Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

kurulum alttakini seçtiğimde devam ediyor ama o kısım olmasa eskisi gibi olsa daha iyi olurdu

bence bu usbdrv dosyası ile alakalı bi durum değil boot.gz dosyanızın içerisindeki  GRUBMENU.LST dosyası ile alakalı bir durum bende bu menü herzaman vardı çok takılmamak lazım nt5setup ile iso oluşturmadan önce  GRUBMENU.LST dosyasını düzenleyip

title Boot From Hard Disk\n Boot MBR of Second Hard Disk
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1 || chainloader ()
boot

satırlarını silerseniz düzelir ben tek iso da 4 adet xp kurulumu yapıyorum menüyü aşağıdaki şekilde düzenledim

# Thanks BlueLife
default 0
timeout 20
color yellow/blue blue/light-gray

title Boot From Hard Disk\n Boot MBR of First Hard Disk
chainloader (hd0)+1 && rootnoverify (hd0)
boot

# =========================================================================

title WINXP SP3 PRO 08.04.2014
set BOOTFILE=/01XP/SETUPLDR.BIN
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> Not found %BOOTFILE%
chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

title WINXP SP3 PRO MSDN
set BOOTFILE=/02XP/SETUPLDR.BIN
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> Not found %BOOTFILE%
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

title WINXP SP3 HOME 
set BOOTFILE=/03XP/SETUPLDR.BIN

title WINXP SP2 PRO 
set BOOTFILE=/04XP/SETUPLDR.BIN

biraz karışık bi iş ama uğraşırsanız sizde oluşturabilirsiniz
Edited by oguzhan43

ben son olan xp sp3 vede driver versiyonu olarak iki xp kullanıyorum
xp boot.gz yi açınca içinde boot.iso var onun içinde grubmenu.lst var içindeki kod bu doğrumu

# Thanks BlueLife
default 0
timeout 10
color 11 12 13 14

boot

title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN

Edited by mustafakarasan

ben son olan xp sp3 vede driver versiyonu olarak iki xp kullanıyorum
xp boot.gz yi açınca içinde boot.iso var onun içinde grubmenu.lst var içindeki kod bu doğrumu

# Thanks BlueLife
default 0
timeout 10
color 11 12 13 14

boot

title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN

kod doğru o yüzden böyle geliyor ama burada tek xp var ayrı ayrı isolar sanırım 

slm Oğuzhan ikipcde denedim sistemi ikiside eski makine oemuda açılışta açılışa eklediğim resim görünüyor sorun yok kuruum devam ediyor Windowslar ama bu iki pcde açılışta usb geliyor ama arkaplandaki resim yok düz olarak geliyor birde Windowsları kurmak için seçiyorum Bootmgr image is corrupt gibi hata veriyor neden olabilir acaba
bu arada resimler için teşekkürler usb multiboot kuurlumu düzgün yaptım windowlsarı gayet sorunsuz çeviridm ama hata
neden veriyor çözemedim

slm Oğuzhan ikipcde denedim sistemi ikiside eski makine oemuda açılışta açılışa eklediğim resim görünüyor sorun yok kuruum devam ediyor Windowslar ama bu iki pcde açılışta usb geliyor ama arkaplandaki resim yok düz olarak geliyor birde Windowsları kurmak için seçiyorum Bootmgr image is corrupt gibi hata veriyor neden olabilir acaba
bu arada resimler için teşekkürler usb multiboot kuurlumu düzgün yaptım windowlsarı gayet sorunsuz çeviridm ama hata
neden veriyor çözemedim

biosu resetleyip dene

önceki kurulumlardan kalan 100mb lık alanı silip dene

hdd ler sıkıntılı olabilir testten geçir

arkadaşlar minitool partition wizard bootable iso'sunu usb belleğe eklemek istiyorum ama grub4dos komutlarını bulamadım, bulduklarım da çalışmadı çalışan grub4dos komutlarını verebilir misiniz?

denediklerim çalıştı ama çözünürlük seçim bölümüne gelince takılıyo hiçbir çözünürlük seçeneği çalışmıyor ekran siyah kalıyor.

bu iki komutuda kullandım ama nafile;

find --set-root --ignore-floppies /ISO/pwhe8.1.iso
map --mem /ISO/pwhe8.1.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

ve

set ISOFILE=/ISO/pwhe8.1.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Edited by hur_82

@hur_82

Aşağıdaki kodları bir deneyin. Ben bu şekilde çalıştırabiliyorum.

title Partition Wizard
errorcheck off
set ISOFILE=/ISO/pwhe8.1.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
ls %ISOFILE% || pause --wait=5 %ISOFILE% bulunamadi!
map %ISOFILE% (0xff) || map --mem %ISOFILE% (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
  • Like 1

Merhaba sayın hur_82. Bende senin gibi çok denedim ama başaramadım.Ama bu problemi köylü kardeşimizin hazırlamış olduğu live windows 7 ile çözdüm.

Bu windows live x64 sürümünde Minitool partition wizard içeriyor.Bunu  multiboot usb ye ekledim

Bu konuda:  http://www.tnctr.com/topic/271530-win7pese-x64-uefi-destekli/?view=findpost&p=1499552 

bulabilirsin.. 

kolay gelsin.

• Like 1

@S_Erol

komut için teşekkürler yalnız aynı şekilde çözünürlük kısmında kaldı 4 adet çözünürlüğü denememe rağmen sonuç yok, acaba .iso içeriğini bi klasöre çıkartıp da çalıştırmamız gerekiyor bilemedim

birde bunu deneyin

title Partition Pro Magic Wizard
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/pwhe8.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

• Like 1

birde bunu deneyin

title Partition Pro Magic Wizard
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/pwhe8.ISO

saol STAN ama denediklerimin arasında bu komutta var ama olmuyor şu çözünürlük ekranını aşamıyorum sanırım sorun komutlarda değil farklı bir yöntemle çalıştırmak gerekiyor gibime geldi ama bulamadım

Eğer siyah ekranda kalıyorsa sorun programın bilgisayarın ekran kartını tanıyamamasıdır. Bazı bilgisayarlarda bu sorundan dolayı siyah ekranda kalabiliyor.

belkide olabilir tabii olmasa iyi olur :) inşallah alternatif bir yol buluruz

Edited by hur_82

uzun zamandır usb multiboot kullanıyordum ama son zamanlarda bu uefili esdli sistemler çıktıktan sonra  Windows kuramaz oldum birde yeni usb bellek aldım 64 gb  usb multiboot kurulumu yapıyorum ama nedens edevamlı Windows kurduğum işyerindeki makinede  hata vermeye başladı windowsu kurmak için seçinde boot hatası veriyor anlamadım gitti sağlam bir şekilde elinde usb sistem olan varmı ben sorunsuzca eski ve yeni pclere kurabiliyorum diyen

uzun zamandır usb multiboot kullanıyordum ama son zamanlarda bu uefili esdli sistemler çıktıktan sonra  Windows kuramaz oldum birde yeni usb bellek aldım 64 gb  usb multiboot kurulumu yapıyorum ama nedens edevamlı Windows kurduğum işyerindeki makinede  hata vermeye başladı windowsu kurmak için seçinde boot hatası veriyor anlamadım gitti sağlam bir şekilde elinde usb sistem olan varmı ben sorunsuzca eski ve yeni pclere kurabiliyorum diyen

var :) 1 tb hdd yi 2 ye böldüm ilk bölümden yüklüyorum 3-4 adette çeşitli boyutlarda flash var sıkıntı yok

• Like 1

Arkadaşlar multiboota linux ubuntu ve linux mint eklemek istiyorum acaba bunu nasıl yaparız. ilk sayfada bulamadım biri yardımcı olursa sevinirim.

İso yu acaba direk ana klasöre atıp submenu ye de kodlarını yapıştırmamız yetiyor mu? yoksa nt6 gibi bir program vasıtası ile işliyormuyuz?

Arkadaşlar multiboota linux ubuntu ve linux mint eklemek istiyorum acaba bunu nasıl yaparız. ilk sayfada bulamadım biri yardımcı olursa sevinirim.

İso yu acaba direk ana klasöre atıp submenu ye de kodlarını yapıştırmamız yetiyor mu? yoksa nt6 gibi bir program vasıtası ile işliyormuyuz?

linuxları direk isodan veya açık halde çalıştırabilirsin nt6 işlemleri sadece windows işletim sistemleri için geçerlidir

linux için aşağıdaki kodları incele iso adı ve iso yoluna göre komutları düzenlemelisin

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-116#entry1495141

WinBootMenu_1-1.png

WINBOOT ile kurulum yapıyorum baya kullanışlı ve güzel bazı bilgisayarda pc açılırken f5 veya f9 basıyorum boot oluyor bazı pclerde olmuyor pc açılırken (f5 veya f9) art arda basacaz demi yanlışlık yapmıyorum
Biostan ayar yapmaya gerek varmı bunun için yardımcı olurmusunuz ?

Oğuzhan hocam dediğinizi yaptım kodları uyguladım kendime göre bunlardan Linux mint masaüstüne geldi ama ubuntu çalışmadı.

Yaptığım işlemler

LINUX isminde klasör oluşturdum onun içine direk isoları attım 64 bit olarak ubuntu 14.1 ve mint 17

isoların isminide şöyle yaptım. min64 ve UBUNTUI364

menü.lst kodum ise

# =======================================================================================================

title Ubuntu 14.10 Desktop X64
find --set-root /LINUX/UBUNTUI364.ISO
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI364.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

# =======================================================================================================

title LINUX MINT 16 X64
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /LINUX/min64.iso (0xff) || map --mem /LINUX/min64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/LINUX/min64.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

ubuntunun verdiği hatanın resmini çektim oda şöyle

iz9gz5.jpg

Acaba nerede hata yapıyorum

Edited by yunus2321