Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

zamandan sonra ilk komut devreye sokulur

bunun için 3 adet menu.lst oluştur isimleri örneğin menu.lst menu1.lst menu2.lst olsun bunları USBMENU klasörü altında olduğunu varsayarsak ve verdiğiniz komutlarda gfx lerin ana dizinde olduğu görünüyor bunun yerine USBMENU/GFXMENU klasörü altında olduğunu varsayarsak (sizde dosya konumları farklı ise komutlarda yolları değiştirmelisiniz)

menu.lst içeriği

default 0 

timeout 5

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/GFX-BOOT.GFX

title menu 2

configfile /USBMENU/MENU1.LST

sonrası sizin menude  kullanmak istediğiniz komutlardan ibaret olacak

menu 1.lst içeriği

default 0 

timeout 5

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/2-GFX-BOOT.GFX

title menu 2

configfile /USBMENU/MENU2.LST

menu2.lst içeriği

default 0 

timeout 5

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/3-GFX-BOOT.GFX (ben öylesine yazdım hangi gfx ise o olacak)

title menu (burda tekrar ana dizine dönelim)

configfile /USBMENU/MENU.LST

bu şekilde dilediğiniz kadar yapabilirsiniz 

evet eklenebilir nt6 ile yapabilirsiniz

oguzhan43 teşekkür ederim cevabın için ancak benim yapmak istediğim herhangi bir giriş yapmadan yani title komutu kullanmadan kendiliğinden süre bitiminde diğer gfx resme geçmesi aynı Windows da ekran resimlerini ayarlıyorsun ya mesela 1 dk ayarlarsan her 1 dk sonra resim kendiliğinden değişiyor ben de bir kaç tane gfx koyup numaralandırsak her hangi bir işlem yapılmadığında kendiliğinden diğer resme geçmesi için nasıl bir kod uygulaması yapılmalı  normalde ben her bir iso dosyasını çalıştırmadan ayrı bir gfxmenu görüntüsüyle başlatmayı yaptım umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

oguzhan43 teşekkür ederim cevabın için ancak benim yapmak istediğim herhangi bir giriş yapmadan yani title komutu kullanmadan kendiliğinden süre bitiminde diğer gfx resme geçmesi aynı Windows da ekran resimlerini ayarlıyorsun ya mesela 1 dk ayarlarsan her 1 dk sonra resim kendiliğinden değişiyor ben de bir kaç tane gfx koyup numaralandırsak her hangi bir işlem yapılmadığında kendiliğinden diğer resme geçmesi için nasıl bir kod uygulaması yapılmalı  normalde ben her bir iso dosyasını çalıştırmadan ayrı bir gfxmenu görüntüsüyle başlatmayı yaptım umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

verdiğim kodlar senin dediğin gibi oluyor zaten istediğin kadar gfx menüyü menu.lst leri farklı isimde kopyalayarak sürekli döndürürsün bunun içinde ilk satırda title kullanmalısın başka türlü olacağını düşünmüyorum

Edited by oguzhan43

teşekkür ederim deneyip sonucu burdan yazacam tekrar teşekkür ederim.

:( maalesef olmuyor illaki title komutu enter tuşu yapmak gerekiyor şu şekilde de denedim yine olmuyor ​

default 0
timeout 5
gfxmenu /IsoUsb/1GFX-BOOT.GFX

default 0
timeout 5
configfile /IsoUsb/menugfx/2menu.lst veya

default 0
timeout 5
configfile /IsoUsb/menugfx/2menu.lst yine olmadı

süre bitiminde yeniden başlatıyor ama eminim sen bu kodları yaparsın üzerinde biraz çalışsan:)

teşekkür ederim deneyip sonucu burdan yazacam tekrar teşekkür ederim.

:( maalesef olmuyor illaki title komutu enter tuşu yapmak gerekiyor şu şekilde de denedim yine olmuyor ​

default 0
timeout 5

default 0
timeout 5
configfile /IsoUsb/menugfx/2menu.lst veya

default 0
timeout 5
configfile /IsoUsb/menugfx/2menu.lst yine olmadı

süre bitiminde yeniden başlatıyor ama eminim sen bu kodları yaparsın üzerinde biraz çalışsan:)

title komutu yeterli enter yapmana gerek yok 5 sn ye sonra 2menu.lst ye otomatik geçer teamviewer imkanı varsa bağlanıp yapabilirim menu.lst içeriklerinizi bilemiyorum

komutlarınız yanlış muhtemelen

Edited by oguzhan43

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar elimde  "Lazesoft Windows Recovery Unlimited Edition" iso dosyası var bunu multiboota eklemek istiyorum.bunun için hangi kodları kullanmam gerekiyor.teşekkür ederim.

Merhaba, elindeki iso dosyasının adını LWRU ve isonun DIGER adlı klasörde olduğu varsayılmıştır, kendine göre iso yolunu ve adını düzenlersin. Kolay gelsin.

title Lazesoft Windows Recovery Unlimited Edition \n
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /DIGER/LWRU.iso || find --set-root /DIGER/LWRU.iso
map /DIGER/LWRU.iso (0xff) || map --mem /DIGER/LWRU.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

Edited by Ainoslu
  • Like 1

Merhaba, elindeki iso dosyasının adını LWRU ve isonun DIGER adlı klasörde olduğu varsayılmıştır, kendine göre iso yolunu ve adını düzenlersin. Kolay gelsin.

title Lazesoft Windows Recovery Unlimited Edition \n
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /DIGER/LWRU.iso || find --set-root /DIGER/LWRU.iso
map /DIGER/LWRU.iso (0xff) || map --mem /DIGER/LWRU.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

Hocam denedim ancak açılmadı error hatası verdi.acaba iso olarak değilde açık halde mi çalışırtırmak lazım bunu?

Arkadaşlar Lazesoft Windows Recovery Unlimited Editionu rufusla flash  belleğe attığımda çalışıyor ancak multibootta çalışmıyor.bunu multibootta nasıl çalıştırabilirim.özellikle oğuzhan43 ve bu konuda bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

eset_sysrescue.iso

kav_rescue_10.iso

bu iki antivirüs proğramını multibottaki kodlarını bilen arkadaşlar yazarsa memnun olurum

aşağıdaki iletilerimi inceleyin

http://www.tnctr.com/topic/311982-makay-multiboot-kurulum-v5/page-4#entry1618322

http://www.tnctr.com/topic/311982-makay-multiboot-kurulum-v5/page-4#entry1618512

Arkadaşlar Lazesoft Windows Recovery Unlimited Editionu rufusla flash  belleğe attığımda çalışıyor ancak multibootta çalışmıyor.bunu multibootta nasıl çalıştırabilirim.özellikle oğuzhan43 ve bu konuda bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

isoyu kendiniz mi oluşturdunuz 2 şekilde oluşturuluyor windows pe ve linux-base tabanlı

windows pe için ainoslu nun verdiği kodlar çalışır

linux için

title Lazesoft Windows Recovery
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /USBMENU/images/LWRU.iso
map /USBMENU/images/LWRU.iso (0xff) 
map --hook
chainloader (0xff) 

şeklinde deneyin
Edited by oguzhan43
  • Like 2