Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bir sorunum var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İşim gereği kullandığım ibm diagnostic tool programı var. Program exe halinde. Exe yi çalıştırdıktan sonra usb belleği takıyorsun, usb belleğe yükleme yapıyor. Sonrasında bu usb bellek ile boot edip kullanılabiliyor. Ben bunu multiboot menüme grub4dos komutları ile eklemeye çalışıyorum ancak bir türlü olmuyor. Boot ediyor, logo geliyor sonrasında açılmıyor.

Usb bellek içerisindeki syslinux.cfg dosyası komutları şu şekilde :

UI vesamenu.c32
PROMPT 0
MENU TITLE Toshiba POS Diagnostics
SAY If the "boot:" message stays visible for more then 10 seconds,
SAY check the keyboard for keys stuck in the down position or
SAY something on the keyboard. Press Enter to continue.
MENU BACKGROUND /syslinux/logo.png
MENU RESOLUTION 800 600
MENU HIDDEN
MENU INDENT 8
ALLOWOPTIONS 0
TIMEOUT 1
DEFAULT pcdselect
LABEL pcdselect
MENU CLEAR
MENU LABEL PCD Preboot Selection
KERNEL /syslinux/pcdrslct.c32
LABEL pcddiag
MENU CLEAR
MENU LABEL PCDoctor Stand Alone Memory Test
KERNEL /syslinux/memdisk
initrd /syslinux/diags.bin
LABEL boot
MENU CLEAR
MENU LABEL TGCS Diagnostics
KERNEL /syslinux/imga.img
INITRD /syslinux/imgb.img
APPEND ramdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1
ALLOWOPTIONS 0

Menü.lst dosyası için kullandığım komut ise aşağıdaki gibi:

title IBM Diagnostic Ver:8.0.0.68
kernel /syslinux/imga.img ramdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1
initrd /syslinux/imgb.img

Ancak bir şekilde çalıştıramadım. ( Bu arada usb içerisindeki klasörü multiboot anadizinine kopyaladım)

MENU LABEL TGCS Diagnostic olanı çalıştırmaya çalışıyorum.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

By_FaRuK, 14 saat önce yazdı:

Arkadaşlar bir sorunum var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İşim gereği kullandığım ibm diagnostic tool programı var. Program exe halinde. Exe yi çalıştırdıktan sonra usb belleği takıyorsun, usb belleğe yükleme yapıyor. Sonrasında bu usb bellek ile boot edip kullanılabiliyor. Ben bunu multiboot menüme grub4dos komutları ile eklemeye çalışıyorum ancak bir türlü olmuyor. Boot ediyor, logo geliyor sonrasında açılmıyor.

Usb bellek içerisindeki syslinux.cfg dosyası komutları şu şekilde :

UI vesamenu.c32
PROMPT 0
MENU TITLE Toshiba POS Diagnostics
SAY If the "boot:" message stays visible for more then 10 seconds,
SAY check the keyboard for keys stuck in the down position or
SAY something on the keyboard. Press Enter to continue.
MENU BACKGROUND /syslinux/logo.png
MENU RESOLUTION 800 600
MENU HIDDEN
MENU INDENT 8
ALLOWOPTIONS 0
TIMEOUT 1
DEFAULT pcdselect
LABEL pcdselect
MENU CLEAR
MENU LABEL PCD Preboot Selection
KERNEL /syslinux/pcdrslct.c32
LABEL pcddiag
MENU CLEAR
MENU LABEL PCDoctor Stand Alone Memory Test
KERNEL /syslinux/memdisk
LABEL boot
MENU CLEAR
MENU LABEL TGCS Diagnostics
KERNEL /syslinux/imga.img
INITRD /syslinux/imgb.img
APPEND ramdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1
ALLOWOPTIONS 0

Menü.lst dosyası için kullandığım komut ise aşağıdaki gibi:

title IBM Diagnostic Ver:8.0.0.68
kernel /syslinux/imga.img ramdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1
initrd /syslinux/imgb.img

Ancak bir şekilde çalıştıramadım. ( Bu arada usb içerisindeki klasörü multiboot anadizinine kopyaladım)

MENU LABEL TGCS Diagnostic olanı çalıştırmaya çalışıyorum.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Kullandığınız Program paralı ve özel değilse google drive hesabına yükleyip burada paylaşın,bizde multiboot a nasıl entegre edilebileceğine bakmaya ,yardımcı olmaya çalışalım...programın flash diski ne formatta attığını(fat32,ntfs) bootmgr dosyası vs gibi normal flash belleğe yazdıklarına bakarak multiboot a entegre edilebilir mi bakmaya çalışalım...

Birde hangi multiboot sistemini kullandığınızı yazmamışsınız

Tnctr de bir çok multiboot sistem mevcut.

Kmboot , multiboot toolkit, aioboot,mb_usb...vb

Bunuda belirtmemize fayda var

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 18 saat önce yazdı:

Kullandığınız Program paralı ve özel değilse google drive hesabına yükleyip burada paylaşın,bizde multiboot a nasıl entegre edilebileceğine bakmaya ,yardımcı olmaya çalışalım...programın flash diski ne formatta attığını(fat32,ntfs) bootmgr dosyası vs gibi normal flash belleğe yazdıklarına bakarak multiboot a entegre edilebilir mi bakmaya çalışalım...

Birde hangi multiboot sistemini kullandığınızı yazmamışsınız

Tnctr de bir çok multiboot sistem mevcut.

Kmboot , multiboot toolkit, aioboot,mb_usb...vb

Bunuda belirtmemize fayda var

@crasadure hocam programın linki aşağıda.

Please register to see this content.

Exe yi çalıştırdıktan sonra "Extract Image" a bastıktan sonra flash bellek takılıyor ve yazmaya başlıyor.

Multiboot olarak aşağıdaki sistemi kullanıyorum. (Kendime göre düzenleyip imaj hazırladım. Gerek oldukça kendim güncelliyorum)

Yardımınız için teşekkür ederim.

By_FaRuK, 7 saat önce yazdı:

@crasadure hocam programın linki aşağıda.

Exe yi çalıştırdıktan sonra "Extract Image" a bastıktan sonra flash bellek takılıyor ve yazmaya başlıyor.

Multiboot olarak aşağıdaki sistemi kullanıyorum. (Kendime göre düzenleyip imaj hazırladım. Gerek oldukça kendim güncelliyorum)

Yardımınız için teşekkür ederim.

Kullandığınız IBM Diagnostic Ver:8.0.0.68 programını dediğiniz gibi 8gb lık bir flash belleğe yazdırdım ve virtual machine üzerinde direkt usb üzerinden boot ettim

arayuz_diagnostic.jpg.af37f2b12a5201ec4aaf5c3ac6882c33.jpg

arayüz olarak böyle bir arayüz geldi...bu arayüzde TGCS diagnostic seçeneğini seçtiğim de siyah ekranda kalıyor...Yani Programın hazırladığı flash bellek bile sanal makinede boot etmedi...sanırsam bu program sizin çalıştığınız IBM marka bilgisayarlarda çalışıyor

Bu sistem LINUX tabanlı olarak çalışıyor...Sizin kullandığınız Multiboot sistem GRUB4DOS desteği ile çalışan bir sistem....Yani köylü ustanın hazırladığı multiboot ile bu çalışmaz..... Ben bunu YUMI isimli multiboot hazırlama sistemi ile kullanmaya çalıştım ve YUMI de  isimli Lınux desteği olan sistemle çalıştırmaya çalıştım....

Programın oluşturduğu /syslinux  dizini ve /utilities dizinlerini YUMI nin hazırladığı sisteme entegre ettim ve oradan çalıştırdım ve yukarıdaki resimde görülen arayüze kadar geldim...logo.png geliyor,yükleme yapıyor gibi davranıyor ama sonra siyah ekranda kalıyor....benim anladığım bu program sizin çalıştığınız fabrikadaki bilgisayarlarda çalışması gerekiyor sanırım....

Bu bahsettiğiniz programın acaba bootable iso su yokmudur diye araştırma yaptım ve ibm in sitesinde şöyle bir şey ile karşılaştım

IBM Bootable Media Creator (BoMC) ile bootable media oluşturulduğunu gördüm

Hatta bu konuda bir de video paylaşmışlar

Bu video da Diagnoctic tool seçeneğini seçerek bootable ISO dosyası oluşturulabileceğini düşünüyorum. IBM Media Creator ı IBM in sitesinde anlatıldığı gibi bilgisayarıma indirdim ve başlattım

Ancak sistemim doğru sistem olmadığı için açılmadı program

hata_mesaji.jpg.2038b0de3397ca3575bf5eca21eef3e5.jpg

bence siz bu programı kullanarak kendi iş yerinizdeki makineleri kullanarak IBM Bootable Media Creator ile bootable ISO / Bootable Diagnostics CD oluşturabilirsiniz.

Burada önemli olan bootable ISO oluşturabilmektir

Aşağıdaki eklenti IBM Bootable Media Creator indirmek için gerekli eklenti dosyasıdır

Bu eklenti ile işyerinizde Bootable ISO oluşturmayı deneyin birde...Şu anda araştırdığım ve bulabildiğim bu kadar...

• Like 3

crasadure, 7 saat önce yazdı:

Kullandığınız IBM Diagnostic Ver:8.0.0.68 programını dediğiniz gibi 8gb lık bir flash belleğe yazdırdım ve virtual machine üzerinde direkt usb üzerinden boot ettim

arayüz olarak böyle bir arayüz geldi...bu arayüzde TGCS diagnostic seçeneğini seçtiğim de siyah ekranda kalıyor...Yani Programın hazırladığı flash bellek bile sanal makinede boot etmedi...sanırsam bu program sizin çalıştığınız IBM marka bilgisayarlarda çalışıyor

Bu sistem LINUX tabanlı olarak çalışıyor...Sizin kullandığınız Multiboot sistem GRUB4DOS desteği ile çalışan bir sistem....Yani ylü ustanın hazırladığı multiboot ile bu çalışmaz..... Ben bunu YUMI isimli multiboot hazırlama sistemi ile kullanmaya çalıştım ve YUMI de  isimli Lınux desteği olan sistemle çalıştırmaya çalıştım....

Programın oluşturduğu /syslinux  dizini ve /utilities dizinlerini YUMI nin hazırladığı sisteme entegre ettim ve oradan çalıştırdım ve yukarıdaki resimde görülen arayüze kadar geldim...logo.png geliyor,yükleme yapıyor gibi davranıyor ama sonra siyah ekranda kalıyor....benim anladığım bu program sizin çalıştığınız fabrikadaki bilgisayarlarda çalışması gerekiyor sanırım....

Bu bahsettiğiniz programın acaba bootable iso su yokmudur diye araştırma yaptım ve ibm in sitesinde şöyle bir şey ile karşılaştım

IBM Bootable Media Creator (BoMC) ile bootable media oluşturulduğunu gördüm

Hatta bu konuda bir de video paylaşmışlar

Bu video da Diagnoctic tool seçeneğini seçerek bootable ISO dosyası oluşturulabileceğini düşünüyorum. IBM Media Creator ı IBM in sitesinde anlatıldığı gibi bilgisayarıma indirdim ve başlattım

Ancak sistemim doğru sistem olmadığı için açılmadı program

bence siz bu programı kullanarak kendi iş yerinizdeki makineleri kullanarak IBM Bootable Media Creator ile bootable ISO / Bootable Diagnostics CD oluşturabilirsiniz.

Burada önemli olan bootable ISO oluşturabilmektir

Aşağıdaki eklenti IBM Bootable Media Creator indirmek için gerekli eklenti dosyasıdır

Bu eklenti ile işyerinizde Bootable ISO oluşturmayı deneyin birde...Şu anda araştırdığım ve bulabildiğim bu kadar...

Tayfun hocam ilginiz için teşekkür ederim. Gönderinizi inceledim.

Dediğiniz gibi sistem belirli donanımlara sahip cihazlar üzerinde çalışıyor. Normal ya da sanal pc lerde boot olur ancak çalışmaz.

İlk yaptığım denemelerde syslinux.cfg dosyası içindeki "PCDoctor Stand Alone Memory Test" bölümünü aşağıdaki komutlarla grub4dos ile çalıştırmayı başarmıştım.

title PCDoctor Stand Alone Memory Test
kernel /syslinux/memdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1

Ancak sonradan farkettim ki benim multiboot bölümü NTFS formatında. Acaba fat32 olarak yapsam çalışır mı? Malum bazı sistemler ntfs de çalışmıyor. Ve indirdiğiniz exede de File System kısmında fat32 olarak belirtilmiş. Multiboot bölümünü fat32 olarak deneyip bilgi vereceğim.

Bu arada AIOBOOT a geçsem bu sistemi nasıl multiboot menüme entegre edebilirim? Bu konuda bilginizi rica ediyorum.

EDİT

@crasadure aynen dediğim gibi çıktı. Fat32 formatında denedim ve sorunsuz olarak çalıştırdım.

Teşekkürler.

Edited by By_FaRuK

By_FaRuK, 2 saat önce yazdı:

Tayfun hocam ilginiz için teşekkür ederim. Gönderinizi inceledim.

Dediğiniz gibi sistem belirli donanımlara sahip cihazlar üzerinde çalışıyor. Normal ya da sanal pc lerde boot olur ancak çalışmaz.

İlk yaptığım denemelerde syslinux.cfg dosyası içindeki "PCDoctor Stand Alone Memory Test" bölümünü aşağıdaki komutlarla grub4dos ile çalıştırmayı başarmıştım.

title PCDoctor Stand Alone Memory Test
kernel /syslinux/memdisk size=1000000 quiet splash nomodeset=X8,8F vga=0x315 loglevel=1

Ancak sonradan farkettim ki benim multiboot bölümü NTFS formatında. Acaba fat32 olarak yapsam çalışır mı? Malum bazı sistemler ntfs de çalışmıyor. Ve indirdiğiniz exede de File System kısmında fat32 olarak belirtilmiş. Multiboot bölümünü fat32 olarak deneyip bilgi vereceğim.

Bu arada AIOBOOT a geçsem bu sistemi nasıl multiboot menüme entegre edebilirim? Bu konuda bilginizi rica ediyorum.

EDİT

@crasadure aynen dediğim gibi çıktı. Fat32 formatında denedim ve sorunsuz olarak çalıştırdım.

Teşekkürler.

öncelikle FAT32 yaparak çalıştığına memnun oldum...sorun çözüldüyse mevcut sisteminizi kullanmaya devam edin... ama ben AIBOOT a nasıl entegre ederim diye sorarsanız kısa sessiz bir video çekmiştim ama siz sorununuzu çözmüşsünüz zaten :) 

ama ben yine de ekleyeyim...eğer AIOBOOT a geçersen sistem aşağıdaki video daki gibi entegre edilebilir

• Like 2

crasadure, 49 dakika önce yazdı:

öncelikle FAT32 yaparak çalıştığına memnun oldum...sorun çözüldüyse mevcut sisteminizi kullanmaya devam edin... ama ben AIBOOT a nasıl entegre ederim diye sorarsanız kısa sessiz bir video çekmiştim ama siz sorununuzu çözmüşsünüz zaten :) 

ama ben yine de ekleyeyim...eğer AIOBOOT a geçersen sistem aşağıdaki video daki gibi entegre edilebilir

Tayfun hocam ilgi ve alakanız için gerçekten teşekkür ederim. Benim için dosyaları indirip kendiniz denemeler yaptınız. Çok sağolun.

Son olarakbir sorum olacak. 1 TB lık HDD mi 2 partisyon olarak kullanıyorum. (50 GB / 950 GB) 50 GB lık bölüm multibbot olarak ayarlı. Bütün sistemim burada. (Windows kurulumlarım, İmaj programlarım, Antivirüs programlarım, Linux sistemlerim v.s) Diğer büyük bölümü özel dosyalarım için kullanıyorum. Şöyle bir durum var ki iki bölüm de NTFS formatında ? Bunu ilk başta bu şekilde yapmamdaki amacım ise FAT32 de 4 GB üzeri dosyaların kopyalanamaması. 950 GB lık bölümün yarısından çoğu dolu ve önemli bilgilerim mevcut. Şimdi soruma gelecek olursam 50 GB lık NTFS olan bölümü FAT32 ye çevirebilir miyim? Diyelim ki çevirdim (Gerekirse yedek alıp biçimlendirme yapabilirim) AIOBOOT kurmak istesem direk kurulum yapabilir miyim? AIOBOOT konusunda gerekli anlatımlar mevcut. Ordan bakıp kurulum yaparak gerekli konfigürasyonları yapabilirim.

By_FaRuK, 2 saat önce yazdı:

Tayfun hocam ilgi ve alakanız için gerçekten teşekkür ederim. Benim için dosyaları indirip kendiniz denemeler yaptınız. Çok sağolun.

Son olarakbir sorum olacak. 1 TB lık HDD mi 2 partisyon olarak kullanıyorum. (50 GB / 950 GB) 50 GB lık bölüm multibbot olarak ayarlı. Bütün sistemim burada. (Windows kurulumlarım, İmaj programlarım, Antivirüs programlarım, Linux sistemlerim v.s) Diğer büyük bölümü özel dosyalarım için kullanıyorum. Şöyle bir durum var ki iki bölüm de NTFS formatında ? Bunu ilk başta bu şekilde yapmamdaki amacım ise FAT32 de 4 GB üzeri dosyaların kopyalanamaması. 950 GB lık bölümün yarısından çoğu dolu ve önemli bilgilerim mevcut. Şimdi soruma gelecek olursam 50 GB lık NTFS olan bölümü FAT32 ye çevirebilir miyim? Diyelim ki çevirdim (Gerekirse yedek alıp biçimlendirme yapabilirim) AIOBOOT kurmak istesem direk kurulum yapabilir miyim? AIOBOOT konusunda gerekli anlatımlar mevcut. Ordan bakıp kurulum yaparak gerekli konfigürasyonları yapabilirim.

50gb ilk bölümü tabiki fat32 olarak formatlayabilirsiniz. Ancak öncelikle multiboot kısmındaki dosyalarınızı yedeğini almalısınız. Çünkü dönüştürme esnasında

(NTFS -->fat32 ) mevcut partition içindeki dosyalar formatlama işlemi yapıldığından dolayı silinir.  Verilerinizi yedekleyin,sonra formatlama işini yapın!

Formatlama yi anlatan video

Formatlama işleminden sonra eski multiboot sistemdeki dosyalarınızı geri yükleyin

Formatlama işleminden sonra dosyalarınızı geri yüklediğiniz de multiboot sistem boot edermi onu bilemem...deneyip görün

Aioboot u kurup kullanmak isterseniz 50gb alanınıza fat32 formatında aioboot multiboot sistemi kurabilirsiniz. Kuruluma ait video

26-AIO Boot un Harici Disk üzerine Kurulumu

Peki sonra sorunuz su olacak!

Soru1:  4Gb üstü dosyalarımı nasıl multiboot kısmına kopyalayacağım?

Aioboot bu konuda 4gb üstü dosyalarınızı entegrasyonu esnasında dosyaları SPLIT ( bölme) işlemi uygular,böylece 4gb sorunu kalmamış oluyor

Soru2: İşletim sistemi dosyalarını bölmeden ISO olarak 950gb lik alana atsam oradan kurabilirmiyim?

Evet...kurabilirsiniz bunu da aşağıdaki videomda anlattım.

9-  l ekleme

Video9 Ek DosyalarDosyalar.rar  /   İşletim sistemlerini ISO ve WIM'den kurulum için gereken Module Dosyaları( 

Edited by crasadure
  • Like 3
  • Thanks 1

byhabit, 33 dakika önce yazdı:

cd dvd için multiboot hazırlama uygulaması elinde olan varmı iso oluşturuyordu dvd ye çekiyordum multibootu, linklere baktım bulamadım?

İlk mesajdaki link aktif ve çalışır durumda.

firtina_limani, 27.04.2019 - 11:43 yazdı:

usb multiboot görselindeki hata 

buda sadece bilgi olsun diye dediginiz MiniTool Partition Wizard programindan alinmistir istediginiz resimleri atabilirim 

buda anlatmak istedigim hdd gibi görükmesi

disk yönetimindeki durum 

bu resimlerde birisi 32 gb multiboot kurulu olup 2 adet diskler vardir genel olarak 

sorunu cabuk bulalim diye 32 gb usb resmini de aldim   not sorunlu oldugunu düsündügüm usb bellek sandisk extreme 64 gb 

usb takılıyken cmd yi yönetici olarak çalıştır

sırayla aşağıdaki komutları ver usb içeriğini yedekle disk formatlanacak çünkü

diskpart 
list disk 
select disk 3   (resimde 3 göründüğü için yazdım buna dikkat et )
clean 
create partition primary 
select partition 1 
active 
format FS=FAT32 quick override 
assign 
exit

oguzhan43, 26 dakika önce yazdı:

usb takılıyken cmd yi yönetici olarak çalıştır

sırayla aşağıdaki komutları ver usb içeriğini yedekle disk formatlanacak çünkü

diskpart 
list disk 
select disk 3   (resimde 3 göründüğü için yazdım buna dikkat et )
clean 
create partition primary 
select partition 1 
active 
format FS=FAT32 quick override 
assign 
exit

tesekkür ederim abi deneyecegim 

By_FaRuK, Bir saat önce yazdı:

Merhaba,

2017-03-26_145858.png

Bu görüntüdeki gibi menüyü elde etmek için hangi tool kullanılıyor? Bu ekran bcd ekranı mı? Grub4dos ekranı mı?

bu ekran Bootmgr isimli bootmanager dosyasının ekran görüntüsüdür.

Kendi bootmanager dosyanızı oluşturmak ve editlemek için BMPlus  programı kullanılmaktadır

Konuya ilişkin bilgileri aşağıdaki linkten bulabilrsiniz

BmPlus İndirme Linki : 

• Thanks 3

crasadure, 02.05.2019 - 22:35 yazdı:

bu ekran Bootmgr isimli bootmanager dosyasının ekran görüntüsüdür.

Kendi bootmanager dosyanızı oluşturmak ve editlemek için BMPlus  programı kullanılmaktadır

Konuya ilişkin bilgileri aşağıdaki linkten bulabilrsiniz

BmPlus İndirme Linki : 

@crasadure hocam ben ne yaptıysam görsel bir menü oluşturamadım. Bunun kullanımı ile ilgili bir video var mı? Oluşturma ve uygulama ile ilgili?

By_FaRuK, 6 saat önce yazdı:

@crasadure hocam ben ne yaptıysam görsel bir menü oluşturamadım. Bunun kullanımı ile ilgili bir video var mı? Oluşturma ve uygulama ile ilgili?

Bu konuda forumda daha önce bilgi mevcut idi....konuya ilişkin 2 adet video mevcut...ona bakarak yapabilirsiniz

merhaba abilerim ablalarim ve degerli sevgili kardeslerim  uefi legacy bir adet usb mulltiboot yapmak istiyorum ama hennüz basarili olamadim sizden rica etsem en kolay hangisi kullandiginiz sevdiginiz sürümü paylasirsaniz yada bana özelden de yazabilirsiniz bu konu ile alakali da :) simdiden tesekkürler  

firtina_limani, 2 saat önce yazdı:

merhaba abilerim ablalarim ve degerli sevgili kardeslerim  uefi legacy bir adet usb mulltiboot yapmak istiyorum ama hennüz basarili olamadim sizden rica etsem en kolay hangisi kullandiginiz sevdiginiz sürümü paylasirsaniz yada bana özelden de yazabilirsiniz bu konu ile alakali da :) simdiden tesekkürler  

Sec beğen birini :)

• Thanks 1