Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Sana zahmet kodları eklersen çok sevinirim.

kusura bakma deneyince bende hata aldım

kernel yüklüyor script yüklüyor ama attempting to find movix on your usb pen de kalıyor

kullandığım kodlar şu şekildeydi

title Movix
kernel /movix2/isolinux/kernel/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=13000 rw root=/dev/ram0 max_loop=16 LABEL=MoviX2 video=vesa:mtrr vga=0x314 MEDIA=usb MD=/movix2  
initrd /movix2/isolinux/initrd.gz 
boot 
Edited by oguzhan43

kusura bakma deneyince bende hata aldım

kernel yüklüyor script yüklüyor ama attempting to find movix on your usb pen de kalıyor

kullandığım kodlar şu şekildeydi

title Movix
kernel /movix2/isolinux/kernel/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=13000 rw root=/dev/ram0 max_loop=16 LABEL=MoviX2 video=vesa:mtrr vga=0x314 MEDIA=usb MD=/movix2  
initrd /movix2/isolinux/initrd.gz 
boot 

Çalıştırmak için kullanabileceğimiz başka kod yok mu?

Edited by pire05

blue life paşam bu windows 8 ekleyemiyorum 7 8 bir arada olmuyor bott programım  winsetupfrom

bir el atsaydın iyidi

lord zaten el atıldı o konuya :) aşağıdaki yöntemle ekleyebilirsin

http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasyndan-vista-wi7-win8-kurulumu/

benim usb menulist şu şekilde vista 7 8 xp server sistemler sorunsuz çalışıyor

# =========================================================================

title Windows 8.1 X86 X64 Kurulumu (12in1)
errorcheck off
ls /WIN81/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN81/NT6BOOT.ISO
ls /WIN81/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN81/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN81/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 8 X86 X64 Kurulumu \n Windows Win8 X86 X64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /WIN8/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN8/NT6BOOT.ISO
ls /WIN8/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN8/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN8/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Win8 X64 Core Single Kurulumu \n Windows Win8 X86 X64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /WIN8/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN8/NT6BOOT.ISO
ls /WIN8/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN8/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN8/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 X86 X64 Kurulumu \n Windows Win7 X86 X64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows Vista X86 X64 Kurulumu \n Windows Vista X86 X64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /VISTA/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISTA/NT6BOOT.ISO
ls /VISTA/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISTA/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /VISTA/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title WIN XP KUR (1-SP3 MSDN 2-SP3 PRO 3-SP2 PRO 4-SP3 HOME )
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /WINXP/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /WINXP/BOOT.GZ
clear
echo ----------------------------------------------------
echo Loading Windows XP KURULUMLARI
echo Please wait...
echo ----------------------------------------------------
map --mem /WINXP/BOOT.GZ (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot

title Windows Srv2008 R2 SP1
errorcheck off
ls /SRV2008R2/NT6BOOT.ISO || find --set-root /SRV2008R2/NT6BOOT.ISO
ls /SRV2008R2/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 SRV2008R2/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /SRV2008R2/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows Srv2008VL R2 SP1
errorcheck off
ls /SRV2008R2VL/NT6BOOT.ISO || find --set-root /SRV2008R2VL/NT6BOOT.ISO
ls /SRV2008R2VL/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 SRV2008R2VL/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /SRV2008R2VL/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

s.a elimdebacktrack 5var bunu multiboot eklemek için sayfalarda belirtilen bir kaç komutu denediğim halde qemu görmedi.Benim şüphem ntfs olarak biçimlendirdim windows 7 için ve hangi komutları denemem lazıma

aşağıda belirtilen son sürm backtrack 5 ve hangi komutları girmeliyim yardımcı olabilirmisiniz.?

BT5R3-GNOME-32.iso dosyasını nasıl multiboot eklerim 

hayırlı günler.... 

s.a elimdebacktrack 5var bunu multiboot eklemek için sayfalarda belirtilen bir kaç komutu denediğim halde qemu görmedi.Benim şüphem ntfs olarak biçimlendirdim windows 7 için ve hangi komutları denemem lazıma

aşağıda belirtilen son sürm backtrack 5 ve hangi komutları girmeliyim yardımcı olabilirmisiniz.?

BT5R3-GNOME-32.iso dosyasını nasıl multiboot eklerim 

hayırlı günler.... 

win 7 kurulumu için 1986 nolu mesajda konu ve kodları verdim

backtrack5 gnome içinse

iso dosyasını usb dizinde bt5g klasörüne aç usbmenulist dosyasına aşağıdaki komutu gir

title BackTrack 5 R3 GNOME

kernel /bt5g/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed live-media-path=bt5g/casper boot=casper persistent locale=en_GB.UTF-8 keyb=uk textonly noprompt vga=791-- 
initrd /bt5g/casper/initrd.gz

bu kod kde de direk çalışır gnomede komut satırına düşünce startx komutu vermeniz gerekiyor

root@bt:~#:startx

komuttan sonra backtrack açılır kolay gelsin quemu da sıkıntı olabilir gerçek bi pc de deneyin

Edited by oguzhan43

• 2 hafta sonra ...

[notice]Kısaca usb diskimize ekleyeceğimiz bu multiboot menüsü ile;
- Hemen hemen tüm disket, disk imajlarını çalıştırabiliriz.
- Windows Vista/Win7 ve XP gibi sistmleri kurabiliriz...
- Acronis isoları gibi bir çok uygun iso dosyasını direk çalıştırabiliriz.
- Linux sistemlerini usbmizden çalıştırıp, kurulumunu yapabiliriz.[/notice]

http://www.fullprogramlar.org/portable-programlar/2350-multiboot-usb-v20-32-bit-64-bit-tr-eng-ger-portable.html

bana biraz mantıklı gelmedi ama linkindeki açıklama,çeşitli win. yüklemeleri için sizcede yeterli bir yöntemmi?

Aynı sayfanın alt kısmında görünen multiboot extreme edition v2.0 deki boyut 25gb vede full

Program.

Sanırım,bu yüklemeler sizin uyguladıgınız Grub4dos komutlarıyla hazırlanmış.

Benim ögrenmek istedigimse;

Malumunuz işletim sistemi boot cd lerinin dökümünün içerigi birbirine benzer.

(Bunun  yanı sıra HBCD,virüs,vs.. yüklenmesi arzulanan diger isolar için standart bir Grub4dos komut dizisi)

Bu nedenle siz bu işin uzmanı olarak Grub4dos hazır komut metin liste txt si oluştursanız.

Bizler,sizin antacagınız basit bir kurulum (basite indirilmiş boot kurulum exe si)  ve uygulama yöntemiyle o listeden istedigimiz bir iso yu size baş vurmadan hatasız yükleyebilirmiyiz?

Linkte, extreme yüklemede istemedigim iso lar var boyutu çok çok büyük vede yeni bir usb disk almak gerekiyor. Hazırlanması teknik açıdan şayet mümkün olabiliyorsa böyle bir hazır liste içindeki mevcut başlıklardan sagdece istedim başlıga ait iso yu yüklemek istiyorum. 

Böyle bir kurulum oluşturmak mümkünmü? Mümkün degilse ozamanda yeni bir usb disk almakçözüm olacak.

Edited by scm

öncelikle selamun aleyküm herkese

arkadaşlar benim sıkıntım daha önce buradaki multi boot olayını 32gb flash diskime yapmıştım ve çalışıyordu ancak suanda defalarca kez yapmama rağmen kurulumlar esnasında hdd yi görmüyor ancak cd den denediğimde görüyor. cd deki windows ları multi boota anlatımdaki gibi ekledim ancak yine aynı sıkıntı devam ediyor. sıkıntım bu umarım anlatabilmişimdir. bu sata yı görmemesini anlamadım. yardımlarınızı bekliyorum

Sn Blue_life merhaba,

Öncelikle faydalı çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. 

Daha önceki yıllarda oluşturmuş olduğum multiboot usb diskim var. NTFS formatında. Bu diske Linux işletim sistemini ekleyemiyorum. Fat32 formatında çalıştırdım fakat NTFS de çalıştıramıyorum. Bununla ilgili daha önce bir çalışmanız oldumu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar

Sn Blue_life merhaba,

Öncelikle faydalı çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. 

Daha önceki yıllarda oluşturmuş olduğum multiboot usb diskim var. NTFS formatında. Bu diske Linux işletim sistemini ekleyemiyorum. Fat32 formatında çalıştırdım fakat NTFS de çalıştıramıyorum. Bununla ilgili daha önce bir çalışmanız oldumu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar

hangi linux dağıtımını eklemek istiyorsunuz konuda bi çok linux dağıtımının nasıl ekleneceğinin anlatımı mevcut 

Linux Mint ve Ubuntu yu defalarca denedim NTFS formatında. Slax da aynı şekilde. Yumi uygulaması ile oluşturmayıda denedim. Fat32 de çalışıyor fakat NTFS formatında çalıştıramadım.  İlgilendiğiniz için teşekkürler

mint i denemedim slax ve ubuntu sorunsuz çalışıyor bende

ubuntu

title Ubuntu 13.04 Desktop -i386
find --set-root /LINUX/UBUNTUI386.ISO
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI386.ISO quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 13.04 Desktop Amd64 Kurulum
ls /images/ubuntudesktopamd64.iso || find --set-root /images/ubuntudesktopamd64.iso
map --heads=0 --sectors-per-track=0 /images/ubuntudesktopamd64.iso (0xff) || map --heads=0 --sectors-per-track=0 --mem /images/ubuntudesktopamd64.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

title Ubuntu 8.10 Live with persistent
find --set-root /casper/initrd.gz
kernel /casper/vmlinuz locale=gb preseed/locale=gb kbd-chooser/method=gb console-setup/layoutcode=gb boot=casper persistent rw splash
initrd /casper/initrd.gz
boot

slax

title Slax v7.0.8 TR
set ISOFILE=/slax/SLAX.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Zahmet olmazsa biraz daha ayrıntı verirmisiniz ?  hangi yöntemle çalıştırdınzı bu komutları ? ubuntu iso sunu root a kopyaladınız ?

grub4dos yöntemi ntfs olarak çalıştırdım 

Ubuntu 13.04 Desktop -i386 yı direk isodan çalıştırmak için

ana dizinde linux klasörüne iso dosyasını kopyala adını UBUNTUI386.ISO olarak değiştir verdiğim komutu kullan

Ubuntu 13.04 Desktop Amd64 için ana dizinde images klasörü aç ubuntudesktopamd64.iso olarak bu klasöre at ubuntudesktopamd64.iso dosyasını ultraiso ile aç EFI klasörü hariç herşeyi sil images klasörüne bi images klasörü daha aç ve iso dosyasını bu klasöre farklı kaydet sonuç olarak iki iso dosyamız ve içiçe iki images klasörümüz oluştu  verdiğim komutları kullan

Ubuntu 8.10 gördüğün üzere açık olarak çalıştırmışım klasör yollarını düzenleyip kendine göre komut oluştur

slax için ise ana dizine slax klasörü aç slax a ait isoyu SLAX.ISO olarak bu klasöre at son olarak ultraiso ile isoyu aç ile slax klasörünün içindekileri ana dizinde oluşturduğun slax klasörüne çıkart bu şekilde hem dosyalar hem iso slax klasöründe olacak verdiğim komutu kullan

mint 13 üde Blue_life usta zaten vermiş

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/f4TnzQ16nN/04_OTHER/LINUX/MINT13

Edited by oguzhan43

UbuntuAmd64 de yazılanları harfiyen uyguladım. Sistem açılma esnasında "Unable to find a medium containing a live file system" hatasını aldım

vermiş olduğunuz link ten MINT13 ü indirip aynı şekilde rar içerisinde verilen kodları kullanarak çalıştırdım. Sonuç olarak "could not find any free loop device" hatasını aldım.

Slax da aynı şekilde "Looking fot slax data in /slax..." ekranında kaldı..

Bütün bunları fat32 de denediğimizde sorun olmuyor hepside çalışıyor. Fakat NTFS de çalışanını göremedim daha :(

birde MINT13 olarak indirdiğim sistem UBUNTU olarak açmaya çalışıyor. daha önce denediniz mi bilmiyorum.

UbuntuAmd64 de yazılanları harfiyen uyguladım. Sistem açılma esnasında "Unable to find a medium containing a live file system" hatasını aldım

vermiş olduğunuz link ten MINT13 ü indirip aynı şekilde rar içerisinde verilen kodları kullanarak çalıştırdım. Sonuç olarak "could not find any free loop device" hatasını aldım.

Slax da aynı şekilde "Looking fot slax data in /slax..." ekranında kaldı..

Bütün bunları fat32 de denediğimizde sorun olmuyor hepside çalışıyor. Fakat NTFS de çalışanını göremedim daha :(

birde MINT13 olarak indirdiğim sistem UBUNTU olarak açmaya çalışıyor. daha önce denediniz mi bilmiyorum.

kullandığınız flash sıkıntılı olabilir bende ntfs formatında çalışıyor bu arada eğer qemu ile test ediyorsanız hataya düşebilirsiniz  gerçek pc de test ediniz

Edited by oguzhan43

2 ayrı flash da da denedim. Söylediklerinizde yanlış yoktur fat 32 formatında hepside çalışıyor.. NTFS de çalıştıramadım. 

MINT13 e bakma durumunuz olursa ubuntu olarak açıldığını göreceksiniz.

şuan işteyim deneme şansım yok ama blue_life verdiyse kesin çalıştırıp vermiştir :) bide mint in ubuntu tabanlı olabileceğini düşünüyorum ikinci bi seçenekte daha önce linux kurulumları denediyseniz ve ana dizinde isolinux yada boot klasörleriniz birbiriyle karışıyo olabilir aklıma başka bişi gelmiyor

Test etme imkanınız olursa göreceksiniz ubuntu ile çalıştığını. Aynı şeyi benimde aklıma geldiği için flash a format atıp sadece MINT13 ü ilave ederek denedim yine UBUNTU olarak çalıştı. :(

Bu arada tabiki blue_life (üstad)a sözümüz yok :). Eksik olmasın

Yeterli vakti ayıramadığım için multiboot ile alakalı sorulara fazla vakti ayıramıyorum. Cevap yazamadığım arkdaşlar lütfen kusura bakmasın.

@savasci38

MINT13 sistemine uzun bir süre önce bakmtıştım. MINT13 iso dosyasından çalışmayı desteklemiyordu. Bu yüzden Ubuntunun boot dosyalarını kullanmıştım. Kısaca başlangıç ubuntu gibi olsada sistem MINT13 tür.

1224. mesaj ilgili bilgi mevcut.

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/?p=1212984

Saygılar....

• Like 1