Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Nt6IsoSetup ı indirdim kurdum ama exe dosyasını açarken sources/Boot.wim dosyası bulunamadı diyor ne yapmam lazım?

arkadasim nt6 ile is bitmiyor iso dosyasindan cikarip format atigin isletim sistemini  ordaki NT6_ISO_ROOT klasörüne aticaksin ve sonra exe calistiracaksin 

tam olarak hatirlamiyorum klasörü yanlis olmasin arkadaslar dogrumu deyilmi onaylarsaniz yanlis ise klasörü yazarmisiniz arkadasimiza

https://www.slax.org/tr/ arkadaslar bu sistemi eklemek istiyorum ama kodlarinda yardimci olurmusunuz tr olarak indirdim hem 32 hem 64 

http://www.sistemsaati.com/2009/03/01/slax-usb-surucunuzdeki-isletim-sisteminiz.html   biraz bakim dedim söyle bir arastirdim live isletim sistemi  isteyen arkadaslarimizda baksin lardiye burda da paylasim dedim :)

simdiden yardim edene de etmeyenede herkeze bütün tnctr tskrlr sevgiler saygilar

Edited by FırtınaLimanı

arkadasim nt6 ile is bitmiyor iso dosyasindan cikarip format atigin isletim sistemini  ordaki NT6_ISO_ROOT klasörüne aticaksin ve sonra exe calistiracaksin 

tam olarak hatirlamiyorum klasörü yanlis olmasin arkadaslar dogrumu deyilmi onaylarsaniz yanlis ise klasörü yazarmisiniz arkadasimiza

https://www.slax.org/tr/ arkadaslar bu sistemi eklemek istiyorum ama kodlarinda yardimci olurmusunuz tr olarak indirdim hem 32 hem 64 

http://www.sistemsaati.com/2009/03/01/slax-usb-surucunuzdeki-isletim-sisteminiz.html   biraz bakim dedim söyle bir arastirdim live isletim sistemi  isteyen arkadaslarimizda baksin lardiye burda da paylasim dedim :)

simdiden yardim edene de etmeyenede herkeze bütün tnctr tskrlr sevgiler saygilar

ben slax ı şu şekilde çalıştırıyorum

title Slax v7.0.8 TR

set ISOFILE=/slax/SLAX.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

indirdiğin iso dosyasını usb ana dizininde winrar ile aç  slax klasörü oluşacak

indirdiğin iso dosyasının adını SLAX.ISO  olarak değiştir ve slax klasörü içine at

ben slax ı şu şekilde çalıştırıyorum

indirdiğin iso dosyasını usb ana dizininde winrar ile aç  slax klasörü oluşacak

indirdiğin iso dosyasının adını SLAX.ISO  olarak değiştir ve slax klasörü içine at

tskrlr denicem hemen ama dedigim gibi 32 bit 64 bit ayirmak istiyorum verdiginiz kodlarda iso bölümünü deyistirsem klasör e de 2 iso eklesem calisirmi denedinizmi yada bir fikriniz varmi ?

tskrlr denicem hemen ama dedigim gibi 32 bit 64 bit ayirmak istiyorum verdiginiz kodlarda iso bölümünü deyistirsem klasör e de 2 iso eklesem calisirmi denedinizmi yada bir fikriniz varmi ?

birine slax86 birine slax64 klasörü aç kodları ona göre değiştirip dene muhtemelen çalışır deneme imkanım şuan yok :) 

niçin böle bişeye ihtiyaç duydunuz ki menüler aracılığıyla tek bölümden işinizi görmek daha mantıklı değil mi yani multibootları birleştirmek ve bir hdd de bir etkin bölüm oluşturabilirsin  emin değilim ama etkin olmayan bölümde grub4dos çalışmayabilir

olur elbette. multibootları nasıl birleştirebiliriz?

multibootları menü haline nasıl getiririz.

Hiren's BootCD 
1 - Hiren's BootCD iso dosyasının içindeki HBCD klaösrünü usb sürücünnün anadizinine çıkart. (root)
2 - HBCD klasöründeki munu.lst küçük harfli ise büyük harfli yap (MENU.LST)

Not:Eğer flash diskimizin dosya sistemi Fat veya Fat32 ise HBCD klasörünü usb diskimize kopyaladığımızda Hiren BootCD deki her şey çalışır.
Diskimizin dosya sistemi NTFS ise, HBCD klasörünü usb belleğimize kopyaladığımızda sadece Hirendeki, Mini XP sorunsuz çalışır.
Dos menüsü açılır ama menüdeki programlar çalışmayacaktır.

Ntfs sürücüdeki dos programlarını çalıştırmak için bir disket, disk imajı kullanabiliriz.
Öncelikle eklemek istediğiniz Hiren's BootCD için disk imajını aşağıdaki linkten indirip, indirdiğiniz içerikteki BeniOku.txt dosyasındaki adımları uygulayınız.
http://www.4shared.com/dir/EEpRv_Q0/DISK_IMAGE.html

1 - AVIRA.ISO dosyasını USBMENU/IMAGES klasörüne at.
2 - AVIRA.ISO dosyasını UltraISO ile açıp, antivir klasörünü usb sürücüne çıkart. (root)
Tabi daha sonra ISO dosyasının içinden antivir klasörünü silersiniz.
Not: Ben iso dosyasından çalıştırdım, lakin usb sürücüsü için gerek yok!
Güncellemelerin kaydedilmesi için gerekli grub4dos komutlarını, googleden
bakabilirsiniz.

Hocam merhaba , 

Dediğiniz gibi hiren boot cd ' de sorun yaşamaktayım dosya sistemim NTFS olarak kullanıyorum ve hiren boot cd içerisin deki programları da aynı zamanda çalıştırmak istiyorum. Vermiş olduğunuz link kırık bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. 

Hocam merhaba , 

Dediğiniz gibi hiren boot cd ' de sorun yaşamaktayım dosya sistemim NTFS olarak kullanıyorum ve hiren boot cd içerisin deki programları da aynı zamanda çalıştırmak istiyorum. Vermiş olduğunuz link kırık bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. 

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/bLUxkgXE0Q/04_OTHER/HIREN%27S_BOOTCD/DISK_IMAGES

• Like 1

Ubuntu 14.04 sürümü için hangi kodu kullanabilirim. Multiboot'ta çalıştırmak istiyorum şimdiden herkese teşekkürler. 

komutu kendi iso adı ve isonun konumuna göre düzenle

title Ubuntu 14.04 Desktop -i386

find --set-root /LINUX/UBUNTUI386.ISO
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI386.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

qemu da ram yetersiz geldiği için çalışmaz gerçek bi pc de deneyin

Edited by oguzhan43

Grub2 gfx menu yapımı hakkında bilgi edinebileceğim bir site var mı sayın Blue_life birde grub2 çalışmaları linux tabanlı sistemlerde mi düzenleniyor? iyi çalışmalar başarılar diliyorum.

[spoiler]

CZ3esLA.png

böyle denedim su kodlari kullandim 

# =========================================================================

title Manjaro 0.8.9 gome x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-gnome-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot

title Manjaro 0.8.9 kde x32
find --set-root /LINUX/Manjaro 0.8.9/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso
map /Manjaro/manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff) || map --mem /manjaro-kde-0.8.9-i686.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot

bir sorun ile karsilastim siz yaptiysaniz banada anlatabilirmisiniz arkadaslar

[/spoiler]

Arkadaşlar bu konuda ben de yardımlarınızı bekliyorum...

Arkadaşlar son birkaç haftadır Multiboot olayı ile uğraşıyorum. Ama menülerin azlığı ve istediğim gibi olmayışı yüzünden Blue_life üstadın verdiği programlar ile yeni menüler hazırladım. Elimdeki wallpaper arşivimden menu için en iyi olanları seçip menüler yaptım.

Resimler:

[spoiler]famh.jpg
xi43.jpg
fwg8.jpg
6rto.jpg
j58a.jpg
akqd.jpg
bo2e.jpg
zlkl.jpg
7gbe.jpg
3blt.jpg
paq3.jpg
c6uc.jpg
s4v0.jpg
csqh.jpg
5tm4.jpg
8hlp.jpg
u5tk.jpg
lq3g.jpg
qyfv.jpg
ln11.jpg
ldi2.jpg
99i1.jpg
5r7j.jpg
i8x9.jpg
9nar.jpg
p5de.jpg
etbz.jpg
1m3y.jpg
[/spoiler]

Resimler GFX menüsünde kayıp yaşamasın diye 800x600 boyutundadır. Siyah ekran çıkması sorunu çözülmüştür. Siyah ekran sorunu için yardım edebilirim.

Link:  http://www1.datafilehost.com/d/62da5e28

Eğer beğenilirse daha yüzlerce fotoğraf var, isteğe göre manzara araba vb menü yapabilirim. Denedikten sonra geri-dönüş yaparsanız sevinirim.

merhabalar goko953 siyah ekran için yardımcı olurmusunuz neden siyah ekran oluyor yada hazır bir gfx dosyasını nasıl kendi arka plan resimlerimizi koyabiliriz.

mrb gfx menü içindeki  gfxboot.cfg kayıtlar bu dosyada tutuluyoırmuş galiba .bende gfx menü içindeki back.jpg remini değiştirip kendi hazırladığım arka plan resmini koymak istiyorum.birkaç deneme yaptım olmadı.bu gfxboot.cfg dosyasını neye göre düzenlemeliyiz.birde forumda baktım cpio diye bir dosyaylada düzenleme tyapılması gerekiyormuş.yardımlarınızı bekliyorum.

Slax linux' un 7.0.8 TR iso dosyasını çalıştırmayı bir türlü beceremedim aşşağıdaki menu.lst komutları slaxı belli bir yere kadar çalıştırıyor. yükleme devam ederken I# bu ibare çıkıyor ve aynı bu şekilde kalıyor.Yardımcı olur musunuz ? 

title  --> Slax7.0.8 TR_(ISO)
set ISOFILE=/USBMENU/Slax7TR.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

verdiğiniz kodlara göre yaptım fakat /# işareti çıktı ve orda kaldı sorun ne olabilir acaba

Slaxın sitesinden USB için olan .zip li versiyonunu indirerek usb ye zip i aç. Bu şekildeaşağıdaki kodla sıkıntısız çalışıyor...

title Slax 7.08
find --set-root /Slax/boot/initrfs.img
kernel /Slax/boot/vmlinuz initrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode
initrd /Slax/boot/initrfs.img

teşekkür ederim evet bu şeki,lde çalıştı. yanlız bişey sormakmak istiyorum slax 7 de 32 ve 64 bit var bunların ikisini birleştirip tek bir menü altında seçmeli şekilde nasıl ayarlarım.yani menü açıldığında 32 bit mi yoksa 64 bit mi diye sosun istiyorum.

birde bunu root bölümünde değilde şu şekilde yaptım olmadı   find --set-USBMENU /Slax/boot/initrfs.img

yani slax usbmenu altında olmasını istiyorum

Edited by herz

Sa Sorum Şu Win Vista Win 7 Win 8.1 Cd Lerini Aynı Cd De Nasıl Topların Yapmam Lazım Tüm Cd Ler Var 699 mb win 8.1 , 731 mb win7 2.79 gb win vista aynı cd de nasıl toplarım ? Help Meeeeee!!! Yardımmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!

Sonunda Yaptım Görsel Xp vista 7 8.1 update 1 hepsi yaklaşık 3 gb etti :D Sonunda Nt6 ve bu programla yaptım sağolun kendim yaptım yine :D

Edited by FeritEtemSinBin

Hiren's BootCD 
1 - Hiren's BootCD iso dosyasının içindeki HBCD klaösrünü usb sürücünnün anadizinine çıkart. (root)
2 - HBCD klasöründeki munu.lst küçük harfli ise büyük harfli yap (MENU.LST)

Not:Eğer flash diskimizin dosya sistemi Fat veya Fat32 ise HBCD klasörünü usb diskimize kopyaladığımızda Hiren BootCD deki her şey çalışır.
Diskimizin dosya sistemi NTFS ise, HBCD klasörünü usb belleğimize kopyaladığımızda sadece Hirendeki, Mini XP sorunsuz çalışır.
Dos menüsü açılır ama menüdeki programlar çalışmayacaktır.

Ntfs sürücüdeki dos programlarını çalıştırmak için bir disket, disk imajı kullanabiliriz.
Öncelikle eklemek istediğiniz Hiren's BootCD için disk imajını aşağıdaki linkten indirip, indirdiğiniz içerikteki BeniOku.txt dosyasındaki adımları uygulayınız.
http://www.4shared.com/dir/EEpRv_Q0/DISK_IMAGE.html

1 - AVIRA.ISO dosyasını USBMENU/IMAGES klasörüne at.
2 - AVIRA.ISO dosyasını UltraISO ile açıp, antivir klasörünü usb sürücüne çıkart. (root)
Tabi daha sonra ISO dosyasının içinden antivir klasörünü silersiniz.
Not: Ben iso dosyasından çalıştırdım, lakin usb sürücüsü için gerek yok!
Güncellemelerin kaydedilmesi için gerekli grub4dos komutlarını, googleden
bakabilirsiniz.

Hocam merhaba , 

hiren boot disk imajının olduğu link açılmıyor  disk imajını nerden bulabilirim yada nasıl oluşturabilirim.

teşekkür ederim evet bu şeki,lde çalıştı. yanlız bişey sormakmak istiyorum slax 7 de 32 ve 64 bit var bunların ikisini birleştirip tek bir menü altında seçmeli şekilde nasıl ayarlarım.yani menü açıldığında 32 bit mi yoksa 64 bit mi diye sosun istiyorum.

birde bunu root bölümünde değilde şu şekilde yaptım olmadı   find --set-USBMENU /Slax/boot/initrfs.img

yani slax usbmenu altında olmasını istiyorum

aşağıdaki şekilde 32 ve 64 biti ayrı ayrı çalıştırmanız mümkün

usb ana dizinine LINUX klasörü aç bu klasörün içine slax ve slax64 olarak 2 klasör daha aç 32 bit slax klasörü içindekileri slax klasörüne 64 bit slax klasörünün içindekileri slax64 klasörüne çıkart komutları aşağıdaki şekilde ver

title Slax7.0.8 TR X86
kernel /LINUX/slax/boot/vmlinuz rw slax.flags=perch,xmode from=/LINUX/slax
initrd /LINUX/slax/boot/initrfs.img
boot

title Slax7.0.8 TR X64
kernel /LINUX/slax64/boot/vmlinuz rw slax.flags=perch,xmode from=/LINUX/slax64
initrd /LINUX/slax64/boot/initrfs.img
boot

qemu da çalışmaz gerçek bi pc de boot edip deneyin 

xp içic boot.gz dosyasını nasıl bulucam nerden bulucam  nette baktım yok . iso dosyasının içindemi var dedim ordada yok .

bu dosyayı bulamazsın kendin NT5setup ile oluşturmalısın bu dosya iso içeriğine ve iso dosyasının konumuna göre değişir aşağıdaki konuyu incele

bu paketle yapabilirsin

aşağıdaki şekilde 32 ve 64 biti ayrı ayrı çalıştırmanız mümkün

usb ana dizinine LINUX klasörü aç bu klasörün içine slax ve slax64 olarak 2 klasör daha aç 32 bit slax klasörü içindekileri slax klasörüne 64 bit slax klasörünün içindekileri slax64 klasörüne çıkart komutları aşağıdaki şekilde ver

title Slax7.0.8 TR X86
kernel /LINUX/slax/boot/vmlinuz rw slax.flags=perch,xmode from=/LINUX/slax
initrd /LINUX/slax/boot/initrfs.img
boot

title Slax7.0.8 TR X64
kernel /LINUX/slax64/boot/vmlinuz rw slax.flags=perch,xmode from=/LINUX/slax64
initrd /LINUX/slax64/boot/initrfs.img
boot

dediğiniz şekilde yaptım boottan açılıyor biraz yazılar ilerliyor sonra pc çalışır vaziyette ama ekran sim siyah ekranda görüntü yok monitör kapanıyor sinyal yok diyor ama kasa çalışı durumda .sebebi nedir.yardımcı olursanız sevinirim.

Edited by herz