Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Uzun uğraşlardan sonra yeni versiyon Kaspersky rescue cd 2013 ü çalıştırdım. Belki sizlerede lazım olur kodları paylaşayım

Bu arada kodlardan önce yapmanız gereken indirdiğiniz iso nun içindekileri multiboot nerede yapacaksanız kök dizine atmanız gerekiyor. İçinde boot klasörü falan var diğer sistemlerle aynı klasöre gelecek ama aynı olan dosya yok sadece klasör adı aynı bu yüzden sıkıntı olmaz.

svpzp.png

title KAspersky Rescue 10 CD 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=KRD10 rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot
Edited by xgandalfx
  • Like 1

Uzun uğraşlardan sonra yeni versiyon Kaspersky rescue cd 2013 ü çalıştırdım. Belki sizlerede lazım olur kodları paylaşayım

Bu arada kodlardan önce yapmanız gereken indirdiğiniz iso nun içindekileri multiboot nerede yapacaksanız kök dizine atmanız gerekiyor. İçinde boot klasörü falan var diğer sistemlerle aynı klasöre gelecek ama aynı olan dosya yok sadece klasör adı aynı bu yüzden sıkıntı olmaz.

title KAspersky Rescue 10 CD 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=KRD10 rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

Kaspersky rescue cd 2013 iso dan çalıştırmak isteyenler için Aşağıdaki kodu kullanmaları yeterlidir.

title Kaspersky Rescue 10 2013 (ISO) \nType 1 or A to accept the EULA (or try ALT+TAB and then A)
set KRD10ISO=/rescue/rescueusb.iso
set kernel=(222)/boot/rescue root=live:CDLABEL=KRD10 rootfstype=auto vga=791 init=/init kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
set initrd=(222)/boot/rescue.igz
cat --length=0 %KRD10ISO% > nul || find --set-root --devices=hf %KRD10ISO%
map %KRD10ISO% (222) && map --hook > nul && kernel %kernel% && initrd %initrd% && boot

Avira Rescue System 2013 için Çalışan Kod.

Basit bir şekilde tarif etmek te fayda var öncelikle  avira adında bir klasör oluşturuyoruz bunu yaptıktan sonra indirmiş olduğun rescue-system.iso dosyasının adını avira.iso olarak değişin. Sonrasın da ultraiso programı sisteminiz de kurulu ise avira.iso dosysını ultraiso ile açın ve casper klasöründeki filesystem.squashfs ve zavira.squashfs dosyalarını boyuttan kazanmak için siliyoruz silme işlemini yaptıktan sonra farklı kayded deyip avira_boot.iso olarak isimlendiriyoruz. artık avira klasörünün içerisinde  avira.iso ve avira_boot.iso  dosyaları olacak sonrasındaki işlem aşağıdaki kodu menu liste eklemek olacak güle güle kullan arkadaşlar.

title Avira Rescue 2013 (ISO)\nLinux Live \n USB den calisan Linux isletim sistemi
set ISOFILE=/avira/avira.iso
set BOOTFILE=/avira/avira_boot.iso
if exist %BOOTFILE% || find --set-root %BOOTFILE%
map %BOOTFILE% (0xFF) || map --mem %BOOTFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

Görüntüler

[spoiler]pqep.jpgrlh5.jpg98p6.jpgrjfv.jpg[/spoiler]

Edited by oktay x
  • Like 1

title Slax v7.0.8 TR
set ISOFILE=/SLAX.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

slax enson sürümü ve pardusda benzer komutları denedim # işareti çıkıyor duruyor...not cd üzerinde calışıyor...bi yardımcı olursanız sevinirim...

merhaba menüyü vs herşeyi yaptım win 7 yi boot ediyor tam kurulum aşamasında nt6/setup.wın7.ıso bulunamadı diyor dosya yeri soruyor ve elle dosyayı gösterdikten sonra devam ediyor benden dosya vs yeri sormadan kuruluma devam etmesi için neyapmam gerekiyor

ayrıntılı ve dikkatli yapın. usbde win7 dosyasını nereye atacaksanız nt6 ile iso yaparken orayı göstermeniz gerek. en basta hazırlarken yanlış yer gösteriyosunuzdur

• Like 1

ayrıntılı ve dikkatli yapın. usbde win7 dosyasını nereye atacaksanız nt6 ile iso yaparken orayı göstermeniz gerek. en basta hazırlarken yanlış yer gösteriyosunuzdur

title Windows Win7 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/NT6/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

NT6BOOT.İSO YERİNE WIN7.İSO YAZDIĞIMDA HİÇ KURULUMA GEÇMİYOR 

NT6 KLASÖRÜNDEKİ İSOMUN ADI WIN7 KOMUTLARI BUNA GÖRE NASIL YAZABİLİRİM
Edited by canbaz_233

arkadaslar selam . ufak bir sorum olacaktı 2 gündür kafama takıldı bir türlü yapamadım lütfen yardımcı olun windows 7 yi hazırlıyorum multiboota hersey güzel usbmenu dosyasınada komutları yerlestiriyorum boot ekranı geldiğinde WIN7/WIN7.iso dosyası bulunamadı diyor kafayı yiyecem neden böyle yapıyor nerde yanlıs yapıyorum .. 

yardımlarınız için tşkler.

arkadaslar selam . ufak bir sorum olacaktı 2 gündür kafama takıldı bir türlü yapamadım lütfen yardımcı olun windows 7 yi hazırlıyorum multiboota hersey güzel usbmenu dosyasınada komutları yerlestiriyorum boot ekranı geldiğinde WIN7/WIN7.iso dosyası bulunamadı diyor kafayı yiyecem neden böyle yapıyor nerde yanlıs yapıyorum .. 

bende hemem hemen aynı durumdan müzdaripim uğraşlarım devam ediyor çözünce sizide aydınlatırım

@halil72

Daha önce belirttim. Linux live iso kalıplarını grub4dos multiboot içersinde benim tecrübelerime göre direk iso olarak boot edemezsiniz.

Pardus 2013 için bahsettiğim komutlar, Pardus 2013 iso içersindeki dosyaların multiboot usb / dvd içersine eklenmesi ve ilgili grub4dos komutlarının eklenmesidir.

Yukarıdaki komutlar, tarafımdan denenip çalıştırılan komtlardır. (iso olarak değil )

Sadece Pardus 2013 Kurumsal KDE 32 bit versiyonu usb multibootdan yükleniyor. Diğer sürümleri  Pardus 2013 Topluluk versiyonu gibi multibootu desteklemiyor.

Ben iso kalıbı kullanarak Pardus 2013 Kurumsal KDE 32 bit versiyonu çalıştırıyorum.

# =========================================================================

title Pardus Kurumsal 2013 KDE 32bit \n

ls /IMAGES/PRDSKR32.ISO || find --set-root /IMAGES/PRDSKR32.ISO
map --heads=0 --sectors-per-track=0 /IMAGES/PRDSKR32.ISO (0xff) || map --heads=0 --sectors-per-track=0 --mem /IMAGES/PRDSKR32.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

ftp://ftp.ulakbim.gov.tr/pub/Pardus2013/pardus_kurumsal_2013_kde_32bit_tr.iso adresinden isoyu indirip usb nin içindeki IMAGES klasörüne yapıştırıp adını PRDSKR32.ISO olarak değiştirince oluyor.

Bu şekilde yüklenince 486 mı 686 mı çalıştıracaksın menuden kendin seçebiliyorsun.Yani Orjinal Pardus DVD sinden yükler gibi oluyor. 
Diğer arkadaşların yazdığı kernel kodları çok kullanışlı değil. Çünkü 486 için ayrı kod 686 için ayrı kod güvenli kip için ayrı kod yazınca usb menu list kabarıyor.

Pardus ve Linuxla ilgilenen arkadaşlara birde Boot Repair Disk programını öneriyorum. Bu program bilgisayarınıza linux yada pardus ile windowsu kurduğunuzda windows önyükleme bölümünüz uçtuğu zaman grubu geri kurtarabiliyor.

Gelelim usbmenulist  e

title Boot Repair Disk 32 bit 

find --set-root /IMAGES/BTRD32.ISO
map /IMAGES/BTRD32.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/BTRD32.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/IMAGES/BTRD32.ISO quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

32 bit indirdiğiniz isoyu IMAGES klasörüne kaydedip adını BTRD32.ISO olarak değiştireceğiz.

64 bit versiyonu için

64 bit indirdiğiniz isoyu IMAGES klasörüne kaydedip adını BOTRP64.ISO olarak değiştireceğiz.

title Boot Repair Disk 64 bit - ISO

find --set-root /IMAGES/BOTRP64.ISO
map /IMAGES/BOTRP64.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/BOTRP64.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/IMAGES/BOTRP64.ISO quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

kullanım videosu https://www.youtube.com/watch?v=AQiGsH4tEcw

Edited by selimpusluat
  • Like 2

win7 klasörünü USBMENU klasörünün içine atma USB nin ana dizinine at çalışır

Slax linux' un 7.0.8 TR iso dosyasını çalıştırmayı bir türlü beceremedim aşşağıdaki menu.lst komutları slaxı belli bir yere kadar çalıştırıyor. yükleme devam ederken I# bu ibare çıkıyor ve aynı bu şekilde kalıyor.Yardımcı olur musunuz ? 

title  --> Slax7.0.8 TR_(ISO)
set ISOFILE=/USBMENU/Slax7TR.ISO

Slax linux' un 7.0.8 TR iso dosyasını çalıştırmayı bir türlü beceremedim aşşağıdaki menu.lst komutları slaxı belli bir yere kadar çalıştırıyor. yükleme devam ederken I# bu ibare çıkıyor ve aynı bu şekilde kalıyor.Yardımcı olur musunuz ? 

title  --> Slax7.0.8 TR_(ISO)
set ISOFILE=/USBMENU/Slax7TR.ISO

slax7 iso içerisindeki slax klasörünü kök dizine çıkart ve sonrasında slax iso yu da slax klasörünün içerisine at sonra isonun yolunu kodlarda belirt bu şekilde çalışır aksi şekilde çalışmıyor

Kaspersky USB Rescue  bunu usb multiboota naısl eklerim  çalışan kodları nedir forumda çok kirlilik olmuş  biri açıklarsa sevinirim

bu konunu 96. sayfasında ki #1906  mesajda kodlar verilmiş ve kaspersky'ın kendi sitesinde de usb için isoyu oluşturmayı resimli olara anlatmışlar yani biraz incele istersen yinede anlayamazsan yardımcı olmaya çalışırım.

https://support.kaspersky.com/8092

''USB MENU'' KLASORUNDE DEGIL ZATEN NEDEN BOYLE YAPIYOR ANLAMADIM :(

bende hemem hemen aynı durumdan müzdaripim uğraşlarım devam ediyor çözünce sizide aydınlatırım

cok makbule gecer :)

title Slax v7.0.8 TR
set ISOFILE=/SLAX.ISO

slax enson sürümü ve pardusda benzer komutları denedim # işareti çıkıyor duruyor...not cd üzerinde calışıyor...bi yardımcı olursanız sevinirim...

Slaxın sitesinden USB için olan .zip li versiyonunu indirerek usb ye zip i aç. Bu şekildeaşağıdaki kodla sıkıntısız çalışıyor...

title Slax 7.08
find --set-root /Slax/boot/initrfs.img
kernel /Slax/boot/vmlinuz initrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode
initrd /Slax/boot/initrfs.img
  • Like 1

Sayın BlueLife; Sizden aldığım bilgiler sayesinde multiboot usb belleğimi oluşturdum, teşekkür ederim. Ekstra pencereler ekleyerek görselliğini arttırdım. Örneğin ana menüdeki Windows 7 kurulumuna tıklayınca yeni bir pencere açılıyor ve x32 x64 ayrı ayrı seçilebiliyor. Neyse bunlar sizin sayenizde, yaşım 47 ve arkadaşlarım gibi kahveye gidip okey, tavla oynamak yerine bu tür konularla ilgilenmek beni mutlu ediyor. Şu sıralar Android 4.2 ve pardus 2013 (KDE x32) yi  çalışabilir sürüm olarak eklemeye çalışıyorum ama şu ana kadar başarılı olamadım. Daha doğrusu sizin örnek olarak verdiğiniz iso çalıştırma komutlarıyla denedim hem android hem de Pardus 2013 birkaç kere çalıştı ama komiktir ki şimdi çalışmıyor. Hemen belirtmeliyim ki "iso" dosyasında herhangi bir değişiklik yapmadım yani orijinal iso yu direkt ana dizine attım. Grub4dos komutları hakkında fazla bir bilgim yok. Sınırlı bilgimle ve deneme yanılma yoluyla baya uğraştım. Yardım ederseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

@hasangur

Öncelikle cümleten hayırlı bayramlar dilerim. Bir süredir multiboot konularıyla ilgilenmiyorum. Eklemek istediğiniz bileşenlere ait grub4dos komutlarına forumdan temin edemiyorsanız google gibi arama motorlarında arama  yaparak çalışan komut veyahut yöntemleri bulabilemeniz mümkün. Pardusu çok uzun bir süre önce denemiştim. Android işletim sistemini hiç denemedim. Kısaca şuan ilgili sistemler için malesef güncel komutları bilmiyorum. Umarım arama sonuçlarında başarılı olursun veyahut forumdan konuyla bilgili bir arkadaş el atar.

Yardımcı olmadığım için kusura bakma, kolay gelsin...

https://www.google.com/search?q=Android+4.2+grub4dos+usb

https://www.google.com/search?q=pardus+2013+4.2+grub4dos+usb