Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

merhabalar sayın hocam

sizin yapmış olduğunuz çalışmalar sayesinde çok güzel usb boot ve winboot menüleri oluşturdum ve kullanıyorum bu sebeple çok çok teşekkür ederim. sizden ayrıca bir ricam olacak windows 7-xp de çalıştırdığımız winboot yazma programını win8 için hazırlama imkanınız varmı malumunuz artık win8 kullanır hale geldik.

forumda windows 8 e grupdos yazma yöntemleri var onları yapıyorum lakin kararlı olmuyor bazen çalışıyor bazen çalışmıyor konuyla ilgili inşallah bir çalışmanız vardır. 

ilginiz ve paylaşımlarınız için tekrardan çok çok çok teşekkür ederim.

merhabalar sayın hocam

sizin yapmış olduğunuz çalışmalar sayesinde çok güzel usb boot ve winboot menüleri oluşturdum ve kullanıyorum bu sebeple çok çok teşekkür ederim. sizden ayrıca bir ricam olacak windows 7-xp de çalıştırdığımız winboot yazma programını win8 için hazırlama imkanınız varmı malumunuz artık win8 kullanır hale geldik.

forumda windows 8 e grupdos yazma yöntemleri var onları yapıyorum lakin kararlı olmuyor bazen çalışıyor bazen çalışmıyor konuyla ilgili inşallah bir çalışmanız vardır. 

ilginiz ve paylaşımlarınız için tekrardan çok çok çok teşekkür ederim.

Windows 7 için kullandığın NT6 yöntemini Windows 8 içinde kullanabilirsin.

Başka programa gerek yok.

Kolay gelsin..

Slaxın sitesinden USB için olan .zip li versiyonunu indirerek usb ye zip i aç. Bu şekildeaşağıdaki kodla sıkıntısız çalışıyor...

title Slax 7.08
find --set-root /Slax/boot/initrfs.img
kernel /Slax/boot/vmlinuz initrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode
initrd /Slax/boot/initrfs.img

Arkadaşım Text Modunda Açılıyor Graphic Moduna NAsıl Geçebilirim

@ashilus

Malesef bu sıralar böyle bir çalışma yapamam. Sözde veremiyorum.

Hatırladığım kadarıyla bootice programında bu özellik mevcuttu. Bootice yi açıp, bcd edit bölümüne (yukarıdaki tablardan üçüncü sıradaki) bakabilirsin. Başlangıç menüsüne grub4dos ekleyince, grub4dos dosyalarını ilgili sürücüye eklemen (grldr, grldr.mbr,menu.lst vs.) yeterli olacaktır. Gerçi ben bootice ile hiç deneme yapmadım lakin sorunsuz çalıştığına inanıyorum...

@hakarakurt

Bootice versiyonlarından bazılarının parametreleri farklı. Yani sorun çıkma ihtimali yüksek. Ayrıca multiboot usb programının yeni sürümünde (2.0..) önemli düzelmeler vardı.

@lfkaya

Malsef güncel komutlar ile ilgili bilgim olmadığı için yardımcı olamıyorum. Gerçi genelde iso dosyasının içindeki isolinux.cfg,slax.cfg vs. gibi dosyalarda gerekli komutlar olabiliyor...

• Like 2

Backtrack kullanmak için gereken kodlar nedir?Ntfs'de çalışmıyor denmiş ama eski konu belki yeni yöntem bulan vardır diye sorayım dedim.

İkinci olarakda kaspersky rescue cd için hangi kodları kulllanmalıyım bunların haricindeki herşeyi çalıştırdım:)

Edited by crixallis

Backtrack kullanmak için gereken kodlar nedir?Ntfs'de çalışmıyor denmiş ama eski konu belki yeni yöntem bulan vardır diye sorayım dedim.

İkinci olarakda kaspersky rescue cd için hangi kodları kulllanmalıyım bunların haricindeki herşeyi çalıştırdım:)

backtrack i usb dizinde BT5a klasörüne açarak kullanıyorum ntfs de çalışıyor

kod şu şekilde

title BackTrack 5 R3 KDE(1024x768) Persistent\nType startx to run GUI once booted PERSISTENT
kernel /BT5a/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed live-media-path=BT5a/casper boot=casper persistent locale=en_GB.UTF-8 keyb=uk textonly noprompt vga=791-- 
initrd /BT5a/casper/initrd.gz
Edited by oguzhan43

backtrack i usb dizinde BT5a klasörüne açarak kullanıyorum ntfs de çalışıyor

kod şu şekilde

title BackTrack 5 R3 KDE(1024x768) Persistent\nType startx to run GUI once booted PERSISTENT
kernel /BT5a/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed live-media-path=BT5a/casper boot=casper persistent locale=en_GB.UTF-8 keyb=uk textonly noprompt vga=791-- 
initrd /BT5a/casper/initrd.gz

Sanırsam bu kodu daha önce denemiştim ama değişen birşey olmadı nerde hata yaptıysam
"ERROR no room on ep ring"
hatası alıyorum 
32bit indirdim o ise quemu'da çalıştı ama bilgisayarımda aynı hatayı verdi.

"oktay x" arkadaşımız kaspersky rescue cd için link vermiş ama kanımca fat32'de çalışıyor ntfs'de çalışan kapsersky için de yardıma ihtiyacım var:(
Edited by crixallis

Sanırsam bu kodu daha önce denemiştim ama değişen birşey olmadı nerde hata yaptıysam
"ERROR no room on ep ring"
hatası alıyorum 
32bit indirdim o ise quemu'da çalıştı ama bilgisayarımda aynı hatayı verdi.

"oktay x" arkadaşımız kaspersky rescue cd için link vermiş ama kanımca fat32'de çalışıyor ntfs'de çalışan kapsersky için de yardıma ihtiyacım var:(

bende sorunsuz çalıştı qemu fazla ram belleği isteyen sistemlerde sağlıklı çalışmıyor

bide verdiğim kodlar KDE için ona dikkat et

kaspersky için aşağıdaki şekilde kullanıyorum

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/?p=1230444

Edited by oguzhan43

@blue_life hocam ilgin için teşekkür ederim

sorduğum sorunun cevabını hiren boot içinde buldum. linki aşağıda vereceğim orda grub4dos.zip var onu indirip grupint_gui programını yönetici olarak çalıştırıp diski seçip timeout kısmına ekranda kaç saniye gözükmesini istiyorsanız saniye biçiminden onu yazıp (ben "0" yaptım o ekranın gözükmesi önemli değil daha sonrasında boot menüdenmi windowstanmı diye soru soran kısım var zaten) instal deyince grub4dos kuruluyor. sonrasında winboot menüyü windows7 uyumluluk ve yönetici olarak açıp kurunca sistem çalışıyor.

blue_life affına sığınarak bir soru daha sormak istiyorum

bootice.exe'nin son versiyonuyla ntfs format ve proces mbr (burda USBDR yazılması gereken yere USBDR yazarak) işlemlerini yaptıktan sonra

multiboot menu v2.0 sürümü içineki MENU ve USBDR dosyasını flash içine kopyalasam

XP-WİN7-WİN8 ile ilgili gerekli işlemleri yapıp onları da flash içine kopyalasam

MENU içinde de gerekli ayarlamaları da yapıp 

MULTİBOOT Menu ile format atarken bir problem teşkil eder mi?

Bunu şunun için soruyorum. İllaki Multiboot Menu v2.0 proğramıyla mı usb diski biçimlendirme ve grupdosu kurma işlemini yapmalıyız.

grupdosu bootice.exe'nin en güncel versiyonuyla kursak USBDR dosyasıyla bir uyumsuzluk oluşur mu ?

veya grupdosun güncel olup olmaması usb'den format atmada önemli midir. Veya çok farketmiyor mu?

Edited by hakarakurt

SLAX çalıştıramayan arkadaşlar bir de aşşağıdaki kodu denermisiniz !

iso dosyasının ismi SLAX olacak usb kök dizinine yerleştrin boot\isolinux\ boot dosyasının içini buraya kopyalayın deneyin.

title Slax Turkish
set ISOFILE=/SLAX.iso
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ... 

Ben bu şekilde çalıştırdım.

@hakarakurt

Herangi bir sorun çıkmaması lazım. Konudaki multiboot usb programı hata yapma şansını azaltıyor ve elle yapılması gerek işlemleri haliyle daha basit yapmanı sağlıyor.

Kurulumda yaptıkları hatırladığım kadarıyla kısaca;

Seçilen sürücüye seçilmişse uygun (flah dsiklerin bir çok anakartın biosunda hdd olarak görünmesini sağlayacak) şekilde biçimlendirme yapıyor.

Daha sonra mbr-pbr (önyükleme bilgisi) işlemlerini yapıyor.  Bazı anakartlarda grub4dos önyükleme bilgisi sorun çıkardığından mevcut dosya sistemine göre farklı önyükleme bilgileri yazılıyordu.

Son versiyonda diske birden fazla bölüm varsa, grub4dos kurulan bölümü aktif vs. yapmak içinde bir şeyler eklemiştim heralde...

İşte mbr-pbr işlemlerinden sonra gerekli dosyalar seçilen sürücüye kopyalanıyor.

Kopyalama işlemi bittikten sonra, önbellekte olan bilgiler veri kaybı yaşanmaması için seçili diske yazılıyor.

Son aşamada qemu sorusu geliyor...

Aralarda ufak tefek kontroller vs. de vardır lakin şuan her ayrıntısını hatırlamıyorum...

Kısaca manuel yaparsanda büyük ihtimal sorun olmaz lakin programla yapmak haliyle daha sorusuz ve güvenli sayılır.

Kullnadığınız kodlara uygun grub4dos versiyonunu kullanmalısınız. Çok eski versiyonlar haliyle bazı komutları tanımayabilir.

Kısaca menünüze eklediğiniz bir bileşende kod sorunu çıkıyorsa grub4dos versiyonunda sorun olma olasılığı var. Güncelleyip tekrar bakabilirsiniz.

Ayrıca illa usbdr dosyasını kullanmanız gerekmiyor. MB_USB.ini dosyasını açıp USBDR yerine GRLDR yazıp güncel grub4dos versiyonlarını direk kullanabilirsiniz. Ben karışıklık olmaması için GRDLR dosyasının ismini USBDR olarak değiştirmiştim.

Bootice programının yeni versiyonuna gelirsek, ben programı son güncellediğimde yeni bootice versiyonunda bir takım sonlar gözlemledim. Eski versiyon daha stabil olduğundan eski versiyondan devam ettim. Şuanki yeni versiyon hakkında bilgim yok. Bir programın eski kullanmakta olduğum versiyonu, benim gereksinimlerimi karşılıyorsa ve yeni versiyonun bana fazla bir getirisi yoksa, eski versiyonu kullanmayı tercih ederim. Tabi bu benim görüşümdür.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim arkadaşlar, kolay gelsin...

• Like 2

bende sorunsuz çalıştı qemu fazla ram belleği isteyen sistemlerde sağlıklı çalışmıyor

bide verdiğim kodlar KDE için ona dikkat et

kaspersky için aşağıdaki şekilde kullanıyorum

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/?p=1230444

evet kde 32 bit'de denedim çalıştı sanırım sorun gnomeda onun için çalışan kodları bulana kadar kde'ye alışacağız artık.Teşekkür ederim oguzhan43

kaspersky sorununu da halletitim mi tadından yenmez

Ekleme:64 bit kde'de sorunsuz çalıştı:)

Edited by crixallis

Slaxın sitesinden USB için olan .zip li versiyonunu indirerek usb ye zip i aç. Bu şekildeaşağıdaki kodla sıkıntısız çalışıyor...

title Slax 7.08
find --set-root /Slax/boot/initrfs.img
kernel /Slax/boot/vmlinuz initrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode
initrd /Slax/boot/initrfs.img

Arkadaşım Text Modunda Açılıyor Graphic Moduna NAsıl Geçebilirim

Uzun zamandır bu komutla Slaxı kullanıyorum. Eski versiyonlarda dahil hiç sorun çıkmadı. Az önce yeniden usb yi hem fat32 hemde ntfs formatlayıp bu komutla slaxı denedim hiç sorun çıkarmadan hızlı bir şekilde çalıştırıyor.... acaba siz Qmenu ilemi deneme yapıyosunuz? Qmenude   

slax başlamıyor çünkü...

Selamun aleykum Hocam Benim bir sorunum var ben gfx menü dosyalarından herhangi birini programıyla dağıttım amacım icindeki resmin ustune ismimi yazmaktı adımları aynen olduğu gibi tekrarladım resmin ustune adımı yazıp tekrar paketledim usb yi boot edince menüler görünüyor ama arka plan siyah kalıyor yardımlarınızı bekliyorum ...

@Destech

Yardım dosyasındaki gfx anlatımını tekrar incelemelisin. Kısaca sorunun büyük ihtimal, kullandığın resmin uygun renk derinliğine sahip olmaması! Bu sorun yaşamamak için, gimp programıyla paketteki sorunsuz çalışan resmi açıp, kendi resmimizi üzerine sürükleyip kayıt ediyorduk. İlgili anlatıma tekrar bakarsın. Yapamazsan resmini (veyahut ilgili sorunlu gfx dosyasını) link vererek paylaş, ben veyahut bilgi bir arkadaş sana yardımcı olacaktır....

@blue_life Hocam, uefi kurulum yapmak için fat32 flash gerekiyor. Ben flashı iki partition a ayırıp 1. bölümü fat32 yapıp uefi destekli x64 sistemleri atmak istiyorum, 2. bölümü normal ntfs biçimlendirip sizin grub4dos çalışmanızı yüklemek istiyorum. Bu şekilde bir flashdisk hazırlamak mümkün ama her iki bölüm de ayrı ayrı boot olur mu?

Hocam Dediğiniz Programı da indirip Yaptım ama Yine oLmadı Resmin Uzerine Yazı Yazıp Tekrar PaketLedikten Sonra Arka PLan Resmi Cıkmıyor Sadece Siyah Bir Ekran Cıkıyor Bi kaç Farklı pakettede Denedim OnLarda da Aynı Sorun meydana GeLdi 

@S_EroL

Daha önce flash diski bölümleme programlarıyla ,bölümlere ayırıp deneme yapmadım lakin piyasadaki bir çok flash disk bunu destekelemeyecektir! Sistem flash diski tek bölüm olarak görecektir diye düşünüyorum. Tabi flash diskin chipsetini güncelleyen programlarla istediğini yapmanda mümkün olabilir. Kısaca piyasadaki flash disklerin bir çoğunda bölümleme programlarıyla işlem yapman, olumlu görünsede bunu sistem düzgün algılamayabilir.

@Destech

Yapamazsan resminin veyahut ilgili sorunlu gfx menu dosyasına ait link ver demiştim. Kısaca photoshop gibi herangi bir editörde resmini düzenleyeceksin. Düzenleme işi bitince orjina gfx menu dosyasındaki resmi gimp programıyla açacaksın. Açtığın resmin üzerine senin eklemek istediğin (yani düzenlediğin) resmi sürükleyip bırakcaksın. Son aşama ise resmi kayıt etmek. Ben defalarca bu yöntemle gfx menu dosyası düzenledim ve şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım...

• Like 1

Arkadaşlar bir ricam olacak. Yeni gördüğüm bir sistemi multiboot'a nasıl eklerim. Adı: Zorin OS 7... Bu sistemin multiboot kodları hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

http://zorin-os.com/

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

ubuntu tabanlı bi sistem sanırım ubuntu kodlarını deneyin

edit: zorin os 7.1 standart versiyonu denedim

http://zorin-os.com/free7.html  adresinden 32 bit olanı indirin

usb ana dizine ZRN71 klasörü açın iso dosyasının içeriğini bu klasöre atın

usbmenu.lst içeriği

title ZORIN 7.1 CORE x32
kernel /ZRN71/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed live-media-path=ZRN71/casper boot=casper persistent locale=en_GB.UTF-8 keyb=uk textonly noprompt vga=791-- 
initrd /ZRN71/casper/initrd.gz
Edited by oguzhan43

@Destech

Yapamazsan resminin veyahut ilgili sorunlu gfx menu dosyasına ait link ver demiştim. Kısaca photoshop gibi herangi bir editörde resmini düzenleyeceksin. Düzenleme işi bitince orjina gfx menu dosyasındaki resmi gimp programıyla açacaksın. Açtığın resmin üzerine senin eklemek istediğin (yani düzenlediğin) resmi sürükleyip bırakcaksın. Son aşama ise resmi kayıt etmek. Ben defalarca bu yöntemle gfx menu dosyası düzenledim ve şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım...

Hocam Dediğiniz Gibi Yaptım Ama hatayla Karşılaştım Çıkan Hata ilgili Gfx Dosyası Ve Değiştirmek istediğim Resmim Bu linkte Siz Başka Gfx Dosyasıda Secebilirsiniz illa bu olacak die Bi kural yok http://s3.dosya.tc/server13/dX1IAn/gfx.rar.html

Edited by Destech