Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Blue_life

gfx menulerde gfxboot.cfg dosyasını düzenlememe rağmen herhangi bir değişiklik olmuyor origini, yazıtipi boyutunu , stilini rengini falan değiştirmeme rağmen hiç birşey olmuyo verdiğin ingilizce kaynaklı siteyi de inceledim örnek gfxboot.cfg dosyasını da indirdim fakat bi sonuç yok birde görsel imajlar(butonlar falan) nasıl kullanabiliriz bu menulerde birtane şablon gönderebilirsen biz de yaptıklarımızı burda paylaşabiliriz. Son olarak senin hazırlamış olduğun BlueXPE sanalda çok hızlı açılıyo fakat normal flash tan boot ederken 5dk sürdü açılması acaba Iso olarak açılışla Iso dan çıkartılmış olan açılışta bir hız farkı olabilir mi, genelde sistemleri Iso şeklinde kullanmaya çalışıyorum çünkü Iso dan çıkartınca virüs bulaşması ihtimali çok daha yüksek fakat bazılarında ram e yüklenemedi hatası alıyorum (sanalda)

Teşekkürler...

Edited by filipov

@filipov

İlla atladığın bir yer vardır. *.lst dosyasındaki ilk ayarlanmış tema çalışır. Sen belki yeni oluşturduğun tema dosyasını alt satırlara ekledin. (Nerde hata yaptığını bilmediğimden tam bir fikrim yok)

Hızlı bir tekrar yapım;

1-Düzenlemek istediğin tema dosyasını ilgili programla açıyorsun.

2-Sonra oluşan klasöre grip resimi düzenliyorsun. (Gimp programıyla resmi aç ve eklemek istediğin resimi gimpte daha önce açtığın resmin üzerine sürükleyip kaydet.)

3-Sonra gfxboot.cfg dosysını düzenle.

http://www.boot-land.net/forums/index.php?showtopic=7155[/CODE]

4-Düzenleme işi bitince ilgili klasörü program sürükleyerek yeni dosyanın oluşmasını bekle.

Malesef şuanki haliyle grub4dosta buton vs. kullanamıyoruz. Böyle bir çalışma yapmak istersen, AeroSutidodan faydalanabilrisin. Grub4dos -> AeroStudio menüsü gibi.

Gurb4dos ile daha görsel menuler oluşturulabilir, lakin şuanda bildiğim kadarıyla kullanışlı basit bir çalışma yok. (Belkide yapılmıştır araştırmak lazım..)

BlueXPE konusuna gelirsek, direkt iso dosyasından grub4dos vasıtasıyla boot edildiğinde az da olsa boot gecikebiliyor. (Sonraki versiyonda bunun ile ilgili düzenleme yapacağım.)

Asıl yavaşlama nedenindeki en büyük etken senin flash diskin okuma hızının yavaş olmasıdır... (Tabi usb veya diskten kullanmak için ilk iso dosyasını çıkartacaksın...)

evet tüm adımları defalarca uyguladım denemeye devam ediyorum şu olay tam bi otursa , aerostudio ile grubb4dos aynı anda mı kullanıcaz ya da aerostudio ile hazırladıklarımızı nasıl grub4dos entegre edicez orayı biraz açabilirmiyiz.

@filipov

Usb veyahut disk için;

Önce tabiki grub4dosu kuracağız. Ardından AeroStudida menümüzü yapıp iso dosyası oluşturacağız.

Tabi iso dosyasının içine herangi bir dosya koymayacağız (sadece aerostudionun dosyaları olacak)

Bu iso dosyasını grub4dos ile çalıştırıp kullanacağız.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=122101&hl=

QUOTE (blue_life @ Mar 1 2010, 12:33 ) *

@NoComment79

Rast gele googleden ilgili iso dosyasını indirdim (fazla büyük olmadığı için indirdim), lakin sorunlu çıktı.

Neyse yinede çalıştırdım.

Çalıştırdığım kodlar yukarıdakinin aynısıdır. Tabi ilgili dosyaların isimlerini düzelttim.. (Büyük harfli yaptım)

CODE

title Kaspersky Rescue Disk: default

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet noapic

initrd /ISOLINUX/RESCUE.IGZ

title Kaspersky Rescue Disk: safe

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot nox trace noapic

title Kaspersky Rescue Disk: trace

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet trace noapic

title Kaspersky Rescue Disk: text

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot console=tty2 console=ttyS2,115200 softlevel=iamt nox kavshell trace noapic

BLUE LIFE ın verdiği kodlar sanalda çalıştı ancak gercek pc de çalışmadı sebebi nedir bilmiyorum denemek için baktım.

izleyebilirsiniz.

temiz bir kaspersky ile denedim oldu herşey için teşekkürler.Bir sorum daha olacak bu dvd nin içine office bileşenlerinide koyabilirmisiz.örnek office 2003,2007 tr-en vb.

Slmlar herkese kolay gelsin. önceleikle çalışmalarınızdan dolayı çok tşk ederim. Ben uzun bir süredir Usb Harddiskimde Pardus kullanıyorum.

Geçen gün bi arkadaşımın isteği üzerine (USB Hard diskten Xp Win7 v.s. kurmak. Malum Laptoplarda cd sürücüsü tam anlamıyla bir işkence) bu konuyu gördüm.

Bi süre uğraştıktan sonra Win Xp (katılımlı yada katılımsız), Win7, birkaç Linux dağıtımını Usb Harddsikten kurmayı başardım.

Şimdi karşıma çıkan bir sorun var sizlere sormak istedim :)

Win7 kurulumunu yaptıktan sonra tekrar Usb hdd den başlatmak istediğimde direk olarak Win7 kurulumu başlıyor. Grub4dos'u siliyor yani.

Bunun önüne geçebilmek için herhangi bir tavsiyeniz var mı? Teşekkürler..

@NoComment79

Microsoft Ofis programlarının, bu konuyla alakası yok.

Yani iso dosysına istediğin programı ekleyip daha sonra cd/dvd nin içine girerek çalıştırabilirsin.

Istersen bir autorun menüsü oluştur. AutoPlay Media Studio programının hakkında forumda arama yap.

Yada WPI kullan. Bunun ile alakalıda bir çok anlatım olması lazım...

Kolay gelsin......

@ferater

Usb diskinden kullandığın Windows7 için kullandığın grub4dos komutlarını alabilirmiyim?

Ayrıca Xp kurulumununda hangi yöntemi kullanıyorsun. (Merak ettim!)

Tabi..

Please register to see this content.

adresinde anlatılan yöntemle önce harddsikin bir bölümüne Xp'yi usbden kurulacak şekilde ayarladım.

Sonra üstüne Grub4dos'u yazdım senin programınla.

Anlatılan yöntemle usb hazırlayınca diskte iki dosya oluşuyor; XPSTP ( katılımsız Xp için ) ve XATSP (katılımlı Xp için ).

Menu.lst içireğine bu dosyalardan herhangi birini boot etmek için komutunu yazıyorsun o kadar :)

Zaten halihazırda Pardus'um kurulu. Usb Hdd'den başlattığımda önce grub (linux için Grub 1.5) yükleniyor.

Ordan Ntfs bölüme geçincede Grub4Dos' boot ediyor. Dediğim gibi Xp kurarken hiçbir sorun yaşamadım.

Benim derdim 7 ile ;)

---------------------

Unutmuşum özür.. :)

windows 7 için senin konu başında verdiğin

title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...

chainloader /bootmgr || pause --wait=10 BOOTMGR bulunamadi!

kodlarını kullanıyorum.

Edited by ferater

Usb Harici diskten Vista Win7 kurmak için basit bir komut, (dosya konumda büyük harf var ise ilgili dosya konumunu düzelt.)

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
ls /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim
chainloader /bootmgr
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
boot[/CODE]

Tabi direkt iso dosyasındanda kurulum yapabiliyoruz. Bu sayede kurulum dosyaları bir nedenden ötürü zarar görmeyecektir... (Virüler vs vs..)

Kolay gelsin....

Verdiğin komutları denerim sağol. Ama isodan yüklemeyi denediğimde Windows yüklenecek dosyaları bulamıyor.

Hata alıyorum yani. iso dosyasından yüklemek için kullandığın komutları da alabilir miyizm zahmet olmazsa.

Win7 kurulumunu yaptıktan sonra tekrar Usb hdd den başlatmak istediğimde direk olarak Win7 kurulumu başlıyor. Grub4dos'u siliyor yani.

Bunun önüne geçebilmek için herhangi bir tavsiyeniz var mı? Teşekkürler..

Aslında ben usbdiskten win7 kurmadım. Sorun usb diskin sistemde birinci sırada kalması. olabilir (Belki win7 usb diski ikinci veyahut daha sonraki bir sıraya atıyordur emin deyilim.)

Eğerki usb disk sistemde ilk sıradaysa, win7nin açılması için gerekli mbr bilgisi usbdiske yazılyor olabilir.

Ama böyle bir durum olursa sen usb diski sistem çıkarttığında dahili harddiske kurulan win7 açılmayabilir.

Grub4dos ile verdiğim komut tam olarak işe yaramayabilir zaten. Yinede denemek lazım ama kodu biraz yanlış vermişim :)

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
ls /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
chainloader (hd1,0)/bootmgr
boot[/CODE]

Win7 kur dosyalarının olduğu bölümü birinci bölüm olarak düşündüm. Mesela ikinci bölümdeyse chainloader (hd1,0)/bootmgr satırını, chainloader (hd1,1)/bootmgr olarak değiştireceksin..

Umarım çözersin.. Çözüm bulduğunda bizimle de paylaşmayı unutma...

Kolay gelsin.......

Sorunu tam anlatamadım galiba. Windows 7 kendi Mbr bilgisini doğru harddiske yazıyor.

Yani dahili harddiske. Kurduğum 7 ile sorun yaşamıyorum.

Sorun Usb hdd'deki Mbr'yi (Grub + Grub4dos ) silip doğrudan windows 7 kurulumu başlatacak şekilde Mbr yazıyor.

Biraz araştırma yaptım Mbr yi koruyacak herhangi birşey bulamadım :)

@ferater

Windows 7 mbr bilgisini doğru harddiske yazsaydı böyle bir sorun yaşamazdın.

Dahili diskteki mbr bilgisi önceden yazılmış ise (bootmgr), win7 kurulumunda dahili diske yeniden mbr yazılmasa bile bootmgr dosyasından önyükleme yapar.

Acaba win7 kurarken disk seçme ekranında usb disk ilk sırada mıydı? Hatırlıyormusun?

Şöyle düşün ben usb hdd yi söktükten sonra kurduğum 7 normal bir şekilde boot ediyo onda sorun yok.

Ama ben usb hdd yi hangi bilgisayara bağlarsam bağlayım Grub açılmıyor. onun yerine bana hiç sormdan windows 7 kurulumu başlıyor :)

@ferater

Windows 7 mbr bilgisini doğru harddiske yazsaydı böyle bir sorun yaşamazdın.

Dahili diskteki mbr bilgisi önceden yazılmış ise (bootmgr), win7 kurulumunda dahili diske yeniden mbr yazılmasa bile bootmgr dosyasından önyükleme yapar.

Acaba win7 kurarken disk seçme ekranında usb disk ilk sırada mıydı? Hatırlıyormusun?

Arkadaşın dediği usb multi boot 10 u uzun zamandır grub4dos altında kullanıyorum sorunsuz yükleniyor daha önce de yazmıştım.Windows 7 ye gelince onu da uzun zamandır solyma nın yaptıgı win 7 all in one 8 in 1 i kullanıyorum hiç sorun yasamadım.Vista all in one ile hepsini bir arada kullanıyorum ve inanın su an arkadaşın laptopa win 7 yi grub4dosla kuruyorum :D

Çözüm basit yeniden başlatmalarda usb hdd yi sökün :) baslayınca yine takın ...Böylelikle sıra sorunu olmuyor .2 defa yapıcaksınız toplamda..Vistayı win 7 ile birlikte nasıl kullandıgımı soranlar olmuştu daha önce: 2 ayrı partition yapıp birinde win7 all in one diğer partitionda da vista all in one var hepsi bir arada iso kullanmadan hem de cok hızlı kuruluyor.Tabii kodlamaları yaparken partition numarası önemli .15 dak. Not: 320 gb WD usb hdd kullanıyorum...

Edited by synergicx

Denedim :D Ayrıca zahmetli oluyor :p

bilgisayar açılırken yazmıyor ki Mbr bilgisini.

@blue_life

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=129018&st=0&p=732979& konudaki anlatılanları yaptım.

Ama iso oluştururken sorun çıkıyo 305Mb olarak kalıyo iso. Gailba install.wim dosyasını atlıyo iso yaparken.

Edited by ferater

Denedim :D Ayrıca zahmetli oluyor :p

bilgisayar açılırken yazmıyor ki Mbr bilgisini.

@blue_life

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=129018&st=0&p=732979& konudaki anlatılanları yaptım.

Ama iso oluştururken sorun çıkıyo 305Mb olarak kalıyo iso. Gailba install.wim dosyasını atlıyo iso yaparken.

Arkadaşım usb yi çıkarıp takmak mı yoksa yeniden usb hdd ni düzenlemek mi zahmetli benim sistemim kusursuz işliyor.Zaten ben master boot recorder la alakalı bişi söylemedim dikkatli okursan.O zaman daha cok ararsın çözümünü...Kolay gelsin.Iso miso hikaye...işi yokuşa sürmek bu

Edited by synergicx

@ferater

Ilgili sürücünde yeterli boş alan olup olmadığını kontrol et! Böyle bir sorun çıkmaması lazım...

Aşağıdaki ufak paket ile tekrar dene.

http://www.4shared.com/file/232867961/334b7db7/3_ISO_MAKE.html[/CODE]

Win7 için gerekli dosyaları NT60_ROOT klasörüne koyup *.bat dosyasını çalıştırıp isonun oluşmasını bekle!

Arkadaşım usb yi çıkarıp takmak mı yoksa yeniden usb hdd ni düzenlemek mi zahmetli benim sistemim kusursuz işliyor.Zaten ben master boot recorder la alakalı bişi söylemedim dikkatli okursan.O zaman daha cok ararsın çözümünü...Kolay gelsin.Iso miso hikaye...işi yokuşa sürmek bu

Arkadaşım iso alternatif hemde güzel bi alternatif :)

Sen direk Usb Hdd'den mi kurulum yapıyorsun ? ve Usb hdd'nin mbr si değişmiyor öyle mi ? :)

• 4 hafta sonra ...