Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@Ultimatefe

Sen BlueXPE 1.7 yi indirdin. Ve arşiv dosyasını açtığıdaki dosyalar çıktı.

8xq0cz.png

İşte GRUB4DOS.BIN dosyası ISO_ROOT\GRUBMENU içerisindeya!

Tekrar upload ettim...

http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Garbage%2F&download=GRUB4DOS.BIN[/CODE]

arkadaşlar

ben bu sistem ile usb ye normal xp yüklemek istiyorum.hangi aşamaları yapmam lazım?

cevap

Arkadaşlar kişisel nedenlerden dolayı nete fazla takılamıyorum. Kusura bakmayın.

Şimdilik tekrar kısa bir açıklama yapım daha sonra vakit bulursam ayrıntılı olrak anlatmaya çalışırım.

Usb harici diskten , usb flash bellekten veya dahili diskten farklı yöntemler ile windows kurulabilmektedir.

Bu konudaki usb ye kurulan grub4dos ile bu işlemi yapmak istersek kısaca;

Vista ve Win7 için;

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

Ilgili bölüm eğer ntfs olur ise kurulumda sorun çıkabilir. Denemediğim için emin deyilim. Eğer ntfs ile ilgili sorun yaşarsanız, fat32 ilgili bölüme indirdiğiniz paketteki program ile format atıp tekrar denersiniz.

2 - Vista veya Win7 nin kaynak dosyalarını usb diskimizin rootuna (anadizinine) kopyalayalım.

3 - USBMENU.LST dosyamıza uygun komutu yazalım. (Dosya isimlerindeki büyük ve küçük harflere dikkat)

Gerekli komut ilgili lst dosyasında mevcut ama ben yinede yazım.

title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
chainloader /bootmgr || pause --wait=10 BOOTMGR bulunamadi![/CODE]

Normal veya modifiyeli xp kurlumu için;

Malesef XP vista veya win7 gibi usb disketn direk önyükleme yapılıp kurulamıyor. Sorun veriyor.

Tabi kaynak dosylarını editleyerek kurulum gerçekleştirebiliriz ama bu yöntem her pc çalışmayacaktır.

Bu nedenle en güzel yöntemi tekrar yazıyorum. Bu yöntemi defalarca denedim ve herangi bir sorun yok!

En son yiyenimin bilgisayarındaki CD sürücüsü arızalı olduğundan bir flash disk ile kurulum yaptım ve şuanda sorunsuz çalışıyor.

Neyse fazla uzatmadan gerekli adımları biraz daha ayrıntılı olarak yazım....

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

2 - Bir livexp bulup bunu kurduğumuz grub4dos'a entegre edelim. Yani en basit olarak Hiren BootCD yi internetten indirip konuda anlatıldığı gibi usb diskinize kurabiliriz.

Hiren BootCD'de bulunan MiniXP gibi bir live sistem gerekli.

3 - Usb diskimizde herangi bir isimde bir klasör açalım. Mesela XPKUR olsun. XP kaynak dosyalarının tamamını burya kopyalayalım. (I386 vs vs...)

4 - WinNT Setup programını indirip usb diskimize kopyalayalım.

İndirme linki;

Programı yazan arkadaşın ilgili konusu;

Please register to see this content.

5 - Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp, usb diskimize eklediğimiz Hiren BootCD deki MiniXP' yi başlatalım. (Rame yüklenmesi sisteminize göre bir kaç dakika alabilir).

MiniXP açılınca XP kurmak istediğimiz diskimiz MiniXP de görünmüyorsa; en basit olarak bilgisayarı yeniden başlatıp anakartımızın biosundan ahciyi disable yaparak MiniXP yi tekrar başlatalım.

6 - Eğer kurmak istediğiniz sürücüye format atmak istiyorsanız ilgili sürücüye sağ tıklatıp formatınızı atın.

7 - Şimdi daha önceden usb mize kopyadığımız WinNT Setup programını çalıştıralım.

sshot-10.png

Birinci kutudan usb diskimizde bulunan XP kurunun bulunduğu klasörü seçelim. Yani XPKUR klasörü.

Diğer iki kutu ise kurulum yapılacak sürücümüz olacak.

Eğer modifiyeli bir XP kuruyorsak Unattend tıkı işaretli olmalıdır. Ve ilgili kutudaki dosya konumu doğru yazmalıdır.

Zaten yeni sürümde otomatik algılıyordu.

Son kontrollerimizi yapıp Setup tuşuna basarak gerekli dosyaların kopyalanmasını bekliyoruz.

Kopyalama bitince uyarı mesajı gelecektir. Uyarı mesajından sonra sisteminizi yeniden başlatın ve flash diskinizide çıkarın.

Gerisi normal bir kurulum şeklindedir.....

Kolay gelsin....

Bir ara daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışırım....

Deneyen arkadaşlar, olumlu olumsuz yorum yazarsa sevinirim..... Kolay gelsin.......

http://www.tnctr.com/index.php?s=&showtopic=100852&view=findpost&p=616156

Bu linki incelemek yeterli thx. man erhan

Edited by HaYTo

benim bildigim kadari ile henuz isletim sistemi (xp) flash diklere kurulamiyor!

ama live cd ler le kullanabilirsin ama ses kartını tanımıyorlar ses çıkmaz pc den ama

live linux sistemlerde sesde cıkar canavar gibide calısır tavsiyem pardus veya ubuntu (tavsiye ederim ) kullanman ;) usb den

arkadaşlar

ben bu sistem ile usb ye normal xp yüklemek istiyorum.hangi aşamaları yapmam lazım?

benim bildigim kadari ile henuz isletim sistemi (xp) flash diklere kurulamiyor!

ama live cd ler le kullanabilirsin ama ses kartını tanımıyorlar ses çıkmaz pc den ama

live linux sistemlerde sesde cıkar canavar gibide calısır tavsiyem pardus veya ubuntu (tavsiye ederim ) kullanman ;) usb den

http://www.maxicep.com/yararli-bilgiler-ve-digerleri/usb-uzerinden-calisabilen-xp-hazirlama-154719.html
http://forum.donanimhaber.com/m_27098049/tm.htm[/CODE]

denemedim ama google dayımdan ilk bu çıktı, bak belki olur.

Ben şahsen denemedim lakin usbden xp kullananlar var.

Idontknoww bir konusu! (Hazırlamış olduğu makale için burdan teşekkürlerimi sunarım.)

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=122130&hl=[/CODE]

@HaYTo

LiveCdler aslında ses kartını tanıyabiliyor. Ama burda en büyük etken ses sürücüsü. Tüm ses sürücülerini çalışmaya eklesen haliyle livecd çok yer kaplayacaktır.

Edited by blue_life

Şu 3 sürücüyü yüklesem yeterli senin blu life cd bunları entegre edemem mi veya bunların driverlerini nasıl yükleyecek aslında normal kendi sürücüsünü nasıl tanımış şekilde başlayacak aynı ethernet gibim

ALC5621 (Datasheets)

High Definition Audio Codecs (Software)

AC'97 Audio Codecs (Software)

@prose

Diyelim usbne XP yükledin. Peki sen bu XP yi her bilgisayarda sorunusuz kullanabileceğini mi düşünüyorsun?

Vakti zamanında Slax sistemini denemiş ve çok beğenmiştim. Tavsiye ederim!

@HaYTo

Tmm. BlueXPE Network içinde ses desteği olacak! Kendi sürücünüde nasıl yükleyebileceğini yazarım.

Aslında isterseniz, bu hafta içi BlueXPE Network için basit bir çalışma yapıp paylaşım.

Diğer stabil çalışmayı da daha sonra yaparım!

Sanırım sorumun yeri tam olarak burası.. Ultimatefe'nin 1 Nisan'da yapmış olduğu Multiboot Menü'yü harddisk üzerinden nasıl çalıştırabilirim? Dosyaları D:\Backup a kopyalıyorum. MBR yi yazıyorum ve açılışta tuşa basıyorum ama çalışmıyor.

Link:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=133659[/CODE]

@TLnY

Windows XP Kur hariç hepsini sorunsuz bir şekilde Grub4Dos ile boot edip kullanabilirsin. WindowsXP Kuru ise WinNTSetup programıyla LiveSistem (BlueXPE, MiniVista)üzerinde kurabilmen mümkün.

Öncelikle Grub4dos'u sistemine kurmalısın?

Sorunsuz bir şekilde Grub4Dos'u kurabildin mi?

Kurduysan;

İlgili iso dosyasının içeriğini görebilirmiyim?

Yani bu göre *.lst dosyasına hangi komutları yazabileceğini söyleyebilirim.

Bu arada S:\Backup hatalı!

Bazı sistemlerin düzgün çalışması için rootta olması gerekiyor. Misal BlueXPE içn BXPE klasörü rootta olmalı!

@TLnY

Windows XP Kur hariç hepsini sorunsuz bir şekilde Grub4Dos ile boot edip kullanabilirsin. WindowsXP Kuru ise WinNTSetup programıyla LiveSistem (BlueXPE, MiniVista)üzerinde kurabilmen mümkün.

Öncelikle Grub4dos'u sistemine kurmalısın?

Sorunsuz bir şekilde Grub4Dos'u kurabildin mi?

Kurduysan;

İlgili iso dosyasının içeriğini görebilirmiyim?

Yani bu göre *.lst dosyasına hangi komutları yazabileceğini söyleyebilirim.

Bu arada S:\Backup hatalı!

Bazı sistemlerin düzgün çalışması için rootta olması gerekiyor. Misal BlueXPE içn BXPE klasörü rootta olmalı!

Öncelikle özür dilerim. Yazarken hata yapmışım. D:\ Backup değil D:\ olacaktı. Bağışlayın :) Grub4Dos u zaten kullanıyorum ve kullanmayı biliyorum. Ancak sadece bunu çalıştıramadım.

Iso dosyasının içeriği şöyle:

ekranalntscc.jpg

@TLnY

1 - BXPE - GRUBMENU - IMAGES klasörlerini D:\ Sürücüsüne koy.

2 - Senin kullandığın grub4dos için ilgili *.lst dosyasını aç ve içerisine aşağıdaki komutu ekle!

title Herangi bir isim
errorcheck off
ls /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || find --set-root /GRUBMENU/GRUBMENU.LST
ls /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || pause --wait=5        GRUBMENU/GRUBMENU.LST bulunamadi!
configfile /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || chainloader ()[/CODE]

Bu kadar. Tabi istersen GRUBMENU klasöründeki *.lst dosyasını açıp ilgii komutları larak direk kendi *.lst dosyasınada yazabilirsin.

Biraz kurcala. Inan o kadar zor deyil.

XP ye gelirsek, D:\ sürücünde XPSP3 veyahut farklı bir isimde klasör aç. Iso dosyasındaki diğer dosyaları buraya kopyala.

Daha sonra pe üzerinden WinNTSetup programıyla XP kurulumunu gerçekleştirebilirsin. ( Sana kalmış)

Umarım anlamıştırsın... Kolay gelsin...

@TLnY

1 - BXPE - GRUBMENU - IMAGES klasörlerini D:\ Sürücüsüne koy.

2 - Senin kullandığın grub4dos için ilgili *.lst dosyasını aç ve içerisine aşağıdaki komutu ekle!

title Herangi bir isim
errorcheck off
ls /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || find --set-root /GRUBMENU/GRUBMENU.LST
ls /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || pause --wait=5        GRUBMENU/GRUBMENU.LST bulunamadi!
configfile /GRUBMENU/GRUBMENU.LST || chainloader ()[/CODE]

Bu kadar. Tabi istersen GRUBMENU klasöründeki *.lst dosyasını açıp ilgii komutları larak direk kendi *.lst dosyasınada yazabilirsin.

Biraz kurcala. Inan o kadar zor deyil.

XP ye gelirsek, D:\ sürücünde XPSP3 veyahut farklı bir isimde klasör aç. Iso dosyasındaki diğer dosyaları buraya kopyala.

Daha sonra pe üzerinden WinNTSetup programıyla XP kurulumunu gerçekleştirebilirsin. ( Sana kalmış)

Umarım anlamıştırsın... Kolay gelsin...

*.lst düzenleme benim için zor olmayacaktır. Biraz kurcalarsam dediğiniz gibi üstesinden gelebilirim :D Akşam ilk işim denemek olacak. Şu an diğer bilgisayarımdayım. Teşekkür ederim :)

Edit: Bu arada açılıştaki İngilizce bir tuşa basın yazısını hex editörle Türkçe'ye çevirmek istedim. Ama pek bulaşmak ta istemedim. Eğer elinizde grubinst.exe dosyasının Türkçe'ye çevrilmiş hali varsa paylaşabilirmisiniz?

Edited by TLnY

@TLnY

Hım, sen mbr yazdırıyorsun... grubinst.exe nin bende Türkçe versiyonu yok!

O mesaj değiştirilebilir, lakin bu iş biraz komplex bir şey. Eğer uğraşmak istersen bir sanal pcde denemelerini yapmanı tavsiye ederim.

Heralde nasıl yapılacağını daha önce yazmıştım ama nerde yazdım hatırlamıyorum.

1 - Upx ile ilgili *.exe dosyasını açın. (Unupx)

2 - WinHex gibi heangi bir hex editor ile ilgili yazıyı arayıp değiştirmeyi deneyin!

Lakin biraz dikkat etmen lazım. Mesaj içersinde, yazı ile ilgili olmayan kısımlar olabilir. Bu kısımlara dikkat etmelisin.

Şu 3 sürücüyü yüklesem yeterli senin blu life cd bunları entegre edemem mi veya bunların driverlerini nasıl yükleyecek aslında normal kendi sürücüsünü nasıl tanımış şekilde başlayacak aynı ethernet gibim

ALC5621 (Datasheets)

High Definition Audio Codecs (Software)

AC'97 Audio Codecs (Software)

aslında hocam benim istediğim internete girebileceğim ve bir kaç program yüklemesine izin verebilecek bir sistem.ve de geçici olarak kullanacağım.benim HDD kafayı yedi de onu garantiye yollıyacağım.bu ara sürede kullanabileceğim bir sistem arıyorum.

açıkçası http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=122130&hl= sayfasındaki olayı da pek anlamadım.bu code yazan kısımları felan.sana zahmet olmazsa bana bu istediğim şekilde bir sistem için ne yapmam gerektiğini sırasıyla anlatabilir misin?

@prose

Slax'ı deneyebildin mi? Bence hiç uğraşmadan önce Slax'ı dene.

Bak orda direk usb ye kurulum yapacağın pakette mevcut. Slax ile internete girebilir, müzik çalabilir ve film izleyebilirsin.

Biraz kullanınca hemen alışırsız zaten.

Program olarakta bir çok programa sitesinden ulaşabilirsin.

Please register to see this content.

Tabi farklı linux sürümleride mevcut BackTrack gibi.

O linkteki konuya gelirsek, denemediğim için bilgi sahibi deyilim. Bu yüzden malesef yardımcı olamam.

İlgili sorunu ilgili konu altında yazıp yardım isteyebilirsin. (Usb ye XP yüklemek benim fazla ilgimi çekmiyor.)

Kolay gelsin...

@prose

Diyelim usbne XP yükledin. Peki sen bu XP yi her bilgisayarda sorunusuz kullanabileceğini mi düşünüyorsun?

@HaYTo

Tmm. BlueXPE Network içinde ses desteği olacak! Kendi sürücünüde nasıl yükleyebileceğini yazarım.

Aslında isterseniz, bu hafta içi BlueXPE Network için basit bir çalışma yapıp paylaşım.

hocam

sizin elinizde usb den çalışan bu şekildeki bir sistemi yükleyebileceğim bir adres var mı?ben bu slax olaylarını pek bilmiyorum da

@prose

@HaYTo

hocam

sizin elinizde usb den çalışan bu şekildeki bir sistemi yükleyebileceğim bir adres var mı?ben bu slax olaylarını pek bilmiyorum da