'in yaptığı ve hornet512'nin burda paylaştığı penguen.iso dosyası olan var mı? bütün linkler ölmüş indiremiyorum hiçbiryerden yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden herkese teşekkürler bluelife'a ayrıca teşekkürler

edit: uğraşmayın arkadaşlar digit'in 4shared hesabında dosyayı buldum ben ve bulamayan başkaları olursa diye buraya ekleyeyim

http://www.4shared.com/get/yzoqZmrR/PENGUEN.html

Edited by spinic