Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

3 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

o zaman boot.wim i deneyin

boot.wim de 240 mb:)

install.wim yok  maalesef isoda.SMS diye bir klasör var onun içinde dosyalar..firadisk denedim olmadı,iso nt6 ya uyumlu değil, bir türlü beceremedim tek iztediğim dosyaları ana dizine attığmda çalışıyor bir klasör altında çalışması için bcd yi editliyorum yola göre olmuyor.

586e6cf7e45bb_EkranAlnts6.JPG.ac7fcb30f8838f3fdc625e672cb25f03.JPG

bu şekilde çalışmıyor.

Şimdi, oguzhan43 yazdı:

direk winpe komutları ile denediniz mi

title Windows 8.1 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN8/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

firadisk ve direk usb komutlarını denedim olmadı winpe ayrımı?

3 dakika önce, ikaraot yazdı:

title Windows 8.1 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN8/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

firadisk ve direk usb komutlarını denedim olmadı winpe ayrımı?

iso adı nedir sizde ve hangi kısma hangi konuma atıyorsunuz

3 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

iso adı nedir sizde ve hangi kısma hangi konuma atıyorsunuz

iso dan hiçbir şekilde kurmuyor zaten onu eledim ne firadik ne komut direk çalışan sisteme attım örneğin WIN10.iso yine yemedi. sadece bootmgr den çalışıyor oda ana dizinde bir alt klasöre alamadım bir türlü.

2 dakika önce, ikaraot yazdı:

iso dan hiçbir şekilde kurmuyor zaten onu eledim ne firadik ne komut direk çalışan sisteme attım örneğin WIN10.iso yine yemedi. sadece bootmgr den çalışıyor oda ana dizinde bir alt klasöre alamadım bir türlü.

bcd dosyanı upload edermisin bir de hangi klasör altına almaya çalışıyorsun adını yazar mısın

• Like 1

22 dakika önce, ikaraot yazdı:

yol.ISO\WIN100\

iso içeriğininin tamamını efi sürücüsünde  ISO\WIN100\ içerisine çıkar 

vereceğim iki dosyayı EFI sürücüsünde boot klasörüne at

Please register to see this content.

title -----------
find --set-root /boot/w100

chainloader /boot/w100

Edited by oguzhan43
  • Like 1

Bir saat önce, oguzhan43 yazdı:

iso içeriğininin tamamını efi sürücüsünde  ISO\WIN100\ içerisine çıkar 

vereceğim iki dosyayı EFI sürücüsünde boot klasörüne at

title -----------
find --set-root /boot/w100

chainloader /boot/w100

error 15 sanırim boot/w100 ü bulamadı.

Edited by ikaraot

7 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

dosyaları doğru yere attınız mı ana dizindeki boot klasörü olacak denedim bende w100 bootmgr dosyasını okuyor

Laptopta kabaca denedim.Yarın detaylı deneyeceğim..dosyalar iş yerinde kalmış.

Tam olarak ne işlem yaptınız acaba onun gibi iki tane daha sistemim var onlarıda multiboota gömmek istiyorum resimli olarak anlatırsanız çok memnun olurum mantığını kavrayım en azından. 

bootmgr(w100) ve bcd(W10) oluşturdum iso elimde olmadığı için başka çözüm sunamıyorum ama belirteyim sizin sistem sadece anadizinden çalışıyor olabilir

bootmgr ve bcd oluşturmak için aşağıdaki toolu kullandım bootmgr adını oluşturduktan sonra değiştirebilirsiniz

bcd yi editlemek içinde bootice kullandım biraz kurcalarsanız olayı çözersiniz zaten

Oguzhan43 hocam;

Win10 MediaCreation tool ile x86+x64(her ikisi birliktr)  Win10.iso indirdim(ORJINAL)

sorularım:

1-Microsoft un sitesinden İndirilen bu sistem Windows 10 v16.07 Build 14393.576 mıdır ? yani en son versiyonumudur?

2-İndirilen ISO nun içinde 7 Ocak 2017 ye kadar olan Win10 güncellemeleri mevcut mudur?

Bunu nasıl öğrenebiliriz?

25 dakika önce, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

Win10 MediaCreation tool ile x86+x64(her ikisi birliktr)  Win10.iso indirdim(ORJINAL)

sorularım:

1-Microsoft un sitesinden İndirilen bu sistem Windows 10 v16.07 Build 14393.576 mıdır ? yani en son versiyonumudur?

2-İndirilen ISO nun içinde 7 Ocak 2017 ye kadar olan Win10 güncellemeleri mevcut mudur?

Bunu nasıl öğrenebiliriz?

güncel olduğunu ihtimal vermiyorum en garantisi sanala kur

winver komutu ile kontrol et

yada aşağıdaki makeleyi okuyun

Edited by oguzhan43

Oguzhan43 hocam;

Yukarıda linkini verdiğim sistem UEFI özelliği olmayan bir sistem..Bu AIO ISO yu indirsek ve bu ISO içindeki install.wim dosyasını dışarı çıkarıp wim dosyasına install88664.wim ismini verip Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi ( Secure Boot ) Multiboot sistemin DATA partition kısmında sources klasörü içine koysak; bu Wim ile UEFI sistemlerde UEFI Win8.1 x64 sistemleri kurma işlemi gerçekleşir mi?

Bunu şunun için soruyorum...Yukarıdaki site AIO sistemlerini hem UEFI ESD li hemde UEFI ESD olmayan(NORMAL) versiyonlarını yayınlıyor. Biz UEFI ESD olmayan (Normal Kurulum) ISO yu indirsek bu ISO ile ;

1- UEFI BIOS sistemlerde WIM ile kurulum seçeneği ile (Multiboot içinde UEFI kurulum desteği olması ve wim dosyasının NTFS yapısındaki DATA kısmında olması sebebiyle)

2- LEGACY BIOS sistemlerde WIM ile kurulum seçeneği ile

3- Legacy BIOS sistemlerde ISO ile kurulum

işlemlerini gerçekleştirebiliriz değil mi?

1 saat önce, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

Yukarıda linkini verdiğim sistem UEFI özelliği olmayan bir sistem..Bu AIO ISO yu indirsek ve bu ISO içindeki install.wim dosyasını dışarı çıkarıp wim dosyasına install88664.wim ismini verip Km Boot Vol 1 2017 Legacy Uefi ( Secure Boot ) Multiboot sistemin DATA partition kısmında sources klasörü içine koysak; bu Wim ile UEFI sistemlerde UEFI Win8.1 x64 sistemleri kurma işlemi gerçekleşir mi?

Bunu şunun için soruyorum...Yukarıdaki site AIO sistemlerini hem UEFI ESD li hemde UEFI ESD olmayan(NORMAL) versiyonlarını yayınlıyor. Biz UEFI ESD olmayan (Normal Kurulum) ISO yu indirsek bu ISO ile ;

1- UEFI BIOS sistemlerde WIM ile kurulum seçeneği ile (Multiboot içinde UEFI kurulum desteği olması ve wim dosyasının NTFS yapısındaki DATA kısmında olması sebebiyle)

2- LEGACY BIOS sistemlerde WIM ile kurulum seçeneği ile

3- Legacy BIOS sistemlerde ISO ile kurulum

işlemlerini gerçekleştirebiliriz değil mi?

uefi sistemlerde x64 sistemleri seçmek şartı ile wim den kurulum yapabilirsiniz, dediğiniz gibi uefi kurulumu için multiboot daki dosyaları kullanıyor

legacy içinde wim den kurabilirsiniz

legacy iso için elle yükseltme dosyaları olacak çift boot.wim ( çift boot.wim de sadece boot.wim e ait sistemler görünecektir diğer adı değiştirilen boot.wim çalışmaz ) olmayacak şekilde kurulum yapabilirsiniz

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar ben multibootumun içinden ubuntu çalıştırmak istedim ama olmadı,Dil seçim ekranı sonrasında ubuntu logosununda ilerleme yapatıktan sonra (initramfs) ..... de kalıyor,birtürlü arayüz gelmiyor.Aynı iso'yu dvd ye yazdırınca sorunsuz çalışıyor.Daha önce bu sorunu yaşayıp çözen yada çözümü bilen biri yardımcı olabilirmi .Sorunun resmini,kullandığım isolar ve denediğim kodları aşağıda paylaşıyorum.

Denediğim kodlar.

1.

# =========================================================================

title Ubuntu v6.1.2
set ISOFILE=/UBUNTU.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

2.

title KUBUNTU Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/UBUNTU/UBUNTU.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

20 saat önce, dreaman26 yazdı:

Merhaba arkadaşlar ben multibootumun içinden ubuntu çalıştırmak istedim ama olmadı,Dil seçim ekranı sonrasında ubuntu logosununda ilerleme yapatıktan sonra (initramfs) ..... de kalıyor,birtürlü arayüz gelmiyor.Aynı iso'yu dvd ye yazdırınca sorunsuz çalışıyor.Daha önce bu sorunu yaşayıp çözen yada çözümü bilen biri yardımcı olabilirmi .Sorunun resmini,kullandığım isolar ve denediğim kodları aşağıda paylaşıyorum.

Denediğim kodlar.

1.

title Ubuntu v6.1.2
set ISOFILE=/UBUNTU.ISO
set BOOTFILE=/boot/isolinux/isolinux.bin

2.

title KUBUNTU Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/UBUNTU/UBUNTU.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR

title Ubuntu x86
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTU86.ISO
map /LINUX/UBUNTU86.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTU86.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTU86.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd (0xff)/casper/initrd.lz

title Ubuntu x64
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTU64.ISO
map /LINUX/UBUNTU64.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTU64.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTU64.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

iso yolunu ve iso ismini kendinize göre düzenleyiniz

Edited by oguzhan43
  • Like 2

17 saat önce, oguzhan43 yazdı:

title Ubuntu x86
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTU86.ISO
map /LINUX/UBUNTU86.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTU86.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTU86.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

title Ubuntu x64
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTU64.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

iso yolunu ve iso ismini kendinize göre düzenleyiniz

Teşekkür ederim "oğuzhan43" bu kodlarla "ubuntu-16.04-desktop-i386.iso" çalıştı.Bunlarla istediğimiz farklı iso dosyalarınıda çalıştırabilirmiyiz,yoksa "iso" ya özel kodlarmı var.

Bir saat önce, dreaman26 yazdı:

Teşekkür ederim "oğuzhan43" bu kodlarla "ubuntu-16.04-desktop-i386.iso" çalıştı.Bunlarla istediğimiz farklı iso dosyalarınıda çalıştırabilirmiyiz,yoksa "iso" ya özel kodlarmı var.

öncelikle 64 bit i yanlış vermişim düzelteyim

title Ubuntu x64
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTU64.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

linuxlar için genel kod aşağıdaki şekildedir

partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/linux.iso 
map /LINUX/linux.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

bu şekilde çoğu linux dağıtımı çalışır ama tercihleri elle yapılandırırsınız

sonrasındaki kodlar ayarları otomatikleştirmek içindir ve her dağıtımda farklılık gösterir

Edited by oguzhan43
  • Like 1

2 saat önce, dreaman26 yazdı:

oguzhan43, 2 farklı ubuntux64 indirdim birisi son sürüm, çalışmadı.Başka kod varmı bildiğiniz, yoksada sorun değil 32 bitle idare ederim.

bendeki eski sürüm yenisini indirip deneyeceğim kodları eklerim

edit: verdiğim kod çalışıyor, qemu da deniyorsanız 64 bit sistemler çalışmaz

title Ubuntu Desktop 16.04.1 x64
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso
map /LINUX/ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso (0xff) || map --mem /LINUX/ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel (0xff)/casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso quiet splash -- locale=tr_TR

Edited by oguzhan43
  • Like 1