Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

• 3 ay sonra...

evet

anlatılan sekılde hazırlayıp herseyı bıtırdıkten sonra

usbmenu.lst dosyasını

bir metin editoru ıle acıp ıcınde su duzenlemeyı yapmanız

ve usbnızın root dızınıne PARDUS.ISO isimli iso imajını kopyalamanız yeterlı olur.

title Pardus

map /PARDUS.ISO (0xff) || map --mem /PARDUS.ISO (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff)

• Like 2

@McOrco

Sorunu çözmene sevindim.

Hiren's BootCD yi çalıştırmak için gerekli komutları Hiren'in anlatımında almıştım.

Yani bana ait komutlar deyil ama bu Hiren'in kullandığı komutlarda doğru.

Sorunun bundan çıkabileceğini hiç düşenmedim. Gerçekten ilginç.

Diğer komutta doğru. Zaten bende disk imajlarını çalıştırmak için benzer komutları kullanıyorum...

Neyse sorunu çözmene sevindim. İlerki güncellemede komutları değişitiririm...

@rafik

Hangi paket için sordun?

Tabik Pardus ve benzerleri eklenir...

Zaten işlemlerin çoğunluğu kod yazmak ile ilgili. Kuruluma gelirsek,

Usb flash bellek için ilgili sürücüye grubinst.exe ile mbr yazdırıp, menu.lst dosyasına uygun komutları yazmak..

Windows için ayrı ayarı işlemler var. Biraz uzun....

Please register to see this content.

Cd/Dvd oluşturmak için ise çeşitli araçlar var. Yani açılış kayıt bilgisi olarak grldr yazdırılıpi, menu.lst dosyasına uygun komutları yazmak...

Böyle kısaca özetlenebilir ama ufak bir hatada bir çok sorun çıkabiliyor... Yani bende sorunsuz çalışan bir komut sende sorun verebiliyor...

Biraz pratik yapınca en kolay multiboot yapma yöntemi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim...

Usb flash bellek için ilgili sürücüye grubinst.exe ile mbr yazdırma ıcın verılen komut tam olarak nedir

grubinst.exe (hd0)

yada

grubinst.exe (usb0)

yeterlımı? komut olarak mbr yazmaya

hangı surucuye yazılacagını neyte gore blırleyecegız ?

3 usb takılıysa hangısının usb 1 hangısının 2 hangısının 3 oldugu yanı :)

win disk yonetımındekı surucu numarasımı gecerlı yoksa baska bırseymı?

Edited by McOrco

Başlat -> Çalıştıra -> cmd yazıp Entera basarak komut istemini aç.

Ardınan grubinst.exe -h şeklinde çalıştırırsan grubinst.exe kullanabileceğin parametreleri ekranda çıkar.

Usb sürücüleride harddisk olarak sistemde görünmektedir.... Ve biraz karışık mevzu.

Bu yüzden grubinst_gui.exe programını kullanmanı tavsiye ederim.

grubinst_gui.exe programında alttaki test tuşuna basarsan ilgili parametreyi sana mesaj penceresinde gösterir....

hocam eline sağlık çok güzel bir çalışma acronis image, 3 adet xp çok güzel bir şekilde çalıştırdım.

bir sorum var morning multibotunda her sistem de driverpack paketlerini ve oem kalsörlerini sadece ana dizine atmıştım. bunda da aynı şekilde sadece ana dizindemi bırakayım yoksa her dizinde ayrı ayrı kalmasımı gerekir mi.

@McOrco

Sonunda Usb MultiBoot Menunu oluşturdun! :D

Başarıya ulaşmana sevindim...

@iskader

@morning'in analtımını yaptığı bir den fazla XP ekleme yöntemiyle burdaki yöntem aşağı yukarı aynıdır.

Burdaki program iş yükünü dahada azaltıp, kullanılan kaynağa göre dosya kopyalama işlemi yapıyor.

Yani kopyalanacak dosyaların listesini DOSNET.INF dosyasından okuyor.

Farklı yanları sadece bunlar...

Yani @morning'in yöntemi ile sorunsuz çalıştırdığın driverpack paketlerini bu yöntem içinde aynı şekilde uygulayabilirsin...

Kolay gelsin...

win7 32 bit de verdiği hata

5054051.JPG

çözemedim manuel kurulum hakkında bilgim olmadığı için olabilir..!

sanal pc de denedim yazılımı verdıgınızı sorunsuz calısmakda win7 de sorun yapıyor heralde :(

ben nette başka bir yazılım buldum sizim yazılımla alakası varmı kestiremedim ama daha güzel birşey bu yazılım ama onuda çözemedım :)

indirme linki

s.s 6616682.JPG

bende eğer çalıştıra bilirsem bu yazılımı veya sizin verdiğinizi benim amacım win7 64bit kurmak sağol

Edited by HaYTo

@HaYTo

Googleden biraz baktığıma göre win7 belli bir sürümden sonra boot dosyalarını gizli bir sürücüde felan saklıyor.

Tabi hiç kullanmadığım için emin deyilim. Bu yüzden ilgili program bootmgr dosyasını bulamamış ve hata vermiş.

Senin verdiğin program ise çok eski bir program ve sana yarar sağlayacağını düşünmüyorum.

Yapman gerekenler win7 nin kendi boomanager aracı ile grub4dosu eklenemen olacaktır....

Yöntem Vistannınkiyle büyük ihtimal aynı..... Eski bir yazımı ufak değiştirerek alıntı yapıyorum...

Başlat çalıştara notepad yazıp entera basarak not defterini açıyor ve aşağıdakinleri code penceresindekileri kopyalayıp not defterine yapıştırıyoruz. Açılış süresini değiştirmek için 5 rakamını değiştirebilirsiniz.

bcdedit /set {} device boot
bcdedit /set {} path \BLTDR.MBR
bcdedit /displayorder {} /addlast
bcdedit /timeout 5[/CODE]

Şimdi ise;

Başlat --> Programlar --> Doanatılar altında bulunan Komut istemine sağ tıklatıp Yönetici olarak çalıştır diyoruz.

Aşağıdaki kodu kopyalayıp dos ekranına sağ tıklayarak yapıştıra basıp yapıştırıyoruz. Sonra Entera basıyoruz..

[CODE]bcdedit /create /d "Linux Slax" /application bootsector[/CODE]

Siz Linux Slax kısmına herangi bir şey yazabilirisiniz. Başlangıçta ekranınınızda bu menü görünecek.

Şimdi dos ekranımızdaki { } içindeki yazıları kapyalayacağız.

Bunun için dos ekranına sağ tıklatıyoruz ve işaretle tuşuna basıp { } içindekileri işaretleyip entera basıyoruz.

Unutmayın ne bir eksik ne bir fazla bir yazı olacak.

Şimdi Not defterine geçiyoruz ve kopyladığımız yazıları { } içine yapıştırıyoruz. Yapıştırma işi bittikten sonra

Düzen --> Tümünü seç kısmından hepsini seçiyoruz ve kopyayıp dos penceresine yapışıtırıyoruz.

Her ihtimle karşı bir kez daha entera basınız.

Bu sayede boot menüsüne grub4dos eklemiş olacaksın. Lakin sorun şuki grub4dosun çalışması için gerekli dosyaları boot sürücüsüne kopyalamamız lazım.

Neyse sen C:\ sürücüsüne kopyalayıp bir deneme yaparsın. Yani konudaki pakette bulunan WINBOOT klasörünü ve aşağıdaki linkte bulunan dosyaları C:\ sürücüne kopyalayıp dene...

Umarım çalışır.

Boot srücüsünde kopyalanacak dosyalar;

WINBOOT

BLTDR

BLTDR.MBR

Konuyla alakalı ingilizce döküman için,

Kolay gelsin....