Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

firtina_limani, 24.03.2018 - 13:09 yazdı:

arkadaslar yeni leptoplar yada bazi model bazi seri leptoplarda multiboot u görmüyor boot u güncellemem i gerekiyor acaba sizde bölye bir sorun varmi ?

Hangi multiboot sistemi kullanıyorsunuz acaba?

Aio boot multiboot u kobay bir flash belleğe kurarak denermisin?

Bu sistem yapımcısı grub2- grub4dos loader larını devamlı güncelliyor.

Farklı multibootları deneyerek sonuca ulaşabileceğini düşünüyorum.

Multiboot Toolkit v2.2.0 ı da deneyebilirsiniz de

• 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Hocam elimde 128GB sandisk dual otg var.Bu cihazı hem telefonlarda hem de pc de format amaçlı olarak kullanmak istiyorum.Fat32 olarak hazırladığımda Fat 32 dosya sistemi 4GB tan  büyük dosyaların kopyalanmasına mğsade etmedği için iso dosyalarını kopyalayamıyorum.Ntfs olarak hazırladığımda ise sorun olmuyor ancak bu sefer de android işletim sistemi ntfs olarak hazırladığım flash diski görmüyor yani desteklemiyor.Multi Usb v2.1 'de exfat olarak hazırlama seçeneği konulmuş bundan istifade ederek exfat olarak hazırlıyorom android görüyor ancak bilgisayarda usb den boot etmeye çalıştığımda Try (hd0,0) EXFAT hatası veriyor ve usb boot etmiyor.Bu durumun bir çözümü var mı acaba?

veysel16, 8 saat önce yazdı:

Hocam elimde 128GB sandisk dual otg var.Bu cihazı hem telefonlarda hem de pc de format amaçlı olarak kullanmak istiyorum.Fat32 olarak hazırladığımda Fat 32 dosya sistemi 4GB tan  büyük dosyaların kopyalanmasına mğsade etmedği için iso dosyalarını kopyalayamıyorum.Ntfs olarak hazırladığımda ise sorun olmuyor ancak bu sefer de android işletim sistemi ntfs olarak hazırladığım flash diski görmüyor yani desteklemiyor.Multi Usb v2.1 'de exfat olarak hazırlama seçeneği konulmuş bundan istifade ederek exfat olarak hazırlıyorom android görüyor ancak bilgisayarda usb den boot etmeye çalıştığımda Try (hd0,0) EXFAT hatası veriyor ve usb boot etmiyor.Bu durumun bir çözümü var mı acaba?

@veysel16

Kullandığınız multiboot sistemi hiç kullanmadım ama bu sistemi zamanında bluelife üstadın hazırladığını biliyorum.bu sistem 2015 yılında hazırlandı.konu ve uygulama aşağıdaki linkte anlatılmış ,paylaşılmış

Please register to see this content.

Ben size başka bir multiboot sistem den bahsetmek isterim.

AIBOOT multiboot programını kullanırsanız buda 2 partisyon oluşturuyor.

1.partisyon FAT32 

2.partisyon NTFS

Bu multiboot hakkında gerekli bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz

https://www.tnctr.com/topic/424897-aio-boot-multiboot/

Multiboot u tanıtım videoları ve gerekli kurulum ve kullanım videoları konu altında mevcut...birde bu sistemi deneyin bakalım. İnşallah işinizi görür.

Bu multiboot ile UEFI ve LEGACY sistem kurulumları yapabilirsiniz.

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 07.08.2018 - 00:13 yazdı:

@veysel16

Kullandığınız multiboot sistemi hiç kullanmadım ama bu sistemi zamanında bluelife üstadın hazırladığını biliyorum.bu sistem 2015 yılında hazırlandı.konu ve uygulama aşağıdaki linkte anlatılmış ,paylaşılmış

Ben size başka bir multiboot sistem den bahsetmek isterim.

AIBOOT multiboot programını kullanırsanız buda 2 partisyon oluşturuyor.

1.partisyon FAT32 

2.partisyon NTFS

Bu multiboot hakkında gerekli bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz

https://www.tnctr.com/topic/424897-aio-boot-multiboot/

Multiboot u tanıtım videoları ve gerekli kurulum ve kullanım videoları konu altında mevcut...birde bu sistemi deneyin bakalım. İnşallah işinizi görür.

Bu multiboot ile UEFI ve LEGACY sistem kurulumları yapabilirsiniz.

Tamam crasadure hocam ilginiz için teşekkür ediyorum...

• 1 ay sonra...
veysel16, 06.08.2018 - 16:41 yazdı:

Arkadasım install.wim dosyasını bolmen gerekiyor, boyutu 8 gb diyelim onu 3 e bolebilirsin... Forumda windows 10 konularında olması lazım.

• 5 hafta sonra ...
firtina_limani, 24.03.2018 - 13:09 yazdı:

arkadaslar yeni leptoplar yada bazi model bazi seri leptoplarda multiboot u görmüyor boot u güncellemem i gerekiyor acaba sizde bölye bir sorun varmi ?

kur gara düzen eski multibotu hepsi görür:trollface:

• 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
STAN, 4 saat önce yazdı:

slax 9.7.0 kodları lazım arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

elimde olmasi lazim bakayim yazarim 

K1nq12, 03.01.2019 - 11:30 yazdı:

Arkadaşlar    android-x86_64-8.1-rc2.iso  dosyasını indirdim  ısodan ve dosyadan çalıştırma komutlarını denedim başlıyor fakat bir türlü açılmıyor.  Daha detaylı bir komut lazım.

bakmam lazim bulursam nasil yaptigimi anlatirim 

# =========================================================================
title Slax7.0.8 TR X86
kernel /LINUX/slax/boot/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=xmode from=/LINUX/slax
initrd /LINUX/slax/boot/initrfs.img
boot

multiboot a ana menüde  LINUX  klasör olusturuyorsun daha sonra icerisinde iso dosyasini cikarip klasör ismini yazicaksin ona göre düzenliyeceksin 

kernel /LINUX/slax64/boot/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=xmode from=/LINUX/slax64
initrd /LINUX/slax64/boot/initrfs.img
boot
  ...

android sürümünü bulamadim biraz arastirmak lazim eski hddlerden

firtina_limani, 11.02.2019 - 20:25 yazdı:

title Slax7.0.8 TR X86
kernel /LINUX/slax/boot/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=xmode from=/LINUX/slax
initrd /LINUX/slax/boot/initrfs.img
boot

multiboot a ana menüde  LINUX  klasör olusturuyorsun daha sonra icerisinde iso dosyasini cikarip klasör ismini yazicaksin ona göre düzenliyeceksin 

kernel /LINUX/slax64/boot/vmlinuz load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=xmode from=/LINUX/slax64
initrd /LINUX/slax64/boot/initrfs.img
boot
  ...

onu ilkin bi denemiştim de slax 7 gibi açılıyordu login olmamı bile istiyordu. olmazsa bi daha deneyeyim sıkıntı yok.

STAN, 3 dakika önce yazdı:

onu ilkin bi denemiştim de slax 7 gibi açılıyordu login olmamı bile istiyordu. olmazsa bi daha deneyeyim sıkıntı yok.

daha önce iso olarak denemistim ama sorun yasadigim icin dosya konumunda cikarip öyle kullandim bayadir ugrasmiyorum bu islerle ama bende bir güncelleme yapicam multiboot icin 

• 2 ay sonra...

merhaba abilerim yeniden sizi rahatsiz ediyorum ama ben multiboot u sifirlayip yeniden kurayim dedim elime yüzüme bilastirdim galiba bir yardimci olursaniz sevinirim 

64 gb olan usb bellegi taktigimda  hdd gibi görüküyor ve  MB_USB ile bicimlendirmiyor hata veriyor  120 gb üzeri hdd lerde olan  gibi oluyor  bunun bir cözümü varmidir rica etsem yardimci olurmusunuz   GÜNCELL

Edited by firtina_limani

firtina_limani, 24.04.2019 - 23:25 yazdı:

merhaba abilerim yeniden sizi rahatsiz ediyorum ama ben multiboot u sifirlayip yeniden kurayim dedim elime yüzüme bilastirdim galiba bir yardimci olursaniz sevinirim 

64 gb olan usb bellegi taktigimda  hdd gibi görüküyor ve  MB_USB ile bicimlendirmiyor hata veriyor  120 gb üzeri hdd lerde olan  gibi oluyor  bunun bir cözümü varmidir rica etsem yardimci olurmusunuz   GÜNCELL

Flash diski bilgisayara takip mini tool partition gibi 3.part bir yazılımı kullanarak flash diskinizin durumunu gösteren bir fotoğraf koyarsanız iyi olur...o zaman belki bir yardımımız dokunur....

Genelde multiboot ile deneme yapacağım diye flash belleği deneme tahtasına dönüştürünce flash bellek üzerinde bulunan kontrolcü devresi bozuluyor...bu durum tecrübemle ile sabit...benimde 32gb lik flash belleğim farklı multiboot sistemleri deneyip kullacağım diye çok defa formatlayıp o sistemden bu sisteme geçtim....sonuç olarak flash diskin kontrolcüsü bozuldu...Flash bellek taktığında ses geliyor ama sürücü olarak görünmüyordu...ne yaptımsa kurtaramadım.  32gb kingston marka flash bellek idi.

O flash belleğin firmware yazılımını bulabilirsen o zaman belki düzelir.

Flash belleğin nasıl tamir edileceği ile alakalı güzel bir makale adresi

Flash belleğin firmware yazılımı ilr kurtarılmasına ait bir video:

Yukarıdaki video da kingston marka bir belleğin firmware güncellemesi anlatılmış.

Mevcut flash belleğinizin PID ve VID değerlerine bakarak flashınızın  kontrolcü blok bilgisini googleda  arayın..eğer kontrolcünüze ait firmware ı bulursanız bir ihtimal kurtarma şansınız var...bizim okulda öğretmen arkadaş o şekilde düzelttiği flaş bellekler oldu.

Flash belleğin PID ve VID değerine nasıl bakılır

1.yol:

2.yol: chipgenius yazılımı

PID ve VID değerlerini bulduktan sonra firmware yazılımını nasıl buluruz

1.öncelikle elinizdeki ürünün firmware yazılımı üretici sitesinde varmı kontrol edin..örneğin aşağıdaki ürünün firmware yazılımı kingston un sitesinde mevcutmuş

2. Eğer sitesinde firmware yazılımı yoksa;O zaman işimiz rus sitesinde flash belleğe ait doğru firmware yazılımını bulmaktan geçiyor...işte adresi

Konuya ilişkin örnek video

Edited by crasadure
  • Like 1

usb multiboot görselindeki hata 

buda sadece bilgi olsun diye dediginiz MiniTool Partition Wizard programindan alinmistir istediginiz resimleri atabilirim 

buda anlatmak istedigim hdd gibi görükmesi

disk yönetimindeki durum 

bu resimlerde birisi 32 gb multiboot kurulu olup 2 adet diskler vardir genel olarak 

sorunu cabuk bulalim diye 32 gb usb resmini de aldim   not sorunlu oldugunu düsündügüm usb bellek sandisk extreme 64 gb 

Bende de multiboot sistem için aldığım sandisk extreme 3 64gb usb bellek mevcut. Ama ben de usb aygıt olarak görüyor..

Bu konuda bulduğum bazı yazılar mevcut. Bu yazıları inceleyiniz.

Valla benim konuya ilişkin başından bu olay geçmiş makale yazılarını aradım taradım...umarım işine yarar bir bilgi bulursun buradan

Ayrıca aklıma gelen bir şey okuduğum bu yazılar doğrultusunda....bu flash belleği başka bilgisayarlarda takip denermisin....kendi bilgisayarında deneme...bir arkadaşının bilgisayarına tak...orada usb mi yoksa Yine disk olarak mi görüyor bir bakarmisin...

Eğer başka bilgisayarda usb olarak görüyorsa o zaman senin makinende cihazın sürücülerini yanlış olarak algılıyor demektir. 

Bunu bir dene bakalım  ?

bendeki ürün bu ürün

ayrıca flash belleğimin win10 pro makinedeki görüntüsünü sana video olarak çektim...sen video ya bakarak sorunun ne olduğunu belki bulabilirsin

Edited by crasadure
  • Like 1

firtina_limani, 7 saat önce yazdı:

usb multiboot görselindeki hata 

buda sadece bilgi olsun diye dediginiz MiniTool Partition Wizard programindan alinmistir istediginiz resimleri atabilirim 

buda anlatmak istedigim hdd gibi görükmesi

disk yönetimindeki durum 

bu resimlerde birisi 32 gb multiboot kurulu olup 2 adet diskler vardir genel olarak 

sorunu cabuk bulalim diye 32 gb usb resmini de aldim   not sorunlu oldugunu düsündügüm usb bellek sandisk extreme 64 gb 

Ben problemim işletim sisteminde olduğunu düşünüyorum başka pcde denediniz mi?