Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@ganigani19

Win7 direk harddiskten sorunsuz kurulmaktadır.

Lakin Windows XP ve benzeri sistemler düzenleme yapmadan direkt kurulamıyor.

Bir çok yöntem mevcut ama en güzeli livecd üzerinden kurulum yapmak. Eski bir yazı;

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=616156[/CODE]

Aslında bu konu çok soruluyor. Bir ara videolu bir anlatım yapabilirim...

Kolay gelsin.....

çok isabetli olur hocam ilginiz ve çalışmanızdan dolayo çok tşk ederiz mumukunse size sahmet hdd bootan iso kurmak

isodan xp yda win 7 kurmak cd den tasaruf zamandan tasaruf cd ve3 dv rw gibi aletlerden kurtgulmak sizin başaralı çalışmanıza bağlı şimdiden heyecanla bekliyoruzz acil olarak sağolun

@muharremerd

Gerçekten ilgin... :(

Denem yaptığın pcde disk ile alakalı bir sorun olabilir. Emin deyilim...

Sen her ihtimale karşık o yukarıdaki komutlarıda multiboot menüne eklersin.

Böyle bir sorun ile karşılaştığında onları kullanırsın...

chainloader (hd0)+1 genel bri yöntemdir..

Tabi soruna dair aklıma bir şeyler geliyor.. Mesela sistemde kaç disk var... Sistemde bir den fazla disk var ise; ve ilk sıradaki diskte sistem yoksa, sorun bundan çıkıyor olabilir...

Sistemde kaç adet disk var?

sistemde 1 tane disk var, hem asus marka dizüstümde denedim hemde sanalda, windows7 modifiyesiyle uğraştığım için sanalda çok deneme yapıyorum ama olmuyor

bende menu.lst dosyasıyla çalıştırıyorum

Edited by muharremerd

çok isabetli olur hocam ilginiz ve çalışmanızdan dolayo çok tşk ederiz mumukunse size sahmet hdd bootan iso kurmak

isodan xp yda win 7 kurmak cd den tasaruf zamandan tasaruf cd ve3 dv rw gibi aletlerden kurtgulmak sizin başaralı çalışmanıza bağlı şimdiden heyecanla bekliyoruzz acil olarak sağolun

@muharremerd

Ben herangi bir sorun yaşamadığım için net yanıt veremiyorum.

AeraStudio'da aşağıdaki komutları deneyebilirmisin?

grub4dos chainloader (hd0)+1; rootnoverify (hd0)
boot[/CODE]

[CODE]chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)
boot[/CODE]

@ganigani19

Tamam anlatım yapacağım ama bir türlü uygun vakit bulamıyorum. :(

Yakın bir zamanda konuyuda düzenleyip Usbden nasıl xp kurulabileceğinin anlatımını yapacağım.

usbden zaten kurulum vat win flash usb tam kurulumyapıyor aynen cdrw gibi benimdediğimmhd botan win 7 kurulduğu gibi

xp iso yada setuptan kurmak önemliolan klasik bpr yol olan yol değil yeni ve gelşmiş yol olan cdsiz usb siz her ana kurula bilinen ve yeni i so dosylarında xp kurmak hep,nize kulay gelsin şimdiden tşk ve çalışmalrınızda başarılar sanırım anlata bildim

@ganigani19

Yazdıklarını anlamakta güçlük çekiyorum. Lütfen Türkçe'yi biraz daha düzgün kullan.

Tekrar maddeler halinde biraz kısaltarak yazıyorum... Biraz uğraşarak rahatlıkla yapabilirsin.

Usb Flash Disk - Usb Diks - Normal Disk Üzerinden Windows Kurulumu

1 - İlk önce Grub4dos'u ilgili sürücünüze kurunuz. Konunun birinci sayfasında mevcut.

Windows Vista ve Win7 için;

2 - Kur için gerekli dosyaları sürücünüzün rootuna (anadizinine) kopyalayınız. Bilgisayarınızdaki herangi bir sürücü olabilir.

(Yani iso dosyasının içindeki tüm dosyalar sürücünüzün rootunda olacak)

3- Grub4dos'ta aşağıdaki komutu kullanınız.

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!
chainloader /bootmgr
boot[/CODE]

Yukarıdaki komutta dosya isimlerini küçük yazdım. Eğer sizin ilgili dosyanızın ismi veyahut konumu farklıysa (büyükse) komutu düzeltiniz.

4 - Sisteminizi Grub4dos ile başlatıp yukarıdaki eklediğiniz seçeneği seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.

Windows XP ve benzerleri için;

2 - Bilgisayarınızdaki sürücülerden birisine iso dosyanızı kopyalayınız. Veyahut herangi bir klasör oluşturup iso dosyasının içeriğini bu klasöre çıkartınız.

3 - Bir livexp (minixp) edinip, Grub4dos menünüze ekleyiniz. Ben BlueXP'yi kullanıyorum. Siz farklı bir livexp kullanabilirsiniz.

BlueXPE'yi Grub4dos menünüze ekelemek için gerekli açıklama bulunmakta. Ayrıca gerekli programlarda BlueXPE içinde bulunmakta

BlueXPE Light

4 - Linkteki videoyoda diğer adımları anlatmaya çalıştım. İzleyiniz.

[CODE]http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Garbage%2F&download=WinNt.zip[/CODE]

Hepsi bu kadar... Tabi farklı yöntemlerde mevcut ama ben bu yöntemi kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.

Not:Kurulum için gerekli dosyaların bulunduğu sürücüye format atmayınız. Veyahut ilgili sürücüyü silmeyiniz.

@600

Tabiki söylediğin kolay bir şekilde GrubInstaller ile yapabilirsin...

Aşağıdaki gibi ayarlaman gerekiyor.

grubinst.gif

Sisteminde Grub4dos olma ihtimaline karşı aşağıdaki konuda bulunan grub4dos dosyalarını kullanabilirsin.....

Otomatik Ghost

Edit: Vista Kur - Win7 Kur ve benzeri sistemler direkt iso dosyasından kurulabiliyormuş. (Rame yüklenmeden) :) Böylelikle bir medya üzerinde hem vista ve win7 çalıştırılabilir...

Tabi iso yöntemi usbden veyahut harddiskten kullanmak içinde güzel bir yöntem.

Xp - 2003 ve benzeri sistemler de direk iso dosyasından kurulabiliyor, lakin bu tip sistemlerde iso dosyasını tamamen rame yüklenmesi gerekiyordu. Böyle olunca ram miktarı çok önem kazanıyor ve ayrıca iso dosyasının rame yüklenmesi çok zaman alıyordu. (Bu yöntemi sevmiyorum.) Livexp üzerinden yükleme yapmak çok daha avantajlı!

Edited by blue_life

Selamlar Blue Life

Ben bir şeyde takıldım. Şimdi CDROOT a işletim sistemlerini atarken filan ben hepsini aynı klasöre atmak istemedim. düzgün olsun diye. yani XPXP nin içine xp yi WIN7 nin içine iwndows 7 yi yani tümünü ayrı klasörler açıp onların içine attım. MENU.LST den de boot dosyalarınıda gördürdüm. Ama Açmıyor Misal Windows 7 Yi seçiyorum. İlk En Baştaki "Kur Dosyaları Yüklüyor" Diyor Sonra Önyükleme Hatası Diyor. Bu Windows 7 nin filan illah cd nin kök dizininemi kopyalanması lazım.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca garibime giden CD'yi VirtualBox'da denediğimde bütün menüler eksiksiz sağlam. ancak bilgisayarda denediğimde kapat menüsü çalışmıyor. :) nasıl oluyor anlamış değilim. sanalda çalışan gerçekte çalışmıyor.

Edited by caglar103

@caglar103

As. Işletim sistemlerini niye aynı klasöre atıyorsun ki? Böyle yaparsan tabiki hata alırsın.

XP-2003 gibi sistemlerin kurulum yollarını değiştirerek farklı klasör altında çalıştırabilirsin.

Vista - Win7'nin kurulum dosyalarını anadizine koymalısın. (Tabi bu yönetemde ikisinden birini tercih edeceksin)

Müsait olduğum bir zamanda vista ve win7 yi aynı dvd den nasıl çalıştırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Sonuç olarak şuan win7yi kök dizine koyacaksın. Xp'nin kurulum yolunu değiştirebilirsin. Pakette bunun için ufak bir programcık vardı.

Tabi bir adet Xp ekleyeceksen hiç uğraşmana gerek yok. Direkt kök dizinden çalıştır..

Kapat konusuna gelirsek;

Bilgisayardan bilgisayara bazı farklılıklar mevcuttur. Bende sorunsuz çalışan bir bileşen bazen düşük bir ihtimalde olsa başkasında sorun verebiliyor.

Sende temadaki sol alt köşede bulunan kapat mı çalışmıyor? Yoksa menüde bulunan kapat mı çalışmıyor?

Şu konuyuda bir türlü yeniden düzenlemek nasip olmadı :(

Neyse kolay gelsin..

@caglar103

As. Işletim sistemlerini niye aynı klasöre atıyorsun ki? Böyle yaparsan tabiki hata alırsın.

XP-2003 gibi sistemlerin kurulum yollarını değiştirerek farklı klasör altında çalıştırabilirsin.

Vista - Win7'nin kurulum dosyalarını anadizine koymalısın. (Tabi bu yönetemde ikisinden birini tercih edeceksin)

Müsait olduğum bir zamanda vista ve win7 yi aynı dvd den nasıl çalıştırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Sonuç olarak şuan win7yi kök dizine koyacaksın. Xp'nin kurulum yolunu değiştirebilirsin. Pakette bunun için ufak bir programcık vardı.

Tabi bir adet Xp ekleyeceksen hiç uğraşmana gerek yok. Direkt kök dizinden çalıştır..

Kapat konusuna gelirsek;

Bilgisayardan bilgisayara bazı farklılıklar mevcuttur. Bende sorunsuz çalışan bir bileşen bazen düşük bir ihtimalde olsa başkasında sorun verebiliyor.

Sende temadaki sol alt köşede bulunan kapat mı çalışmıyor? Yoksa menüde bulunan kapat mı çalışmıyor?

Şu konuyuda bir türlü yeniden düzenlemek nasip olmadı :(

Neyse kolay gelsin..

Ben menüdeki kapattan yapmaya çalıştım. Ama Olmadı.

Sanırım Klasör İşini Yanlış Anlamışsın Yada Ben Anlatamadım.

Şimdi Ben CDROOT un İçine XPXP ye windows XP yi - WIN7 İçine Windows 7 Nin Dosyalarını Attım. MENU.LST Den de Uzantıları Girdim. Ama Olmadı. Yani Her 2 İşletim Sistemininde Dosyalarını Direk CDROOT İçine Atınca Görüyor. CDROOT un içine herhangi bir klasör açıp işletim sistemi dosyaları atınca olmuyor. Programcığı Kullanmadım Tek XP Olduğu İçin.

Anladım, ama yine ilk mesajım geçerlirdi...

Kapat meselesine gelirsek, çalışmasada o kadar önemli deyil. Umarım yeniden başlat çalışıyordur :)

Anladım, ama yine ilk mesajım geçerlirdi...

Kapat meselesine gelirsek, çalışmasada o kadar önemli deyil. Umarım yeniden başlat çalışıyordur :)

öncelikle yardımcı olduğun için teşekkür ederim.Kapat veya yeniden başlatma olayı önemli değil sadece fikir olsun diye söyledim.Sonuçta kasanın üzerindeki reset ve power tuşundanda olabilecek bişey.

Arkadaşlar öncelikle bu konuyu anlayabilmek için 12 sayfdaki yazılan herşeyi okudum blue_life arkadaşımız konulara gayet hakim gibi görünüyo o yüzden ben de doğrudan ona sormak istiyorum yanlış hatırlamıyorsam yabancı forumlarda araştırma yaparken multi iso boot yada multiboot iso diye bi konuya rastlamıştım orda isoları çıkartmadan bahsetmiyordu sadece flash belleğin root una iso ları kopyalanıyordu ve böylece klasör kalabalığından kurtulmuş oluyorduk yani hangi sistemden yararlanmak istiyorsak root ta onun iso su vardı mesela winXP.iso , Win7.iso Hiren.iso , MiniPE.iso gibi çoklu isoları root a kopyalanıyordu ama şimdi de o forum u bulamıyorum BLUE_LIFE Arkadaşım böyle birşey mümkün mü eğer mümkünse bu gru4dos karmaşıklığından kodlarından ve hatalarından kurtulmak demek olur.

Bu arada yanlış anlaşılmasın yazdıklarımı tekrar okudum ve şu izlenim de çıkabiliyo sanki sadece flash belleğe iso ları kopyalıyormuşuz gibi, orada da grub4dos gibi bişey kullanılıyordu belki de yine grub4dos kullanılıyordu ama sadece her sistemin tek tek iso ları vardı.

ve şöyle birşey de yapılabilir mi acaba küçük bi programcık mesela hangi sistemleri kullanmak istediğimizi sırayla seçicez sonra onların iso larının nerede olduğunu göstericez multiboot menüsü için arka plan seçicez ve bu programcık grub4dos a bizim seçimlerimiz doğrultusunda kodları da girecek gerekirse iso ların nereye çıkartılması gerekiyorsa oraya çıkartacak ve işlem tamam ve mesela xp yi livecd üzerinden kurma olan dolaylı yöntemi, XP kur dediğimizde o kodu da ayarlayacak ve XP yi kuracak.

Vay be güzel program oldu bi de şu düşündüklerimi gerçekleştirebilecek bilgiye sahip olsam...

Yorumlarınızı bekliyorum belki aramızda programcı arkadaşlar vardır.Ben mantığını anlattım belgi uygulamaya geçilebilir.

Edited by filipov

sevgili arkadaşlar elimde xp ultimate plus 2009 cd var ben nu cd yi usb ye kopyalarsam olurmu

saçma oldu ama daha önce morningin bir konusunda denedim lakin yapamadım.hatta videolu anlatım vardı bütün herşeyi yapmama rağmen olmadı

likn aşağıda o minivistada denedi ben ise p ultimate plus 2009 de yapmak istiyrum

@filipov

Linux livecdler genel olarak grub4dos ile direk iso dosyasından çalışıyor. İlgili linux sürümlerinin forum sayfalarında gerekli komutlar vardır.

Xp - Win2003 - Vista - Win7 livecd isoları direk iso dosyasından çalışmaktadır. (Eskiden hazırlanmış iso dosyaları sorun çıkarabilir.)

Aynı şekilde linux kurlarda iso dosyasından büyük ihtimal çalışacaktır. (Bazı düzenlemeler yapmak gerekebilir)

Vista - Win7 Kurlar direkt iso dosyasından çalışıyor... (Ama iso dosyasını düzenlemek gerekiyor. Bir ara anlatacağım.)

XP kur direkt iso dosyasından çalışıyor lakin, iso dosyasını komple rame yüklemek gerektiğinden, ram çok önem kazanıyor ve kur çok çok uzun sürüyor. (Bu nedenle tavsiye etmiyorum.)

MiniXp üzerinden yükleme yöntemi daha kısa diyebilirim.

Hireni direkt iso dosyasından çalıştırabilrisin lakin, sorunsuz olarak içerikteki minixp çalışacaktır. Dos programları sorun verecektir.

Acronis iso dosyaları direkt iso dosyasından çalışıyor.

Düşündüğün program güzel, umarım yapan bir arkadaş bulunur. Malesef ben böyle bir çalışma yapamam. Uygun vakit bulamıyorum. Bu konuyu bile aylardır düzenlemek istiyorum ama, düzenleyemiyorum. :(

Senin söylediğin program WinSetupFromUSB olabilir. Emin deyilim.

Please register to see this content.

@miy33

Gerekli anlatım bir kaç mesaj geride bulunmaktadır.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=723489

WinSetupFromUSB

kullandım güzel win7 ve vista için guzel calisiyor yanlız .Xp+win7 ekleyince 2 farklı partion sorunsuz kuruluyor ama diyelim xpli bir makinada usb hard disk kaldı makina usb boot oldu ozaman xpli bir makinada c: sürücüsünü uçuruyor.. 3 defa basima geldi artık onu kullanmıyorum...

hep yedek donmek zorunda kaldım...

blue_life bu peki mbr'den olabilirmi - xp ile win7 mrbsi farklı oldugu içinmi bunu yapıyor=?

senin çalışmanı indirdim onla yapmak istiyorum hem görseli kat kat iyi.. bir türlü boş zamanım olmadı

@AL[e]N

WinSetupFromUSB programını gerçek anlamda denemediğim için net bir yanıtım yok, lakin heralde oda multiboot oluşturmak için grub4dos kullanıyordu.

Biz usb flash diski boot edince usb disk sistemde birinci sıraya geliyor. Usbden çalışacak bir sitemi başlattığımızda uygun grub komutlarıyla bu usb diskini ikinci plana atıyoruz. (Tabi bu konuda bu bölüm eksik. Umarım bir arada toptan düzenleyebilirim.) Sen sistemde başka bir usb disk unuttuğunda bu usb disk normal diskin önüne geliyor olabilir. Böyle olunca xp kurda sorun çıkabilir diye düşünüyorum...

arkadaşlar günlerdir yazdınız çizzdiniz konuya üye olduhum için mail gelmekde :) bende okuyorum yazdıklarınızı ne güzel

ben şunu diyeyim

win7 kurulumunu yaptım - ama eğer hdd farklı bir işletim sistemi varsa atıyorum c: de xp ve de yede win7 kuracaksınız bu şekilde kurulum yaparsanız sorun oluyordu uzun süre bu olayı denemiştim başarılı olamadım bazı sorunlara takılmıştım ama sadece direk hdd c: partitionuna win7 kuracaksanız sorunsuz hızlı bir şekilde kurarsınız

xp kurulumunu rama yükleyerek yapmayın tavsiye etmem cok yawaş ve dandik bir olay oluyor ama blue_life dediği gibi live cd lerle kurulum yaparsanız usb veya hdd partitionuna xp dosyalarını açarak kurulum yaparsanız cok hızlı oluyor ama onunda şöyle bir sorunu var modifiye xplerin hepsi kurulmuyor morningin xp kurulmuyor keşke kura bilsem ama kendimin yaptığı modifiye xp kuraabiliyorum veya fazla edit olmayan işletim sisteminide kurabilirsiniz deneyerek anlaya bilirsiniz çok başarılı ben şahsen xp kurulumunda her yolu denedim xp kurulumundada aynı şekilde denedim

blue_life arkadaşımızın kafasını çok ağrıttım sağolsun oda beni kırmadı her sorunumda bana yardım etti :)

ben buraya bu yazımı yazdım çünkü bunları baştan denemeye kalkan arkadaşlara nerden başlayacaklar hakkında bilgi vermek için ;)

arkadaşlar ben multiboot dvd paymaya çalışıyorum fakat çalışan pardus2009.1 i grub3dos menüden seçince pardus grub menüsü geliyor ve buran pardus 2009 anthropoides virgo seçiyorum birkaç dakikasonra consol ekranında coult not find mount media hatası alıryorum yardımcı olurmusunuz