Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

amacım slax ı live olarak usbden calısırmak ancak hata alıyorum

slax ı direk iso olarak attım ve şu kodu kullandım yardımcı olursanız sevinirm tsk birde usbde calısırken yapılan deyisikliklerin  kaydedilmesi icin ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim

title Slax v6.1.2
set ISOFILE=/USBMENU/SLAX6.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Edited by pcnetcafe

selam öncelikle hazırlamış oldugunuz xp win 7 32 bit format cd/dvd ler ıcın cok tesekkurler yaklasık 6 aydır sorunsuz bır sekıle kullanıyorum. ancak su anda win7 64 bit de eklemek ıstıyorum. Anlatımlarınız dogrultusunda usb hdd olarak sorunsuz sekılde calısmasını sagladım. amcak iso dosyasını olusturmakta sorun yasıyorum.  https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0 bu lınklten cd-dvd boot yazan dosyayı indirdim. ve aynen anlatılanları yaptım. iso dosyasını olusturuyor, ancak dosyalar bozuk olarak isonun ıcıne yerlesıyor. menu hazırlamak kod  yazmak su anda benı asırı derecede aşmakta. o yuzden sızın hazırladıgınız menu dosyalarını cok kısıtlı olarak düzenlıyorum. daha oncede belırttıgım gıbı usb hdd olarak sorunsuz. ancak ıso da sorunlu. işletim sistemin w7 32 bit sp1. 32 ve 64 bit tüm surumlerı eklemek ıstedım. nerede hata yaptıgımı bulamadım. tahmınım dosya boyutu cok buyuk oldugu ıcın Mkisofs_MakeISO.cmd yazarken sorun yasıyor. 64 bit surumu cıkardıgımda diğer xp sorunsuz bir  sekılde  q emu ile acıldı. Menu de de sorun yoktu. Nerede yanlıs yaptıgımı bulamadım. 4gb ustunde isomu yapamıyorum. yoksa gereklı programlar dan bır yada bır kac tanesımı eksık anlayamadım. şimdiden tesekkurler. yanlızca iso yapımı ve win7  tum surumlerı isoya  eklemek mumkunse nasıl yapıldıgını kısaca anlatırsanız benı buyuk sıkıntıdan kurtarmıs olursunuz. sımdıden cok tesekkurler. yapmak ıstedıgım sey cd den aynı menuyu kullanarak win 7 tüm surumleri eklı olan format cd sı hazırlamak. Bunu flash format tool ile sanal cd rom olarak kullanmak.

Edited by KimahariKimahari

abim ya ben yaptım herşeyi entegre ettim ama şu sonrunla karşılaştım mesela xp'yi seçiyorum ondan sonra disk biçimlendirme menüsüne geliyor ve biçimlemek istediğimde diski biçimlendirmiyo bu xp win7 ve win8 dede aynı sorun ne olabilir ??? lütfen acil yardım ve destek  :give_rose:

abim ya ben herşeyi entegre ettim ama şu sorun la karşılaştım windows 7 mesela kurulumda disk bölmesine geliyoruz ya orda diski biçimlendir dim tmm ama ileri diyorum kur bu diske kurulamaz diyo abim yani anlayacağın xp dede tamdersi diski biçimlendirmiyo
ama bunu birkaç makinede denedim olmuyor aynı sorun diyeceksinki diskte sorunvar ama yok bir yardımcı olsan çokk seviniriim abim iki gündür uraşıyom sana zahmet bi yardımcı ol

ewet abim boot olarak çalıştırdım windows 7 disk bölmelerinde diski sildim yeniden oluşturdum ama 100mb sistem için oluşturmuyo abim sorunumbu tabi xp dede busefer diski biçimlendirmiyo sorun bu

kodlamı ilgili acaba anlamadımki ben herşeyi yaptım birtek sorun oo yardımcı olabilsen sevinirim

@lord13ü

Ilgili seçenekler için kullandığın grub4dos komutlarını verirsen sorunu daha iyi anlayabiliriz. Usb diskin kurulumda ilk sırada kaldığı için bu sorunun yaşıyor olabilirsin. Bunun için örnek kodlar daha önce verilmişti. Neyse dediğim gibi öncelikle kullandığın grub4dos kodlarına bakalım...

tmm abim vereyim

default 0
timeout 25
color 11 12 13 14
# Clasic Menu AutoNumber
write 0x8274 0x2001

# ============================== MY-GFX FILES =============================
# =========================================================================
gfxmenu /GFXMENU/SK_USB.GFX

title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
# -> Root birinci disk ise ve ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar || başarısız olur ise root olarak tanımlanmış sürücüden önyükleme yapar
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

=======================================================================================================

title WINDOS 7 TUMSURUMLER KUR
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

title Windows XP Professional Kur
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /WINXP/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /WINXP/BOOT.GZ
clear
echo ----------------------------------------------------
echo Loading Windows XP Professional
echo Please wait...
echo ----------------------------------------------------
map --mem /WINXP/BOOT.GZ (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot

title Sistemi Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot

title Diger Secenekler >>>\n Diger menuye gecis yapar...
set MENUFILE=/USBMENU/USBMENU2.LST
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

# BL_SPRING.GFX için klasik menüyü görüntüler.

title Klasik Menu
root
title \n
root

@lord13

Kullandığın komut eksikmiş. Aşağıdaki yazdığımı kullan...

[spoiler]default 0
timeout 25
color 11 12 13 14
# Clasic Menu AutoNumber
write 0x8274 0x2001

# ============================== MY-GFX FILES =============================
gfxmenu /GFXMENU/SK_USB.GFX

title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
# -> Root birinci disk ise ve ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar || başarısız olur ise root olarak tanımlanmış sürücüden önyükleme yapar
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

title WINDOS 7 TUMSURUMLER KUR
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=159142
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/WINXP/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

title Sistemi Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot

title Diger Secenekler >>>\n Diger menuye gecis yapar...
set MENUFILE=/USBMENU/USBMENU2.LST
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

# BL_SPRING.GFX için klasik menüyü görüntüler.

title Klasik Menu
root
title \n
root

# =========================================================================[/spoiler]

@ByIdris

Windows kur senin diskin sürücülerini yükleyememiş olabilir. Açıkçası sorun hakkında fazla bir fikrim yok. Seninde kullandığın grub4dos komutunda da sorun olma ihtimali de bulunmakta!

Edited by blue_life

CZ3esLA.png

böyle denedim su kodlari kullandim 

title Manjaro 0.8.9 gome x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot

title Manjaro 0.8.9 kde x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
boot

bir sorun ile karsilastim siz yaptiysaniz banada anlatabilirmisiniz arkadaslar

pcnetcafe 

slax 7.0.8 varken neden 6 kullanıyorsun?

slax7.0.8tr.iso images klasöründen başka bir yere koyarsan çalışmıyor.

title Slax 7.0.8 tr

ls /images/slax.iso || find --set-root /images/slax.iso

map --heads=0 --sectors-per-track=0 /images/slax.iso (0xff) || map --heads=0 --sectors-per-track=0 --mem /images/slax.iso (0xff)

map --hook

chainloader (0xff)

Bu şekilde doğrudan iso dosyasından usb den çalıştırıyorum. Bazı bilgisayarlarda slax.iso dan kuruluma başladığı halde kurulumun yarısında iso bulunamadı deyip kalıyor, nedenini bilmiyorum.

Bir zamanlar bluelife yardımıyla çalıştırmıştım, artık ilgi alanına girmediğinden şimdi kendisi de unutmuştur :)

CZ3esLA.png

böyle denedim su kodlari kullandim 

title Manjaro 0.8.9 gome x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
boot

title Manjaro 0.8.9 kde x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
boot

bir sorun ile karsilastim siz yaptiysaniz banada anlatabilirmisiniz arkadaslar

hala buna bir care bulamadim arkadaslar ayrica 

su sistemi de boot etmek isterim  ram ölcmek icin yardimci olurmusunuz

@lord13

Malesef herangi bir fikrim yok. Sayısını hatırlayamacağım pcye ilgili yöntemle kurulum yapmama rağmen, biçimlendirme ile alakalı sorun yaşamadım diyebilirim. Bir ara UEFI bir diske kurulum yapamamıştım ve usb önyükleme menümdeki güncel acronis disk director ile diskimi dönüştürdükten sonra (normal basit diske) kurulum yapmıştım.

Sendeki soruna neyin neden olduğuna dair herangi bir fikrim olmadığı için malesef yardımcı olamıyorum. Kurura bakma. Farklı bir pcde ilgili çalışmanı denemek yaşadığın sorunu çözmende faydalı olabilir...

Kolay gelsin...

• Like 1

WIN8AIO.ISO dosyası fazla büyük olduğu için ilgili hatayı alıyorsundur. Önyükleme için ufak boyutlu bir iso (benim anlatım yaptığım konudaki NT6BOOT.ISO dosyası oluyor) kullanmalısın.
Ayrıca ilgili sorunu çözmek için ilgli sürücüyü birleştirme (defrag) yapıp, deneyebilirsin...

Kısaca yaşadığın sorun (ERROR 60: File for drive emulation must be in one contiguous disk area) iso dosyan ile alakalı diyebilirim...

bende bu hatayı alıyorum, diğer nt6boot.iso nedir nasıl kullanıcaz 4.95 gb isom 8.1 kurucam..

Edited by aspfficr

Sistem yüklemeyi nt6boot.iso ile çağırdığımızda yükleme menüsünün çok yavaş gelmesi normal mi? Aslında gm boot ile hep dvd modunda yapardım sorun olmazdı. Ki hala onuda kullanmaktayım ama bir de usb menu lü yapayım dedim herşey ok sistem tamam ama gel gelelim win7 ve win8 yüklemelerinin gelmesi çok zaman alıyor. Kullandığım iso lar yüksek sıkıştırma ile hazırlandığından mı yoksa? Win7 çağırma şeklim

title Windows 7 SP1 Tum Surumler \n Windows 7 Tüm Surumler kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT618/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)

yoksa daha değişik şekilde mi çağırmalıyım? Normal pc de denemedim henüz vmware ile denedim sadece. Oda malum direk usb değil plop boot ile usb aktifleştirerek.

Sistem yüklemeyi nt6boot.iso ile çağırdığımızda yükleme menüsünün çok yavaş gelmesi normal mi? Aslında gm boot ile hep dvd modunda yapardım sorun olmazdı. Ki hala onuda kullanmaktayım ama bir de usb menu lü yapayım dedim herşey ok sistem tamam ama gel gelelim win7 ve win8 yüklemelerinin gelmesi çok zaman alıyor. Kullandığım iso lar yüksek sıkıştırma ile hazırlandığından mı yoksa? Win7 çağırma şeklim

title Windows 7 SP1 Tum Surumler \n Windows 7 Tüm Surumler kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT618/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)

yoksa daha değişik şekilde mi çağırmalıyım? Normal pc de denemedim henüz vmware ile denedim sadece. Oda malum direk usb değil plop boot ile usb aktifleştirerek.

bazı pc'lerde usb ile önyükleme yavaş olabiliyor.

Orası malumda mesela şu anki sistem i5-2500k 8gb ram :D Ana disk ssd ama anakartım ntfs boot a izin vermediği için normal deneme yapamadım henüz. Vmware ve virtualpc ile denemelerim bayağı yavaş kaldı dvd modlu gm boot moduna karşı. Merakım yanlış mı çağırıyorum isoları ?